Έρευνα για αγορά media PC

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα PC για να συνδεθεί μόνιμα με τηλεόραση, ώστε να γίνει ο κύριος αναπαραγωγέας περιεχομένου. Δεν είναι μια αγορά που θα γίνει άμεσα (μέχρι το τέλος του έτους λογικά), αλλά προσπαθώ να βρω τι θα χρειαστώ ώστε να καλύψω τις ανάγκες και να μην κάνω υπερβολές. Έχω προβληματιστεί αρκετά ως προς το βασικό υλικό (hardware) που απαιτείται. Ποια είναι τα δεδομένα:

1) Η τηλεόραση θα είναι 1080p. Οπότε μας ενδιαφέρει η αναπαραγωγή περιεχομένου στα 1080p και όχι σε UHD. Σε αναζήτηση στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτόν τον οδηγό: https://goo.gl/k5AOiD . Με βάση όσα διάβασα (όχι μόνο από εκεί) κατάλαβα ότι για να έχεις ένα σύστημα το οποίο θα παίξει έστω μελλοντικά UHD-4K περιεχόμενο, με προσθήκη κατάλληλης κάρτας γραφικών, θα πρέπει να έχει σύγχρονο υλικό (2016+). Αυτό όμως ανεβάζει το κόστος πολύ.

2) Επιθυμώ να στήσω ένα PC για τις ευκολίες που παρέχει. Έχεις έτοιμο ένα δεύτερο μηχάνημα για όποτε χρειαστεί. Η ευκολία στην αναβάθμιση είναι ένα συν. Και το γεγονός ότι ότι σου περισσέψει σε αναβάθμιση το κρατάς ή το χρησιμοποιείς αλλού επίσης. Το γεγονός ότι σκοπεύω να χρησιμοποιήσω 2 HDD 2ΤΒ (3.5") (o ένας υπάρχει ήδη) σε συνδιασμό με έναν SSD για βασικό, με κάνει να αποκλείω επιλογές τύπου NUC (barebone) παρότι τις κοιτάω με τα καλό μάτι.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: με τον 7ετίας AMD Phenom x6 1050T παίζω τα πάντα χωρίς πρόβλημα. Και γνωρίζω ότι η αναπαραγωγή περιεχομένου στα 1080p είναι πανεύκολη ακόμα και για φθηνές αλλά σύγχρονες CPU. Όμως σε πλογήση σε αρχεία 1080p x265 (HEVC), έχω έντονο κόλλημα στην εικόνα για μερικά δευτερόλεπτα. Ο ήχος παίζει κανονικά. Η χρήση του επεξεργαστή φτάνει στο 90% και στους 6 πυρήνες! Επειδή τέτοια αρχεία εμφανίζονται όλο και συχνότερα, καθώς έχουν μικρότερο μέγεθος, χωρίς να υστερούν στην ποιότητα τα κολλήματα αυτά είναι τροχοπέδη. Έχω μια 5850 αλλά δεν ξέρω αν κάνω χρήση hardware acceleration.

Οπότε ποιά είναι τα προαπαιτούμενα για να έχω ένα σύστημα που να παίζει 1080p x265 αρχεία χωρίς κολλήματα στην πλοήγηση; Είναι αναγκαία μια κάρτα γραφικών που να παίρνει το βάρος από τον επεξεργαστή; Καλύπτομαι με κάποια onboard; Η τιμή είναι βασικό κριτήριο. Αλλά αν δεν γνωρίζω τι πρέπει να επιλέξω δεν γνωρίζω και μπάτζετ. To όσα λιγότερο τόσα το καλύτερο, χωρίς να υστερούμε σε ποιοτικά εξαρτήματα είναι το μότο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα....
Γιατι θες πισι?Σε ενδιαφερει να σερφαρεις?Το ταβανι οικονομικα στο περιπου πιο ειναι??
 

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Ταβάνι δεν έχω βάλει ακόμα. Γιατί δεν ξέρω ακόμα πως θα κινηθώ. Επειδή σκοπεύω να κάνω ολική αναβάθμιση στον κύριο υπολογιστή μου, μου μένει "ένας υπολογιστής" εξαρτήματα. Τροφοδοτικό, SSD και μνήμες μπορώ εύκολα να χρησιμοποιήσω. Αλλά και επεξεργαστή αν με μια φθηνή GPU λύσω οριστικά το πρόβλημα με τα x265 αρχεία. Δηλαδή παίρνω μια μικρή μητρική, ένα ωραίο μικρό κουτάκι και αθόρυβα ανεμιστηράκια. Αν όμως δεν κινηθώ προς αυτήν την κατεύθυνση θα αναβαθμίσω των υπολογιστή των γονιών με αυτά τα εξαρτήματα. Οπότε με λίγα λόγια δεν είναι το θα μείνει κάτι αναξιοποίητο.

Αυτός είναι και ο λόγος που έχω προβληματιστεί τόσο. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι μου ταιριάζει αυτήν την στιγμή. Το σερφάρισμα με ενδιαφέρει. Πολύ συχνά κάθομαι και παρακολουθώ αγαπημένα κανάλια από το YouTube. Δεν με ενδιαφέρει όμως να έχω πολλές καρτέλες ανοιχτές. Μέχρι 5 αν χρειαστεί. Αν είμαι στον καναπέ και θέλω να κοιτάξω κάτι στο διαδίκτυο να έχω την άνεση να το κάνω. Και όχι να σηκωθώ να πάω στο γραφείο γιατί κολλάει.

Είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη και ιδέα, με μια μικρή αιτιολόγηση για την πρόταση αυτή!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
τα hevc δεν εχουν ακομα γινει mainstream, οποτε αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει βιασυνη. Αφου το τωρινο σου pc παιζει τα παντα εκτος απο hevc, προσωπικα θα σου προτεινα να περιμενεις. Εκτος αν σε "τρωει η τσεπη σου" οποτε αλλαζει το θεμα :)
 

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Ένα πρόβλημα που θα μπορούσα να λύσω έχοντας κάτι μόνο για την τηλεόραση, είναι να μην μπορώ να έχω το κύριο PC στο σαλόνι. Πιθανότατα σε αυτήν την φάση να μπορούν να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο, αλλά στο μέλλον σίγουρα θα είναι χωριστά. Μπορώ σε κάθε περίπτωση να βρω μια λύση ώστε να κάνω περιεχόμενο streaming στην τηλεόραση. Δεν γνωρίζω πως μπορεί να γίνει αυτό. Στον χώρο που θέλω να μπουν όλα αυτά δεν υπάρχει καλωδίωση ethernet στους τοίχους για να πω ότι στέλνω το σήμα μέσω ενός τοπικού LAN.

Μετά από λίγο παραπάνω ψάξιμο, αρχίζω να σκέφτομαι και την λύση ενός server-media PC, που θα έχει όλο το περιεχόμενο και θα το στέλνω μέσω ενός front-end στην τηλεόραση. Οπότε εφόσον δεν θα αναλαμβάνει το PC την αναπαραγωγή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για τον παραπάνω προβληματισμό μου. Αλλά είναι κάτι που θέλει ψάξιμο.

Τα HEVC (x265) αρχεία, μέχρι να γίνει mainstream το 4Κ, δεν θα γίνουν και τα ίδια. Αλλά αυτό δεν βλέπω να εμποδίζει encoders να το χρησιμοποιούν σε 1080p αρχεία σήμερα. Μπορεί να μην σου δείνει όσα θα σου δώσει στα 4Κ, αλλά όσο μπορείς να μειώσεις το μέγεθος ενός αρχείου, χωρίς να χάνεις σε ποιότητα, είναι κάτι αρεστό.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
τα hevc δεν εχουν ακομα γινει mainstream, οποτε αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει βιασυνη. Αφου το τωρινο σου pc παιζει τα παντα εκτος απο hevc, προσωπικα θα σου προτεινα να περιμενεις. Εκτος αν σε "τρωει η τσεπη σου" οποτε αλλαζει το θεμα :)
έχω σχεδόν 200 σειρές και 10000 επεισόδια όλα σε hevc, επίσης και 200 ταινίες πάλι σε hevc
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Αν ειναΙ το θεμα σου το δυκτιο μην ανχωνεσαι.
Μεχρι και 1080 remuxed με φουλ τον ηχο απο powerline παει πιστολι.στο λεω γιατι αυτο ακριβος εχω κανει και εγω.
Τωρα σε 4k για να σου πω την αληθεια δεν ξερω....
 

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Αν ειναΙ το θεμα σου το δυκτιο μην ανχωνεσαι.
Μεχρι και 1080 remuxed με φουλ τον ηχο απο powerline παει πιστολι.στο λεω γιατι αυτο ακριβος εχω κανει και εγω.
Τωρα σε 4k για να σου πω την αληθεια δεν ξερω....

Αυτό πως ακριβώς γίνεται;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
έχω σχεδόν 200 σειρές και 10000 επεισόδια όλα σε hevc, επίσης και 200 ταινίες πάλι σε hevc

εχω βαλει φιλτρα με dts & dts-hd και, τουλαχιστον μεχρι προτινος, σπανια εβγαιναν ταινιες h265 με hd audio. Για σειρες, αν και δεν το εχω αποκλεισει το h265 απο το sickrage, μαλλον επειδη βγαινουν τα h264 πρωτα, πολυ σπανια μου τσιμπαει καποιο 265.
Αλλα οντως, ομως οπως λεει και ο @leo06 αφου εψαξα ειδα οτι υπαρχουν αρκετες σελιδες υλικο.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Για να είσαι καλυμμένος από πλευράς hevc, αν πας σε νέα σύνθεση, θες Intel CPU τελευταίας γενιάς. Και οι προηγούμενης γενιάς παίζουν αλλά όχι 10bit.
Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τους νέους AMD ryzen, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.
Αν κρατήσεις κάποιο απ'τα υπάρχοντα συστήματα πρέπει να του βάλεις μία σύγχρονη GPU (Nvidia σειρά 10xx ή 950/960 ή AMD 4xx).
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
εχω βαλει φιλτρα με dts & dts-hd και, τουλαχιστον μεχρι προτινος, σπανια εβγαιναν ταινιες h265 με hd audio. Για σειρες, αν και δεν το εχω αποκλεισει το h265 απο το sickrage, μαλλον επειδη βγαινουν τα h264 πρωτα, πολυ σπανια μου τσιμπαει καποιο 265.
Αλλα οντως, ομως οπως λεει και ο @leo06 αφου εψαξα ειδα οτι υπαρχουν αρκετες σελιδες υλικο.

Για σειρές PSA,rmteam,megusta, ταινίες τις βλέπω από br rip αρχικα και μετά κατεβάζω και τις αποθηκεύω hevc
 

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Για να είσαι καλυμμένος από πλευράς hevc, αν πας σε νέα σύνθεση, θες Intel CPU τελευταίας γενιάς. Και οι προηγούμενης γενιάς παίζουν αλλά όχι 10bit.
Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τους νέους AMD ryzen, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.
Αν κρατήσεις κάποιο απ'τα υπάρχοντα συστήματα πρέπει να του βάλεις μία σύγχρονη GPU (Nvidia σειρά 10xx ή 950/960 ή AMD 4xx).

Για το HEVC δεν υπάρχει ακόμα κάτι άλλο που να το καλύπτει από πλευράς Intel. Για τους Ryzen, θα το κοιτάξω καθώς με ενδιαφέρει η σειρά αυτή.


Φανταστική λύση την οποία δεν γνώριζα!