κατασκευή κουτιού

giogk71

New member
4 May 2017
11
καλησπέρα
έχω αυτά τα πράγματα και θέλω να κάνω ένα κουτί
μπορείτε να μου πείτε τι διαστάσεις και σχήμα για καλύτερη απόδοση
στο κουτί θα μπει ένας (ίσως και δεύτερος ενισχυτής έχει καμένη έξοδο και δεν ξέρω ακόμα)
το sub δυο ηχεία δυο crossover δυο tweeter κι ένα τροφοδοτικό

επίσης μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω αναμονή με τσιμπίδες να παίρνω και ρεύμα από μπαταρία αυτοκινήτου
 

giogk71

New member
4 May 2017
11
θα το δουλέψω στα 4ΩΜ
δεν αλλάζει κάτι στην συνδεσμολογία πέρα απ τ ότι θα του δίνω ρεύμα από τροφοδοτικό και θα παίζει η απ το κινητό η απ το pc
έχω σκεφτεί αυτό το κουτί με βάθος 40 εκ
αλλά δεν ξέρω τι τρύπα να κάνω για το sub 10 h 12 και τι βάθος να έχει ο σωλήνας
 
Οι διαστάσεις της τρύπας και της σωλήνας υπολογίζονται με βάση την επιθυμητή συχνότητα συντονισμού του κουτιού.

Η συχνότητα αυτή προκύπτει από την επιθυμητή απόκριση του συγκεκριμένου μεγαφώνου στο συγκεκριμένο κουτί.

Για να υπολογίσεις αυτή την απόκριση χρειάζεται να ξέρεις τα πλήρη χαρακτηριστικά του μεγαφώνου σου (από το datasheet του) και να χρησιμοποιήσεις κάποιο λογισμικό σχεδιασμού κουτιού. Υπάρχουν διάφορα.

Το ίδιο λογισμικό θα σου υπολογίσει και τις διαστάσεις της τρύπας και της σωλήνας.
 

giogk71

New member
4 May 2017
11
το sub είναι αυτό μπορείς να μου πεις ποσά λίτρα πρέπει να είναι το κουτί και τι διαστάσεις να είναι ο σωλήνας
η γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες
 
Δυστυχώς οι προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής είναι ελλιπείς, οπότε σοβαρή εκτίμηση δεν μπορεί να γίνει.

Για να καταλάβεις ποια χαρακτηριστικά χρειάζονται, ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerBoxEnclosure/

Στη θέση σου θα κοίταζα σε τι κουτί βάζει το συγκεκριμένο μεγάφωνο ο κατασκευαστής του και θα αντέγραφα τα χαρακτηριστικά του.
 

giogk71

New member
4 May 2017
11
από την πίσω μεριά γράφει free air.... τι ρόλο παίζει αυτό.....

σε κάποια site διάβασα ότι θέλει 60 lt
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μάλλον πως λειτουργεί χωρίς κουτί,ελεύθερο.
Αν αυτό ισχύει σου λύνει τα χέρια φυσικά,το βάζεις όπου θέλεις κι αφήνεις ανοιχτή μια πλευρά.