βοηθεια σε επιλογη ενισχυτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Ειμαι αναμεσα σε DENON AVR-X520BT η Yamaha RX-V381
Τι θα προτείνατε ?
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
ηχεια θα μπουν αργοτερα (μαλλον HARMAN KARDON) προς το παρων ειμαι στο θεμα ενισχυτη
Προς το παρων θα παιζει με 5,1 cambridge audio
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
ουτε σαν μαρκα εχουν διαφορα σε αξιοπιστια, αντοχη, σερβις ...? (denon yamaha)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Έχεις αποφασίσει να πας σε ενισχυτή χωρίς δυνατότητα δικτύου. Με ένα κατοστάρικο (σκάρτα) παραπάνω εγώ θα επέλεγα τον 481. MusicCast, WiFi, Bluetooth αποστολής και λήψης.

Αν πας όμως για το απόλυτα οικονομικό μοντέλο που ψάχνεις, τότε μεταξύ των δυο, τον Denon 520BT.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Έχεις αποφασίσει να πας σε ενισχυτή χωρίς δυνατότητα δικτύου. Με ένα κατοστάρικο (σκάρτα) παραπάνω εγώ θα επέλεγα τον 481. MusicCast, WiFi, Bluetooth αποστολής και λήψης.

Αν πας όμως για το απόλυτα οικονομικό μοντέλο που ψάχνεις, τότε μεταξύ των δυο, τον Denon 520BT.

ετσι ειχα σκεφτει στη αρχη αλλα ο Yamaha εχει +HDR και ARC κατι που δεν εχει ο Denon. Eχει κατι παραπανω δηλαδη ...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Το λύνεις με μια οπτική το θέμα, εκτός κι αν σε πειράζει το ένα παραπάνω καλώδιο, και HDR υποστηρίζει ο Denon. Θύρες HDMI #3 έως #5.
 
Last edited:

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Έχεις αποφασίσει να πας σε ενισχυτή χωρίς δυνατότητα δικτύου. Με ένα κατοστάρικο (σκάρτα) παραπάνω εγώ θα επέλεγα τον 481. MusicCast, WiFi, Bluetooth αποστολής και λήψης.

Αν πας όμως για το απόλυτα οικονομικό μοντέλο που ψάχνεις, τότε μεταξύ των δυο, τον Denon 520BT.

για τον 481 τι ηχεια (οικονομικα 5,1) θα πρότεινες ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ναι. Θα κάνουν για τον 481
Για αυτά ειναι φτιαγμενος.

Το θέμα ειναι αν θα κάμει το πακέτο για σένα

Οι άγγλοι λένε "είμαι φτωχος, αγοράζω ακριβά".

Προσπάθησε να ακούσεις πριν αγοράσει

Προσωπικά είμαι άρρωστος και περίγελο στον κοινωνικό μου περίγυρο.

Τα καλώδια του συστήματος μου έχουν περισσότερο (πανω απο διπλάσια) απο το συστημα στο οποίο αναφερόμαστε.

Ναι. Ειναι ψυχασθένεια. Αλλα κάπου στη μέση υπάρχει η πραγματικότητα.

Και τελικά δε θα δώσεις λιγα λεφτά.

Γνωμη μου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Κοίταξε. Όπως είπα και πριν, αν μιλάμε για την αναζήτηση του απόλυτα οικονομικού μοντέλου και έχουμε αποφασίσει πως μας κάνει το bluetooth μόνο με όλες του τις συνέπειες για την επικοινωνία με τον έξω κόσμο τότε ΟΚ.
Θα έχουμε δηλαδή ένα πολύ πιο απλό app και αν θέλουμε internet radio ή ασύρματη αναπαραγωγή, αυτό θα γίνεται με κάποια συσκευή bluetooth που θα τα στέλνει όλα αυτά, αναπαράγοντάς τη η ίδια, στον ενισχυτή, συν όλη την "απέχθεια" του Bluetooth για εμπόδια όπως τοίχοι.
F/W update για να γίνει θα πρέπει να κοιτάς αν έχει βγει κάποιο ο ίδιος και να το μεταφέρεις σε στικάκι προκειμένου να γίνει από τη θύρα του ενισχυτή.
Για multiroom ούτε λόγος, βέβαια εδώ ενδέχεται να πρόκειται για κάτι που δεν σε ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς.

Υπό το πρίσμα της απόδοσης σε πολυκάναλο ήχο σε Home Cinema, είναι προφανές ότι δεν υφίσταται και καμιά άξια λόγου διαφορά.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
υπαρχει κατι αλλο καλυτεο που θα προτεινατε σε ηχεια κοντα σε αυτα τα χρηματα ?
(σε ενισχυτη ειναι το μαχ που μπορω να δαθεσω σε χρηματα οποτε αν καταλαβα ειναι το καλυτερο που μπορω να αγορασω)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Αν το max των δυνατοτήτων σου είναι αυτό, τότε ρίξε τα λεφτά στα ηχεία και πήγαινε για τον απόλυτα οικονομικό ενισχυτή. Αν η προτεραιότητα είναι ο ήχος και οι ευκολίες έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Έχω την εντύπωση ότι με λίγο ψάξιμο θα βρεις ενισχυτή στα 270 ευρώ και από κει και πέρα όσα περισσότερα μπορείς να διαθέσεις για ηχεία διέθεσε.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
τι θα προτεινατε αναμεσα σε
DENON AVR-X520BTμε Denon SYS 2020
Yamaha RX-V481 με Yamaha NS-P40

υγ αν εχετε καποιο καλυτερο συνδυασμο πχ με αλλα υχεια που να μην ξεφευγει το κοστος ειμαι ανικτος σε προτασεις
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το καλο με το audio return channel ειναι οτι ο ενισχυτης ανοιγει/κλεινει μαζι με την τηλεόραση με ενα τηλεχειριστήριο, και έχεις ενα τηλεκοντρολ για τον ηχο. στην τηλεοραση μου ετσι γινεται τουλάχιστον, αλλα νομιζω οτι ειναι γενικο με το πρωτόκολλο arc.
Τα ηχεια που γραφεις γιατί να μην κάνουν; στην χαμηλή κατηγορία αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα ηχεία είναι πλήρους φάσματος. Καλύτερα αν μπορείς να έχεις ηχεία με χωριστό μεγάφωνο για υψηλές και χαμηλές συχνότητες. ( 2 way speaker)
δεν ξερω με τι ακούς τώρα. τα 5.1 cambridge audio που λες ποια ειναι; ισως να ειναι καλυτερα απο αυτα που θες να παρεις.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
το καλο με το audio return channel ειναι οτι ο ενισχυτης ανοιγει/κλεινει μαζι με την τηλεόραση με ενα τηλεχειριστήριο, και έχεις ενα τηλεκοντρολ για τον ηχο. στην τηλεοραση μου ετσι γινεται τουλάχιστον, αλλα νομιζω οτι ειναι γενικο με το πρωτόκολλο arc.
Τα ηχεια που γραφεις γιατί να μην κάνουν; στην χαμηλή κατηγορία αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα ηχεία είναι πλήρους φάσματος. Καλύτερα αν μπορείς να έχεις ηχεία με χωριστό μεγάφωνο για υψηλές και χαμηλές συχνότητες. ( 2 way speaker)
δεν ξερω με τι ακούς τώρα. τα 5.1 cambridge audio που λες ποια ειναι; ισως να ειναι καλυτερα απο αυτα που θες να παρεις.

το οτι ανοιγουν μαζι kai ελεγχεις και φωνη με arc δεν το ηξερα ....
τα ηχεια που εχω τωρα δε κανουν δυστηχος ειναι πολλη παλια και μικρα
Ρωταω αν ταιριαζουν απο αποψη Watt κτλ και δε ξερω ουτε τι αποδοση εχουν σε σχεση με τον ενισχυτη Δεν θελω να υποβαθμιζει ποιοτικα ενα κομματι ολοκληρο το συστημα ουτε να καει αν ανοιξω την ενταση κτλ
Πες μου και κανενα οικονομικο μοντελο υχειω που προτείνεις
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
τα harman kardon τουλαχιστον ειναι 2 δρόμων σε σχεση με τα yamaha πιο πριν.
κοιτα ομως και αυτο http://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-bdv-n7200wb-black-1139320.html
τουλαχιστον το προηγουμενο μοντελο το 7100 ήταν best buy https://www.whathifi.com/sony/bdv-n7100w/review


οσο για τα ηχεια και τα watt. γενικα ολα τα ηχεια κανουν με ολους τους ενισχυτες. αν βαλεις μικρα ηχεια σε μεγαλο ενισχυτη δε θα τα καψεις. για να καει ενα ηχειο ,πολυ πριν συμβει αυτο το ακους οτι εχει φτασει στα ορια του.
Στα 600 ευρώ μπορείς να πάρεις χωριστά ενισχυτή-ηχεία έστω και βασικά μοντέλα. αν αρχίσει αν κατεβαίνεις πιο κάτω, καλύτερα ένα all in one συστημα αν θες home cinema ή ίσως εναν ενισχυτη και 2 ηχεια και αργοτερα σιγα σιγα και τα υπολοιπα.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
τα harman kardon τουλαχιστον ειναι 2 δρόμων σε σχεση με τα yamaha πιο πριν.
κοιτα ομως και αυτο http://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-bdv-n7200wb-black-1139320.html
τουλαχιστον το προηγουμενο μοντελο το 7100 ήταν best buy https://www.whathifi.com/sony/bdv-n7100w/review


οσο για τα ηχεια και τα watt. γενικα ολα τα ηχεια κανουν με ολους τους ενισχυτες. αν βαλεις μικρα ηχεια σε μεγαλο ενισχυτη δε θα τα καψεις. για να καει ενα ηχειο ,πολυ πριν συμβει αυτο το ακους οτι εχει φτασει στα ορια του.
Στα 600 ευρώ μπορείς να πάρεις χωριστά ενισχυτή-ηχεία έστω και βασικά μοντέλα. αν αρχίσει αν κατεβαίνεις πιο κάτω, καλύτερα ένα all in one συστημα αν θες home cinema ή ίσως εναν ενισχυτη και 2 ηχεια και αργοτερα σιγα σιγα και τα υπολοιπα.

600 χωρις καν υποστηριξη 4Κ και με 1 χρονο εγγυηση δεν ξερω αν αξιζει ...