Προτάσεις για αναβάθμιση ηχοσυστήματος

alexis12

New member
15 December 2013
16
Γεια σας!

Το setup που χρησιμοποιώ είναι ένα Raspberry Pi που συνδέεται με RCA σε ένα μικρό παλιό ηχοσύστημα και θα ήθελα την γνώμη σας για το ποια είναι η σειρά με την οποία θα πρέπει να γίνουν αγορές στα εξής:

1. DAC
2. Ηχεία
3. Ενισχυτής

ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα του ήχου. Είναι όλα εξίσου σημαντικά;

Επίσης, ποιο θεωρείται ότι είναι το ελάχιστο budget σε κάθε ένα από τα παραπάνω ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι αξιοπρεπές*;

(*αξιοπρεπές = να φαίνεται η διαφορά ενός mp3 με χαμηλό bitrate με ένα FLAC)

Για DAC σκεφτόμουνα το HifiBerry (50 ), αλλά για ηχεία και για ενισχυτή δεν έχω κάποια ιδέα.

Επίσης, ο χώρος που βρίσκεται το ηχοσύστημα είναι 3 x 4 m.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

alexis12

New member
15 December 2013
16
Ευχαριστώ! Έχετε κάποια γνώμη για τα Cambridge Audio SX-50 (ή κάτι αντίστοιχο μέχρι τα 200 );
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Δεδομένου οτι ο χώρος είναι μικρός και εάν η ακρόαση μουσικής είναι απο μιά πηγή και ειδικά
αϋλο υλικό, είναι μονόδρομος η αγορά ενεργών ηχείων, των οποίων η απόδοση θα είναι απροσδόκητα
καλή, αναλογικά με το ποσό που θα εκταμιευθεί
επομένως για εμένα, καθώς την έχω ακούσει αρκετά και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, σαν κάρτα ήχου - dac
συνιστώ την Focusrite Scarlett Solo στα 100,00 (ή κάποιο dac σε μτχ απο αγγελίες)
σαν ηχεία, έχουν κατα καιρούς προταθεί αρκετά αξιόλογα ενεργά σε διάφορα thread του παρόντος forum,
κάποια απο τα οποία είναι πιο αυστηρά ως mini monitor, κάποια όμως διατηρώντας κάποια πιο hi fi στοιχεία,
αποτελώντας πολύ καλές ευκαιρίες για την ακρόαση μουσικής υψηλού επιπέδου σε προσιτή τιμή
κάποια που έχω ακούσει και δεν είναι τόσο αυστηρά είναι της tannoy η σειρά reveal και της m audio σειρά
bx5 d2, αλλά υπάρχουν και αρκετά άλλα αξιόλογα όπως της fostex pm 0.3, jbl κοκ
Με budget περί τα 400,00 (δλδ 250,00 για ηχεία - 100,00 για κάρτα-dac και 50,00 βάσεις) στήνεις ενα σύστημα
το οποίο δεν έχει να ζηλέψει κάτι σε απόδοση, απο συστήματα ανώτερης κατηγορίας

Οπότε κάνε ακροάσεις σε κάποιο φίλο που έχει κάτι ανάλογο ή σε κάποιο κατάστημα και πράξε αναλόγως
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Στο δικό μου σύστημα έχω ένα rpi2 κι ένα DAC mamboberry LS πάνω του, ενισχυτή pioneer sa-8800 που θα πάει σήμερα για ένα φρεσκάρισμα και θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε κάποια ηχεία δαπέδου μέχρι 350 ευρώ για να ταιριάξω, γιατί αυτή τη στιγμή παίζω με κάτι μικρά teufel βάσης που έχω απο το home cinema και δε μπορώ να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος. Σκοπεύω να πάω να ακούσω τα wharfedale vardus (300 & 400) και τα cambridge audio s70, οπότε κάθε γνώμη κατόχων ή άλλη εναλλακτική πρόταση ευπρόσδεκτη.