Ίσως μια αγορά dac...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
και λεω ισως διοτι δεν γνωριζω εαν αξιζει.

Πλεον με τον καινουργιο μου ενισχυτη ειδα φως και ακουσα τα ηχεια που εχω ... τελικα υστερουσα σε θεμα οδηγησης. Τελικα παιζουν ωραια τα b&w..

Σκεφτομαι να μην προβω ακομα σε αλλαγη ηχειων ωστε να καθυστερησω το ταξιδι αυτο και να κανω ενα βημα για dac.

Σε αυτον τον τομεα ομως βλεπω μικρες διαφορες σε σχεση τιμης/αποδοσης. Ηδη εχω ακουσει 2 dac σε ιδιο συστημα.

Εχω το ifi micro...Ελεγα να ξαναδοκιμαζα για ακροαση το ayazi μιας και τωρα ειναι πιο ολοκληρωμενο το συστημα...αλλα μετα τι;
Δεν βλεπω πολλους να επενδυουν χρηματα σε dacs πανω του χιλιαρικου...επισης δεν βλεπω πολλα μαγαζια να τα εχουν για ακροαση.
Εγω μπορω να διαθεσω και 2000ευρο...για κατι τετοιο....το θεμα ειναι ομως με ενα dac του χιλιαρικου θα εχει ουσιαστικη διαφορα;και εαν οντως θα χει...θα αναγκαστω να κανω τυφλη αγορα;

ευχαριστω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ο ενισχυτής ποιος είναι;
Πάντως σε γενικές γραμμές με τα ηχεία που εχεις ενα dac των 2000 ευρώ τείνει στο overkill.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δεν θα παει χαμενο :p εκτος εαν δεν θα καταλαβω και πολλα λογω ηχειων....αυτο δεν το ξερω...!

Διοτι στο μελλον θα χρειαστει να αλλαξω μονο ηχεια....απο οτι φαινεται ....
Ενισχυτη πλεον εχω τον crown σαν τελικο και προ τον nad (ειμαι στο ψαξιμο και για προ)
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Βρε βρε βρε, για ψάξε δες τι σου είχα προτείνει για ενισχυτή προ αμνημονεύτων χρόνων.
Με το Pioneer UD-05 και το Teac UD-503 σαφώς θα ακούσεις διαφορές.
Αν ανέβεις στα 2Κ εκεί θα ακούσεις μεγαλύτερες αλλά θα είναι overkill για το setup σου.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δεν θυμαμαι τι μου ειχες προτεινει...εαν μπορεις να μου θυμισεις :)

Απο αυτα τα δυο dac πoιο να προτιμησω απο θεμα υποστηριξης με software?!το teac που μπορω να το βρω;

Και υστερα στα 2κ τι θα διαλεγες;το οverkill αναφερεται στο οτι ισως να εχει και αρνητικα αποτελεσματα;
 
μέρααααα.

Λοιπόν, επειδή τυχαίνει να έχω παράλληλη πορεία με εσένα αυτό τον καιρό με το δίλημμα που είχα για το αν θα πρέπει να πάρω dac-pre ή ξεχωριστό προ και να κρατήσω τις πηγές που έχω, να ενημερώσω σχετικά:

Οι πηγές μου είναι το adcom gcd750, η tc impact twin την οποία χρησιμοποιώ ως firewire audio interface και τροφοδοτώ την ψηφιακή είσοδο του adcom για ακροάσεις αρχείων 16/44.1.

Οι επιλογές που είχα στο μυαλό ήταν να πάρω κάποιο dac με ενσωματωμένο προενισχυτικό στάδιο τέτοιο που να μπορεί να οδηγηθεί ο crown xls1500 σωστά ή να πάρω ξεχωριστό προενισχυτή (όπως παλιά! χαχα).

Στο μυαλό μου η πρώτη λύση ήταν και πιο επιθυμητή, γιατί ούτως ή άλλως αρχεία απο υπολογιστή ακούμε, ποιος ψάχνει δισκάκια κλπ.

Μετά από παρότρυνση του φίλου Μήτσου ατόφιου που επέμενε να δοκιμάσω και έναν προενισχυτή στο σύστημα μπήκα στο τριπάκι και το έκανα.

Πήρα για δοκιμή από τον Orpheus Audio της Θεσσαλονίκης έναν tsakiridis devices Alexander, ο οποίος έδωσε άλλη πνοή στο σύστημα, όλα ήρθαν στη θέση τους.
Χωρίς να υπερβάλω, το σύστημα με adcom-alexander-crown έκανε τα Chario να παίξουν με τρόπο τέτοιο που δε θυμάμαι να είχα κάτι καλύτερο ποτέ (ακόμα και απο εκείνα, τα "καλά" χρόνια).
Ο ήχος απέκτησε όγκο, δύναμη, ατάκα, σώμα πείτε το όπως θέλετε. "Γέμισε" το ηχείο, οι φωνές ήταν ακριβώς όπως τις ήθελα, γεμάτες! Χαμηλό εξαιρετικό, μεσουψηλά βελούδινα, ανάλυση όσο χρειάζεται!

Ο φίλος Μήτσος ατόφιος έφερε και το Ayazi του να το κοντράρουμε με το adcom παίζοντας με προ τον αλεξάντερ. Έπαιξε καλύτερα από το adcom στα περισσότερα σημεία αλλά η διαφορά που έκανε ο προενισχυτής στο σύστημα ήταν πολλές κλάσεις επάνω.

Οπότε φίλε Nickvas19 σου προτείνω να ασχοληθείς με αυτό τον τομέα, του προενισχυτή.

Γιατί με έναν σωστό προ για τον τελικό σου έχεις ένα αχτύπητο δίδυμο το οποίο θα σε καλύψει ότι και να βάλεις πριν από αυτό αλλά και μετά.


ΥΓ:σε πρώτη φάση παίξε με το ifi κατευθείαν στον crown. Βάλε το ifi στο τούρμπο και τον crown στο 0.775 και άκου έτσι μερικές μέρες.

ΥΓ2:μετά τι ηχεία θα πάρεις, το σκέφτηκες?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Με το overkill εννοεί οτι ένα τέτοιο μηχάνημα θα λάμψει με τα αντίστοιχα μηχανήματα και ότι με ένα οικονομικότερο ίσως κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.

Το θέμα όμως στις περιπτώσεις αναβάθμισης είναι ότι πάντα έτσι γίνεται.....ξεκινάς από κάπου και είναι overkill, μέχρι που αλλάζεις και τον τελευταίο κρίκο και όλα είναι πια ισάξια. Λίγοι στις μέρες μας μπορούν να τα σκάσουν μπροστά και να αλλάξουν όλους τους κρίκους της αλυσίδας.
Είμαι περίπου στην θέση σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω και γω crown και θέλω και γω να πάρω ένα dac 1000-2000 και έναν av pre 2500 και ένα δικαναλο προ και και και....το θέμα είναι να γίνει η αρχή από κάπου... Το teac 503 το έχω ακούσει με τα αυτιά μου και είναι ένα μηχάνημα που θεωρώ ότι αξίζει τα χρήματά του (και έχει και line in) το pioneer δεν το χω ακούσει αλλά αν εχεις ακουστικά με xlr είναι το μόνο που ξέρω σε αυτά τα χρήματα να έχει. Γνώστης/συμφορουμίτης μου είπε να κοιτάξω και προς ps audio stellar dac cell μεριά, αλλά τηλεφώνησα στον αντιπρόσωπο 3 φορές να ρωτήσω τιμή, αν υπάρχει και αν μπορώ να το ακούσω με δίκη μου επιβάρυνση και τις δυο φορές δεν το σήκωσαν σε εργάσιμη μέρα και όταν το σηκωσε μια κυρία μου είπε οτι θα με παρει τηλ να μου πει .....και ακόμα περιμένω μετά απο 2 εβδομάδες...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Στεργιο ηδη εχω κλεισει για ακροαση του συγκεκριμενου προενισχυτη που αναφερεις αλλα δυστυχως θα κανω λιγο υπομονη. Οπως με ενημερωσαν θα τον εχουν διαθεσιμο μετα τις 24 του Μαιου λόγω εκθεσης. Οποτε αναφερθηκα σε dac λαμβανοντας δεδομενο οτι θα εχω ξεμπερδεψει με τον προ.

Θα δοκιμασω αυτο που λες με το 77v και το ifi τωρα το σκ που θα χω χρονο.

Τωρα οσο αφορα το dac οπως ειπε και ο teddy743 σκοπευω να το παρω για να μην αλλαζω μετα παλι.

Τι γινεται με το teac ομως...στο συστημα μου εχω το ifi οπου με το iusb πεταξε διοτι το καημενο ηταν αφυδατωμενο απο ρευμα (και κανει μεγαλυτερη διαφορα μια τετοια συσκευη απο οτι αμα τοποθετηθει σε ενα dac με δικη του τροφοδοσια). Οποτε οσοι εχετε ifi επιβαλλεται για μενα μια τετοια συσκευη.

Απο κει και περα πλεον το ifi+iusb δεν ξερω εαν και κατα ποσο θα εχουν μεγαλες διαφορες με το teac...και δυστυχως δεν βρηκα καποιον τροπο να το ακουσω. Παλιοτερα θυμαμαι το ειχε στο σκρουτζ πλεον δεν το εχει ουτε εκει.

οποτε δεν ξερω κατα ποσο αξιζει καποιος που εχει το ifi να πουλησει και να παρει το teac. Γι αυτο ειπα να ανεβω πιο ψηλα. Ακουστικα δεν εχω οποτε δεν με ενδιαφερει τοσο ο ενισχυτης ακουστικων κτλ.

Το περιφημο ayazi...παλιοτερα το εβαλα να παιξει αλλα ειχα 2 κρικους που μου δημιουργουσαν προβλημα οποτε δεν εβγαλα ασφαλη συμπερασματα. Θυμαμαι οτι επεζε περιεργα...ισως το dac να προσπαθουσε να βγαλει εικονα και λογω ελειψης οδηγησης να μην μπορουσε να βγει αυτο το αποτελεσμα. Θα του δωσω ακομα μια ευκαιρια.

απο κει και περα ομως δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσε να ηταν καλη αγορα.

Ps: στεργιο ...τα chario τα ακουσα σε δυο μαγαζια. Το μπασο ηταν πλαδαρο...δεν ξερω εαν εφταιγε ο χωρος. Και παρατηρησα οτι εδιναν εντασεις για να παιξουν πραγμα που δεν μ αρεσε. Στην μια περιπτωση συγκεκριμενα επαιζε με ενισχυτη atol των 5000ευρω και δεν...!Τα χαμηλα του ηταν περιεργα και μαλλον σε αυτο φταιει η οπη που κοιτα προς τα κατω. Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που αρεσει σε καποιους στο συγκεκριμενο ηχειο...ενω στα αλλα το καταλαβαινω και ας μην μ αρεσει.

Ps2: Απο οσα ακουσα 2 μ αρεσαν....τα atc 11(συντομα θα ακουσω και τα atc 9 που λενε σε ξενα φορουμ οτι ειναι πιο 'ισορροπημενο´) και τα elac...οπου το βιολι το ακουγα και ηταν σαν να εκλαιγε....

Ps3: οσοι εχετε ακουσει καποιο ηχειο και δεν σας αρεσε.... πριν βγαλετε τετοιο συμπερασμα να ειστε σιγουροι πρωτα εαν εχει καλη οδηγηση.

Ps4: στεργιο σ αγαπω (πλεον το φωναζω και δημοσιως χαχα)
 
ΧΑΧΑΧΑ είσαι τρελλοκομείο, πάει και τελείωσε!

Μια ζωή προσπαθώ να βοηθάω τον κόσμο που ασχολείται με τα "στέρεα" και όταν βλέπω καταστάσεις τις οποίες πέρασα προσπαθώ πάντα να βοηθάω. Απλά είμαι έτσι.
Στη δική σου περίπτωση απο εκεί που δεν ήθελες να ακούσεις για crown τώρα ψάχνεις να ακούσεις και τον προ για τον οποίο σου είπα ότι είχα καλό αποτέλεσμα, τον alexander.
Σου προτείνω να δοκιμάσεις και άλλα πράγματα, βλέπω ότι έχεις ένα dac για το οποίο διαβάζω καλές κριτικές, οπότε κοίτα προς προενισχυτή μεριά. Αλλά όχι απαραίτητα τσακιρίδη, δοκίμασε ότι μπορείς να δοκιμάσεις. Μη περιμένεις μέχρι τις 24 που θα είναι διαθέσιμος. Κάνε βήματα, άκου τον κόσμο τι σου λέει και φιλτράριζε πράγματα, κράτα τα καλά!

Δε ξέρω ποια Chario άκουσες αλλά τα millenium II πλαδαρό μπάσο δεν έχουν, θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο, απλά θέλουν...οδήγηση. Θα σε προσκαλούσα να πάρεις μια γεύση από τα δικά μου αλλά είσαι και μακρυά ρε γμτ.

Φυσικά και μπορεί να μη σου αρέσουν τα chario ακόμα και αν τα ακούσεις σωστά (πράγμα πιθανό αφού σου αρέσουν τα B&W), πράγμα σεβαστό.

Αλλά αυτό που γράφεις για το βιολί που έκλαιγε....αυτό είναι chario φίλε. χαχα

Τι μουσικές ακους δεν μας είπες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Νίκο ,το 503 είναι καλύτερο από το ifi
Aν τώρα θα πάρεις το αποτέλεσμα που θα σε ικανοποιήσει εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους και μια απ αυτές είναι και ο προ
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ok θα κανω βηματα αλλα...δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω σε προ...δεχτες ολες οι προτασεις;

Chario delphinus...αυτα ακουσα. Μακρια ειναι εκει που δεν θες να πας...οποτε επιφυλασσομαι.

μουσικες ελληνικα εντεχνα... αλεξιου...παριο
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Απάντηση: Ίσως μια αγορά dac...

ΧΑΧΑΧΑ είσαι τρελλοκομείο, πάει και τελείωσε!

Μια ζωή προσπαθώ να βοηθάω τον κόσμο που ασχολείται με τα "στέρεα" και όταν βλέπω καταστάσεις τις οποίες πέρασα προσπαθώ πάντα να βοηθάω. Απλά είμαι έτσι.
Στη δική σου περίπτωση απο εκεί που δεν ήθελες να ακούσεις για crown τώρα ψάχνεις να ακούσεις και τον προ για τον οποίο σου είπα ότι είχα καλό αποτέλεσμα, τον alexander.
Σου προτείνω να δοκιμάσεις και άλλα πράγματα, βλέπω ότι έχεις ένα dac για το οποίο διαβάζω καλές κριτικές, οπότε κοίτα προς προενισχυτή μεριά. Αλλά όχι απαραίτητα τσακιρίδη, δοκίμασε ότι μπορείς να δοκιμάσεις. Μη περιμένεις μέχρι τις 24 που θα είναι διαθέσιμος. Κάνε βήματα, άκου τον κόσμο τι σου λέει και φιλτράριζε πράγματα, κράτα τα καλά!

Δε ξέρω ποια Chario άκουσες αλλά τα millenium II πλαδαρό μπάσο δεν έχουν, θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο, απλά θέλουν...οδήγηση. Θα σε προσκαλούσα να πάρεις μια γεύση από τα δικά μου αλλά είσαι και μακρυά ρε γμτ.

Φυσικά και μπορεί να μη σου αρέσουν τα chario ακόμα και αν τα ακούσεις σωστά (πράγμα πιθανό αφού σου αρέσουν τα B&W), πράγμα σεβαστό.

Αλλά αυτό που γράφεις για το βιολί που έκλαιγε....αυτό είναι chario φίλε. χαχα

Τι μουσικές ακους δεν μας είπες.
;

Άντε ρε Στέργιο πάρτον τον προ να ρθω να τον ακούσω τώρα που θα ανέβω πάνω.... :afro:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
γιατί εδώ και κάπου 15 χρόνια (μεταξύ των τακτικών θαμώνων εδώ μέσα) αποτελεί βασικό κριτήριο αναφοράς όσων ακούν πχ και Αλεξίου ή ...γενικώς έντεχνο.


(για να μπορούμε να βοηθήσουμε λέω...)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Μια ακόμα ιδέα για ακρόαση αν αυτή είναι εφικτή ειναι το questyle cma600 που ίσως κανει και για προ.

ΠΑΡΑ πολύ καλό dac αλλά και ακριβότερο του 503.
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
γιατί εδώ και κάπου 15 χρόνια (μεταξύ των τακτικών θαμώνων εδώ μέσα) αποτελεί βασικό κριτήριο αναφοράς όσων ακούν πχ και Αλεξίου ή ...γενικώς έντεχνο.


(για να μπορούμε να βοηθήσουμε λέω...)
Η Πασπαλα;;
Οκ. Πασο. Δε το ηξερα..
Thanks!