4 ηχεια σε δικαναλο συστημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Χρονια ακουω τη μουσικη μου απο στερεοφωνικο ενισχυτη μου με ηχεια δαπεδου στο σαλονι.Αν προσθετα δυο ακομα ηχεια βασης στη πλατη μου τι θα γινοταν;το εχει δοκιμασει κανεις;
Τα βασης θα ειναι στο ενα μετρο ενω τα δαπεδου στα 2.5 μετρα.
Σκεφτομαι οτι ετσι θα εχω ενα suround ηχο χωρις να το δυναμωσω πολυ γιατι αναγκαστικα ακουω σε χαμηλες εντασεις λογω παιδιων.
Μιλαω μονο για μουσικη.
Εχει κανει κανεις κατι παρομοιο;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και η στερεοφωνικό εικόνα;
Άσε τη διάφορα στο χρόνο λόγω διαφορετικής απόστασης και την υποοδηγηση του ενισχυτή.
Δε μου φαίνεται καλη ιδέα. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν ο σκοπός σου είναι το μουσικό χαλί μάλλον θα σου αρέσει. Ο ενισχυτής σου έχει ΑΒ εξόδους ηχείων;
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Αν ο σκοπός σου είναι το μουσικό χαλί μάλλον θα σου αρέσει. Ο ενισχυτής σου έχει ΑΒ εξόδους ηχείων;
καλησπερα και καλό μήνα.Ο ενισχυτής μου ειναι ο rotel ra-820 ax και έχει μπόρνες για 2 ζευγη ηχείων και ένα κουμπί remote το οποίο αν το πατήσεις απενεργοποιεί το ένα ζεύγος.Είναι 2Χ30 αλλά ακούγεται ''πολύ παραπάνω'' αφού σπανίως πάω πανω από το ''παρα τέταρτο'' και τα ηχεία μου εχουν ευαισθησία 90 db.Ανοίγω το θέμα για να πάρω καμμιά ιδέα,μη ξοδευτώ και μετά τα κλαίω..
Τώρα καταλαβαίνω οτί θα ακούω διαφορετικά ηχεία και θα μπερδεύει το πράγμα.Επίσης θα ήθελα να μου εξηγ'ησεις τι έννοεις με τον όρο ''μουσικό χαλί''??
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μουσικό χαλί εννοώ χαμηλες εντάσεις και οχι απαραίτητα καθισμένος στη θέση ακρόασης.
Μουσική να παιζει για να δίνει ρυθμο στην καθημερινότητα και όχι μουσική που να σε καθηλώνει.
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Όχι,όταν ακούω μουσική είμαι καθηλωμένος και σε χαμηλή ένταση.Από τα γραφόμενα καταλαβαίνω οτί μαλλον δεν έχει νόημα να ακούω και από τα τέσσερα ηχεία,εκτός αν εναλάσσω ανάλογα τα κέφια μου είτε το ενα ζευγος είτε το άλλο.Επίσης αν δω καμμιά ταινιά θα μπορούσα να βάλω και τα τέσσερα.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: 4 ηχεια σε δικαναλο συστημα

Όχι,όταν ακούω μουσική είμαι καθηλωμένος και σε χαμηλή ένταση.Από τα γραφόμενα καταλαβαίνω οτί μαλλον δεν έχει νόημα να ακούω και από τα τέσσερα ηχεία,εκτός αν εναλάσσω ανάλογα τα κέφια μου είτε το ενα ζευγος είτε το άλλο.Επίσης αν δω καμμιά ταινιά θα μπορούσα να βάλω και τα τέσσερα.

Το κατάλαβες,αυτό πρέπει να κάνεις!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
δεν υπάρχει κάνενα πρόβλημα, ούτε υπάρχουν "πρέπει".
Ακούς όπως θες.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Η ελευθερία να ακούμε όπως μας αρέσει,είναι δικαίωμα του καθενός μας
Το πως πρέπει,είναι άλλα μονοπάτια που πρέπει κάποιος να διαβεί για να καταλάβει τη διαφορά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αυτό λεω
αν δεν δοκιμάσει κανείς δεν ξέρει.
Και αν του αρέσει, δε μας πέφτει λόγος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Προσωπικά θεωρούσα πάντα ακόμα και τα καθιερωμένα 5.1 κλπ αίρεση σε σχέση με τη στερεοφωνία.
Και εφ όσον σήμερα το 5.1 είναι αποδεκτό, (που για μένα ποτέ δεν αναπαρήγαγε κάτι) γιατί να μην είναι το 2+2?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ναι βρε Δημητρη, προσωπικά δε διαφωνησα κάθετα και εξήγησα και το θετικό περί μουσικού χαλιου, αλλα πως να το κάνουμε, θα έχει μια κιθάρα μπροστά αριστερά και μια κιθάρα πίσω αριστερά; Και η φωνη απο μπρος και απο πίσω; Παράξενο δεν είναι;
Να μιλούσαμε για πολυκάναλο που θα εφαρμόσει κάποιο dsp να σου φέρει κάποια απο δω και κάποια απο εκεί να το καταλάβω. Που και παλι κομπρεσαρισμενα θα ακούγεται αν δεν είναι πολυκάναλη η μίξη και αναιμία απο οδήγηση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Νομιζω ειναι καθαρα θεμα διαθεσης, παραδειγμα εγω οταν θελω ν ακουσω "σοβαρα" δηλαδη να μου δημιουργηθει η ψευδαισθηση της σκηνης, ακουω δικαναλο στερεο, οταν απλα θελω να γεμισω το χωρο σαν χαλι οπως πολυ παραστατικα το εθεσε ο Θανασης, τοτε ανοιγω και τον 5καναλο και επιλεγω απ τον av multi channel stereo, μιλαμε γεμιζει απιστευτα ο χωρος για ανεμελα ακουσματα ας ακουγεται μαλιστα η φωνη πιο δυνατα απο πισω ή οποιοδηποτε αλλο οργανο. Ακομα και με dsp jazz hall οπου αναπαραγονται οι ανακλασεις σαν προσομοιωση χωρου δεν μπορεις να πεις οτι ειναι λαθος, εχει μια αληθοφανεια. Καταληγοντας θελω να πω οτι ο τροπος που ακουει ο καθενας εξαρταται απ τις εκαστοτε απαιτησεις του και διαθεση του.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlkr

Senior Member
21 August 2010
329
Κοίτα Κωνσταντίνε,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτί είναι θέμα γούστου και δεν υπάρχουν πρέπει.Το θέμα το άνοιξα για να πάρω μια ιδέα ως προς το τι να περιμένω καθώς ένα αξιοπρεπές ζεύγος hi fi ηχείων βάσης κοστίζει τουλάχιστον 250-300 ευρώ και δεν θα ήθελα να τα δώσω μόνο και μόνο για να κάνω ''δοκιμή''.Το ιδανικό θα ήταν να βρώ κάποια δανεικά ωστε να κάνω τη δοκιμή.
Με το σκεπτικό αυτό οι συμφορουμίτες μου απαντήσαν και βοήθησαν.Σιγουρα όμως δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Κοίτα Κωνσταντίνε,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτί είναι θέμα γούστου και δεν υπάρχουν πρέπει.Το θέμα το άνοιξα για να πάρω μια ιδέα ως προς το τι να περιμένω καθώς ένα αξιοπρεπές ζεύγος hi fi ηχείων βάσης κοστίζει τουλάχιστον 250-300 ευρώ και δεν θα ήθελα να τα δώσω μόνο και μόνο για να κάνω ''δοκιμή''.Το ιδανικό θα ήταν να βρώ κάποια δανεικά ωστε να κάνω τη δοκιμή.
Με το σκεπτικό αυτό οι συμφορουμίτες μου απαντήσαν και βοήθησαν.Σιγουρα όμως δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Υπάρχει φίλε μου σωστό και λάθος. Τώρα αν σου αρέσει να ακούς λάθος και δεν έχεις απαιτήσεις τότε ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα!
Στα δύο παραπάνω ποστς ο Κώστας και ο Πανοραμίξ αναφέρονται σε AV ενισχυτές. Όλοι οι πολυκάναλοι AV έχουν ένα mode που λέγεται "All Chan Stereo" για ακρόαση μουσικής.
Το mode αυτό, σε συνδυασμό με το μικροφωνάκι της αυτόματης ισοστάθμισης που έχουν οι AV, διορθώνει τα προβλήματα που σου εξήγησαν οι φίλοι πριν (χρονική απόκριση κλπ).

Εσύ όμως έχεις ένα δικάναλο ενισχυτή με δύο ζώνες. Αν δεις στο manual, το ένα ζεύγος ηχείων τοποθετείται στον χώρο (ζώνη) Α και το άλλο σε κάποιο άλλο δωμάτιο/χώρο (ζώνη Β).
Με λίγα λόγια θα ακούς πολύ χειρότερα (τη στέρεο μουσική) αν τοποθετήσεις 2 ζεύγη στον ίδιο χώρο που θα οδηγούνται από δικαναλο, σε σύγκριση με την οδήγηση των ίδιων ηχείων (ή/και 5.1) από έναν AV.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Όχι προσωπικά.αναφερομουν σε dsp και όχι σε πολυκάναλη μουσική.
Σε τέτοια ρύθμιση όντως έρχονται σε ενα βαθμο χρόνοι και εντάσεις αλλα παλι το μπαχαλο με τα είδωλα μπρος πίσω παλι υπάρχει.
Μονο με κάποιο dolby και τέτοια να βγει κάποια οποία άκρη (που πλάκα πλακα σε χαμηλής καθαρότητας συστήματα θα έχει όντως έντονο fun factor σε κάποιο κοινο).
Τα array ηχείων που συναντάμε σε καταστήματα κλπ παιζουν μεν δικαναλο σήμα αλλα χωρίς sweet spot και με σκοπό απλα να προσφέρουν παρεμφερή επίπεδα έντασης και καλυψη χώρου. Το μουσικό χαλί που λέγαμε τρόπον τινα. Στο σπίτι μουσική έτσι δε βλεπω και πολύ νόημα. Αλλα και παλι. Είναι περί ορεξεως.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Όχι προσωπικά.αναφερομουν σε dsp και όχι σε πολυκάναλη μουσική.

Mα dsp δεν είναι το all chan stereo; πολυκάναλη μουσική δε νομίζω να εννοείς sacd και τέτοια...
Εγώ εννοώ στερεο που απλά βγαίνει από όλα τα ηχεία...
Εκτός αν δεν κατάλαβα σωστά...