Αναζωογόνηση παλιού Laptop για βοηθητική χρήση on the move

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλό απόγευμα σε όλους

Έχω ένα παλιό Laptop, ένα Acer Aspire 1524WLMi, αγορασμένο από το ΠΛΑΙΣΙΟ πριν 10-11 χρόνια. Είναι χτισμένο πάνω σε μια μητρική custom φτιαγμένη φυσικά για την Acer (ο κατασκευαστής της άγνωστος, μάλλον κάποιος από τους 3-4 που υπάρχουν στην υφήλιο και κατασκευάζουν μητρικές γι' αυτού του είδους τη χρήση) και έναν επεξεργαστή AMD Athlon 64 3200+ στα 2.2.GHz. Φορούσε και φοράει ακόμα Windows XP Home 32-bit. Με συνόδεψε επί περίπου 2 χρόνια στο εξωτερικό, όπου το χρησιμοποιούσα για επαγγελματικούς λόγους και με περιορισμένη χρηστικότητα, ως PC - μόνο κειμενογράφος, ηλεκτρονική αλληλογραφία, αποθήκευση των επαγγελματικών φωτογραφιών, Skype (για να μιλάω με την οικογένεια φτηνά), λίγη διαδικτυακή μουσική τις Κυριακές που ξεκουραζόμουνα κ.α. παρόμοια.

Το είχα πάρει με ενσωματωμένο σκληρό των 80GB, έναν PATA/IDE (της Hitachi, αν θυμάμαι καλά), ο οποίος κάποια στιγμή άρχισε να δείχνει σημάδια "παράδοσης του πνεύματος" και τον άλλαξα πριν 6 περίπου χρόνια με έναν Western Digital Scorpio Blue WD1600BEVE των 160GB (τα χαρακτηριστικά του από την επίσημη ιστοσελίδα της Western Digital σε μορφή PDF μπορείτε να τα δείτε εδώ).

Παράλληλα, αύξησα και την RAM, με την οποία τον είχα αγοράσει, από τα 512 στα 1024MB (1GB). Φορούσε και φοράει φυσικά DIMMs DDR333 (DDR400 τώρα), αφού αυτή είναι η προδιαγραφή της μητρικής του. Πριν λίγες μέρες παράγγειλα στο ebay δυο DIMMs των 1024MB, με σκοπό να την αυξήσω ακόμα παραπάνω στα 2GB, μπας και τον κάνω λίγο πιο "πεταχτό". Ήταν πολύ φτηνά, γύρω στα 8 ευρώ, και θεώρησα ότι ακόμα και αν δεν προσφέρουν κάτι, το κόστος ήταν ελάχιστο για το ρίσκο που έπαιρνα, ώστε να δοκιμάσω την αντικατάσταση.

Επειδή είναι καλοφτιαγμένος και ανθεκτικός ως κατασκευή και παράλληλα έχει αποδειχθεί σκυλί, θέλω να τον κρατήσω για βασική χρήση εκτός σπιτιού (π.χ. στις σύντομες επισκέψεις μου στην εξοχή ή κάπου αλλού), με την σκέψη να τον κάνω λίγο πιο γρήγορο και πιο εύχρηστο για τα βασικά.

Μια από τις επιδιώξεις μου είναι η διερεύνηση για την αναγκαιότητα αλλαγής του δίσκου συστήματος με κάποιον πιο γρήγορο. Δυστυχώς το πρωτόκολλο PATA/IDE, με το οποίο είναι φτιαγμένος, δεν επιτρέπει τη μετάβαση σε πιο γρήγορο SATA ή σε SATA SSD. Ωστόσο, ψάχνοντας, έχω βρει στο ebay, αλλά και στην Ελλάδα SSD με σύνδεση PATA. Στο ebay (και στο aliexpress) υπάρχουν πολλοί, με κόστος που κυμαίνεται από 65 μέχρι 80 ευρώ, π.χ. αυτός, για τα 128GB - γιατί για λιγότερο δεν το συζητάω, ενώ στην Ελλάδα βρίσκω άλλου κατασκευαστή και αρκετά πιο ακριβούς, γύρω στα 140 ευρώ (υπάρχουν και σε χωρητικότητα των 240GB, αλλά ξεπερνάνε το 200άρι και δε νομίζω να αξίζει καν τον κόπο να το συζητώ).

Ανάμεσα στις δυο επιλογές (εξωτερικό [ebay-aliexpress] και Ελλάδα) υπάρχει σημαντική διαφορά στις προδιαγραφές των ταχυτήτων ανάγνωσης/εγγραφής στα προσφερόμενα μοντέλα. Αυτό που προσφέρεται στην Ελλάδα προδιαγράφεται με ταχύτητα ανάγνωσης μέσων 285 MB/s και ταχύτητα γραφής μέσων 275 MB/s, ενώ αυτά που υπάρχουν στο εξωτερικό δίνουν ταχύτητες πολύ χαμηλότερες (90 MB/s και 26 MB/s, αντίστοιχα), που ταιριάζουν με τις ταχύτητες που προδιαγράφονται από το πρωτόκολλο PATA.

Μετά από όλα τα παραπάνω και προκειμένου να σχεδιάσω καλύτερα την ποθητή αναζωογόνηση του Laptop, προκύπτουν οι εξής ερωτήσεις:

1. Λειτουργικό
Α. Είναι προφανές ότι θα εγκαταλείψω τα XP. Το ερωτηματικό είναι αν συνίσταται να πάω σε 7άρια (για παραπάνω, το θεωρώ χαμένο κόπο, γιατί θα μπλέξω με τους drivers λόγω παλιού hardware, που ίσως παρουσιάσει δυσκολίες ακόμα και στα 7άρια). Ή να εγκαταλείψω τελείως την ιδέα για Windows και να πάω απευθείας σε κάποιο Linux Mint?

Β. 32-bit ή 64-bit? Ο Επεξεργαστής επιτρέπει εγκατάσταση 64-bit. Εκεί που ίσως έχω πρόβλημα είναι η ποσότητα της RAM. Όπως έγραψα, αναμένω εντός των ημερών την παραλαβή των δυο καινούργιων DIMMs, που θα προσδώσουν τη μέγιστη δυνατή μνήμη στο Laptop (2GB). Θα είναι αρκετή για λειτουργικό 64-bit, όποιο κι αν είναι αυτό - Windows ή Linux?

2. Αλλαγή δίσκου συστήματος
Να μείνω στον υπάρχοντα WD1600BEVE ή να πάω σε SSD PATA? Κι αν συνίσταται να πάω σε SSD, τι να προτιμήσω, τον ακριβό στην Ελλάδα ή τον φτηνότερο του εξωτερικού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κάθε συμβουλή σας πολύτιμη.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
1) Αφού έτρεχε αποδεκτά για εσένα με τα XP στο 1gb ram, γιατί να μην τρέχει με τα 2gb? Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα βάλεις τα 7. Τα 10 ή έστω τα 8.1 θα τρέξουν πολύ καλύτερα και θα έχουν λιγοτερα προβλήματα με drivers.
Σίγουρα με μια διανομή linux θα πάει σφαίρα. Δεν έχει κάποιο νόημα να βάλεις 64bit.

2) O φθηνότερος ssd που έχεις βρεί, έχει μεγαλύτερη αξία απο αυτή του Laptop :p
To πιθανότερο δε είναι ότι απο τα 2, θα χαλάσει πρώτα το laptop αφήνοντας σου έναν ακριβοπληρωμένο ssd με σύνδεση pata.

IMHO, είναι πολύ παλιό το laptop σου και οτιδήποτε πάνω απο τα 10 που έδωσες είναι σπατάλη
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
ΙΜΗΟ δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για ssd σε τόσο παλιό μηχάνημα.
80 ευρώ … είναι πολλά για τόσο παλιό μηχάνημα. (συν τα 8 που έδωσες ήδη, και ελπίζω να μη χρειαστείς μπαταρία κ.ο.κ.)
Με 180 ευρώ παίρνεις αυτό http://www.skroutz.gr/s/8313789/Lenovo-IdeaPad-100S-11IBY-Z3735F-2GB-32GB-W10.html

Άρα η συμβουλή μου είναι μη του βάλεις ssd. Βαλε του win 10 home 32bit. Και μην τον κάνεις ποτέ shut down , μόνο sleep (hibernate), και δε θα σε ενοχλεί ο χρόνος boot up / shutdown.

Κράτα τα 80 ευρώ, αγόρασε μια android tablet, ή ένα netbook αργότερα.
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
+1 κι απο μένα για το Linux. Εχω ένα dell inspiron 1010 σχεδόν τόσο παλιό όσο και το δικό σου και όταν πια τα win δε φόρτωναν σε λιγότερο απο 3-4 λεπτά με τίποτα, του πέρασα το lubuntu 16.04 και πάει μια χαρά. Ανοίγει σε μισό λεπτό και τα βασικά τα κάνει με ευκολία, χωρίς προβλήματα.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Lubuntu! κάψε ένα DVD και τρέξε το, χωρίς εγκατάσταση να δεις αν δουλεύει wifi, κλπ. Έχω βάλει Lubuntu σε φίλους και ακόμα μου λένε ευχαριστώ, μηχανήματα για πέταμα, ξανανιώνουν. Δοκίμασε το.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

1. Θα μείνω με τον υπάρχοντα σκληρό.
2. Θα πάω σε 10άρια ή σε Linux.
3. Δεν κατάλαβα γιατί δεν χρειάζεται να πάω σε 64-bit. Ζητάνε περισσότερους πόρους από το hardware, τους ίδιους ή λιγότερους; Ή μήπως είναι απλά θέμα προσαρμογής του ίδιου του hardware (κυρίως της RAM);
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Αναζωογόνηση παλιού Laptop για βοηθητική χρήση on the move

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

1. Θα μείνω με τον υπάρχοντα σκληρό.
2. Θα πάω σε 10άρια ή σε Linux.
3. Δεν κατάλαβα γιατί δεν χρειάζεται να πάω σε 64-bit. Ζητάνε περισσότερους πόρους από το hardware, τους ίδιους ή λιγότερους; Ή μήπως είναι απλά θέμα προσαρμογής του ίδιου του hardware (κυρίως της RAM);

3. ναι απαιτουν λιγο λιγότερη ram. δεν έχει λογο να βάλεις 64bit
 
Νέα εγκατάσταση και κάποιο πρόβλημα

Καλησπέρα σε όλους

Ακολουθώντας λίγο την πεπατημένη, έκανα χθες το πρώτο βήμα για να αναζωογονήσω το laptop.

Αγόρασα ένα κλειδί (με πολύ μικρό κόστος) για Windows 7 Pro 32-bit και προχώρησα σε καθαρή εγκατάστασή τους στο εν λόγω laptop. Η εγκατάσταση έγινε κανονικά και πλήρης, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο hardware. Αναγνωρίστηκαν σχεδόν όλα τα υποσυστήματα, πλην αυτού του Wi-Fi, για το οποίο έμαθα ότι ο κατασκευαστής έχει ήδη κλείσει, οπότε δεν υπάρχουν drivers πουθενά για Windows 7 και πάνω. Μικρό το κακό, που λύνεται εύκολα και με ελάχιστο κόστος (περίπου 3-5 ευρώ) με την αγορά μιας USB "κάρτας" ασύρματης σύνδεσης.

Ωστόσο, αντιμετωπίζω ένα συγκεκριμένο προβληματάκι.

Μετά την εγκατάσταση ξεκίνησα να του περνάω τις ενημερώσεις, όπως αυτές εμφανίστηκαν στο Windows Updates. Αργά-αργά, πέρασα όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις, πάνω από 190 διαθέσιμες, ωστόσο η τελευταία που είναι η αναβάθμιση του Internet Explorer στην έκδοση 11, δε θέλει να εγκατασταθεί με κανένα τρόπο, όσες προσπάθειες κι αν έχω κάνει (9 τουλάχιστον προσπάθειες αποτυχημένης εγκατάστασης του I.E. 11 βλέπω καταγραμμένες στο update history του υπολογιστή).

Παράλληλα, όταν ανοίγω το Control Panel του υπολογιστή και προσπαθώ να βρω έστω την προηγούμενη έκδοση του I.E. προκειμένου να την βάλω στην επιφάνεια εργασίας ως συντόμευση, αδυνατώ να την εντοπίσω.
Όταν λαμβάνω μήνυμα στην οθόνη μου, που λέει ότι η εγκατάσταση απέτυχε, βλέπω ταυτόχρονα και ένα σφάλμα με κωδικό 9C48.
Αν προσπαθήσω να αναζητήσω βοήθεια, κάνοντας κλικ πάνω στο "get help for this error", το αναδυόμενο παράθυρο της βοήθειας που εμφανίζεται, γράφει:
0 results for "WindowsUpdate_00009C48" "WindowsUpdate_dt000"

Suggestions
•Check your spelling
•Try a different phrase
κλπ. κλπ.

Ακόμα κι αν προσπαθήσω να επαναλάβω την εγκατάσταση της ενημέρωσης κάνοντας κλικ πάνω στο "Try again", καταλήγω στο ίδιο αποτέλεσμα.

Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά έχω κολλήσει κάπου ανάμεσα στην αδυναμία αναβάθμισης του I.E. και την δυνατότητα χρήσης του, έστω και με την υπάρχουσα έκδοση.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστώ.
 
Νέα εγκατάσταση και το πρόβλημα που λύθηκε...

....Αργά-αργά, πέρασα όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις, πάνω από 190 διαθέσιμες, ωστόσο η τελευταία που είναι η αναβάθμιση του Internet Explorer στην έκδοση 11, δε θέλει να εγκατασταθεί με κανένα τρόπο, όσες προσπάθειες κι αν έχω κάνει (9 τουλάχιστον προσπάθειες αποτυχημένης εγκατάστασης του I.E. 11 βλέπω καταγραμμένες στο update history του υπολογιστή).....
Καλησπέρα σε όλους και πάλι

Τελικά το θέμα λύθηκε από μόνο του. Είχε ήδη εγκατασταθεί ο I.E. 11, ενώ συνέχιζε να μου φέρνει μπροστά την ίδια ενημέρωση. Απλά την έβαλα στις "κρυμμένες" και εκεί έκλεισε το ζήτημα. Τώρα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κανονικά. Κατέβασα φυσικά και τον Chrome, ως εναλλακτικό και αφού "στρώσω" λίγο το laptop-άκι, θα του βάλω και τον Mozilla, όπως έχω κάνει σε όλους τους υπολογιστές μου.

Αν προκύψουν κι άλλα θεματάκια κατά το στρώσιμο, θα επανέλθω.

Καλό βράδυ κι ευχαριστώ.
 
Τέρμα τα Windows. Νέο λειττουργικό Linux Xubuntu και είδα φως πάλι

Καλημέρα σε όλους και πάλι

Δυστυχώς, η υπόθεση "Καθαρή Εγκατάσταση Νέου Λειτουργικού" δεν προχώρησε όπως αρχικά είχα υπολογίσει. Είναι προφανές ότι το παλιό hardware που υπάρχει στο εν λόγω laptop δεν επιτρέπει πολλά-πολλά, με αποτέλεσμα όταν μετά την εγκατάσταση των Windows 7 Pro δοκίμασα να εγκαταστήσω και ένα MS Office 2007 Ultimate, αυτό αρνιόταν πραγματικά να εγκατασταθεί (η εγκατάσταση σταματούσε λίγο μετά τη μέση της διαδικασίας).

Με τούτα και με τα άλλα, αποφάσισα τελικά να εγκαταλείψω την ιδέα "Windows" και να πάω σε Linux. Έτσι, μετά από τη βοήθεια των Linux-άδων, κατέβασα την τελευταία 32μπιτη έκδοση 17.04 του XUBUNTU και την εγκατέστησα στο laptop (εξ αρχής καθαρή εγκατάσταση με πλήρες σβήσιμο όλων των προηγούμενων partitions του δίσκου συστήματος και διαμόρφωσή του σύμφωνη με το νέο λειτουργικό).

Προς το παρόν, ο υπολογιστής δουλεύει γρήγορα και απρόσκοπτα, με ένα αρκετά καλό περιβάλλον γραφικών (Xfce το ονομάζουν) και με άλλα διάφορα εργαλεία που συμπεριλαμβάνονται στο λειτουργικό (Libre Office κ.α.)

Θα τον τσεκάρω και θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις στην πορεία.
 

Tasos98

Established Member
26 October 2007
179
Θεσσαλονίκη
Αναλογη εμπειρια ειχα και εγω. Με ιδιων"κυβικων" μηχανημα.
Το Linux ειναι μονοδρομος. Με ολες του της ιδιοτρπιες, βεβαια.

Αν τωρα θελεις οπωασδηπωτε Windows τοτε κοιτα και τα Win7 Starter edition. Δεν ξερω σε τι υπολοιπονται αλλα ειναι καπως ελαφρια. Οχι, ομως, οσο το Linux.
 
Είμαι ήδη στο Linux...

Αναλογη εμπειρια ειχα και εγω. Με ιδιων"κυβικων" μηχανημα.
Το Linux ειναι μονοδρομος. Με ολες του της ιδιοτροπιες, βεβαια....
:2thumb22sup::ernaehrung004:

Όπως έγραψα, το μηχάνημα δουλεύει ήδη με Linux Xubuntu 32-bit. Τώρα δεν το έχω μαζί μου, αλλά όσο το χρησιμοποίησα δούλεψε ικανοποιητικά.
Άλλωστε, το θέλω για πολύ συγκεκριμένες και περιορισμένες χρήσεις, οπότε καλύφθηκα με το Linux.

Βέβαια, πρέπει να το συνηθίσω, αλλά ο χρόνος είναι δικός μου.

Καλό Καλοκαίρι.
-bye-