Αγορά ενισχυτή + μπροστά ηχέια ή 2.1 home cinema system?

dimicatch

Established Member
9 December 2007
236
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από αρκετά χρόνια, αποφάσισα να αλλάξω το 2.1 home cinema system της Samsung που έχω, oπότε ήρθαμε στο κλασσικό δίλημμα. Πάς σε ξεχωριστά κομμάτια ή σε ανάλογο σύσημα all in one? Μία βασική παράμετρος είναι ότι δεν μπορώ να βάλω 5.1 σύστημα - θα πρέπει να είναι κάτι σε 2.1 ή 3.1 στην καλύτερη.

Τα υπόλοιπα δεδομένα είναι ως εξής:
  • Κυρίως με ενδιαφέρουν οι ταινίες, οι περισσότερες των οποίων είναι σε 720p
  • Θέλω να έχει αν γίνεται 3 εισόδους hdmi καθώς έχω ήδη nova, media player και θέλω και ένα spare για καλού κακού.
  • Με ενδιαφέρουν όλες οι δικτυακές ευκολίες.
  • Ο χώρος είναι περίπου 35 τμ αλλά δεν πρόκειται να παίξει ποτέ σε μεγάλες εντάσεις
  • Δεν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης surround ηχείων, άρα πάμε μόνο σε μπροστά, ίσως sub και αργότερα κεντρικό.
  • Ηχεία πρέπει να είναι μικρά και κυρίως bookshelf type. Δυνατότητα για δαπέδου δεν υπάρχει.
  • Budget μπορεί να παίξει μέχρι 1000 ευρώ
Τα ξεχωριστά κομμάτια έχουν την δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης, άσχετα αν προς το παρόν δεν είναι δυνατό. Η all in one λύση είναι απλά ποιο βολική. Το παλιό σύστημα είναι το Samsung HT-5200.

Μία λύση που μου άρεσε σε ξεχωριστά κομμάτια είναι Denon AVR-X1300W και ηχεία μπροστινά Q Acoustics 3020.

Αναμένω τις γνώμες σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Δε φαντάζουν κακές ιδέες τα μηχανήματα που σκέφτεσαι. Απλα δες και το σενάριο μεταχειρισμενου avr. Τα μοντέλα χωρίς atmos, 4k, 3d κλπ αναγκαστικά χάνουν πολύ σε μεταπωλητικη αξία. Βέβαια συνήθως λόγω παλαιότητας χάνουν και σε ευκολίες. Αλλα νομιζω μια καλύτερη οδήγηση και ποιοτικοτερα υλικά αξίζει περισσότερο.
 

dimicatch

Established Member
9 December 2007
236
Θεσσαλονίκη
Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι οι δικτυακές δυνατότητες που μπορεί στους ποιο παλιούς να μην τα βρω. Επιπλέον ο denon έχει συμπαθητική τιμή για αυτά που προσφέρει ειδικά αν τον ψάξεις από έξω.

Από ηχεία καμιά άλλη ιδέα?

Ευχαριστώ

Δ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να έχεις υποχρεωτικά surround πριν πας στα ηχεία ύψους. Ευελιξία. Και 2.1.2 επιτρέπει.
 

dimicatch

Established Member
9 December 2007
236
Θεσσαλονίκη
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλος ενισχυτή που ταιριάζει με την περίπτωσή μου?

Ευχαριστώ

Δ