Φωτεινός προτζέκτορας για ταινίες

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Καλησπέρα σε όλους!

έχω τον παρακάτω προτζέκτορα (Benq TH682ST) ο οποίος έβγαλε κάποια μικροπροβλήματα με το HDMI στον 1,5 χρόνο. Από το amazon είναι πολύ ευγενικοί και μου είπαν ότι μπορώ να τον αλλάξω με καινούργιο ή να μου δώσουν όλα τα λεφτά μου πίσω (οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορώ να πάρω άλλο μοντέλο).

Benq TH682ST
https://www.amazon.de/gp/product/B00...A3JWKAKR8XB7XF

Σε γενικές γραμμές είμαι από αρκετά έως πολύ ευχαριστημένος:
- είναι πολύ φωτεινός (3.000 ANSI Lumen) οπότε δεν είναι ανάγκη να κλείνω όλα τα φώτα/παράθυρα για να δω κάτι
- είναι short throw οπότε βγάζει πολύ μεγάλη οθόνη στο μικρό μου σαλόνι
- τα χρώματα & εικόνα μου φαίνονται αρκούντως καλά.

Έχουμε κάτι καλύτερο να προτείνουμε στα 700-800 ευρώ max;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Σπύρος
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Short throw μόνο τον w1080st ξέρω αλλά είναι κοντά στα 1000ε και τα 3000lm που θες και πάνω να ξες οτι δεν θα τα βρεις σε home cinema μοντέλα εύκολα. Αυτά τα lm είναι σε προβολείς για παρουσιάσεις και συνέδρια πιο πολύ που έχουν ανοιχτά φωτά κλπ. Σίγουρα υπάρχουν λύσεις αλλά δεν τις γνωρίζω και θα πρέπει λογικά και να ανεβάσεις το budget αν μιλάμε για 1080p αναλύσεις και πάνω.

Πιο φτηνά θα σου βγει αν μισό-κλείνεις τις κουρτίνες.
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
OK σ'ευχαριστώ!

Πάντως έχω βολευτεί και με τα 3000lm αλλά και με το short throw και δεν θα ήθελα να αρχίσω να επιβάλω συσκότιση ή να ψάχνω που να τον τοποθετήσω...
Βέβαια τώρα που το συζητάμε νομίζω ότι τον έχω σε eco mode οπότε πολύ πιθανόν να λειτουργεί σε (αρκετά) χαμηλότερα lm από τα 3000.
 

Φανερός Πράκτωρ

Established Member
12 January 2014
179
Lausanne, CH
Αγοράστηκε ο BenQ W1210ST που είναι η short throw version του BenQ W1110 που έχει πάρει πολύ καλές κριτικές (και δείχνει να είναι η συνέχεια των W1070/W1080).

Σε γενικές γραμμές σε σχέση με τον Benq TH682ST έχω να πω ότι έχει σαφώς πιο ζωντανά χρώματα αλλά και καλύτερο contrast (μάλλον μαζί πάνε αυτά). Λογικά δεν θα πρέπει να δω και rainbow effect μια που τον έβαλα να δουλεύει στα 50Hz για να έχει καλύτερες επιδώσεις.

Η διαφορά σε φωτεινότητα (μειωμένη του BenQ W1210ST σε σχέση με τον Benq TH682ST) δεν είναι ιδιαίτερα αισθητή μια που ο BenQ W1210ST έχει σαφώς καλύτερο contrast που αποζημιώνει.

Αν ενδιαφέρεστε μπορώ να σας γράψω σε λίγες βδομάδες που θα τον έχω δουλέψει παραπάνω.

--

Επιπλέον για άλλη μια φορά εξαιρετικό το amazon:
- Πήρε πίσω τον Benq TH682ST μετά από 1,5 χρόνο χρήσης επειδή είχε κάποια προβλήματα που εμφανίζονταν σχετικά αραιά (δεν θα έπρεπε να εμφανίζονται καθόλου - αλλά η ουσία είναι ότι δεν πούλησαν τρέλα).
- Μου έδωσαν το full αρχικό ποσό μου πίσω
- Πλήρωσαν για την επιστροφή του αρχικού προτζέκτορα σε αυτούς (από Ελβετία σε Γερμανία)
- Πλήρωσαν express shipping του νέου προτζέκτορα προς εμένα (Γερμανία σε Ελβετία)

Εντάξει... Με τέτοια αντιμετώπιση γιατί να μην τους προτιμώ...;

Και η όλη επιστροφή έγινε με "τον λόγο της τιμής μου" (δλδ τους περιέγραψα το πρόβλημα και άρχισαν την διαδικασία επιστροφής - δεν μου είπαν στείλε τον πίσω να τον εξετάσουμε και βλέπουμε)