Αγορα 65" 4K

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Καλησπερα σε ολους.Χρειαζομαι την συμβουλη σας.Διαθετω budget εως 2000 ευρω.Αποσταση θεασης 2.7-2.8 μετρα.Προοριζεται για σαλονι με πηγη το playstation 4,και το Vorke Z1 4k 3 gb ram που υποστηριζει και Hdr.Η χρηση της θα ειναι 70% ματροσκες 1080p (τουλαχιστον 15 gb μεγεθος παιζω) αλλα και 4K (δεν ξερω αν υπαρχουν,δεν εχω ψαξει ιδιαιτερα) και. Kodi και γενικοτερο streaming απο iptv υπηρεσιες απο το μποξακι, και στο ps4 ενα 20% περιπου δισκακια bluray 1080 και 10% κανα παιχνιδακι στο στη ζουλα να μην με βλεπει η κορη γιατι ειναι μικρη ακομα για τετοια. 3d ειμαι ντεμι.Βασικα και να μην εχει δεν με καιει αλλα καλοδεχουμενο κιολας. Εχω ξεχωρισει μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο εδω την Samsung ks8000 και την Sony 905 νομιζω αν δεν κανω λαθος καπου στα 2100 αυτη.Μεγαλος μου ποθος ομως ειναι οι Oled.Θελω να κανω την καλυτερη δυνατη διαχειριση στα χρηματα αυτα γιατι δεν ειμαι ανθρωπος που αλλαζω τηλεοραση καθε 2-3 χρονια.

Εχω θεμα με το clouding..Ιδιαιτερα οταν δινεις τοσα χρηματα θελεις το καλυτερο δυνατον.Και οι 2 το παρουσιαζουν εντονα η ειναι αναλογα το κομματι που θα πεσεις; Ποια απο τις 2 υπερτερει σε γενικοτερη εικονα. Και τριτη ερωτηση αν πιστευετε οτι περιμενοντας 4-5 μηνες ακομα υπαρχει περιπτωση για μειωση τιμης της 65αρας Β6 κοντα στο διχιλιαρο η αν βγαλει καποια αλλη εταιρεια εστο και 60αρα oled κοντα στο budget μου;
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Καλησπέρα. Αυτή τη στιγμή από τις 65ΚS.... η καλύτερη αγορά είναι η 65KS8000, καλά το βλέπεις. Η 65XD9305, μάλλον αυτή εννοείς, είναι εξίσου καλή πρόταση (δεν ξέρω κατά πόσο η διαφορά τιμής με την KS8000 ανταποκρίνεται στη διαφορά αξίας).
Για την 65Β6V, είναι ακόμα ψηλά η τιμή της, δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να υποθέσει που θα έχει πέσει η τιμή της μετά από 4-5 μήνες, και κυρίως αν θα υπάρχει ακόμα στην αγορά. Κάτι άλλο σε αυτά τα μεγέθη τιμής και ιντσών δεν έχει ακουστεί, αν κοίταζες πιο λίγες ίντσες ίσως, γιατί το clouding δεν το γλυτώνεις στις 65" lcd.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
τρεχα γρηγορα να παρεις την samsung KS8000 65 ιντσες . εχει 1700 ευρώ απο τον κωτσοβολο. Ήταν το high end μοντελο της samsung για το 2016. Η τιμή είναι άριστη αν σκεφτείς ότι στην αρχή έκανε πάνω από 3000.
Και η sony XD93 που λες ειναι πολύ καλή αλλά έχει 400 ευρώ πιο πάνω.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Χλωμο να βρισκεις σε 4 μηνες την Β6. Η Β7 απο οσο ειδες εχει πανω απο 4Κ. Αρα δυσκολα τα πραγματα. Θα πρεπει να το ρισκαρεις με το clouding των led...
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Το ξερω προς τα εκει κλεινω.Καταρχας δεν προκειται να πεσω κατω απο 60" διοτι για την αποσταση μου αν παρω 55αρα σε 4Κ υλικο με μαυρες μπαρες θα ειναι σαν 40αρα απο τα 2.8 μετρα.Ανουσιο 4Κ δλδ.Οποτε minimum 60αρα δεν το αλλαζω παιδια.. Το μονο που με κραταει πισω και δεν χτυπαω την Samy ειναι το clouding δυστυχως.Εχω διαβασει ακομα και χρηστες που δεν ειχαν τις πρωτες εβδομαδες και τους πεταχτηκε ξαφνικα στην πορεια και μαλιστα εντονο.Απο την αλλη διαβαζω και για καλυτερο screen uniformity της Sony γενικα αλλα δεν εχει και κατι σαν πιστοποιητικο UHD αν το λεω καλα,δεν γνωριζω αν παιζει ρολο αυτο.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εγω με την σονυ μου, πολυ πιο απλο μοντελο απο την XD93 δεν εχω θεμα με clouding.
H XD93 είναι μια από τις 3-4 τηλεοράσεις αυτή την στιγμή σε λογική τιμή που μπορούν να σου δώσουν την φωτεινότητα που χρειάζεται το HDR.
Ικανοποιεί τα πρωτόκολλα και για HDR , και για wide colour gamut. δεν της λείπει κάτι.
Αν δεν ικανοποιήσε με XD93, ή KS τότε δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε lcd, ούτε φέτος και μάλλον ούτε για τα επόμενα χρόνια. Οπότε ο άλλος δρόμος είναι οled.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Το clouding είναι λίγο λαχείο, αλλά όσο αυξάνονται οι ίντσες, μειώνεται και η πιθανότητα να πέσεις σε καθαρό κομμάτι...

Ή θα σκάσεις τα 2800 ή αναμονή... :p
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Παιδια σας ευχαριστω ολους πραγματικα.Αποφασισα να.."ρισκαρω περιμενοντας" μεχρι τον Σεπτεμβρη.Το ξερω οτι το να μην βιαστεις και να κρατησεις τα χρηματα σου και να περιμενεις ειναι σοφο σε ολες τις αλλες αγορες, εντουτοις δεν ξερω αν αυτο ισχυει στο θεμα τηλεορασεις και στην καλπαζουσα παραγωγη-αναπτυξη τους.Θα δειξει.. (oled για σενα το κανω).
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Re: Απάντηση: Αγορα 65" 4K

Ρισκαρω να πω οτι το Σεπτεμβρη αντε να εχει λιγο κατω απο 3Κ η B7...Μεχρι 2.5Κ πιστευω θα εχει φτασει τοτε.
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Ρισκαρω να πω οτι το Σεπτεμβρη αντε να εχει λιγο κατω απο 3Κ η B7...Μεχρι 2.5Κ πιστευω θα εχει φτασει τοτε.
Αναφερεσαι ομως προφανως στις 55" που δεν με καλυπτουν οπως και να χει.