Μια ευχάριστη έκπληξη στη συμπρωτεύουσα

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Ως γνωστόν τα καταστήματα ήχου και εικόνας εδώ στα Βαλκάνια τίνουν να εκλείψουν πλέον.

Όσοι ψαχνόμαστε με ακούσματα, νέα πράγματα, άποψη στο χώρο τα έχουμε βρει πολύ σκούρα.

Ευτυχώς, και κατά περίεργο τρόπο φέτος είχαμε και δική μας έκθεση. Και απότι φαίνεται δεν ήταν η μόνη έκπληξη που έφερε το 2017 στους audiophile κύκλους της Θεσσαλονίκης.

Το πληροφορήθηκα μέσω φίλων και γνωστών. Και φυσικά έσπευσα. Δεν είναι κάθε μέρα εφικτό να πεις θα βγώ βολτούλα με τον καφέ μου να ακούσω σε ένα φιλόξενο χώρο 15 λεπτά από το σπίτι μου ένα ηχοσύστημα 10000, ώς συγνώμη, μου έφυγε ένα μηδενικό... 100000 ευρώ. Και μάλιστα απαρτιζόμενο από μερικά από τα πιό καταξιωμένα ονόματα στο χώρο.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και από εδώ τον Πάρη Μπουρατζή της mythos audio καθώς και την obscure audio που επιμελήθηκαν να γίνει η συγκεκριμένη παρουσίαση εδώ στο χώρο του Πάρη και να ζήσουμε έστω και για λίγες ώρες σαν πολυεκατομυριούχοι :)

Το σύστημα που ακούσαμε αποτελούταν από τα εξής:
transport: Melco n1zs
dac-pre: MSB reference
ηχεία: Tidal Piano
Τελικός: Thrax Terres
καλωδίωση: Ekinklein David
Πολύπριζο και ρακ: Mythos Audio

Δηλαδή αυτό:
paris%202_zpspy0ggutj.jpg
[/URL][/IMG]


Δεν τελειώνει όμως εδώ η ιστορία μας.
Το επόμενο Σάββατο, στον ίδιο χώρο θα τρέξει ανοιχτό ολοήμερο event με πηγή το "οικονομικό" μοντέλο της MSB, τελικό ιδιοκατασκευή του Πάρη (ψηφιακό), και τα νέα ηχεία ανοιχτής μπάφλας του κατασκευαστή.

Για μία πρώτη γεύση δείτε για τι μιλάμε:
paris_zpsuemcm4tf.jpg
[/URL][/IMG]

Μιλάμε για ξύλο. Όχι αστεία.

Η διεύθυνση της Mythos Audio είναι Γλυφάδας 18 (ΤΚ 54250).

Όσον αφορά τις ακουστικές εντυπώσεις από το υπερσύστημα, θα τα πούμε και αύριο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Γενικά Μιχάλη, δε μπορω να ξεχωρησω τι προσέδιδε το κάθε μηχάνημα καθώς μου ηταν όλα άγνωστα. Μπορω να κρίνω μονο εκ του συνολικού αποτελέσματος.

Το να πω οτι δε μου άρεσε θα ηταν ψέμα
Το να πω οτι δικαιολόγησε το ποσο στη συνείδηση μου επίσης. Προφανώς βέβαια απευθύνεται σε ανθρώπους με αλλα μέσα και σταθμά.
Πάντως η σκηνή ηταν παρα πολύ καλη. Απο όλες τις απόψεις και σε όλες τις διαστάσεις. Το ηχείο μπορούσε και κατέβαινε χαμηλά αλλα παντα μέσα στα πλαίσια της φυσικής. Δυο εξιμισαρια έχει. Ο ήχος ηταν "αναλογικός" με την έννοια της ροής και της έλλειψης σκληραδας. Και το συστημα επαιξε απο metallica μέχρι πιλαφια. Σε πιο μέτριες εγγραφές επαιρνες μετριοτερο αποτέλεσμα κ.ο.κ. αλλα με το χαρακτήρα του μου φάνηκε αρκετά εύπεπτο. Νομιζω πως το λαμπατο μπαφερ του τελικού είχε πολλά να δώσει στην ηχητική υπογραφή. Να επισήμανω πως το msb επαιζε και σαν preamp.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Κατ αρχάς η φιλοξενία του Πάρη υποδειγματική όπως ήταν πάντα .
Οσον αφορά το άκουσμα του συστήματος
Είναι μάλλον φυσικό να πηγαίνεις να ακούσεις ένα σύστημα τέτοιας αξίας περιμένοντας να παίζει παπάδες ,μητροπολίτες και διάκους και προσωπικά είχα μιά τέτοια <προκατάληψη >.
Αυτό που άκουσα απείχε πολύ από το αναμενόμενο άκουσμα ή καλύτερα το προσδοκώμενο άκουσμα και εδώ βρίσκεται το προσωπικό μου σφάλμα .Μετά δύο μέρες σκέφτομαι πιό ψύχραιμα -ρεαλιστικά για το όλο άκουσμα .
Εκείνο που προσωπικά θεωρώ [αυθαίρετα ίσως] τον αδύναμο κρίκο είναι ο τελικός
Τα ηχεία εκτιμώ ότι θα μπορούσαν ,οδηγούμενα με κάτι διαφορετικό ,να δώσουν ένα αποτέλεσμα που θα ταίριαζε περισσότερο στις προσωπικές μου προτιμήσεις .
Ηταν κακό το άκουσμα λοιπόν ; όχι βέβαια σε καμία περίπτωση ,αλλά ίσως περίμενα κάτι πολύ περισσότερο λόγω της <προκατάληψης> που περιέγραψα πιό πρίν.
Πέρα από τα εξαιρετικά στοιχεία που είχε το άκουσμα ,εκείνο που θεωρώ το μεγαλύτερο μείον είναι ότι ενώ αναπαρήγαγε εξαιρετικά το άκουσμα δεν μπόρεσε να με βάλει μέσα στα ίδια τα μουσικά δρώμενα .
Θά ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω τόσο τη συγκεκριμένη πηγή ,όσο και τα ηχεία με κάποιον άλλο ενισχυτή γιατί εκτιμώ [μπορεί και λάθος] ότι αδικούνται από την παρουσία του τελικού
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Βλέπω Πέτρο,ότι δεν μίλησες για Δέσποτες!!!-bye-
Όπως και νά'χει,τρομερή εμπειρία.

Τους παρέλειψα συνειδητά ....

Εξαιρετική εμπειρία και μας καλομάθανε γιατί 1 Απριλίου και προχθές είχαμε την ευκαιρία να ακούσουμε συστήματα που αφορούν άλλες τσέπες
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Και τι θα παίξει αύριο:

Προενισχυτης και DAC ....MSB Analog
music source MelcoN1A20
ηχειο mythos audio O.B Vroteas
δευτερη πηγη Tascam DA 3000 (modificated) (USB/SD/FLASH CARD ) WAV player

Παρεμπιπτόντως φέρνουμε και μουσικές μας σε φλασακι κ.ο.κ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Τελικά για κάποιο λογο απορρίφθηκε ο (ψηφιακός) προ του μικρού msb και ως καλυτερο ματσαρισμα (παρα την ύπαρξη ακριβών λαμπατων προ) ο Πάρης χρησιμοποίησε ενα cd player της ancient audio που έχει αναλογικη είσοδο και έλεγχο έντασης. Τελικος ένας bipolar; Πάντως diy.
Απολαυστικα σώματα, κάποια ελλειψη αέρα ψηλά, και με αρκετό punch και χαμηλό. Πολλή λεπτομέρεια και παρα την ελλειψη αέρα στα ψηλά το συστημα μεταμορφωνόταν ανάλογα της εγγραφή.
Η δόλια η patty smith δεν ακουγόταν. Σε dire straits κέντημα.
Σίγουρα περάσαμε καλά πάντως. Τι θα ήθελα ακόμα; Επωνυμο σετ προ τελικού γιατί αυτά τα ντιουικα και τα μεσοβεζικα με προβληματίζουν, ίσως και λίγο πιο ζέστη μεσαία και ας πεσει και κάτι κάτω απο λεπτομέρεια, δε χάθηκε ο κόσμος...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Εκπλήξεων συνέχεια... Αυτή τη φορά σε προσωπικό επίπεδο. Το analogue dac μαζί με το "βασικό" τροφοδοτικό του βρήκε το δρόμο του προς το σπίτι μου.
image-0-02-05-fd82f3f253f0437609c02a5b4e0f3570d107002c5df079fc6ed99994ee4b0812-V_zpsilv8yq0n.jpg
[/URL][/IMG]

image-0-02-05-1c95503791455ba70cb577681a3adab987db7eab0c6de7cd6a63f313eddb14c4-V_zps0wlfrjwd.jpg
[/URL][/IMG]

Μην κάνετε σαν τις κακές πεθερές για την ακαταστασία. Με 17μηνο παιδί στο σπίτι και δύο εργαζόμενους γονείς ποτέ τίποτα δεν είναι συμμαζεμένο :)

Πόσο απαραίτητο είναι τελικά να ακούσεις κάτι στο χώρο σου για να μπορέσεις να το εκτιμήσεις πραγματικά...

Το dac έκατσε πάνω στο σχετικά "κρύο" σύστημα μου καθώς είχαμε κανονίσει να βρεθούμε την ώρα που επιστρέφω από τη δουλειά.
Τα πρώτα είκοσι λεπτά μέχρι ο ήχος των μηχανημάτων να αρχίσει να κατασταλλάζει περιελάμβαναν διάφορα ευτράπελα. Κυρίως μπουμαρίσματα. Τα οποία τελικά ηρέμησαν. Και μια κάποια ψυχρότητα που σε λίγο μετετράπη σε ηρεμία - ουδετερότητα.

Η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό μου από αυτή την εμπειρία είναι focus. Απίστευτο focus. Και λεπτομέρεια που ναι μεν έψαχνες συνήθως να βρεις και ήσουν σίγουρος ότι ήταν εκεί αλλά αυτή τη φορά ήταν πολύ πιο ξεκάθαρη. Και όλα αυτά με ένα αβίαστο τρόπο και η όλη σκηνή με τα μεγάλα και καθαρά σώματα να υπάρχει εκεί ως σύνολο. Όχι ως κομμάτια ενός puzzle. Ο ρυθμός και το timing πολύ καλά. Αναλογικός ήχος? Δεν ξέρω καθώς δεν έχω μπλέξει με πικαπ, δίσκους κ.ο.κ. Αλλά σίγουρα η ροή και ο μαλακός τρόπος προβολής των δρόμενων θα μπορούσε να δικαιολογήσει αυτή την έκφραση. Μή περάσει από το μυαλό σας όμως ότι αυτή η μαλακότητα χάριζε κάστανα σε κακές ηχογραφήσεις.

Φυσικά, ως συνήθως, το γρουσούζικο αυτί θα βρεί και κάτι για να παραπονεθεί. Να στα ψηλά ακουγόταν λίγο ξύλινο, να σα να λείπει λίγο το βάθος, μήπως ίσως θα μπορούσε να είναι πιο δυναμικό το άκουσμα... Όλα αυτά μέχρι να γυρίσεις στην πραγματικότητα και το dac του χιλιάρικου και να καταλάβεις τί έχασες :) Άλλωστε μιλάμε για το εισαγωγικό dac της MSB. Υποθέτω ότι κάπως πρέπει να μπούν στο παιχνίδι και το έξτρα "καλό" τροφοδοτικό και φυσικά και τα υπόλοιπα dacs της εταιρίας. Νομίζω πως το κορυφαίο μοντέλο κοστολογείται στα 100+ χιλιάρικα.

Γενικά προβληματίστηκα με τη μέχρι τώρα στάση - κουλτούρα. Λέμε ότι δεν αξίζει κανείς να δώσει πολλά χρήματα για ψηφιακή πηγή καθώς βελτιώνονται συχνά κλπ κλπ κλπ. Μήπως όμως τελικά καταλήγουμε ορισμένες φορές σε φαινόμενο bottleneck? Στην προκείμενη περίπτωση το dac ήταν πολύ πάνω από το υπόλοιπο σύστημα και αυτό το καταλάβαινε κανείς αφού το σύστημα κλήθηκε να παίξει όπως δεν έχει κληθεί ποτέ. Και πράγματα βγήκαν στη φόρα. Αλλά και πάλι η βελτίωση που έφερε όταν μπήκε ήταν ξεκάθαρη.

ps: Δοκιμάσαμε να το ακούσουμε και απευθείας στον τελικό σε λειτουργία προενισχυτή. Ενώ ο προ μου δεν είναι το πιο διαυγές μηχάνημα του κόσμου, το αποτέλεσμα με αυτόν ήταν πολύ καλύτερο. Με το msb απευθείας στον τελικό οι μεσαίες έχασαν πολύ. Σα να εμφανίστηκε γρέζι και το όλο πράγμα να έγινε πιο φλού.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Θανάση εκτός του βάθους που αναφέρεις,τι θα ήθελες παραπάνω μιας και μιλάμε για πολλά χρήματα.
Από χαμηλό πως το άκουσες;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Επιβλητικοτατο το χαμηλο Σωκράτη. Όσο επιτρέπει το συστημα μου τουλαχιστον.
Πιο πολύ το τρίπτυχο βαθος, ξυλινα πρίμα (κυρίως στα παλαμάκια) και κάπως τα δυναμικά για τα οποία μπορεί να κάνω και λάθος και να έχω συνηθίσει σε μικρομεγαλισμους των dac χαμηλότερης κατηγοριας οπου το άκουσμα είναι ουτως ή άλλως πιο artificial.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Βασικά δεν ακούσατε τίποτα!
Τα R2R dac θέλουν τουλάχιστον 24-48 ώρες για να αποκτήσουν θερμική ισορροπία και γενικά
από την στιγμή που τα θέσουμε σε λειτουργία δεν τα σβήνουμε ποτέ.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αυτά τα event στου Πάρη για τα οποία ενημερώθηκα μέσω φβ με πήγαν πολύ πίσω.
Όταν ζούσα στη Θεσσαλονίκη είχα περάσει ουκ ολίγες ώρες σε ακροάσεις στην Mythos audio. Οι μεγάλοι Μύθοι του εξαιρετικό ηχείο. Και ο Πάρης πάντα φιλόξενος. Για να μην σχολιάσω το εξαιρετικό design/ποιότητα των επίπλων του.
Ελπίζω να έχουν συνέχεια οι ακροάσεις σας...



Sent from my iPad using Tapatalk
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Μια ευχάριστη έκπληξη στη συμπρωτεύουσα

Βασικά δεν ακούσατε τίποτα!
Τα R2R dac θέλουν τουλάχιστον 24-48 ώρες για να αποκτήσουν θερμική ισορροπία και γενικά
από την στιγμή που τα θέσουμε σε λειτουργία δεν τα σβήνουμε ποτέ.

Πέτρο ,ας μην είμαστε απόλυτοι ,ότι χρειάζονται ζέσταμα ναι ,αλλά όχι ότι αλλάζουν δραματικά αν δεν ζεσταθούν τόσες ώρες που γράφεις
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Δεν είναι υπερβολή και για αυτό αρκετοί σχεδιαστές όπως ο Mike Moffat (Theta audio , schiit.com)
προτείνουν για βέλτιστα αποτελέσματα να είναι πάντα on.