Αν δεν έχεις προ ενισχυτή ή ολοκληρωμένο AV πως μπορείς να λειτουργήσει τελικός 7 ch

seismic

New member
8 May 2017
22
Σας χαιρετώ σαν νέος στο φόρουμ -bye-
Πρόσφατα είχα μία ζημιά στον RAV 3300 της DENON τον οποίο τον χρησιμοποιούσα και για την προ ενίσχυση ενός τελικού της sherbourn τον 7/2100
Τον έστειλα στην DENON για επισκευή και μου είπε ότι δεν αξίζει επισκευή λόγο του ότι έχουν αρχίσει να σκουριάζουν οι πλακέτες.
Μέχρι να βρω χρήματα να αγοράσω έναν καινούριο πολυκάναλο AV με 7 τουλάχιστον εξόδους προενίσχυσης υπάρχει άλλος
τρόπος να οδηγήσω τον τελικό?
Ευχαριστώ πολύ!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα seismic και καλώς όρισες στο φόρουμ!

Αυτό που θες δεν γίνεται νομίζω με άλλον τρόπο. A/V R με 7 pre out τελευταία φορά που κοίταξα ο πιο φθηνός είχε κάπου στα 650ε.
...αλλά καλού κακού περίμενε μήπως έχει κανείς άλλος καμιά ιδέα.

Ίσως καμιά μυστήρια επαγγελματική κονσόλα αν ήθελες μόνο μουσική?....αλλά και αν γίνεται, που δεν το ξερω, δεν θα είναι και πολύ φθηνό για προσωρινή λύση, και ακόμα και να ήταν , για ταινίες μετά τη θα έκανες?
 

seismic

New member
8 May 2017
22
Καλησπέρα teddy743 Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις υπόψιν σου κάποιον καλό A/V R με 7 pre out με τιμή γύρο στα 700 ευρώ?
Εγώ βρήκα έναν της Yamaha τον RX-V781 Τι λες είναι καλός για 700 ευρώ? http://www.skroutz.gr/s/8918155/Yamaha-RX-V781.html
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Από το στόμα μου το πήρες seismic! Πόλυ καλή επιλογή δεδομένου του budget! Έχω τον RX-V779 που είναι το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο! Πριν όμως προβείς σε αγορά τσέκαρε τι input sensitivity έχει ο τελικός σου. Π.χ. 1Vrms θα ήταν ιδανικό.
 

seismic

New member
8 May 2017
22
Από το στόμα μου το πήρες seismic! Πόλυ καλή επιλογή δεδομένου του budget! Έχω τον RX-V779 που είναι το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο! Πριν όμως προβείς σε αγορά τσέκαρε τι input sensitivity έχει ο τελικός σου. Π.χ. 1Vrms θα ήταν ιδανικό.
Αυτό είναι? INPUT SENSITIVITY (Balanced or Unbalanced) 1.1 volts
https://www.manualslib.com/manual/152066/Sherbourn-7-2100a.html?page=5#manual

7-2100-back.jpg
 
Last edited:

seismic

New member
8 May 2017
22
7/2100 (Amplifier)

● Power output per channel: 200 W into 8 ohm, 300 W into 4 ohm
● THD: <0.05% at 8 ohm, <.075% at 4 ohm
● Output load impedance: 8 or 4 ohm in normal mode, 8 ohm minimum in bridged mode
● Input load impedance: 20 kohm (balanced or unbalanced)
● Input sensitivity: 1.1 V (balanced or unbalanced)
● Power bandwidth: 5 Hz to 75 kHz
● S/N ratio: 100 db wideband, 110 db A-weighted
● Power requirements: 120 V, 2 x 15 A
● Dimensions (W x H x D): 19" x 7"x 17.7"
● Weight (in carton): 115 lbs
● MSRP: $ 2,850 USA
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επί τη ευκαιρία, αν ένας τελικός είναι 1V κι ένας δεύτερος στο 1,5V και παίρνουν κι οι δύο απ τον ίδιο προενισχυτή, υπάρχει πρόβλημα; Αυτή η διαφορά που φαίνεται;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Φαντάζομαι ανάλογα με τα Volt της εξοδου του προ. Αν έχει στην έξοδο που χρησιμοποιείς 1,5Vrms δεν υπάρχει θέμα. Αν στην έξοδο του προ εχεις 1Vrms και ο τελικός θέλει 1,5Vrms χάνεις κάποια από τα Watt που πηγαίνουν στα ηχεία με ότι σημαίνει αυτό για το ηχητικό αποτέλεσμα.

Αλλά φαντάζομαι εσύ τα ξες πιο καλά αυτά τα θέματα από μένα. Εγώ έχω μόνο εμπειρικές απόψεις από αυτά που άκουσα σε δοκιμές που έκανα με διάφορους συνδυασμούς στο σπίτι και σίγουρα δεν κατέχω το θεωρητικό υπόβαθρο. Για το σωστό ματσάρισμα παίζουν ρόλο και οι αντιστάσεις αλλά αυτά ας τα εξηγήσει κάποιος άλλος γιατί εγώ ξέρω μόνο τα πολύ βασικά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ούτε εγώ τα ξέρω αυτά, βασικά δεν έχω καταλάβει τίποτα γιατί λογικά η ισοστάθμιση ρυθμίζει ό,τι ακούει οπότε τυχόν διαφορές στην ένταση τις εξισορροπεί, το θέμα είναι πρακτικά τι σημαίνει η διαφορετική αντίσταση εξόδου.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Να σου πω πρακτικά τι μου έχει συμβεί σαν πρακτικό παράδειγμα: Έχω έναν RX-V779 που στις pre out βγάζει nominal 1Vrms και έχω τρεις διαφορετικούς τελικούς που μπορώ να παίξω (έναν 5καναλο rotel, εναν crown και εναν hypex) όλοι με διαφορετικό input sensitivity. Όποτε τάιζα με λιγότερα βολτ (του γιαμαχα) από αυτά που χρειαζόταν ο τελικός απλά δεν έπαιρνα τον έλεγχο της μονάδας που υπόσχονταν τα μπόλικα watt στα spec του τελικού.

Περί ισοστάθμισης: ο hypex πχ...θέλει 2-2,5v για να μου δώσει full power στο κεντρικό μου κανάλι. O yamaha λέει ονομαστικά 1vrms.....αν όμως εσύ πάρεις ένα βολτόμετρο και μετρήσεις την έξοδό του, μπορεί να γράψει και 5V αν εχεις γυρισμένο αρκετά δεξιά το ποτενσιόμετρο....αλλά αυτά είναι "βρώμικα βολτ" Επίσης μπορεί ο yamaha να δίνει +10db π.χ για να ματσαρει με τα άλλα κανάλια αλλά η ηχητική ποιότητα πέφτει αρκετά.
 

seismic

New member
8 May 2017
22
Και εγώ φίλοι μου δεν κατέχω και πολλά για τα ηλεκτρονικά εκτός το να κάνω μερικές συνδέσεις και αυτές τις έμαθα στα νιάτα μου γιατί ήμουν dj για 22 καλοκαίρια στην νήσο Ίο
Τώρα ασχολούμαι με τις πατέντες πάνω στις κατασκευές δομικών έργων.
 
Επί τη ευκαιρία, αν ένας τελικός είναι 1V κι ένας δεύτερος στο 1,5V και παίρνουν κι οι δύο απ τον ίδιο προενισχυτή, υπάρχει πρόβλημα; Αυτή η διαφορά που φαίνεται;

Αν οι ενισχυτές συνδέονται σε διαφορετικές εξόδους του προενισχυτή, ο προενισχυτής έχει την ικανότητα να οδηγήσει και τους δύο ενισχυτές, και το DSP του είναι αρκετά έξυπνο ώστε να ισοσταθμίσει τις εντάσεις (αλίμονο...), δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
...φιλε μου πάλι καλά που είσαι πολυκαναλος πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με δικαναλους και ματσαρισματα και πέραν του ότι πόνεσε το κεφάλι μου από το πολύ info γιατί είμαι άσχετος, ανέβηκαν και οι απαιτήσεις μου....το οποίο είναι καλό για το αυτί ,κακό όμως για την τσέπη.....και επειδή έχω το homecinema στο ίδιο setup που ακούω μουσική .....τώρα αναγκαστικά ονειρεύομαι τον CX-A5100 και καινούργιος είναι τσουχτερή η τιμή....
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Οι περισσότεροι πολυκαναλοι τελικοί και avreceiver έχουν πάνω κάτω κοντινά volt στις εισόδους και εξόδους αντίστοιχα, από ότι έχω δει όλοι πάνω κάτω από 1 μέχρι 1,5v είναι.....στου δικαναλους παίζει ενας χ προ να έχει από 0.775 μέχρι και 15v και ενας χ τελικος μονομπλοκ απο 0.775 μεχρι 3volt......αντε βρες ακρη.
 

seismic

New member
8 May 2017
22
Μία απορία Έχω έναν επτακάναλο τελικό ενισχυτή αναφοράς και αγοράζω τώρα τον Yamaha RX-V781 που θα τον χρησιμοποιήσω για προενίσχυση Έχω 7 καλά ηχεία και 7 δεύτερης ποιότητας και ένα ενεργό sub w.
α) Που να συνδέσω τα καλά ηχεία στον τελικό ή στον Yamaha RX-V781 ?
β) Ο τελικός παίρνει τα ίδια επεξεργασμένα σήματα που παίρνει και ο τελικός του Yamaha RX-V781 ?
γ) Υπάρχει τρόπος να ακούω μόνο τα ηχεία του τελικού όταν ακούω μουσική απομονώνοντας τα ηχεία που έχω συνδέσει πάνω στον Yamaha RX-V781 τα οποία είναι δεύτερης ποιότητας ?
δ) Ο προηγούμενος ολοκληρωμένος είχε την λειτουργία 5 channel stereo και σε αυτή την θέση έπαιζε θαυμάσια ( DENON 3300 )
Με τον νέο ολοκληρωμένο της Yamaha RX-V781 θα πιάσω την ίδια απόδοση ή όχι?
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Η συνδεση θα ειναι: player/pc (με HDMI)> yamaha > και απο τις pre out του Yamaha στον τελικο με rca........................στον yamaha δεν θα συνδέσεις τίποτα από ηχεία......τα ηχεία σου θα είναι συνδεδεμένα μόνο με τον επτακαναλο τελικό.
 

seismic

New member
8 May 2017
22
Η συνδεση θα ειναι: player/pc (με HDMI)> yamaha > και απο τις pre out του Yamaha στον τελικο με rca........................στον yamaha δεν θα συνδέσεις τίποτα από ηχεία......τα ηχεία σου θα είναι συνδεδεμένα μόνο με τον επτακαναλο τελικό.
Δηλαδή πριν που τα είχα συνδέσει τα μισά στον τελικό και τα άλλα στον denon ήταν λάθος? Είχα την εντύπωση ότι το δωμάτιο γέμιζε περισσότερο με ήχο. Υπάρχει πρόβλημα για τους ενισχυτές αν κάνω το ίδιο? Τα καλά ηχεία είναι της B W τα 707 τα δεύτερα της chario
Το cd είναι το παλιό της denon s 10
 
Last edited: