Το streaming είναι το μέλλον ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όλοι μας αγαπάμε τις καλές ταινίες και ορισμένοι από εμάς στήσαμε στα σπίτια μας τηλεοράσεις ,projector .
Όμως για να πάρουμε το μέγιστο θα πρέπει να τροφοδοτήσουμε με υλικό τις πηγές μας ,άραγε πιο είναι το μέλλον κατά την θέαση της ταινίας?
Τα δορυφορικά,τα Ελληνικά κανάλια,το Blu-ray,ο σκληρός δίσκος ,το streaming ?
Ποιο είναι τελικά το καλύτερο για την θέαση μιας ταινίας?Ποιο εχει τις περισσότερες δυνατότητες ώστε να πάρουμε το μέγιστο τόσο σαν εικόνα αλλά και σαν ήχο ?

Ήδη πήρα μια γεύση από το Netflix σε υλικό 1080p ...Ρίχνοντας την εικόνα στις μεγάλες ίντσες αλλά και με μια παλιά ταινία αναφοράς για τις υποφωτισμένες δύσκολες σκηνές τουλάχιστον στην αρχή του έργου .

optoma 33,oppo 103 eu,Apple tv 3.

IMG_0193.jpgIMG_0218.jpgIMG_0212.jpgIMG_0210.jpgIMG_0206.jpgIMG_0204.jpgIMG_0200.jpgIMG_0199.jpg
 

Attachments

  • IMG_0194.jpg
    IMG_0194.jpg
    139.4 KB · Views: 237
  • IMG_0197.jpg
    IMG_0197.jpg
    122.4 KB · Views: 237
  • IMG_0198.jpg
    IMG_0198.jpg
    145.9 KB · Views: 235
  • IMG_0219.jpg
    IMG_0219.jpg
    71.6 KB · Views: 237
Φώτα;Δεν έχω φώτα να δώσω φίλε.Απλά δε μου αρέσει αυτό που αποτυπώνεται στις φωτογραφίες που ανέβασες.Δε θεωρώ αυτή την εικόνα hd.Εκτός εάν η πραγματικότητα αδικείται από τις φωτογραφίες.Αυτό που εννοούσα εν πάσει περιπτώσει είναι πως ένα αρχείο 50gb αναπαραγόμενο απο σκληρό δίσκο με κάποιο media player ή pc θα είναι παρασάγγας μπροστά για πολύ καιρό ακόμα σε σχέση με streaming αρχεία.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες από κινητό.Καθόλου κακό για μεγάλες ίντσες .
Θα έπρεπε να της τραβήξουμε με επαγγελματική κάμερα για να αποτυπώσουν πιο σωστά την εικόνα αλλά μην ξεχνάς μιλάμε για ταινία παλιά .
Μπορεί κάποια στιγμή να ανεβάσω πιο καινούργιο υλικό .

Αλλά μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας ...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Όπως είπε ο Νικος...αρχείο ατόφιο από blu ray disc (όχι απλό mkv και φυσικά ούτε web dl) είναι το ότι καλύτερο μπορείς να δεις αυτή την στιγμή. Τα αρχεία ανάλογα με την ταινία μπορεί να είναι από 20-50gb.

Υπάρχουν kai mkv στα πάνω από 12gb με το 95% της ποιότητα όμως (προσοχή...να αναγράφει στα specs 1920 χ 1080 με dts ma ηχο και είσαι πρώτος)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Τα "φυσικα μεσα" σιγουρα προσφερουν την καλυτερη ποιοτητα, αλλα πιστευω οτι για το ευρυ κοινο οι streaming υπηρεσιες θα νικησουν τη μαχη. Πιστευω οτι η ευκολια του streaming θα νικησει. Το αλλο προβλημα ειναι οτι τα φορματ των δισκων αλλαζουν συνεχεια και απαιτουν κοστος τοσο για την αγορα του εξοπλισμου οσο και για την αγορα των δισκων.

Τα δισκακια ισως να συνεχισουν να υπαρχουν, αλλα πιστευω θα ασχολουνται με αυτα μονο οι χομπιστες (οι ιδιοι δηλαδη που καθονται και καλιμπραρουν προτζεκτορες, αγχωνονται για τις ρυθμισεις της τηλεορασης του.. κοινως τα μισα μελη του avclub :D ). Θεωρω μαλιστα οτι και η δορυφορικη τηλεοραση θα μεταφερθει σταδιακα σε IPTV υπηρεσιες. Ισως να παραμεινει ως ενα ποσοστο για περιοχες της χωρας με κακες τηλεφωνικες γραμμες.

Μαλιστα οσο τα codecs βελτιωνονται στο λογο ποιοτητα/μεγεθος πιστευω τα πραγματα θα ειναι ακομα καλυτερα για το streaming. Ο ηχος με ανησυχει. Το DD+ που προσφερει η netflix υπολειπεται πολυ απο dts (τουλαχιστον στα αυτια μου). Η wikipedia αναφερει οτι ειναι scalable με bitrate 32kbit/s to 6144kbit/s, αλλα για 15 full bandwidth channels. Οποτε υποθετω οτι αυτο μεταφραζεται σε 3 audio tracks των 5 καναλιων με μεγιστο 2mbit/s. Τα λεω καλα; Γενικα παντως απο οτι βλεπω, ελαχιστοι ασχολουνται με το θεμα ηχου και το στησιμο ενος 5.1 . Δεν το συζηταω καν για atmos κτλπ.
 
το streaming φυσικά είναι το μέλλον.

Απλά το θέμα είναι να υπάρξουν δίκτυα ικανά για να μεταφέρουν την ποιότητα που ζητάμε.

Για το μέσο χρήστη (εμένα) είναι υπεράρκετο αυτό που ήδη υπάρχει. Έχω netflix και μια 50ρα lg με netflix app.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Θα συμφωνήσω για τον ήχο του netflix όμως επειδή μιλάμε για streaming δεν θα ξεχάσω όταν ενοικίασα ταινία από το Apple tv μέσω itunes μου έκανε φοβερή εντύπωση ο ήχος πόσο ασυμπίεστο ήταν και μάλιστα με απλό dolby digital ...Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το συγκρίνω άμεσα με το blu-ray dts master audio που είχα στην κατοχη μου που τυγχάνει να είμαι και συλλέκτης ,ε δεν υπήρχε σύγκριση που με προβλημάτισε αρκετά...Θέλεις η server τους,η κόπια της ταινίας ,τα codecs τους δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Ένα αλλο ερώτημα όμως είναι αν επικρατήσει τελικά το 4k και αν θα υπάρξει υλικό όχι όμως για λίγες ταινίες, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν επικρατεί πάντα ο καλύτερος το έχουμε δει στο παρελθόν και ίσως το ξαναζήσουμε το ίδιο έργο...Εκεί που θα υπάρξουν ίσως συμφωνίες κάτω από το τραπέζι.

Ενδιαφέρον αν και παλιό .

https://archive.org/details/Inside_Media_-_Show_3_-_Blu-Ray_vs._Streaming_Media
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εμενα αυτό που μου κανει εντυπωση ειναι οτι μια ταινια μπορεις να την αγορασεις απο amazon σε δισκακι με αριστη ποιοτητα, και μετά να δεις την τιμη απο itunes και να είναι πιο ακριβή!
Ή ακομα και να την νοικίασεις να εχει 4 ευρώ, και το δισκάκι απο αμαζον να εχει μονο λιγο παραπανω. Αμα ειδικά είναι και παλια ταινια και δε σε νοιαζει αν την παρεις μεταχειρισμενη, ο δισκος μπορει να βγαινει ακομα πιο φτηνος.
οσο για το νεφλιξ... ενταξει δεν ειναι τελειο αλλα με 10 ευρώ το μήνα το βρίσκω άψογο.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Το streaming είναι το μέλλον αρκεί τα δίκτυα να το σηκώνουν.
Ποιος δε θα ήθελε μια υπηρεσία τύπου spotify (netflix ή οτιδήποτε άλλο) με άριστη ποιότητα εικόνας και ήχου? ούτε πειρατές ούτε τορεντ ούτε τεράστιους σκληρούς και αναμονή. on demand ότι θες οπότε θες όπου θες με λίγα το μήνα.. αρκεί βέβαια... να έχουμε σοβαρές ταχύτητες Internet.. και ένα καλό codec sto 95-99% ποιότητας έναντι του καθαρόαιμου αρχείου..
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Μακάρι το Netflix πχ να ήταν σαν το αμερικανικό δεν θα είχε αντίπαλο άρα πιστεύω και εγώ μελλοντικά το Streaming θα είναι η κορυφή γιατί υπάρχει και υλικό αρκετό πια και συνέχεια βγαίνει και άλλο με γρήγορο ρυθμό οπότε μέσω Streaming ειδικά για σειρές βολεύει

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Προφανως και η δικτυωση ειναι το παρον , το μελλον ειναι ηδη εδω.Εξυπνα σπιτια,αυτοκινητα, μηναχηματα, ανεπαφες συναλλαγες παντος τυπου (και media προφανως) τρελες ιντερνικες ταχυτητες.Λιγο λιγο το τυρακι,να στηνονται οι υποδομες και να αποκομιζεται οσο γινεται μεγαλυτερο κερδος απο τους καταναλωτες.
Σε μερικα χρονια ο ενισχυτης θα προγραμματιζει τα ψωνια της εβδομαδας και με app θα φτιαχνει την φορολογικη δηλωση (φοροι , η μονη σταθερη αξια στην ζωη, οταν ολα αλλαζουν ):)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
To dts ma σε netflix το θεωρείτε πιθανό στο μέλλον ή ζητάω πολλά?

να δαπανησουν 5mbit μονο για ηχο, ειδικα οταν ελαχιστο ποσοστο των πελατων ασχολειται/ενδιαφερεται, το θεωρω τεραστια πολυτελεια.

Δοκιμασε να εξηγησεις τα διαφορα audio codecs σε εναν μεσο καταναλωτη και θα πεσει για υπνο :)
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Χωρίς να είμαι ειδικός, η απάντηση νομίζω ότι βρίσκεται στο bit rate. Τι θέλω να πω; Πάρτε για παράδειγμα τις διάφορες εκδόσεις σε μία ταινία οι οποίες κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Μπορεί κάποιος να κατεβάσει μία ταινία σε 1080 με μέγεθος 2GB και μπορεί να την κατεβάσει πάλι σε 1080 ασυμπίεστη με μέγεθος 45GB. Εμείς στο Netflix βλέπουμε την έκδοση των 2GB. Στο δισκάκι σου βλέπεις την έκδοση των 45GB. Με αυτή τη λογική δεν ξέρω εάν το streaming θα είναι το μέλλον διότι όταν θα μπορούμε να στριμαρουμε 45GB τότε οι ταινίες θα βγαίνουν σε εκδόσεις των 8Κ με μέγεθος 150GB. Το ζήτημα λοιπόν είναι πότε η ταχύτητα του ίντερνετ θα πιάσει το bit rate.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ειναι το παρόν και το μέλλον.
Ολα εκει δειχνουν να καταλήγουν και δεν νομίζω πως ειναι κακο αυτό, ισα ισα το βρισκω πρακτικό.
Οι φυσικοί δισκοι θα συνεχίσουν να υπάρχουν ( εδω υπαρχει το βυνιλιο ) αλλα θα ειναι για τους λίγους που ενδιαφέρονται.
Οι υποδομές θα συνεχίζουν να βελτιώνονται και ενας πιο εξελιγμένος αλγόριθμος συμπίεσης θα φέρει υψηλοτέρα επίπεδα ποιότητας.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Έτσι για να σας βάλω λίγο στην πρίζα για να δώσουμε λίγο νόημα στην όλη συζήτηση .
Νοικιάστε μια ίδια ταινία από το apple tv για όσους το έχουν ,κάντε σύγκριση με το Netflix τόσο σαν ήχο και εικόνα με το itunes και δείτε πόσο γρήγορα κατεβαίνει η ταινία στο τελευταίο αυτό μαλλον οφείλεται στον server τους.

Παλιότερα όταν είχα στην κατοχη μου τον sony AV 5400es και ενεργοποιούσα το digital cinema απορούσα για την πόση μεγάλη διαφορά έκανε στον ήχο ακόμη με μια ταινία blu-ray...Αντιλαμβάνεστε λοιπον ότι αν έχουμε και ένα καλό επεξεργαστή εικόνας πόση μεγάλη διαφορά μπορούμε να πάρουμε στις μεγάλες ίντσες.

Για να τεκμηριώσω την άποψη μου ακόμη και το streaming του Spotify που είναι 320 kbps συμπεριφέρεται διαφορετικά από dac με ένα αλλο dac.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Το streaming είναι το μέλλον.
Ακόμα και στα δορυφορικά που ασχολούμαι αρκετά, σε όλες τις πλατφόρμες το On Demand είναι πλέον από το δίκτυο.
Ένα καλό όμως streaming απαιτεί μεγάλα αρχεία, συνεπώς και αξιόλογους σέρβερ + μεγάλες ταχύτητες.
Μακάρι και στη χώρα μας να γίνουν όλα όπως πρέπει, για αξιόλογες θεάσεις μέσω streaming.

Φυσικά τα δισκάκια ποτέ δεν θα πάψουν να υπάρχουν, ακόμα και το καλό μας DVD, αλλά έως εκεί.
Για μεγάλες αναλύσεις δεν το βλέπω..