Περί τάξης Α, λειτουργία και ερωτήματα...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

...
Ο μικρός (20W) έγραφε: Hiraga Classe A και ο μεταγενέστερος 30W όπως η φωτογραφία. Δεν ξέρω αν σε όλη την έκταση ισχύος του μένει σε τάξη Α ας μας πει κάνας ειδικός αν μπορεί να καταλάβει από τα σχέδια.
...

attachment.php



Οι ενισχυτές σε τάξη Α, τραβάν ρεύμα σταθερό οπότε και η συνολική κατανάλωση ως συσκευή είναι σταθερή με μικρές διακυμάνσεις.
Κατά την εμπειρία μου - που δεν είναι μεγάλη σε τάξη Α - εάν μετρήσεις τη συνολική κατανάλωση ενός ενισχυτή και δεις που σταθεροποιείται μπορείς να διακρίνεις πότε θα μεταβεί σε τάξη ΑΒ, εάν δεις ότι η συνολική κατανάλωση ξαφνικά αρχίζει και αλλάζει και ξεφεύγει από τη σταθερότητα που είχε πριν, εκεί κατά τη γνώμη μου είναι το σημείο μετάβασης από τη μια τάξη στην άλλη.
Είναι "εμπειρική" προσέγγιση αλλά πιστεύω ότι δεν λανθάνει....

...
Για την μετάβαση από τάξη Α σε ΑΒ, αν υπάρχει τέτοιο θέμα, μπορούμε να το βρούμε καί μετρώντας το ρεύμα ηρεμίας κατά την λειτουργία τού ενισχυτή. Αν είναι σταθερό είναι Α και αν αυξομειώνεται είναι σε ΑΒ.
Εμπειρικά το λέω αυτό, μπορεί καί νά κάνω λάθος.



Για 0.8-1Α είναι θεωρητικά 10-15W πρακτικά κατατι λιγότερο,μιλάμε πάντα για 8Ω

Για την τάξη Α είναι και αυτή η μέθοδος σωστή και μάλιστα αυτή συνίσταται, αλλά μερικές φορές δεν είναι προσβάσιμες οι αντίστοιχες αντιστάσεις για τη μέτρηση του ρεύματος λόγω περίεργης τοπολογίας. Κανονικά τέτοιες μετρήσεις γίνονται με ζεσταμένο πολύ καλά τον ενισχυτή και με κλειστά τα καπάκια.


Εάν όπως λέει ο venar μιλάμε για 1Α ρεύμα ηρεμίας ανά περίοδο καναλιού δηλ. προσεγγίζει τα 2,3A κορυφής τότε η συνολική χωρητικότητα είναι υπερβολική, αλλά εφόσον το προτείνει ο κατασκευαστής απλά το δεχόμαστε.
Ένας MF-A1 ακόμα και ο επετειακός με 25άρη τροφοδοτικό και 1Α ρεύμα ηρεμίας δεν ήθελε παραπάνω από 40.000-60.000uF

Καλημέρα σας!
Μια απορία, η χωρητικότητα των πυκνωτών του τροφοδοτικού έχει σχέση με τα watt εξόδου του ενισχυτή ;

οχι!
οι τεραστιες χωρητικοτητες για Α δεν προσφερουν τιποτα εκτος απο οφθαλμολουτρο!

Εμμέσως..

Έχει άμεση σχέση με την σωστή εξομάλυνση της τάσης που τροφοδοτεί τον ενισχυτή.

Οπότε, όσο μεγαλύτερο το ρεύμα, τόσο μεγαλύτερη είναι η απαραίτητη χωρητικότητα των πυκνωτών.

Σε ενισχυτές τάξης Α, οι οποίοι τραβάνε διαρκώς το μέγιστο ρεύμα, οι απαιτήσεις είναι αυστηρές γιατί δεν μας παίρνει να λέμε "και να τους κάνουμε λίγο μικρότερους από το ιδανικό δεν πολυπειράζει, πόσο συχνά θα παίζει τέρμα ο ενισχυτής;".

Σε τάξης ΑΒ μας παίρνει να κάνουμε εκπτώσεις..

Όλα αυτά φυσικά υπολογίζονται μαθηματικά, για δεδομένες τάσεις, ρεύματα, επιθυμητή μέγιστη κυμάτωση, κτλ.
 
Last edited by a moderator:

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

μαλλον αναποδα τα λες οι Α δουλευουν με σταθερο ρευμα δεν υπαρχουν πικ και στιγμιαια ρευματα ουτε ιδιαιτερες διαμορφώσεις πανω στις γραμμες τροφοδοσιας γι αυτο μπορεις να δουλεψεις και σταθεροποιημενο τροφοδοτικο
στους ΑΒ ομως δεν μπορεις γι αυτο δεν μας παιρνει να κανουμε εκπτωσεις..
 
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Άλλη οπτική γωνία.. ;)

Λέω ότι οι ΑΒ υπό κ.σ. (για λογικές στάθμες) τραβάνε ένα "μέσο" (αν μπορείς να το πεις έτσι.. τεσπα..) ρεύμα της τάξης των χ αμπέρ. Οι Α από την άλλη σε οποιεσδήποτε συνθήκες τραβάνε ένα ψ ρεύμα, το οποίο είναι και το max που θα απαιτηθεί ποτέ από το τροφοδοτικό. Οπότε στην πρώτη περίπτωση αν είσαι "τσίπης" κατασκευαστής μπορείς να κάνεις οικονομία, στη δεύτερη όχι..

Εμείς από την άλλη εννοείται ότι δεν θα κάναμε οικονομία σε καμία από τις δυο περιπτώσεις.
 
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Άλλη οπτική γωνία.. ;)

Λέω ότι οι ΑΒ υπό κ.σ. (για λογικές στάθμες) τραβάνε ένα "μέσο" (αν μπορείς να το πεις έτσι.. τεσπα..) ρεύμα της τάξης των χ αμπέρ. Οι Α από την άλλη σε οποιεσδήποτε συνθήκες τραβάνε ένα ψ ρεύμα, το οποίο είναι και το max που θα απαιτηθεί ποτέ από το τροφοδοτικό. Οπότε στην πρώτη περίπτωση αν είσαι "τσίπης" κατασκευαστής μπορείς να κάνεις οικονομία, στη δεύτερη όχι..

Εμείς από την άλλη εννοείται ότι δεν θα κάναμε οικονομία σε καμία από τις δυο περιπτώσεις.

Μα και εμένα, η λογική μου έτσι μού τα λέει: Το τροφοδοτικό σε έναν ενισχυτή σε Τάξη Α τραβάει συνεχώς το μέγιστο ρεύμα (ρεύμα πόλωσης). Το ρεύμα αυτό είναι συνεχές. Από εδώ και πέρα, κατά τη λειτουργία του, ο ενισχυτής μπορεί να καταναλώσει ένα πολύ μικρό μέρος αυτού του ρεύματος για να παραγάγει το απαιτούμενο εναλλασόμενο ρεύμα (σε μικρές εντάσεις) ή όλο (σε μεγαλύτερες). Άρα, το τροδοφοτικό πρέπει να έχει πάντοτε τα αποθέματα να παράσχει αυτό το ρεύμα πόλωσης. Αυτά τα ολίγα με τα ελάχιστα που καταλαβαίνω...
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Μα και εμένα, η λογική μου έτσι μού τα λέει: Το τροφοδοτικό σε έναν ενισχυτή σε Τάξη Α τραβάει συνεχώς το μέγιστο ρεύμα (ρεύμα πόλωσης). Το ρεύμα αυτό είναι συνεχές. Από εδώ και πέρα, κατά τη λειτουργία του, ο ενισχυτής μπορεί να καταναλώσει ένα πολύ μικρό μέρος αυτού του ρεύματος για να παραγάγει το απαιτούμενο εναλλασόμενο ρεύμα (σε μικρές εντάσεις) ή όλο (σε μεγαλύτερες). Άρα, το τροδοφοτικό πρέπει να έχει πάντοτε τα αποθέματα να παράσχει αυτό το ρεύμα πόλωσης. Αυτά τα ολίγα με τα ελάχιστα που καταλαβαίνω...

αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι ο Α
ειται παιζει σε μικρες ειται σε μεγαλες εντασεις τραβαει ολο το ρευμα!(δυστηχως για τις ψυκτρες και το ρολοι της ΔΕΗ)
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Και ενα μικρο κουιζ
εχουμε εναν ενισχυτη push-pull 20wrms@8Ω
ποσα βατ σε ταξη Α ειναι στα 4Ω?
 
αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι ο Α
ειται παιζει σε μικρες ειται σε μεγαλες εντασεις τραβαει ολο το ρευμα!(δυστηχως για τις ψυκτρες και το ρολοι της ΔΕΗ)

Νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά τι έγραψα:

Το τροφοδοτικό σε έναν ενισχυτή σε Τάξη Α τραβάει συνεχώς το μέγιστο ρεύμα

Αυτό είναι το DC ρεύμα. Κατά τη λειτουργία του, ενισχύοντας το σήμα, που λαμβάνει στην είσοδό του, το ρεύμα κατά AC είναι αυτό που κυμαίνεται αναλόγως με την ισχύ εξόδου. Αυτό έγραψα με λίγα λόγια πιο πάνω...
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά τι έγραψα:

Το τροφοδοτικό σε έναν ενισχυτή σε Τάξη Α τραβάει συνεχώς το μέγιστο ρεύμα

Αυτό είναι το DC ρεύμα. Κατά τη λειτουργία του, ενισχύοντας το σήμα, που λαμβάνει στην είσοδό του, το ρεύμα κατά AC είναι αυτό που κυμαίνεται αναλόγως με την ισχύ εξόδου. Αυτό έγραψα με λίγα λόγια πιο πάνω...
Ποιο ΑC ρεύμα ρε μεγάλε?συγκινωνεις?
 
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Ποιο ΑC ρεύμα ρε μεγάλε?συγκινωνεις?

Κύριε venar, προς τι τέτοια επιθετικότητα; Από την αρχή του νήματος αυτού τη βγαίνεις σε όλους, και, πρώτα απ' όλα, σε αυτόν που είχε την ευγενική διάθεση να μας παρουσιάσει με όλη του την προθυμία μια κατασκευή του σε εξέλιξη. Εδώ είμαστε μία κοινότητα με κοινό χόμπι και προσπαθούμε να μαθαίνουμε και να μην κάνουμε τους έξυπνους. Συγχώρεσέ μου την άγνοιά μου, αλλά μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου. Ό,τι γράφω, κατατίθεται με κάθε ταπεινότητα και επίγνωση της ελλιπούς γνώσης μου. Γι' αυτό, πάντοτε, αναφέρω ότι δεν είμαι ειδήμων, αλλά προσπαθώ να καταλάβω. Αν ανατρέξεις στο πρώτο μου ποστ σε αυτό το νήμα, αναφέρω στο κλείσιμο του σχολίου μου:

Αυτά τα ολίγα με τα ελάχιστα που καταλαβαίνω..

Γι' αυτό λοιπόν, δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι τόσο επιθετικός με όλους,

Όσον αφορά δε στο ερώτημά σου αν συγκοινωνώ, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ένας ενισχυτής στην έξοδό του βλέπει ένα φορτίο στο οποίο εφαρμόζεται μία τάση ΑC και, συνεπώς, το φορτίο διαρρέει ένα ρεύμα ΑC. Γι' αυτό το ρεύμα κατά ΑC μιλάω. Αν έχω λάθος εικόνα, διόρθωσέ με και εξήγησέ μου να μάθω και 'γω ο ημιμαθής.
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
Re: Jean Hiraga's class A amplifier

o ενισχυτης ειτε εχει φορτιο στην εξοδο ειτε δεν εχει φορτιο στην εξοδο
ειτε εχει σημα στην εισοδο ειτε δεν εχει σημα στην εισοδο(αρα και στην εξοδο)
καταναλωνει παντα το max
φαντασου οτι τον εχεις στην πριζα χωρις τιποτα πανω του συνδεδεμενο(αναμενο φυσικα!)
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Jean Hiraga's class A amplifier

Αν σε τάξη Α με 8Ω είναι 20W τότε σε 4Ω είναι 10W.
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Jean Hiraga's class A amplifier

Οκ για να δουμε.

Σε PP για να ειναι σε ταξη Α πρεπει το ρευμα ηρεμιας να ειναι (τουλαχιστον) το μισο του ρευματος κορυφης.Σε SE πρεπει πρεπει να ειναι ισα.

Εστω εχουμε μεγιστη εξοδο 8βολτ κορυφης σε 8ωμ φορτιο.
Το ρευμα στο φορτιο ειναι 1Α. Αρα η ισχυς ειναι 8βαττ.
Για να ειναι και τα 8βαττ σε ταξη Α το ρευμα ηρεμιας πρεπει να ειναι 0,5Α

Σε φορτιο 4ωμ (ρευμα ηρεμιας ιδιο, ταση εξοδου ιδια) το ρευμα φορτιου θα ειναι διπλασιο.
Θεωρητικα ο ενισχυτης μπορει να δωση στο φορτιο 16βαττ.
Ομως μολις το ρευμα φορτιου περασει το διπλασιο του ρευματος ηρεμιας, τοτε τα 8 πρωτα βαττ θα ειναι σε ταξη Α.

Συμφωνουμε?

ref: https://passlabs.com/press/leaving-class