dac/streamer fight

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
OPPO UDP-205/SONICA VS AURALIC ALTAIR VS ELAC DISCOVERY
υπαρχει νικητης?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ανάλογα τις προτεραιότητες κατά την γνώμη μου.
Θέλεις το καλύτερο ηχητικά ή τις περισσότερες ευκολίες/δυνατότητες/κλπ;
Το elac πάντως υστερεί στα αρχεία πάνω από 24/192,αν είσαι του DSD-DXD δεν θα σου ταιριάξει.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Πρώτη προτεραιότητα είναι η ηχητικη υπέροχη φυσικά...
Η επιδίωξη είναι ένα καλό dac χωρίς την εμπλοκη pc

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Η γενική αίσθηση πάντως είναι πως τα Oppo είναι μεν αστακοί αλλά ηχητικά υστερούν λίγο,χωρίς βέβαια αυτό να είναι νόμος,χωρίς να ξέρουμε αν στο δικό σου σύστημα καθίσει για χ-ψ λόγους καλύτερα και συνυπολογίζοντας πως μιλάμε για μηχανάκι με την ναυαρχίδα της ESS μέσα.
Εγώ θα προσπαθούσα να τα ακούσω πρώτα πάντως....
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Φαντάζομαι ότι sonica & 205 ηχητικά είναι το ίδιο....

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ηχητικά η Auralic μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις, χωρίς να έχω ακούσει τα άλλα.
Είναι και πολύ ακριβότερη όμως, όπως διαπιστώνω.

Πέρα από αυτό υπάρχουν και σημαντικές διαφορές αναμεταξύ τους στη χρήση, με το Oppo να είναι και Disk Player επιπλέον.

Οπότε;
Είναι μάλλον απίθανο να τα βρείς όλα συκεντρωμενα σε κάποιο χώρο για άμεση σύγκριση. Συνεπώς η μόνη λύση είναι να τα επισκεφθείς χωριστά. Ή αν γίνεται, να τα πάρεις στο χώρο σου για δοκιμή. Και να λάβεις υπ' όψη και τα άλλα χαρακτηριστικά τους, τα χρηστικά. Έχε κατά νου, ότι οι διαφορές από κάποιο σημείο και πάνω είναι υπαρκτές μεν, πολύ μικρές δε.

Οπότε μόνη η ηχητική υπεροχή -σε σημεία- δεν αρκεί ως αποφασιστικό κριτήριο επιλογής.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Όντως το auralic πολύ καλό... Είδα ότι και η Cambridge βγάζει το azur το οποίο είναι της ίδιας λόγικης

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk