Γιατί δεν δέχονται τα κινητά μου τον κωδικό μου στο yahoo.gr και yahoo.com ???

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Παιδιά, άλλαξα χθες (για ασφάλεια) τον κωδικό του λογαριασμού μου στο yahoo.gr.
Χρησιμοποιώ το wifi του σπιτιού μου.
Μέχρι 2 λεπτά πριν την αλλαγή, έστειλα και πήρα emails στα 2 κινητά μου, ένα lumia 620 (windows 8.1) και ένα iphone 3gs (ios 6.16).
Μετά την αλλαγή, περνάω τον καινούργιο κωδικό στα κινητά αλλά και τα δύο μου βγάζουν οτι "the username or password is incorrect".
Προσπάθησα αρκετές φορές αλλά μου βγάζουν και τα δύο το ίδιο μήνυμα.\
Ο κωδικός που βάζω όμως, είναι όμως σωστός γιατι δουλεύει κανονικά στο PC.
Ξέρω οτι τώρα πια τα καινούργια yahoo emails έχουν την κατάληξη .com και όχι όπως παλιά το .gr, αλλά το ίδιο μήνυμα μου βγάζουν πια κι όταν προσπαθώ να περάσω ένα yahoo.com email, και δεν δέχονται κανένα yahoo.gr email απο αυτά που μέχρι χτες δούλευαν και δεν τους άλλαξα κωδικό.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα emails στο Gmail - και τα δύο κινητά παίρνουν τους κωδικούς αμέσως και στέλνω-παίρνω emails κανονικά

Μ'άλλα λόγια, ο ΟΤΕ, με πέταξε έξω απο την Υahοο στα κινητά. - Aπο τον σταθερό υπολογιστή μου τα emails και οι αλλαγές δουλεύουν κανονικά.

Τι μου διαφεύγει ?
Πριν καμνα μήνα άλλαξα router και μου έδωσε ο OTE το νέο Speedport entry 2i (αυτό που στέκεται όρθιο)...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Προφανώς πρόβλημα της συσκευής, προσπαθείς να συνδεθείς από τον browser της κινητής συσκευής στο yahoo σου, από 3rd party εφαρμογή ή από τα accounts της microsoft/apple; Εάν λειτουργούν όλα τα υπόλοιπα accounts φυσιολογικά και δοκιμάσεις να σβήσεις τελείως το account, να το ξαναπεράσεις -ακόμα και Manual POP3/IMAP- και ακόμη δεν λειτουργεί υπάρχει πρόβλημα με τη Yahoo.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Προσπαθώ να συνδεθώ μέσα απο τις ενσωματομένες εφαρμογές των 2 κινητών (όπως κάνω τόσα χρόνια που τα έχω). Τα default δηλαδή που έχει το Lumia (Microsoft) στα win8.1 και το iphone 3gs (Apple) στο ios 6.16.
Δηλαδή 2 διαφορετικά τηλέφωνα, 2 διαφορετικά λειτουργικάμ 2 διαφορετικές (ενσωματωμένες) εφαρμογές. Τίποτα 3rd party και κανέναν browser δεν χρησιμοποιώ .
(Παρεμπιπτόντως, και τα 2 κινητά έχουν κανονικά internet μέσω του wifi)
Eσβησα τελείως τον account απο τα κινητά και τον ξαναπέρασα. Εκτοτε δεν δέχτηκαν ποτέ τον κωδικό (για yahoo.gr και yahoo.com) - μου βγάζουν και τα δύο οτι το password είναι λάθος (το οποίο δεν ισχύει γιατί στο σταθερό PC, όταν κάνω login το δέχεται κανονικά). Κι αυτό το πρόβλημα υπάρχει μόνο στην yahoo. Passwords για Gmail, Lycos κλπ, τα παίρνουν κανονικά κι αδιαμαρτύρητα...

edit...
Πήρα στο 13888 και ο νεαρός επέμενε οτι είναι θέμα της Υahoo. Οταν του είπα γιατί στον σταθερό υπολογιστή το password δουλεύει κανονικά δεν ήξερε να μου απαντήσει.
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Θεματάκι της yahoo πιστεύω. Δοκίμασε να το περάσεις manually ως IMAP account διαφορετικά μέχρι να γίνουν broadcast τα credentials, εάν και πάλι τίποτα μάλλον υπάρχει εφαρμογή yahoo.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα forwarder του yahoo στο Gmail σου και ας πηγαίνει σε διαφορετικό folder. Από πλευράς security έχει γίνει τρυπητήρι η yahoo.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Το πρόβλημα είναι οτι το forward χρειάζεται το password για να μπει στην yahoo να πάρει τα emails και να τα στειλει στο gmail (ή στο outlook του microsoft account κλπ)

edit..
α, οκ...εννοείς απο τον σταθερό υπολογιστή... Θα το δω σαν τελευταία λύση αυτό...
 
Last edited:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Οποιος έχει την διάθεση, ας φτιάξει έναν λογαριασμό yahoo κι ας προσπαθήσει να τον περάσει στο κινητό του... Θα δουλέψει? Και ας απαντήσει.

Αν κάποιος έχει ήδη και τον χρησιμοποιεί, ας δώσει λίγο προσοχή - γιατί αν αλλάξει κωδικό ή σβήσει τον account απο το κινητό, ίσως το κινητό δεν τον ξαναδεχτεί...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Αυτό που με τρελλαίνει είναι οτι μέχρι 2 λεπτά πριν αλλάξω κωδικό, έστελνα κι έπαιρνα emails κανονικά απο yahoo.gr.
Ξέρω οτι το .gr καταργήθηκε και οι καινούργιοι λογαριασμοί είναι .com - αλλά έναν .com που πέρασα, πάλι δεν δέχονται τον κωδικό.

Είναι σαν τα 2 κινητά να στέλνουν το password με άλλη κωδικοποίηση που τώρα πια η yahoo δεν τον καταλαβαίνει... Να είναι θέμα router? Κάποιο φίλτρο, κλπ ? WPA2 έχω στον καινούργιο router...
(Aλλα πάλι γιατί αυτό να συμβαίνει μόνο στα yahoo accounts...)
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Δέν έχει να κάνει με τον πάροχο/router/switch ή ότι άλλο. Πιθανότατα είναι θέμα της yahoo. Δοκίμασε να κατεβάσεις στις συσκευές την εφαρμογή της yahoo.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: Re: Γιατί δεν δέχονται τα κινητά μου τον κωδικό μου στο yahoo.gr και yahoo.

Δέν έχει να κάνει με τον πάροχο/router/switch ή ότι άλλο. Πιθανότατα είναι θέμα της yahoo. Δοκίμασε να κατεβάσεις στις συσκευές την εφαρμογή της yahoo.

Τελικά είχες δίκιο. Μόλις τώρα έλυσα το πρόβλημα. Η Yahoo στην προσπάθειά της για αυξημένη ασφάλεια μετά το κάζο που έπαθε, είχε απενεργοποιήσει το on/off κουμπί - "Allow apps that use less secure sign in" .
Kαι τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να με είχε ρωτήσει μερικές μέρες πιο πριν και είχα απαντήσει "ναι" αφού αφορούσε την ασφάλεια. Που νά´ξερα οτι θα εκανε τέτοιο θέμα στα κινητά...
Μόλις το γύρισα σε on, τα κινητά άρχισαν να κουδουνίζουν και πήραν τα emails απο τον server
(Προφανώς υποβάθμησα την ασφάλεια όμως τώρα...)

Πάντως, αν και ταλαιπωρήθηκα 1 μέρα, μπορώ να πω οτι απέκτησα εμπειρία για forwarding κλπ, - κάτι που ποτέ μέχρι τώρα δεν με είχε απασχολήσει... (πρόλαβα να ασχοληθώ λίγο πριν βρω την λύση) :)))
Βρίσκει κανείς καλό και μέσα στην ταλαιπωρεία...

Eυχαριστώ για την βοήθεια. :)
 
Last edited: