Focal-Klipsch-B&W? Για λαμπάτο;

Hulk

New member
14 April 2012
10
Αχαρναί
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα
έχω ένα ενισχυτή λαμπάτο DIY και σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι
ηχεία σχετικά καλά χωρίς να πουλήσω κάποιο νεφρό...
Ο ενισχυτής είναι στα 35 watt περίπου,και από μία έρευνα που έκανα
για ηχεία έως 1000 το πολύ,βρήκα τα τρία εξής:

1) KLIPSCH R-26F
2) B&W DM603 S3
3) FOCAL Chorus 716

Η μουσική που ακούω είναι κυρίως rock και blues και όσο αφορά τα KLIPSCH με
φοβίζουν λίγο που έχουν κόρνα για tweeter και είναι πολύ δυνατά για το σαλόνι.
θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας γι'αυτό όλες οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες.

σας ευχαριστώ εκ το προτέρων.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εαν υποθεσουμε οτι το σαλονι ειναι ανω των 30 τ.μ. τοτε βαση ευαισθησιας εχει σαφες πλεονεκτημα το klipsch
Και τα ακουσματα λογω του πληθωρικου χαρακτηρα τους θεωρω οτι ταιριαζουν...εαν σου κατσει καλα στα αυτια η κορνα τους φανταζουν μονοδρομος
Χωρις να εχω ακουσει τα επομενα 2, θεωρω οτι ειναι προσανατολισμενα σε πιο audiophile ακροασεις και με τα bw να θελουν αισθητα πιο matcho ενισχυτικα για να δειξουν το χαρακτηρα τους
Εαν επρεπε να επιλεξω καποια απο τα 3 θα ακουγα πρωτα τα klipsch, επειτα τα focal και τελος τα bw, αλλα αυτο αφορα την προσωπικη μου αισθηση οκ?
Επισης τα klipch και focal εκτιμω οτι αποδιδουν καλυτερα και στις χαμηλες εως μεσαιες εντασεις
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ημουν κατοχος ενος λαμπατου ενισχυτη με 4 el 34 και 45 watt, που ενω ηταν πολυ μουσικος, δεν μπορουσε να συνδυαστει με ηχεια κατω των 6 ohm και σχετικα αναισθητα, με αποτελεσμα να αποτελει σωστο ταιρι με ηχειο ιδανικων προδιαγραφων, περιοριζοντας αρκετα τις επιλογες
Αρα απο αυτην την αποψη, θεωρω οτι ηχεια που τους ταιριαζουν ειναι απο τις ακριβες σειρες της klipsch, tannoy, zingalli η καποια πιο "εξωτικα" μονοδρομα κοκ
 

Hulk

New member
14 April 2012
10
Αχαρναί
Ευχαριστώ πολύ, θα πάω και σε ένα κατάστημα με ηχεία για τα ακούσω live να πάρω μια καλύτερη εικόνα.