Ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Δεν ξέρω αν μπορεί να σας βοηθήσει, ενδεχομένως ναι αν και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, από χαζομάρα δική μου προχτές ήρθε και κάθισε στο σπιτικό πισί ένας ρώσσος πειρατής ονόματι nova rambler.ru
Θεωρείται από τα πιό επιθετικά και πρόσφατα hijacker των browsers που συνήθως αντικαθιστά την μηχανή αναζήτησης και υποκλέπτει παράλληλα τα πάντα, ενώ μαζί του φέρνει ένα σωρό δευτερογενή προβλήματα όπως, στοιχήματα, διαφημίσεις, πονηρές διαφημίσεις, ανοίγματα πολλαπλών σελίδων και καθυστερήσεις.
Όλα τα δευτερογενή είναι για να στη σπάνε και να μην αντιλαμβάνεσαι ότι το βασικό σου αντικαθστά το ψαχτήρι (και μάλιστα σχεδόν άψογα).

Την πάτησα καθώς απανεργοποίησα τον nod για 10 λεπτά για να κατεβάσω ένα θεωρητικά legit πρόγραμμα, που προφανώς όμως είχε πάνω του third party πράγματα.
Φυσικά ο Nod μετά δεν έκανε τίποτα, ο norton που εγκαταστάθηκε τίποτα επίσης (εκτός από το να απαγορέψει να τρέξουν όλα τα άλλα ύποπτα κατα τη γνώμη του προγράμματα, πx κάμερες, squeezebox και δε συμμαζεύεται.
Μετά σειρά είχαν τα γνωστά spybot, και τα μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο καθαριστικά spyhunter, malwarebyters και reason core security.
Όλα αυτά εκτός από το ότι θέλανε από μισή έως 2 ώρες να κατεβάσουν τις βάσεις τους ήταν και "κουτοπόνηρα" καθώς το καθένα αν έβρισκε ένα άλλο από αυτά το θεωρούσε ύποπτο και προς διαγραφή.

Εννοείται ότι το διαδίκτυο έχει κάτι εντελώς δημοτικού λύσεις που δεν αγγίζουν καν τον ρώσσο και φυσικά αοριστίες για να επέμβεις στη registry που ήθελα να αποφύγω.
Το πιό κουφό από όλα το spyhunter που μετά από δυό ώρες κατέβασμα υπογραφών και 2-3 ώρες ψάξιμο και εύρεση πολλών δεινών, μόλις έφτανες στο καθάρισμα σου γύρευε συνδρομή 30 δολάρια. Αλλά ειλικρινά ήταν τέτοια η σκασίλα μου που ήμουν έτοιμος να τα δώσω. Αλλά και πάλι δεν ήμουν σίγουρος τι θα γίνει.

Εν ολίγοις αφού καθάρισα αρκετά με τα άλλα 3 προγράμματα (σημειώνω ότι το καθένα εύρισκε διαφορετικά, το spybot καθάρισε όλα τα δευτερογενή, τα άλλα δυό άλλα ενδιαφέροντα) τελικά διαπίστωσα ότι ο ρώσσος είχε κάτσει μόνο πάνω στον chrome και όχι πχ στον IE.
Ετσι τελικά τον ξεφόρτωσα και τον ξαναπέρασα.
Το γούστο είχε ότι ο IE απαγόρευε ένα popup παράθυρο εγκατάστασης του chrome!
Ετσι φόρτωσα και έναν opera.


Μπορεί να σας φαίνεται απλό σαν διήγηση, όμως...ειλικρινά να μην σας τύχει.
Επαναλαμβάνω θεωρείται από τις πιό πρόσφατες και επικίνδυνες απειλές και επαναλαμβάνω ο Nod32 και ο norton δεν τον καθαρίζουν.
 
Απάντηση: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

στο σπίτι mac, στο μαγαζί έχω kaspersky και malwarebytes αγορασμένα κανονικότατα.
Βέβαια με της δουλειάς τον υπολογιστή δε βαζω-βγάζω προγράμματα οπότε δε μου έχει τύχει κάτι σοβαρό (παίρνω και συχνά μπακάπια)

Να μη σου τύχει ξανά φίλος.

(τι φρόγραμμα ήθελες να βάλεις?)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

(τι φρόγραμμα ήθελες να βάλεις?)

λεγόταν (λέγεται) soundflower και υποτίθεται ότι επιτρέπει να ρουτάρεις το κανάλι του youtube που ακούς ήδη από την κάρτα σου, μέσω της κάρτας σου, σε ένα track του daw σου προς ηχογράφηση μαζί με άλλες εξόδους της κάρτας....
Από το λίγο που έψαξα, θεωρητικά το απαγορεύει το ίδιο το youtube.
Αυτή η εφαρμογή υποτίθεται ότι παίρνει το stream και το δίνει κάπως αλλιώς στην κάρτα....
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

Ωχ..περαστικά. Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να σου ξανασυμβεί. Αν γίνει αυτό κανε ένα format για να είσαι σίγουρος (ξέρω ότι είναι βαρετό και σίγουρα θα εχεις ένα κάρο αρχεία που θα πρέπει να αντιγράφεις....αλλά αν ξανά γίνει μην αρκεστείς σε "επιτόπου λύσεις"...format και ξεγνοιασιά! ) Ευκαιρία να πάρει και τα πάνω του το pc. Μακριά από δωρεάν προγράμματα και ποτέ γρήγορα "οκ" χωρίς να διαβάζεις προσεκτικά και ούτε norton χρειάζεσαι ούτε τίποτα.
Αν δεν έχω κολλήσει τέτοια στο παρελθόν....και αγόραζα ετήσια συνδρομή norton για σχεδόν 10 χρόνια και ήταν πραγματικά πεταμένα χρήματα. Τα antivirus είναι ποιο πολύ για την ψυχολογική ηρεμία του να βλέπεις το πράσινο check sign....μέχρι που μια μέρα είναι κόκκινο και δεν καθαρίζει τίποτα. Το ίδιο και με τα δωρεάν antivirus. To μόνο που κάνουν είναι να σε δυσκολεύουν όταν θες να κάνεις εσύ ο ίδιος κάτι στο pc σου....και όχι εξαιρέσεις και προσωρινές απενεργοποιήσεις κτλ....
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Απάντηση: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

Μπράβο που μπόρεσες και ξεφυγες τουλάχιστον κάτι είναι και αυτο παρόλο την ταλαιπωρία που πέρασες. Προσωπικά εχω να βάλω antivirus από το 2008 και δεν είχα ποτέ θέμα. Υπάρχει και το defender που κάνει κάποια δουλειά αλλά γενικά τα antivirus απλά κάνουν τον υπολογιστή να σέρνετε και προσφέρουν κάποια υποφανης προστασία στον κάτοχο του υπολογιστή. Λίγη παραπάνω προσοχή απο που κατεβάζουμε αρχεία και δεν θα έχετε ποτέ προβλήματα.

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Re: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

Αν δεν εκλεινες το NOD δλδ ολα θα ηταν ΟΚ.
Εγω εχω κασπερσκυ και με αυτα που εχουν δει
τα ματια μου νομιζω οτι ειναι τα πιο χρησιμα λεφτα
που εχω δωσει ποτε για το PC.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

το θέμα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με αυτά τα alarms δηλαδή αν είναι false alarms.
Πχ όταν έβαλα τον norton (κι αυτόν για trial) μου έβγαλε ένα σωρό προγράμματα ακόμα και αγορασμένα για ύποπτα. Ιδίως ό,τι επικοινωνεί προς τα έξω.
Μου έβγαλε βασικά ύποπτο το squeezebox. Όχι μόνο το έβγαλε, απλά όταν έκανε scan του έκλεισε την πόρτα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ τώρα να το κάνω να παίξει, ούτως η άλλως ο norton θα φύγει.
Επίσης έβγαλε ύποπτα, δυό προγράμματα παρακολούθησης κάμερας dvr που έχω, ένα αγορασμένο πρόγραμμα midi που έχω, το foobar, το πρόγραμμα που βλέπεις τηλεόραση σε tv stick, το spotify και το ίδιο το nod32..!

Δηλαδή πολλές φορές σε τρομάζει χωρίς λόγο.
Ετσι όταν έψαχνα το soundflower και μου είπε ότι είναι ύποπτο θεώρησα ότι είναι υπερβολικό γιατί είχα ήδη διαβάσει απόψεις ανθρώπων που το δούλεψαν.
Το θέμα είναι ότι όντως μπορεί το πρόγραμμα να είναι ΟΚ αλλά από εκεί που το παίρνεις μπορεί να έχει μαζί του και άλλα...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

ειχα κι εγω δυστυχως μια αντιστοιχη εμπειρια προσφατα, και δεν γλυτωσα το format!
Ηταν τοσο μπερδεμενο το συστημα μετα απ αυτα που εκανε ο δικος μου, που δεν ερχοταν με τιποτα στα ισια του.

Τωρα εχω βαλει bitdefender kai malwarebytes και ειμαι οκ.

αλλα χρειαζεται να τα κλεινω καποιες φορες, ειδικα αν τρεχω απαιτητικα προγραμματα για video editing, που δεν αφηνουν να τρεχεις τετοια προγραμματα ή δεν τρεχουν καλα οταν ειναιστο background αυτα.

Aναπολω τις μερες με mac OSX ...:slapface: 20 χρονια ειχα το κεφαλι μου ησυχο!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Re: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

Πχ όταν έβαλα τον norton (κι αυτόν για trial) μου έβγαλε ένα σωρό προγράμματα ακόμα και αγορασμένα για ύποπτα. Ιδίως ό,τι επικοινωνεί προς τα έξω.

Ο Κασπερσκυ δεν τα κανει αυτα. Ο αγοραστος δλδ.
Απο το ebay φυσικα, που βγαινει παμφτηνα γιατι αν
αγορασεις απο το Κωτσοβολο η το public θα πας για πτωχευση.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

ειχα κι εγω δυστυχως μια αντιστοιχη εμπειρια προσφατα, και δεν γλυτωσα το format!
Ηταν τοσο μπερδεμενο το συστημα μετα απ αυτα που εκανε ο δικος μου, που δεν ερχοταν με τιποτα στα ισια του.

Τωρα εχω βαλει bitdefender kai malwarebytes και ειμαι οκ.

αλλα χρειαζεται να τα κλεινω καποιες φορες, ειδικα αν τρεχω απαιτητικα προγραμματα για video editing, που δεν αφηνουν να τρεχεις τετοια προγραμματα ή δεν τρεχουν καλα οταν ειναιστο background αυτα.

Aναπολω τις μερες με mac OSX ...:slapface: 20 χρονια ειχα το κεφαλι μου ησυχο!

σε μακ όμως δεν θα έβρισκες το σπασμένο soundflowerlouloudo :D
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Eμ αυτά είναι τα άσχημα. Γυρνάς ένα video στο χωριό με την sony a6000, αλλά δεν σου κάθεται όμορφα, ψάχνεις το φίλτρο Walking Dead από την Red Giant κάνει 1200 ευρώ, πως να μην πέσεις στην παρανομία και πως να γλυτώσεις από τους Ρώσους τους Κινέζους τους Ινδούς τους Πακιστανούς; Θέλεις να γλυτώσεις από τους Αμερικάνους που τα ζητάνε χοντρά αλλά θες και επαγγελματικό colouring φίλτρο.......
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

Ο Κασπερσκυ δεν τα κανει αυτα. Ο αγοραστος δλδ.
Απο το ebay φυσικα, που βγαινει παμφτηνα γιατι αν
αγορασεις απο το Κωτσοβολο η το public θα πας για πτωχευση.

πολυ καλο και σχετικα ελαφρυ.δεν περναει τιποτε στον υπολογιστη και βγαινει και πολυ φθηνα.

http://www.skroutz.gr/s/9920361/Kas...-Multi-Device-2017-3-Licences-1-Year-Key.html
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Χρησμοποιώ εδώ και κάμποσα χρόνια το ESET Internet Security σε 2 μηχανήματα στο σπίτι.
Με εχει βγάλει από την δύσκολη θέση κάμποσες φορές, δεν επιβαρύνει σχεδόν καθολου τους υπολογιστές μου και μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει με false alarms.

Αγορά από γνωστά sites σε καλές τιμές..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Χρησιμοποιω bitdefender internet security (μου εχει μπλοκαρει μερικες φορες μολυσμενες ιστοσελιδες) καθως και περιστασιακα τρεχω ενα malware bytes.
Σημαντικα προβληματα δεν εχω αντιμετωπισει στα χρονια.
Παντα εχω και ενα image των windows με τα εγκατεστημενα μου προγραμματα.
Αν χρειαστει επαναφερω το image σε 5 λεπτα, χωρις να χρειαζομαι επανεγκαταστασεις ολων των προγραμματων ή ενημερωσεις win update.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για image?


Εγώ πίστευα ότι με το Windows defender ήμουν καλυμμένος... Κούνια που με κούναγε!

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Ένα ...ευχάριστο διήμερο με ιους...

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για image?

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

Δεν χρησιμοποιω καποιο third party.
Μεσα απο τα windows κανω την δημιουργια ειδωλου. Απλως σε περιπτωση που τα windows καταστραφουν και δεν μπορεις να τα εκκινησεις ωστε να επαναφερεις το Image, σου δινουν την επιλογη (αν θες την παρακαμπτεις) να δημιουργησεις και ενα bootable αρχειο, οπου θα εκκινησεις με αυτο, ωστε υστερα να μπορεσεις να διαβασεις το ειδωλο συστηματος που εχεις φτιαξει.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Μιας και το αναφέρατε ενα εξαιρετικό προγραμμα για image & clone σε Windows συστήματα ειναι το Macrium Reflect. Σε αντίθεση με το (γνωστό ) Acronis το Macrium εχει ολες τις δυνατότητες που χρειάζεται καποιος για cloning/imaging στην δωρεάν εκδοσή του.

Το εχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές για αποκατάσταση συστημάτων δικων μου, φιλων και γνωστών και έχει ανταποκριθεί άψογα..

https://www.macrium.com/reflectfree
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Δεν ξέρω αν μπορεί να σας βοηθήσει, ενδεχομένως ναι αν και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, από χαζομάρα δική μου προχτές ήρθε και κάθισε στο σπιτικό πισί ένας ρώσσος πειρατής ονόματι nova rambler.ru....
View attachment 141121
Υπάρχει και το ρώσικο φάρμακο του.