Αγορά φακού 35mm Βοήθεια

Stelios Niapos

New member
29 April 2017
3
Καλημέρα σε όλη την παρέα!!!
smiley.gif
smiley.gif
smiley.gif

Νέος στον χώρο, πρόκειται να αγοράσω DSLR body και φακό 35mm
για ειδική χρήση. Θα φωτογραφίζω προσκλητήρια σε εσωτερικό χώρο και όπως καταλαβαίνετε με ενδιαφέρει να φαίνεται η υφή και η λεπτομέρεια στα διάφορα είδη χαρτιών
(γκοφρέ, γυαλιστερά, ανάγλυφα, ριγωτά κλπ). Έχω καταλήξει σε σώμα Nikon D5500 Body
και φακό σταθερό Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G.
Ανεβάζω και 2-3 φωτογραφίες από ξένα site που έχουν ανάλογο περιεχόμενο για να πάρετε μια εικόνα τι έχω στο μυαλό μου. Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από φακούς και ψηφιακές θα ήθελα την γνώμη σας για την επιλογή μου, μήπως κάτι μου διαφεύγει!
Ο κουμπάρος μου, παλιός φωτογράφος, μου είπες να μην πάρω κιτ με φακό με ζουμ
αλλά καλύτερα να πάρω σταθερό στα 50mm.
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 
Last edited by a moderator:

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Γιά δώσε μερικά στοιχεία. Έχεις συγκεκριμένη μηχανή; Αν ναι, με τι αισθητήρα; FF, APS-C, 4/3, άλλη; μήπως με φίλμ 35άρι;
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Γράφει, ότι κοιτάει τη νικούν 5500...

IMHO πάρε τον φακό του κιτ. Ο 35/1.8 είναι επίσης καλή επιλογή, βέβαια αν μιλάμε για πολύ κοντινές καλύτερα ένας εξειδικευμένους μακρό.
 

Stelios Niapos

New member
29 April 2017
3
http://www.skroutz.gr/s/1796874/Nikon-AF-S-Nikkor-50mm-f-1-8G.html#reviews
http://www.skroutz.gr/s/5980830/Nikon-D5500-Body.html#reviews
Αυτό το σύνολο σκέφτομαι να αγοράσω. Δεν έχω στην κατοχή μου DSLR, πρώτη φορά θα αγοράσω.
Απλά με ενδιαφέρει να φωτογραφίζω προσκλητήρια σε εσωτερικό χώρο όπως προανέφερα
και με ενδιαφέρει η καθαρότητα και η λεπτομέρεια στα είδη των χαρτιών!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Περισσότερο ενδιαφέρει από πόσο κοντά θα φωτογραφίζεις. Εάν το κάδρο σου θα καταλαμβάνεται ολόκληρο από αντικείμενο πλάτους από 20-30 εκατοστα και κάτω, θέλεις ιδανικά έναν φακό μακρό. Επίσης στην ανάδειξη της υφής παίζει μεγαλύτερο ρόλο ο φωτισμός (θέλεις και πλάγιο, όχι μόνο άμεσο, αλλιώς βγαίνει το θέμα επίπεδο) και λιγότερο ο φακός, εφόσον μιλάμε πάντα για φακούς ενός αξιοπρεπούς επιπέδου.
 

Stelios Niapos

New member
29 April 2017
3
Re: Απάντηση: Αγορά φακού 35mm Βοήθεια

Σ´ ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!
Το σκεφτόμουν και γω για macro αλλά δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένοι φακοί βγάζουν εξίσου
καθαρές φωτογραφίες όταν απομακρυνθείς λίγο από το αντικείμενο.
Αυτό για τον φωτισμό που ανέφερες ναι το έχω επιμεληθεί όσο γίνεται καλύτερα!
Νόμιζα πως ο Macro είναι για πολύ κοντινές φωτογραφίες όπως έντομα λουλούδια κλπ.
Τα προσκλητήρια είναι μικρότερα από 30 εκατοστά που ανέφερες.
Δεν θα έχω προβλημα αν απομακρυνθώ λίγο πιο μακριά?
 
Last edited:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Για υφή επιφάνειας σε τέτοια μεγέθη ίσως καλύτερα ένας μάκρο, δες τον 60f/ 2.8. Ιδανικά πάρε τις κάρτες που σε ενδιαφέρουν σε κάποιο φωτογραφικό κατάστημα και κάνε δοκιμές με τους φακούς, τις ελάχιστες αποστάσεις που χρειάζεσαι να καλύψεις το κάδρο και να μην κροπαρεις.

Sent from my G620S-L01 using Tapatalk
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Για να βρείς το βολικο εστιακό μήκος και τις αποστάσεις με διάφορα μεγέθη κατέβασε το http://www.stegmann.dk/mikkel/barnack/ και παίξε λίγο

Γενικά πάντως δεν συμφέρει να είσαι πολύ κοντα (μικραίνει πολύ το βάθος πεδίου, βγαίνουν πατσουλά τα γράμματα στα άκρα, δυσκολεύει τον φωτισμό) οπότε τα 35mm μάλλον βγαίνουν έξω για τα προσκλητήρια (αν και είναι ο πιο βολικός για γενική χρήση).
Με τον 50mm/f1.8G κάτι γίνεται .. καλύπτει 19Χ13cm στην ελάχιστη απόσταση εστίασης και με λίγο κροπ θα βγάλεις και πιο μικρά προσκλητήρια μια χαρά (τα 24Μπ της 5500 βοηθάνε σε αυτό, δεν χρειάζεται το θέμα να καλύπτει όλο το κάδρο).
Στέκομαι στον 50mm/f1.8 G γιατί είναι φτηνός και καλύπτει πολλαπλές χρήσεις (πορτραίτο κλπ).

Εξειδικευμένοι μάκρο σίγουρα είναι καλύτεροι σε κοντινές αποστάσεις.
Οι φακοί μάκρο δεν έχουν πρόβλημα σε μακρινές αποστάσεις .. αλλά είναι συνήθως πιο ακριβοί και πιο σκοτεινοί και πιο μεγάλοι.

Την υφή θα την αναδείξει κυρίως ο φωτισμός .. αλλά και η επεξεργασία (sharpening) κάνει θαύματα σε τέτοια εύκολα θέματα.