Kaonmedia ns1110h & Ελευθερα Καναλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pitako

New member
19 May 2011
25
Καλησπέρα
Σημερα παρέλαβα τον Kaonmedia ns1110h.
Ολα καλά με τον ΟΤΕ και τα καναλιά του καθως και με τα ελευθερα του eurobird, αλλά έχω προβλημα με το σκαναρισμα των αλλων δορυφορων.
Εχω εγκατεστημενο diseqc με τα εξής: θεση 1: Eurobird, θεση 2: Astra 19,2 , θέση 3:Astra 28, θέση 4: Badr 26.
Aνοιγω λοιπον τον δέκτη παω ρυθμιση σηματος και βλέπω ....προεγκατεστημενα -ντε και καλα- eurobird, hotbird,astra, other.
Μολις κάνω αλλαγή του προεπιλεγμενου astra 19,2 από τη θεση 3 στη θεση 2 που το εχω εγω, βγαινει μηνυμα οτι το lnb χρησιμοποιειται απο αλλο και να φτιαξω τις ρυθμισεις. Δηλ να επαναφερω την προεπιλεγμενη θεση.
Δοκιμασα 3 διαφορετικα diseqc ...αλλά τιποτα.
Επισης παω στη κατηγορια "ελευθερα καναλια" και στο user βάζω συχνοτητα σχετικη με καποιων απ τους δορυφορους.
ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ !!!
Εχετε καμια ιδεα.....???

υγ: μηπως υπαρχει καποιο κρυφο μενου που να δεχεται επιπλεον ρυθμισεις?
 

Pitako

New member
19 May 2011
25
Νομίζω είναι κάτι απλο.
Μια ακόμη ερωτηση:
Δέχεται αυστηρά το diseqc 1.0 ? Γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι αυτά που δοκίμασα ήταν 1.0.
Πάντως με όλα τα diseqc ο eurobird κατέβαινε κανονικά.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Το diseqc 1.0 σημαίνει πρακτικά ότι έχει την δυνατότητα ο δέκτης να ελέγξει μέχρι 4 LNB. Εγώ έχω τον PVR αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κατεβάσω ελεύθερα κανάλια από τους δορυφόρους γιατί έχω άλλους δυο έχτρα δέκτες δορυφορικούς για αυτή την δουλεία. Αν μου αφήσεις χρόνο το σαββατοκύριακο θα το δω και θα σου πω. Όσο για την θέση 1 σε κάθε diseqc που βάζεις και δουλεύει ο eurobird είναι λογικό γιατί η θέση 1 είτε την ρυθμίσεις στο Menu του δέκτη είτε την αφήσεις αρρύθμιστη θα παίξει.

Η λογική πάντως είναι η εξής:

Αριθμος LNB: 1
Εισοδος diseqc : Diseqc A
Δορυφορος: Eurobird 9A
Τυπος LNB: Universal

Αριθμος LNB: 2
Εισοδος diseqc : Diseqc B
Δορυφορος: Astra
Τυπος LNB: Universal

Αριθμος LNB: 3
Εισοδος diseqc : Diseqc C
Δορυφορος: OTHER
Τυπος LNB: Universal

Αριθμος LNB: 4
Εισοδος diseqc : Diseqc D
Δορυφορος: OTHER
Τυπος LNB: Universal

μερικές συχνότητες που δεν περιλανβάνονται στην αυτόματη σάρωση δορυφόρων χρειάζεται λίγη υπομονή και επιμονή , αφού απαιτείτε κάθε φορά η χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου (με τη προσθήκη των αντίστοιχων ψηφιακών δεδομένων.
 

Pitako

New member
19 May 2011
25
Kαλησπέρα.
Κι εγώ είχα αλλο δεκτη με 10 δορυφορους, αλλα ειπα τωρα να το περιορισω στο εναν δεκτη και τους 4 (για μενα) ενδιαφεροντες.
Λοιπον, το προβλημα λυθηκε.
Επιστρατευσα ενα παλιο diseqc 8x1 της centauri που μπορουσα να το δουλεψω και ως 1.0 και όλα καλα. .....
Ή ...σχεδον καλα.
Αλλαξα θυρα στον astra 19 (απο τη "2" στη "3") όπως δηλ. ήταν προεπιλεγμενο και σκαναρα μια χαρα τις συχνοτητες που ηθελα.
Σε οτι αφορα τον astra 28, χρησιμοποιησα τη θεση "2" του hotbird. Απλά πρόσθεσα τις συχνοτητες που ηθελα τις κατεβασα αυτες τις συγκεκριμενες (δεν ασχοληθηκα με του hotbird) και ολα καλα!!!
Το πρόβλημα όμως είνια με τον 4ο δορυφορο. Στη θεση "other" . Εκεί στο σκαναρισμα εχει ΜΟΝΟ το "all" , αλλα χωρις να υπαρχουν συχνοτητες μεσα , δεν κατεβαζει τιποτα.
ΔΕΝ εχει τη δυνατοτητα να ...προσθεσω συχνοτητες , όπως εγινε με τους αλλους δορυφορους. Στους αλλους εκτος απο το "all" εχει και το "other" όπου σου ανοιγει απο κατω τα πεδια των ρυθμισεων.
Επίσης, πήγα στους αναμεταδοτες "user1" , "user2" πέρασα μια συχνοτητα απο τον δορυφορο που με ενδιαφερει, τη βρίσκει στο ψάξιμο που κανει , αλλα μετα στο σκαναρισμα τιποτα.
Εχεις καμια ιδιεα???
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Περίεργο πάντως αυτό που λες για τον 4ο δορυφόρο, το diseqc 8x1 της centauri δεν νομίζω ότι είναι πρωτόκολλο 1.0 αλλά 1.1 εσύ θες ένα diseqc με τέσσερις εισόδους και μια έξοδο.
 

Pitako

New member
19 May 2011
25
Περίεργο πάντως αυτό που λες για τον 4ο δορυφόρο, το diseqc 8x1 της centauri δεν νομίζω ότι είναι πρωτόκολλο 1.0 αλλά 1.1 εσύ θες ένα diseqc με τέσσερις εισόδους και μια έξοδο.

Σιγουρα εχει και 1.0 γιατί έχει κατι διακοπτακια στο πλαι που αναλογα με το πως τα ανοιγεις-κλεινες συνδιαστηκα δουλευει και ως 1.0 και ως 1,1 και ως 1.2
Το θεμα ειναι οτι τους δορυφορους τους βλεπει μια χαρα και λειτουργον ολοι. Ακομα και ο 4ος "τον βλεπει" αλλα δεν τον σκαναρει.
Το προβλημα ειναι στο μενου .Δε ξερω αν μπορω να ξανα-αναβαθμισω, μηπως κατι δεν εχει "κατσει" καλα στην αναβαθμιση.
Ισως αν κανω "επαναφορα" αλλα πρεπει να κανω τη διαδικασια απ την αρχη.
 

Pitako

New member
19 May 2011
25
Κάνε επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων ίσως έχει κολλήσει ο δέκτης.

Aυτό ακριβώς έκανα! ΚΑΙ ...ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ!

Τωρα εμφανιζει κανονικα τις ρυθμισεις και για τον 4ο .

Ευχαριστω

ΥΓ. Σε οτι αφορα το καλωδιο που λεγαμε . Σε αυτό το δέκτη τωρα εχει 90% ισχυς και 100% ποιοτητα. Το παρακολουθω κι αν ειναι αλλαζω καλωδιο.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Αυτό είναι το κακό με τους ιδιοκτησιακούς δέκτες των συνδρομητικών πακέτων, κολλανε με το παραμικρό. Όσο αφορά το καλώδιο κάντο όπως το λες.
 

alexandros75

New member
4 February 2014
27
Καλησπέρα, εγώ εχω 4 δορυφόρους στο diseqc
Α - HOTBIRD13E
B - SIRIUS 4.8E
C - AMOS 4W
D - EUTELSAT 9E

1) Τα καναλια απο hotbird και eutelsat κατεβαίνουν κανονικά, εχω φτάσει αριθμό προγράμματος 1392
2) Δεν με αφήνει να βάλω και στις 2 θέσεις OTHER, μου λέει ότι περισσότερες απο μία θέσεις του diseqc ειναι στον ίδιο δορυφόρο!
3) Βαζω τον #3 σε OTHER και κάνω αναζήτηση σε κάποιον απο τους transponders του AMOS αλλά δεν δείχνει να βρίσκει τίποτα..

Εχει βάλει κανείς άλλους δορυφόρους;

Σημειωση: με αλλο δεκτη δικό μου βρίσκω κανάλια και στους 4 δορυφόρους.

Ευχαριστώ
 

alexandros75

New member
4 February 2014
27
Τελικά δούλεψε. Μάλλον εβαζα λάθος στοιχεία στους transponders γιατι το google μου γύρναγε κάποια Outdated σελίδα απο lyngsat.
Thanks
 

gret97

New member
22 July 2009
15
Έχει καταφέρει κανένας να κατεβάσει το Rainews24 είτε από τις 13,0 είτε από τις 19,2 με τον NS1110h;
 

paksat

AVClub Enthusiast
20 September 2011
1,221
Σάμος
Έχω συνδέσει τον Kaon NS 1110 σε κεντρικό πολυδιακόπτη SPAUN SMS 17089 NF και για πρώτη φορά έκανα αναζήτηση ελεύθερων καναλιών σε αυτόν τον αποκωδικοποιητή. Η σειρά των δορυφόρων στον SPAUN SMS 17089 NF είναι

Α= Eutelsat 9
B= Hotbird
C= Astra 1
D= Badr

H αναζήτηση έβγαλε πολλά τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά κανάλια από τους παραπάνω δορυφόρους, αφού όμως πρώτα έκανα επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων, ώστε να γίνει ένα «φρεσκάρισμα» στο σχετικό μενού.

Για τον φίλο που ρωτάει για το Rai news, δεν είδα να βγαίνει γενικά κανένα κανάλι της RAI (ή δεν θυμάμαι αν τα διέγραψα μετά).
Έλεγξε αν τα σχετικά στοιχεία των προρυθμισμένων αναμεταδοτών είναι σωστά:

www.flysat.com

ή προσπάθησε να βάλεις χειροκίνητα αυτές τις συχνότητες στον other αναμεταδότη.
 
Last edited: