Yamaha RX-V779. Δεν βγάζει ήχο DTS-HD 5.1 lossless

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Ο ενισχυτής είναι ο Yamaha RX-V779. Όσα bluray untouched προσπαθώ να αναπαράγω (από PopoCorn Hour A300) που έχουν ήχο DTS-HD 5.1 lossless δεν περνάει ήχος από τον ενισχυτή.

Είναι θέμα ρύθμισης ή κάτι άλλο ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Ο ενισχυτής είναι ο Yamaha RX-V779. Όσα bluray untouched προσπαθώ να αναπαράγω (από PopoCorn Hour A300) που έχουν ήχο DTS-HD 5.1 lossless δεν περνάει ήχος από τον ενισχυτή.

Είναι θέμα ρύθμισης ή κάτι άλλο ?

υποθετω οτι η συνδεση ενισχυτη pop corn ειναι με hdmi (αλλιως δεν περναει hd audio). Δεν εχω pop corn, αλλα υποθετω οτι το προβλημα σου ειναι καποια ρυθμιση σε αυτο. Εχω τον 679 και δεν θυμαμαι να ρυθμισα τιποτα σε εκεινον για να περναει hd audio.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
οταν παιζεις αρχεια με dts-hd, ο ενισχυτης βγαζει ενδειξη PCM ή DTS (σκετο);
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
HDMI εννοείται η σύνδεση. Δεν το έχω προσέξει αλλά μάλλον DTS.

To popcorn έχει στις επιλογές ήχου Downmix or Passthrough. Τα έχω όλα την 2η επιλογή.

Κάπου είδα για να περάσει αυτό το format ήχου πρέπει να επιλέξω Bitstream αλλά αυτή η επιλογή δεν υπάρχει σε καμία από τις 2 συσκευές.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Μηπως μπορεις απο το μενου του a300 να επιλεξεις audio track; σκεφτομαι μηπως ειναι επιλεγμενο by default το "απλο" dts
προσπαθω να βοηθησω, αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμενο μηχανημα, παμε λιγο ψαχτα :)
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Από το Α300 όταν πατάω να αλλάξει audio οι άλλες επιλογές βγάζουν ήχο, το English lossless τίποτα.
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Που θα το γράψει το DTS-HD MA ? Στην TV γιατί στην οθόνη δεν νομίζω να εμφανίζει τέτοιες επιλογές ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Re: Απάντηση: Yamaha RX-V779. Δεν βγάζει ήχο DTS-HD 5.1 lossless

Στην TV έχω δει να το γράφει. Στην οθόνη του 779 δεν το έχω προσέξει.

οι yamaha εχουν δυο modes στην οθονη τους. Η μια δειχνει το input που ειναι ενεργο και η αλλη το codec που παιζει. νομιζω οτι απο το κουτι ειναι ενεργοποιημενη η απεικονιση του input (προσφατα που σεταρα ενα 481 ενος φιλου ετσι ηταν)
 

Βασίλης 07

AVClub Enthusiast
18 June 2006
896
Αυτά για να αλλάξει η απεικόνιση στην οθόνη τι ήχος περνάει από που αλλάζουν ?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το απόγευμα αν θες στείλε ένα πμ με το τηλ σου να σε πάρω να σου τα πω όλα αναλυτικά βήμα βήμα + να σου λύσω ότι απορία εχεις με τον rxv 779.