Επιλογη αυτοκινητου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Σκεφτηκα πολύ πριν ανοιξω το θεμα αλλα κατι με ετρωγε οποτε το εκανα...
Είναι η εποχη που αλαζω το εταιρικο αυτοκινητο
Λεω για 1η φορα να παρω ένα SUV και είμαι μεταξύ των παρακάτω

BMW X1 xline (136 ιππους) βενζινη
TIGUAN 2.0 TDI (150P) EXCLUSIVE πετρελαιο

δυστυχως και τα 2 δεν ειναι τετρακινητα...

Να πω ότι τωρα εχω το Volvo T3 150PS και με τσιγκλάει το S60 D4 Livstyl των 190PS...

Θα ηθελα καποια +/- για το καθενα
Αλλη προταση για να δω (το ψαξιμο στις αντιπροσωπειες εχει την κ@%λα του)... Οριο τα περιπου 35Κ
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Εξαρτάται πόσα χλμ γράφεις κάθε χρόνο, ποιος πληρώνει τα καύσιμα και γενικά όλα τα έξοδα του αυτοκινήτου(φαντάζομαι η εταιρία για να λες εταιρικό αλλά καλό είναι να είναι απόλυτα ξεκάθαρο) και πολλά άλλα.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Sorry, για τις λιγες πληροφοριες.
Τα καυσιμα δεν τα πληρωνω, ουτε τα σερβις ουτε τιποτε άλλο.
Αρα δεν με νοιαζει η μεταπωληση, η καταναλωση, τα σερβις κτ κτλ
Κυριως θελω να πηγαινει καλα και γρηγορα στον δρομο και επειδή μεγαλωνουμε σιγα σιγα εκτιμω ολο και περισσοτερο την πολυτελεια...
 
17 June 2006
9,768
Εφόσον δεν πληρώνεις τίποτα εσύ (κυρίως φόρους πολυτελείας και τέλη για τα μεγάλου κυβισμού), προτίμησε βενζίνη με τούρμπο και κυβικά...επίσης επειδή δεν είναι δικά σου τα λεφτά ξέχνα την αξιοπιστία και τα τεχνοκρατικά κριτήρια που όλοι θα σου έλεγαν αν τα λεφτά ήταν δικά σου και πάρε αυτό που μόλις μπεις μέσα και βάλεις μπροστά σε κάνει να χαμογελάς.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Γιώργο αν μου επιτρέπεις θα διαφωνήσω εν μέρη καθότι καλό είναι να πάρει αυτό που θα του κάνει κλικ όμως αν δεν είναι αξιόπιστο και είναι κάθε δυο και τρεις στα συνεργεία δεν θα το χαρεί και θα καταριέται την ώρα και την στιγμή που το διάλεξε γιατί θα του πασάρουν ότι αυτοκίνητο αντικατάστασης έχουν που προφανώς ουδεμία σχέση θα έχει με αυτό που διάλεξε.
(το έχω πάθει με mini το οποίο χαλούσε συνέχεια τα πρώτα δέκα χρόνια :flipout: και στο τέλος οδηγούσα ότι χαζομάρα μου πάσαραν σαν αντικατάσταση).

Επίσης, αν κάνει μεγάλα ταξίδια, θα έλεγα οτι το πετρέλαιο είναι μονόδρομος παρότι μπορεί -εν μέρη- να είναι ξενέρωτο, όμως θεωρώ ταλαιπωρία να πρέπει να σταματάς συχνά για ανεφοδιασμό όπως επίσης ρουλέτα να σταματάς στο οποιοδήποτε τυχαίο συνεργείο το οποίο πιθανότατα θα φέρει τα αποτελέσματα που έγραψα πιο πάνω.
Απο την άλλη πάλι, το πετρέλαιο είναι πολύ πιο επικίνδυνο σε σχέση με την βενζίνη σε πρατήρια που δεν γνωρίζεις..

Θα έλεγα οτι η επιλογή του πρέπει να είναι πρωτίστως αυτό που του κάνει κλικ συνδυάζοντας όμως την αξιοπιστία χωρίς η μια παράμετρος να υπερτερεί της άλλης.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απο τα δύο που αναφέρεις την BMW που είναι και Premium αυτοκίνητο , το Tiguan σχεδιαστικά είναι σαν τουβλο με ρόδες ενώ απο 3 διαφορετικά VW Polo που έχουν περάσει απο την οικογένεια (2 η γυναίκα μου και 1 η μάνα μου) είχα πολύ κακή εμπειρία σε θέμα αξιοπιστίας και ποιότητας κατασκευής.

Θα σου έλεγα να δεις και το Peugeot 3008 που είναι το καλύτερο SUV της κατηγορίας (καλύτερο και απο τα δύο που αναφέρεις) και ψηφίστηκε και αυτοκίνητο της χρονιάς.

https://www.youtube.com/watch?v=4Hz6unfgcP0
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εφόσον το καύσιμο καλύπτεται από την εταιρεια προσωπικά θα κοιταζα βενζίνη.
Από τα μοντέλα που αναφέρεις η δική μου ψήφος πηγαίνει στο Volvo XC60 αλλά προφανώς πρέπει να τα οδηγήσεις όλα και να δείς ποιό θα σε κάνει να χαμογελάς περισσότερο
 

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Εγώ δε βρίσκω το λόγο να πάρεις δικινητο SUV....
Προτίμησε κανονικό αμάξι.X1 με το κινητήρα που λες είναι οριακή,το ίδιο και το 3008.


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Έτσι και αλλιώς το 99% των SUV δεν βγαίνουν ποτέ εκτός δρόμου οπότε η τετρακίνηση συνεπάγεται αυξημένο βάρος χωρίς λόγο , πρόσθετη καταπόνηση των φρένων και κόστος συντήρησης , ενδεικτικά οι βαλβολίνες στο X-Trail που είχα κόστιζαν 300 ευρώ.
 

antonios

AVClub Addicted Member
14 July 2006
1,366
το X1 είναι άλλη κλάση, ωστόσο για να το ευχαριστηθείς πλήρως πρέπει να το πάρεις με μεγαλύτερη ιπποδύναμη, άρα εκτός ορίων...
Άσε που αν δεις τον κατάλογο της BMW με τα εξτρά, αγοράζεις άλλο ένα αμάξι...

από αυτά που περιγράφεις αυτό που θα τα κάλυπτε όλα (χώροι, δύναμη, εμφάνιση) πλην τιμής, είναι ένα Q5 2lt, αλλά πάλι εκτός ορίων...

συνεπώς, μένεις στη Volvo, το S60 ή αν σώνει και καλά θες SUV, πάρε ένα Quasqai που είναι έξυπνη αγορά και πιο φτηνό και θα το ευχαριστηθείς (2wd/4wd).
35000 και 1.6lt, υπερκοστολογημένα, δεν αξίζει.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εγω στην θεση σου θα απεφευγα την BMW.

Renault Kadjar και Nissan X Trail ειναι απολυτα και εξισου αξιολογα μιας και βγαινουν βασικα απο τα ιδια γραφεια μελετων με τα ιδια κοινα "τετραδια απαιτησεων" και προκειται σχεδον για την ιδια μαρκα.

Αλλα τελικα νομιζω θα διαλεγα το 3008 της Peugeot.

Πρεπει να τα δοκιμασεις και τα τρια για να καταληξεις.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Πολυτέλεια και Φοξάγκεν δεν πάνε μαζί.
Αξιοπιστία και Φοξάγκεν,επίσης δεν πάνε μαζί.
Πιθανόν επίσης η πολυτέλεια να σημαίνει status symbol.
Να σου προτείνω κι εγώ κάτι μεγάλο,πολυτελές και σίγουρα ασφαλές.
Έρχεται σε λίγο καιρό,Peugeot 5008.
https://www.youtube.com/watch?v=srsQx2Y90AQ
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,772
Kingdom of Rain
Γιατί SUV όμως?

Θα βγαίνεις και εκτός δρόμου?

Αν όχι τότε θυσιάζεις άνεση χωρίς λόγο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
https://www.youtube.com/watch?v=mAxG6TdkmEw

Ο νέος κινητήρας 1.5Τ της VW με 150 ίππους , ακόμη δεν τον είδαμε καλά καλά και χάλασε σε καινούργιο SEAT Leon. Τραγικό.

ΥΓ1. Σωκράτη λέγεται Κουβάγκεν.:p

ΥΓ2. Το Peugeot 3008 σύμφωνα με όσους το δοκίμασαν (ακόμη και Γερμανούς δημοσιογράφους) είναι καλύτερο απο την X1. Βέβαια η BMW έχει και άλλο κύρος σε σχέση με την Γαλλική μάρκα.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Αν είσαι ικανοποιημένος από το Volvo που έχεις δεν βρίσκω το λόγο να μην συνεχίσεις με το πιο νέο μοντέλο της.
Τουλάχιστον απο θέμα αξιοπιστίας και πολυτέλειας είναι πολύ μπροστά.
Λόγω του ότι κάνεις πολλά χιλιόμετρα και ενδιαφέρεσαι για μεγάλο αυτοκίνητο συμφέρει η επιλογή diesel ( αν και δεν είμαι φίλος των συγκεκριμένων κινητήρων )
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Oφειλω να προειδοποιησω οτι οι κατοχοι η μελλοντικοι κατοχοι BMW που φορουν τα μοτερ Ν47 και Ν57 μπορει να βρεθουν μπροστα σε ασχημες βλεπε πολυ ασχημες εκπληξεις.

Ο ιδιος ο διευθυντης της μαρκας στην Γαλλια ανγκαστηκε να αναγνωρισει σχετικα προσφαταοτι υπαρχει λαθος σχεδιασης της διανομης. Οταν λεμε λαθος σχεδιασης....σημαινει οτι πρεπει να ξανασχεδιαστει η διαταξη του κινητηρα σεχτικα με την διανομη και η διανομη η ιδια. Επισης υπαρχει αρκετα μεγαλο ποσοστο προβληματων με το αμπραγιαζ ( δειγματοληψια 35/196 στον ειδικο τυπο http://www.fiches-auto.fr/fiabilite-bmw/fiabilite-315-pannes-bmw-x1.php ).

Το χειροτερο ειναι οτι σε παρα πολλες περιπτωσεις, τουλαχιστον εδω που βρισκομαι, η εταιρια δεν αναγνωριζει vice de production (δηλαδη ελατωμα απο την παραγωγη ) στελνοντας το μπαλακι ευθυνης στον καταναλωτη, ετσι οταν σπαει το μοτερ (γιατι μεχρι αυτο μπορει να συμβει), και που συμβαινει ακομα και μεσα στον χρονο εγγυησης του αυτοκινητου, η ασφαλεια δεν παιρνει υποψιν την εγγυηση...Ξερετε ειναι οι εγγυησεις "ναι μεν αλλα....δεν κανατε σωστα οτι επρεπε..." βεβαια αυτο δεν αφορα μονο αυτη την μαρκα να ειμαστε δικαιοι. Και συχνα εχει να κανει με τον διανομεα.

Λοιπον προσοχη... Οπως ειπα αφορα τα μοτερ 2.0 Diesel & 3.0 Diesel ( Ν47 1 Ν57 ).

Δεν γνωριζω αν υπαρχει κανενα πολυ προσφατο update απο την εταιρια και αν ανακαλεσε τα εν λογω μοντελα ιδιοκτητων για διορθωση.