kodi menou απελπιστικα αργη αποκριση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
σε εναν υπολγιστη με χαρακτηρτικα :intel core2 vpo στα 2.1/ 4gb ram . φορτωμενο με τα win10 sp1
φορτωσα το kodi 17
στην αναλυση τησ οθονης μου βγαζει προτεινόμενη 1600χ1200
οσο δουλευει σε πριβαλλον win με αυτη την αναλυση ολα καλα.
οταν δουλευει σε περιβάλλον kodi με αυτη την ανάλυση σέρνεται. το μενου απελπιστικα αργο και το ποντίκι κουνιέται μετα απο λιγο και με βηματα ενα εδω και ενα στη μεση τηνς οθονης. πρεπει να αλλαξω την αναλυση σε 1240χ760 για να γινει καπως υποφερτό το μενου και η κίνηση λιγο διαχείρισημη.
ενα παραδειγμα: ειμαι σε περιβαλλον Kodi και ανοιγω το task manager. οσο το ποντικι βρισκετα στο στην επιφάνεια Kodi παει απελπιστικά αργα...μολις περασει στο παραθυρο του task manager που ειναι ανοιχτο μπροστα απο ολα τα αλλα παει κανονικα και μολις ξαναπερσει στην επιφανεια Kodi ξαναπαει αργα.
υπαρχει λυση και αιτια στο προβλημα?
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Να δυσκολευται ο υπολογιστης σου μ φαινεται δυσκολο.απο πορους συστηματος πως παει?παιζει να εχεις κατι στο παρασκηνιο και να τον δυσκολευει?δυσκολο θα μ πεις....
Δοκιμασες απεγκατασταση να δεις?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Όχι δε ζορίζεται υπολογιστής... Μόνο αν ρίξω την αναλυση απ το μενού του κοδι στα 1280χ760 ( ενώ η ανάλυση της κάρτας γραφικών παραμείνει 1600χ1200) και κάτω τα πράγματα γίνονται λίγο πιο ομαλά.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Αν εχεις ενεργοποιησει το refresh rate οπως στις ταινειες, πιθανον να το κανει 24Ηζ παντου, με αποτελεσμα να εχεις χαλια κινηση. Δοκιμασε να το απενεργοποιησεις να δεις αν αυτο φταιει. Εναλλακτικα δοκιμασε να τρεχει σε full window αντι για πραγματικο full screen και δες αν βοηθαει

Επισης, στο 16,1 σου εκανε το ιδιο?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Και το ένα το έχω κάνει και το άλλο... Εχω φορτώσει και μια παλιά έκδοση xbmc και κάνει τα ίδια

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Σε ποια συχνοτητα χρονιζει το ΠΣ στην τηλεοραση σε αναλυση 1600χ1200? Ελεγξε τι γινεται και με την καρτα γραφικων.
Επισης απενεργοποιησες το refresh rate να ΜΗΝ ακολουθει τις ταινειες, οποτε να μην παιζει στα 24Ηζ?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Σαν recommended Βγάζει; 1600χ1200
Pc με οθόνη υπολογιστή, όχι τηλεόραση. Καρτα γραφικών onboard... Και εκεί ίδια αναλυση. Οκ το pc δεν είναι κανένα τούμπανο αλλά εν το kodi πάει σφαίρα σε 4κ tv στην οθονιτσα του pc θα κολλήσει;;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Η native ανάλυση της οθόνης σου είναι 1600x1200, ή αυτή σου βγάζει μέγιστη επιλογή το os?
Μάλλον κάτι παίζει με τους drivers της κάρτας. Βρες τους πιο νέους και ξαναπερνα τους.

Πάντως αν πρόκειται για το ενσωματωμένο graphics chip του 775 motherboard (Intel 945?) μην περιμένεις να δεις video με kodi 17. Έως την έκδοση 15 παίζει.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Άσε το βίντεο... Εγώ μιλάω για απόκριση στο μενού.... Με το ποντίκι πρέπει να προσπαθήσω πολύ για να πετύχω εικονίδιο.... Οκ για το 17...αλλα και η αρχαία έκδοση xbmc το ίδιο;; τελευταίους drivers έχω πάνω

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Ναι το κατάλαβα, απλά το λέω για να μην παιδευεσαι άδικα με το 17 ή το 16.
Λογικά κάποια ρύθμιση στο control panel της κάρτας γραφικών θα είναι αλλά δεν θυμάμαι καθόλου το μενού αυτών των drivers.
Δεν απάντησες, η 1600x1200 που σου βγάζει max, είναι η native ανάλυση της οθόνης?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Recommended... Δεν έχει παραπάνω ανάλυση.. Οπότε μάλλον max είναι.
Οι επιλογές στην κάρτα γραφικών είναι της intel με 2.. 3 βασικές επιλογές.. Δεν έχει και τίποτα σπουδαίο... Επειδη είναι το Pc του γραφείου θα ανεβάσω φώτο την Κυριακή
Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Παντως αν ηταν το refresh rate απλα θα πηγαινε σπαστά το ποντίκι και τα μενου δεν θα "ρόλαραν" ομαλα...
Όχι απελπιστκα αργη αποκριση που λεει ο ΟP..
Kάτι αλλο φταίει..
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Το ποντίκι πάει σπαστά όντως... Αλλα και με το πληκτρολόγιο ή αλλαγή στις επιλογές του μενού είναι το ίδιο αργές... Φαντάσου ανοίγοντας το kodi σε παράθυρο (όχι full screen) μετακοινοντας το ποντίκι από την επιφάνεια του υπολογιστή από τη μια πλευρά στην άλλη έχει ομαλή κίνηση και όταν το ποντίκι περάσει πάνω από την επιφάνεια του παράθυρου που είναι το kodi επιβραδύνει και η κίνηση του γίνεται σπαστη.
Όπου και αν έχω εγκαταστήσει kodi από υπολογιστή έως κινητό ποτέ δεν είχα πρόβλημα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
σκαλιζοντασ το περαιτερω ειδα οτι το μενου ειναι αργο αλλα οταν βλεπω μια ταινια και περασω το ποντικι πανω απο τις επιλογες αυτεσ εμφανιζονται αστραπιαία και το ποντικι κινείται κανονικα...( οχι αργα οπως οταν ειμαι στο κεντρικο μενου)....θα με τρελανει στο τελος.
ολο το προβλημα εμφανιζεται λοιπον στο μενου του Kodi που παραμενει αργο σε υψηλες αναλυσεις.