Θόρυβος από πικάπ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
καλησπέρα σε όλους.Έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό πικάπ nec με βραχίονα s και αποσπώμενο κέλυφος.Τα καλώδια είναι κολητα επάνω στη κεφαλή και δεν αφαιρούνται.
Μόλις ξεκινάει να στροφάρει βγαίνει ένα βουητό από το ένα ηχείο.Δεν είναι δυνατός ο θόρυβος καθώς τον αντιλαμβάνομαι μόνο αναμεσα στα τραγούδια και όχι όταν ακούω μουσική.
Δεν προέρχεται από τον ενισχυτή καθώς με το προηγούμενο πικάπ που είχα επάνω δεν ακουγόταν τίποτα!
σκέφτηκα μηπως προέρχεται από τη καλωδίωση.Μόλις όμως αφαιρεσω το headshell ο θόρυβος εξαφανίζεται!Έβγαλα λοιπόν το συμπέρασμα οτί το πρόβλημα είναι στη κεφαλή και όχι στα καλώδια οπότε αν πάρω ένα καινούριο headshell με κεφαλή θα είμαι οκ.
Επειδή δεν γνωρίζω από ηλεκτρονικά είπα να το ποστάρω,να μου πείτε κι εσεις τη γνώμη σας,μην πάω και δώσω λεφτά τζάμπα...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τα καλώδια από το κέλυφος που πάνε στην κεφαλή είναι κολλημένα;
Τα καλώδια από το πικάπ στον ενισχυτή είναι σωστά;
Όπως και νά'χει αντικαθιστάς κεφαλή και headshell
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Re: Απάντηση: Θόρυβος από πικάπ.

Ακριβώς.Τα καλώδια από το κέλυφος είναι κολλημένα και οχι με βυσμα(τα ''σωληνάκια'' που σφίγγουν στις 4 ακίδες).
Τα καλώδια που βγαίνουν από το πικάπ είναι φυτευτα.Μόλις όμως αφαιρεσω το headshell ο θόρυβος εξαφανίζεται οπότε έχω αποκλείσει το θεμα των καλωδίων.Αν ήταν αυτό δεν νομίζω οτί άξιζε να ασχοληθώ.
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
¨οχι δεν είναι.
Επάνω αριστερα: κόκκινο
Επάνω δεξιά:μπλέ
Κάτω αριστερα:κίτρινο
Κάτω δεξιά:'ασπρο.
Να υποθέσω οτί είναι κολλημένα ανάποδα και αν αλλάξουν θέσεις θα σταματήσει ο θόρυβος?
Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις και από τους δύο σας.
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Στροφάρει δεν στροφάρει εχει βουητό!Το ξανατσέκαρα.Για να απαντήσω και στην άλλη ερώτηση..
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
και από ότι βλέπω αντί για πράσινο έχει ένα κίτρινο καλώδιο,τα υπολοιπα είναι ίδια.
Φταίει η θέση των καλωδίων?Πρέπει να τα αλλάξω?
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα