Υπολογιστής για htpc και γενική χρήση

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Καλησπέρα.
Έχω ένα laptop hp με cpu i7-5500u και gpu r5 m330(2gb), αλλά με χάλια οθόνη, ανάλυση 1366x768 και με light bleeding.
Συγκεκριμένα αυτό το μοντέλο: http://www.public.gr/product/comput...07nv-156-i7-5500u8gb1tbr5-m330/prod7630295pp/

Η χρήση που κάνω είναι browsing, κάποια προγράμματα της σχολής που σπουδάζω (πχ matlab), σπάνια photo edit και τώρα θέλω να το συνδέσω στην τηλεόραση για kodi, αναπαραγωγή ταινιών 1080p, κατέβασμα ταινιών, ελαφρύ gaming καθώς και πρόσβαση στο ίντερνετ από τον καναπέ.

Οι επιλογές που σκέφτομαι είναι 2.
Η πρώτη είναι να αναβαθμίσω το laptop με 16gb ram και 256gb ssd και να αγοράσω εξωτερικό monitor. Θα συνδέεται στο monitor για τις περισσότερες χρήσεις και θα μεταφέρεται στην τηλεόραση όταν χρειαστεί.

Η δεύτερη λύση είναι να χτίσω σταθερό, για τον οποίο το budget θα είναι κάτω από 1000€ για υπολογιστή, monitor και περιφερειακά. Ο σταθερός θα συνδεθεί και στην τηλεόραση και στο monitor ταυτόχρονα, καθώς το γραφείο μου βρίσκεται σχετικά κοντά στην τηλεόραση. Για hardware θα κινηθώ σε skylake για να μπορώ να το κάνω hackintosh.

Τι πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο; Να πω ότι η φορητότητα του laptop δεν μου χρειάζεται, αλλά είναι θετικό το πολύ μικρότερο κόστος αναβάθμισης του laptop, σε σχέση με την κατασκευή desktop.
Ευχαριστώ.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα...ετσι οπως ειναι το λαπ σου για ταινιες στην τιβι μια χαρουλα ειναι..δεν σε βολευει ετσι?
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Είναι λίγο φασαρία να το συνδέω στην τηλεόραση και όποτε το χρειάζομαι να πρέπει να το αποσυνδέσω και να το πάω στο γραφείο. Επίσης, έχοντας αρκετές συσκευές της apple, θα ήθελα να δοκιμάσω και το mac os σε ένα hackintosh.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Νομίζω ότι ψάχνεις τρόπο να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου το έξοδο ενός καινούριου μηχανήματος ψάχνοντας την επιβεβαίωση από το φόρουμ :)
Αν μπορείς να δώσεις τα χρήματα προχωρά και κάνε το χαβαλε σου.
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Σίγουρα είμαι φανατικός της τεχνολογίας και θέλω συνέχεια να αλλάζω συσκευές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 250+ για την αναβάθμιση ενός διπύρηνου laptop, έστω και αν είναι με i7. Επίσης είναι θέμα και τα 3 λευκά σημάδια στο μέσο της οθόνης.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Για τηλεθεαση με kodi; android tv box (εως 80 )
Ή ενα ταμπλετ μεχρι 250 ο,που εχεις ολα τα προγραμματα. Συνδεση στην τιβι ειτε απ´ευθειας με ανταπτορα hdmi, ειτε με chromecast2 (προκειμενου να το εχεις διπλα σου για χειρισμο) - στην β´περιπτωση η ποιοτητα εικονας υπολειπτεται της απ´ευθειας συνδεσης αλλα για kodi μια χαρα ειναι).
Και η πιο σοβαρη λυση, για ολες τις δουλειες: ενα nuc!

Εχω την β´προταση για θεαση kodi, μα και τη γ´ κυριως στο stereo (ολιγον...χαμενο παει). Μα και η α´ ειναι παρα πολυ εξυπηρετικη και υπεραρκετη για kodi, αφου το εχεις σταθερα στην τιβι
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Νομίζω έχω καταλήξει σε μια σύνθεση που καλύπτει τις ανάγκες μου.

Mobo: Gigabyte H110M-DS2
Cpu: i3-6100
Gpu: GTX-1050 (ή όποια άλλη gtx βρω μέχρι 100-150€)
Ram: Crucial Ballistix Sport LT 1x 8gb (αργότερα θα προστεθεί άλλο 1x 8gb)
Ssd: OCZ Trion 150 120gb
Hdd: WD Red 1TB ή Hitachi 1TB που υπάρχει ήδη
Psu: Evga 430W 80 Plus

Μένει να αποφασίσω για κουτί, ή να χρησιμοποιήσω ένα που ήδη έχω. Λόγω κάποιων έκτακτων γεγονότων, θα μαζέψω σταδιακά τα κομμάτια και η κατασκευή θα γίνει αργότερα.
Το κόστος το υπολογίζω περίπου στα 500€ και τα κομμάτια επιλέχτηκαν ώστε να είναι συμβατά με Hackintosh.
Προφανώς αν βρω στα μεταχειρισμένα κάποιο κομμάτι μεγαλύτερης κατηγορίας σε καλή τιμή, θα το προτιμήσω (πχ cpu i5-6500).
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Στο δικό μου μυαλό τα θορυβώδη laptop είναι ακατάλληλα για htpc.

Αν ήμουν στη θέση σου με κοντά στο ένα χιλιάρικο θα έστηνα δύο πράγματα
1) ένα νέο full size htpc αποκλειστικής χρήσης, με υλικά που θα ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις σου
(για αρχή με ssd 128gb / ram 8gb / mobo τούμπανο / psu fanless / επεξεργαστή i3 με ικανότητες στα γραφικά + ψύκτρα με λίγο θόρυβο και στη πορεία αν δεν σηκώνει τα γραφικά θα πρόσθετα καλή gpu)
2) μια καλή οθόνη για τις εργασίες σου στο laptop.

και η πίττα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος...
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Καλή πρόταση, αλλά το χιλιάρικο υπάρχει μόνο αν φύγει το laptop.
Επίσης, η χρήση που κάνω δεν δικαιολογεί να έχω αποκλειστικό htpc.

Αυτό που σκέφτομαι είναι ενα pc στο γραφείο, που θα είναι συνδεμένο στην τηλεόραση και όταν χρειάζεται να κάνω κάποια εργασία, θα το συνδέω στο monitor. Η τηλεόραση είναι σχετικά κοντά στο γραφείο, οπότε μπορώ να το συνδέσω με hdmi.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Κατάλαβα ok.

Λογικά το σετάκι που έγραψες πιο πάνω θα σε καλύψει. Επίσης συμφωνώ απόλυτα με το σταδιακό χτίσιμο (και από άποψης ευκαιριών...)

Μια ακόμα επιλογή είναι να στήσεις κάποιο νουκ για αποκλειστική χρήση ντεσκτοπ και ένα ansroid tv box αποκλειστικά για ταινίες.
Με έμφαση στα θέματα χώρου, θορύβου και φορητότητας, χωρίς να υπάρχει υστέρηση σε νορμάλ χρήση (όχι high end), πράγματα για μένα απαραίτητα σε μικρό δωμάτιο!
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Σκέφτομαι να εγκαταστήσω mac os, γι'αυτό δεν κοιτάζω τις λύσεις τύπου nuc. Δυστυχώς από android έχω πολύ κακές εμπειρίες..
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Γιατί δεν θέλω macbook και το φθηνότερο imac με ssd είναι κοντά στα 2 χιλιάρικα. Εκτός από αυτό, δεν υπάρχει καμία δυνατότητα αναβάθμισης στο hardware και οποιαδήποτε βλάβη εκτός εγγύησης είναι ασύμφορη.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Σε ρώτησα, επειδή ανέφερες κάτι περί Mac OS.

Παντώς υπάρχουν και τα Mac Mini που είναι πιο οικονομικά και είναι εξαιρετικά μηχανάκια IMHO.
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Ναι όντως, ανέφερα macOS..
Τα mac mini δεν αξίζουν αυτή τη στιγμή, είναι hardware 3ετίας και η έκδοση με 16gb ram και ssd βγαίνει στα 1400+ .
Γενικά όλη η γκάμα σταθερών της apple έχει ξεχαστεί και είναι πολύ πίσω σε θέματα hardware.
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
416
Ευχαριστώ, όντως καλή σύνθεση, αλλά επειδή θέλω έστω και δοκιμαστικά να εγκαταστήσω macOS, θα άλλαζα τον επεξεργαστή με τον i3-6100, την μητρική με h170 και θα πρόσθετα έναν ssd. Γραφικών δεν μου χρειάζεται τόσο ισχυρή, θα προτιμούσα την gtx1050. Παρόμοιο κόστος με την προηγούμενη σύνθεση, παρόμοιας δυναμικότητας υπολογιστές, με μόνη διαφορά την μικρή υποβάθμιση στα γραφικά.

Η αγορά θα αργήσει λίγο, θα γίνει μετά το καλοκαίρι λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά θα παρουσιαστεί αναλυτικά η τελική σύνθεση.
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την βοήθεια σας.