BenQ W1110 θόρυβος color wheel

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ikonsgr

New member
19 December 2006
54
Έχω εδώ και λίγο καιρό έναν benq w1110. Παρατήρησα πρόσφατα ότι κάνει έναν περίεργο θόρυβο ο οποίος σίγουρα ωφείλεται στην περιστοροφή του χρωματικού δίσκου, αφού αλλάζει ένταση και συχνότητα όταν αλλάζουν τα hz της εικόνας. Δείτε εδώ για να πάρετε μια ιδέα:
Στα 60hz (περιστροφή color wheel 4Χ)
Στα 24hz (περιστροφή color wheel 6Χ)

Οπως ακούσατε, και έχοντας την λειτουργία λάμπας σε "eco mode", το "μπζζζζζ" είναι ποιο αισθητό απ'οτι οι ανεμιστήρες! Όταν βέβαια έχεις κανονικό/δυνατό ήχο στα ηχεία δεν ακούγεται, αλλά σε ήσυχα περάσματα κάποιας ταινίας, γίνεται αισθητό έως ενοχλητικό.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν αυτός ο θόρυβος θεωρείται "φυσιολογικός", και αν κάποιοι άλλοι κάτοχοι του w1110 έχουν το ίδιο...."πρόβλημα".
Θα μου πείτε τώρα, γιατί δεν τον στέλνω για check στην αντιπροσωπεία αφού ακόμα δεν έχει κλείσει χρόνο; Γιατί πριν λίγο καιρό τον είχα ξαναστείλει για κηλίδες λόγω σκόνης στο dmd (το οποίο και μου το αλλάξαν, και τώρα είναι οκ) και έμεινα 2 εβδομάδες χωρίς projector! Επειδή λοιπόν δεν ξέρω αν ο εν λόγω θόρυβος θεωρείται φυσιολογικός (πέραν του θορύβου δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα, ο προβολέας παίζει άψογα) θα ήθελα την γνώμη σας , πριν ξεκινήσω πάλι διαδικασία serrvice κτλ

Ευχαριστώ.