Πρόβλημα με Panasonic plasma

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

althegre

New member
1 May 2017
2
Γειά χαρά σε όλους παίδες. Προ μιας εβδομάδας μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στην TV μου και θα ήθελα την βοήθεια απο οποιονδήποτε έχει πιθανόν κάποιες γνώσεις επι του θέματος. Καταρχάς είμαι κάτοχος της Panasonic TX-P42U20E,μιας 42'' plasma σχεδόν 7ετίας. Η οθόνη έχει δουλέψει άψογα επι πολλές ώρες μέχρι που την περασμένη βδομάδα άρχισε να μου παρουσιάζει μια κάθετη γραμμή απο pixels που ''έπαιζαν'' αλλάζοντας χρώμα ανάλογα με το background και ταυτόχρονα μερικές οριζόντιες που εφάπτονται στην κάθετη. Με όσους τεχνικούς μίλησα τηλεφωνικώς,πιθανολόγησαν οτι θέλει αλλαγή η οθόνη,πράγμα ασύμφορο,κι απέκλεισαν κάποιο άλλο αίτιο. Το περίεργο είναι οτι την Παρασκευή αυτή η γραμμή ''μεγεθύνθηκε'' και παρουσίασε αποχρωματισμό στο ίδιο σημείο μεν αλλά σε μεγαλύτερο εύρος μερικών εκατοστών. Το φαινόμενο κράτησε μερικά λεπτά κι ύστερα ''διορθώθηκε'' έτσι ξαφνικά όπως παρουσιάστηκε και μέχρι την στιγμή που γράφω η οθόνη παίζει συνέχεια χωρίς κανένα σημάδι του προβλήματος. Έχετε ιδέα τι μπορεί να παίζει για να ξέρω τι με περιμένει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.