Απόψεις περί Ryzen

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,373
Land of Dystopia
Οι νέοι επεξεργαστές της amd είναι πλέον γεγονός εδώ και λίγο καιρό.
Με αφορμή αυτό το γεγονός και δεδομένο ότι πλέον έχει "ωριμάσει" ? η ιδέα για στήσιμο ενός νέου htpc, πόσο χρήσιμο είναι για έναν να " ακολουθήσει " το στρατόπεδο της amd σε ότι αφορά το κομμάτι επεξεργαστής.
Ασφαλώς και htpc δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής αλλά βεβαίως και μια αξιόπιστη gpu για να διαχειριστεί το εύρος του hd - 4k μαζί ασφαλώς με μια καλή μητρική.

Σκέψεις κάνω αυτή την στιγμή, μιας και οι τιμές είναι ακόμη "τσιμπημένες" ελπίζω ότι προς Σεπτέμβρη να έχει κάτσει η μπίλια, να χαμηλώσουν ακόμη οι τιμές και ίσως να είμαι σε θέση να αναβαθμίσω σε ryzen.

Για να σας βάλω λίγο σε σκέψεις προς το παρών καλοβλέπω το εξής σενάριο:
CPU AMD Ryzen 5 1600x
GPU Palit GeForce GTX1060 3GB (NE51060015F9D)
Memory Corsair Vengeance Pro 8GB DDR3-2400MHz (CMY8GX3M2A2400C11R)
Motherboard MSI B350M Gaming Pro
κουστούμι : 650 ευρώ

Ακούω απόψεις
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,373
Land of Dystopia
Προς το παρών υπολείπεται, σε multitasking σπέρνει

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
O 1700 είναι καταπληκτικός σε τιμή προς απόδοση για multithreading. Και ότι καλλίτερο ΙΜΗΟ μέχρι τα διπλά τριπλά λεφτά του για όποιον χρειάζεται πυρήνες (premier, vray, max, VMs, mathematics etc.).

O 1600 που βάζεις παραπάνω είναι και αυτός εξαιρετικός 6c/12t αν και ίσως υπερβολικός για ένα HTPC. Εάν είναι gaming HTPC και κάνεις και video conversions τότε έχει νόημα. Διαφορετικά μπορείς να βάλεις πιο φθηνό επεξεργαστή σε HTPC.

Ακόμα δεν κυκλοφορούν και πολλές mini-ITX, το καλοκαίρι θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές σε AM4.

Οσο για την nV 1060 3GB, ποτέ δε τη συμπάθησα, θα πήγαινα στην 6GB ή θα κοίταζα την 470/480/580.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Nαι ... σε τιμη προς αποδοση ... δεν παιζεται !
Ομως η AMD εχει χασει την σκυταλη ... εδω και χρονια.
Και αυτο το γραφει ενας πορωμενος ... εϊμντακιας.

Παρολα αυτα, δεν χαλιεμαι καθολου με 8 πυρηνες (και 16 threads).
Οσο και να υπολειπεται η FPU (που δεν ηταν ποτε τοσο πισω απο μια ιντελικη).
Και απ'οτι διαβαζω ... αψογιλα και στον θερμικο φακελο !
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Απόψεις περί Ryzen

Nαι ... σε τιμη προς αποδοση ... δεν παιζεται !
Ομως η AMD εχει χασει την σκυταλη ... εδω και χρονια.
Και αυτο το γραφει ενας πορωμενος ... εϊμντακιας.

Παρολα αυτα, δεν χαλιεμαι καθολου με 8 πυρηνες (και 16 threads).
Οσο και να υπολειπεται η FPU (που δεν ηταν ποτε τοσο πισω απο μια ιντελικη).
Και απ'οτι διαβαζω ... αψογιλα και στον θερμικο φακελο !

Κι επειδή είχε χάσει την σκυτάλη τι σημαίνει, πρέπει να την ξεγραψουμε δια παντός και να παραδοθούμε στο μονοπώλιο?
Πάντως σαν βάση htpc δεν ξέρω αν κάνουν, όχι πως τους έχω ψάξει ιδιαίτερα.
Από κατανάλωση/θερμοκρασίες/θόρυβο πώς πάνε?
Επίσης o igp τους είναι σύγχρονος (hevc 10bit, HDMI 2.0...)?
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: Απάντηση: Re: Απόψεις περί Ryzen

Κι επειδή είχε χάσει την σκυτάλη τι σημαίνει, πρέπει να την ξεγραψουμε δια παντός και να παραδοθούμε στο μονοπώλιο?

Σου γραφω απο ενα Athlon XP 3200 (32bit) ... αγορασμενο το 2003 !!!!
Εχω παραδοθει σε καποιο μονοπωλιο ?
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Έτσι όπως το είπες
Ομως η AMD εχει χασει την σκυταλη ... εδω και χρονια.
μοιάζει σαν να μην της δίνεις καν ευκαιρία.
Ναι οκ, όλοι το ξέρουμε, οι έως τώρα προτάσεις της των τελευταίων χρόνων υπολείπονται αρκετά της intel σε σχεδόν όλους τους τομείς, αλλά δεν χρειάζεται να την καταδικάζουμε για πάντα. Είναι νομίζω προς συμφέρον όλων μας.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Νομιζω οτι δεν μπορουσα να μπω μεσα και να φωναζω .... "AMD και ξερο ψωμι ρεεεεεε ...."
Ασχετα αν εχω καταχαρει με το comeback της. Αλλωστε, εγραψα ποια ειναι τα δυνατα της σημεια.
Δεν γραφω περισσοτερα γιατι περιμενω (και εγω) να διαβασω μερικα σοβαρα συγκριτικα test,
με αντιστοιχους επεξεργαστες της Intel. Και οχι απλη απαριθμηση specs.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,373
Land of Dystopia
Σοβαρά τεστ ακόμη δεν υπάρχουν άσχετα με το τι κυκλοφορεί στο γιουτουμπ , επιμένω ότι ο ryzen θα αποτελέσει σημείο αναφοράς για HTPC ειλικρινά δεν θα μπω σε λογική mini itx μητρικής μιας και έχω χώρο τώρα για την κάρτα γραφικών ίσως να ξανά βάλω amd πχ μια 580

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Και κατι ακομα (αφου δεν ειναι απορρητο μυστικο οτι οι επιδοσεις στα παιχνιδια βαρυνουν την πλαστιγγα).
Ποσους πυρηνες χρησιμοποιουν τα σημερινα παιχνιδια ? Δυο ? Τεσσερεις ? ΠΟΛΥ αμφιβαλλω για το τελευταιο.
(μιλαμε για CPU cores .... οχι GPU TMU, SMX, και δεν ξερω τι αλλο .... εκεινα ειναι αλλη υποθεση, ξεχωρη).

Αρα ... πως ακριβως θα ξεδιπλωσει την υπεροχη του ενας οκταπυρηνος Ryzen ? ΔΕΝ θα την ξεδιπλωσει !!!!
Θα περιμενει να βελτιστοποιηθει ΠΡΩΤΑ καποιο παιχνιδακι για τα δικα του "δοντακια". Και ποτε θα συμβει αυτο ?
Αυριο ? Σε ενα διμηνο ? Μα ολοι περιμενουν να δουν πως θα περπατησει σε πωλησεις ο Ryzen !!! Τομπολα, δηλαδη.
Οτι συνεβαινε και πριν δεκαπεντε χρονια. Σαν να μην μεσολαβησε μια μερα .... ουτε μια ! ....
 
Last edited: