Ευρεση και συντονισμος SAT 16.0°E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Καλημερα παιδια,

Εχω ενα κατοπτρο περισσευούμενο 60αρι περιοχη Αθηνα.
Γνωριζει κανενας εαν ειναι ευκολος και εαν μπορω να πιασω τον δορυφορο στις 16.0°E ?
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Μπαίνεις στο http://satbeams.com/footprints βάζεις στον χάρτη την ακριβή θέση του σημείου λήψης και θα δεις πόση διάμετρος πιάτου απαιτείται για να πιάσεις κάθε δέσμη του δορυφόρου.
 

athmich

New member
13 October 2013
54
Δύστροπος δορυφόρος ο 16e. όταν και εάν κάνεις την εγκατάσταση θα διαπιστώσεις ότι κάποιες συχνότητες υα έχουν φουλ σήμα, άλλες μέτριο και άλλες καθόλου. Δεν είναι τύπου hotbird που θα είχες όλες τις συχνότητες με παραπλήσιο σήμα.

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

super3kef

New member
20 September 2013
61
Κεφαλονιά
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Δύστροπος και δύσκολός. Καλύτερα 80άρι. Μπορεί να δεις Arena sport hd π.χ. 85% και supersport 55%λόγω διαφορετικής δέσμης.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα κάτω απο μέτρο με τίποτα στις 16 μοίρες ανατολικά. Εδώ τώρα με 1.20 και μου φαίνεται σε καποιες συχνότητες στο σύνολο του δορυφόρου οτι ειμαι οριακά.
 

phpscript

New member
8 May 2017
2
Καλησπερα κι απο εμενα. σαυτον τον δορυφορο εβγαζα περισυ το RTS SAT σερβικο με ποιοτητα σηματος 70+% και τωρα περιπου στο 40%. εχετε καθολου γνωση τι γινεται; δοκιμασα το ιδιο με 4-5 πιατα και σε πιασμενο ηδη δορυφορο οποτε δεν φταινε τα υλικα. κατι εγινε με το συγκεκριμενο καναλι και επεσε το σημα και θα τρεχουμε ολο το καλοκαιρι.
 

athmich

New member
13 October 2013
54
Ο δορυφόρος είναι παράξενος στη λήψη του. Εχω παρατηρήσει και γω μεταπτώσεις στο σήμα του. Είναι με τις μέρες του σε ορισμένες συχνότητες...

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Καλησπερα κι απο εμενα. σαυτον τον δορυφορο εβγαζα περισυ το RTS SAT σερβικο με ποιοτητα σηματος 70+% και τωρα περιπου στο 40%. εχετε καθολου γνωση τι γινεται; δοκιμασα το ιδιο με 4-5 πιατα και σε πιασμενο ηδη δορυφορο οποτε δεν φταινε τα υλικα. κατι εγινε με το συγκεκριμενο καναλι και επεσε το σημα και θα τρεχουμε ολο το καλοκαιρι.

Το μόνο σίγουρο ειναι οτι εχει μετακινηθεί το πιάτο σου για κάποιο λόγο απο αέρα π.χ. η εχει χαλάσει το LNB σου. Εγώ κέντρο Αθήνα με πιάτο 110X120 λαμβάνω το RTS με ένταση σήματος 78% και ποιότητα σήματος 86%. Όντως η 16E ειναι ένας δύσκολος και δύστροπος δορυφόρος αλλά η συχνότητα του RTS ειναι απο τις πλέον δυνατές του δορυφόρου για αυτό όπως πρότεινα πιο πάνω ρίξε το βάρος του προβλήματος στην εγκατάσταση σου και όχι στον δορυφόρο.
 

phpscript

New member
8 May 2017
2
ειχα το amiko xfinder καηκε στην καρτα ο δορυφορικος δεκτης. το εστηλα επισκευη και μου εδωσαν referbished/ανακατασκευασμενο το xfinder 2. απο τοτε και μετα δεν μπορω να βρω σημα σωστο ουτε στο rts ουτε σε αλλους δορυφορους. σημερα βεβαιωθηκα οτι κατι τρεχει αφου hotbird πανω απο 55% δεν καταφερα να πιασω. το προβλημα ειναι δεν υπαρχει αλλο πεδιομετρο να το συγκρινω live.