Βοήθεια στην επιλογή πρώτης μοτοσυκλέτας.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Κανονικά θα έπρεπε να γραφτώ σε κανένα φόρουμ μοτοσικλετιστών αλλά επειδή βαριέμαι την διαδικασία για ένα μόνο νήμα είπα να ρωτήσω στο δικό μας.

Στα τριάντα μου χρόνια και καθαρά για πρακτικούς λόγους αποφάσισα να πάρω δίπλωμα για μηχανη.

Η χρήση θα είναι μετακινήσεις από και προς στην δουλειά + άντε το πολύ καμιά βόλτα στη Χαλκιδική (90χλμ από εδώ που μένω). Budget.... βλέπουμε..... άλλα επειδή είναι πρώτη μηχανη πάμε για μεταχειρισμένη.

Αυτό που ψάχνω είναι ένας "καναπές με ρόδες" που να μην είναι τόσο αργός ώστε να γίνεται επικίνδυνος στον περιφερειακό και να έχει αυτονομία τουλάχιστον 100χλμ. Οι διαδρομές μου θα είναι 80% μέσα στην πόλη και 20% σε περιφερειακές οδούς και γενικά εκτός πόλης.

Η θέση οδήγησης θέλω να είναι εντελώς όρθια και όχι αγκαλιά με το ντεπόζιτο.

Επιδόσεις, αισθητική, τιμή μεταπώλησης κτλ δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.


Έχω διάφορες απορίες:

Είναι αλήθεια ότι σαν νέος οδηγός πρέπει να ξεκινήσω με scooter ή παπί με λίγα κυβικά ή μπορώ να πάρω κατευθείαν μια κανονική μοτοσυκλέτα;

Το ύψος μου είναι 1.75 και το βάρος 110-120 κιλά. Το έξτρα βάρος και το ύψος πως πρέπει να με επηρεάσει στην επιλογή τύπου μοτοσυκλέτας; ( ή είναι κάτι που δεν παίζει πολύ ρόλο; )

και τέλος επειδή με βλέπω για μεταχειρισμένο, ας μου πει κάποιος πόσα χιλιόμετρα θεωρούνται πολλά (άρα μεγάλη φθορά και δεν αξίζει να ασχολούμαι) και μέχρι πόσο παλαιά (χρονολογικά) να κοιτάω για ευκαιρίες; Μια μηχανη π.χ. δεκαετίας με 50.000χλμ θεωρείται σαράβαλο;


Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα και ίσως να είναι κακή επιλογή θεωρώ ότι ένα Yamaha Xmax ή Τmax είναι κοντά σε αυτό που θέλω. Απόψεις?


Υ.Γ. ...ναι έχω υπολογίσει και 500-600ε εξτρά για κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μου αρέσει! Πχ κάτι σαν αυτήν; https://www.car.gr/2840395-honda-vt-400-c-shadow-vse

Όταν εχεις τον χρόνο αν θες μπορείς να απαντήσεις και στα υπόλοιπα που ρωτάω πάνω για να μαθαίνω...δεν βιάζομαι, τώρα άρχισα τα μαθήματα θεωρίας στην σχολή οδηγών.....έχουμε μπόλικο χρόνο μπροστά μας.


.....θρυλική ερώτηση στο βιβλίο.....Τι κάνετε για να μείνετε ζεστοί όταν οδηγείτε με πολύ κρύο;
Πιθανή απάντηση ..."βάζετε πότε-πότε τα χέρια σας επάνω στο σωλήνα εξατμίσεως"..........απλά κλαίω...μιλάμε για γκασμά εντελώς
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ted εντελώς θεωρητικά. ...
Όταν είσαι παντελώς άσχετος με το άθλημα ,κάνεις δύο πράγματα.
Ή εμπιστεύεσαι τυφλά ένα δικό σου που ξέρει,ή παίρνεις ότι γουστάρεις και αισθάνεσαι ότι σε καλύπτει.
Σε κάθε άλλη περίπτωση μπλέκεις φίλε μου.
Θα ακούσεις ένα σκασμό γνώμες και εφόσον δεν ξέρεις, αντέ να βρεις άκρη.
Βλέπεις τι τραβάει συμφορουμιτης που ψάχνετε ο άνθρωπος βασιζομενος στην γνώμη του κάθε ένος μας.
Πάρε το μηχανάκι που σου κάνει κλικ και θα μάθεις με τον καιρό.
Πάντως αυτό που έχεις στο νου σου ,για μένα είναι άριστη αγορά.
Δεν θα σου γράψω τίποτα παραπάνω γιατί είμαι σίγουρος ότι μάλλον θα σε μπέρδεψως, πάρα θα σε βοηθήσω.
Για να σου δώσω να καταλάβεις άρχισα με παπί,πήγα σε 250 μετά σε 400 μετά σε 1000 μετά σε 1100 μετα σε σκούτερ μετά σε παπί ξανά και τώρα σε 600.
Βγαζεις καμμια άκρη. ??:ernaehrung004:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ted εντελώς θεωρητικά. ...
Όταν είσαι παντελώς άσχετος με το άθλημα ,κάνεις δύο πράγματα.
Ή εμπιστεύεσαι τύφλα ένα δικό σου που ξέρει,ή παίρνεις ότι γουστάρεις και αισθάνεσαι ότι σε καλύπτει.
Σε κάθε άλλη περίπτωση μπλέκεις φίλε μου.
Θα ακούσεις ένα σκασμό γνώμες και εφόσον δεν ξέρεις, αντέ να βρεις άκρη.
Βλέπεις τι τραβάει συμφορουμιτης που ψάχνετε ο άνθρωπος βασιζομενος στην γνώμη του κάθε ένος μας.
Πάρε το μηχανάκι που σου κάνει κλικ και θα μάθεις με τον καιρό.
Πάντως αυτό που έχεις στο νου σου ,για μένα είναι άριστη αγορά.
Δεν θα σου γράψω τίποτα παραπάνω γιατί είμαι σίγουρος ότι μάλλον θα σε μπέρδεψως, πάρα θα σε βοηθήσω.
Για να σου δώσω να καταλάβεις άρχισα με παπί,πήγα σε 250 μετά σε 400 μετά σε 1000 μετά σε 1100 μετα σε σκούτερ μετά σε παπί ξανά και τώρα σε 600.
Βγαζεις καμμια άκρη. ??:ernaehrung004:


:flipout: κατάλαβα. Μονό αυτό για τα χιλιόμετρα και την παλαιότητα αν θες πες μου γιατί φοβάμαι μην με πιάσουν κορόιδο γιατί δεν ξέρω ποιο θεωρείται παλαιό και ποιο με "πολλά χιλιόμετρα"

Δεν ξέρω κανένα που να έχει μηχανη για να ρωτήσω....σοβαρά τώρα. Εμένα αν με άφηνες και αν το επέτρεπε και η τσέπη μου θα ήμουν ικανός να αγοράσω και harley για πρώτη μηχανη....απλά δεν θέλω να είμαι σαν και αυτόν...

https://www.youtube.com/watch?v=EmhPwb38DL4
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Εδώ και αν χωράει κουβέντα.
Αν δεις το δικό μου μηχανάκι 10ετιας και του φίλου μου 11ετιας θα πάθεις πολιτισμικο σοκ.
Μιλαμε για χαωδη διαφορά.
Μεταχειρο ΑΥΣΤΗΡΆ από γνωστό.
Αλλεως πως......γουρούνι στο σακι!
Πάρε, εστω και υποδεεστερο,καινούργιο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Αρκεί να σου πω ότι μια αλυσίδα κάνει 150 ευροπουλα και ένα σετ λάστιχα 120ε-180π/17αρια μια τρακοσοπενηνταρου! !
Καλά είναι. ....να τα αφησω:flipout:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Το Παπι της δουλειάς έχει κάνει 180.000 χλμ με άριστη συντήρηση και κορυφαία λάδια και μετά 20 χρόνια κατεβαίνει τη Συγγρού με 120 χλμ/ωρα και του γείτονα καίει λάδια στις 60.000 και δεν πάει βήμα.
Καινούργιο λεμεεεεε !!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ωχ...καινούργιο με βλέπω σε kymco και πολύ μου είναι. Αυτό που καταλαβαίνω με τις μηχανές είναι ότι στοιχίζουν δυσανάλογα ακριβά για αυτό που προσφέρουν σε σχέση με τα αυτοκίνητα. Έχω δει υπερτούμπανο scooter με τιμή 12.000. Χρεώνουν δηλαδή την ελευθερία που σου προσφέρουν ή οποία όμως δεν εχεις κόστος για την εταιρία που το κατασκευάζει.

με 350ε βάζεις runflat λάστιχα σε bmv...είναι παράλογο να κάνουν τόσα της μηχανής....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Είσαι άνθρωπος της βολής. Δεν θα μπλεξεις με Χαλκιδικες. Αν σου γυρίσει το βλέπεις.
Λαβέ υπόψη οτι με 400 κυβικά και πανω εχεις πιασει καταναλώσεις αυτοκινήτου. Και αντίστοιχα ασφάλεια.
Τα 125 ζοριζουν στον περιφερειακό.
Για μονοκαβαλο τα 250 είναι άψογα και σηκωνουν και δεύτερο άτομο.
Η μηχανή με την μεγάλη ρόδα έχει καλυτερο κράτημα αλλά υστερεί σε χωρους, βρεχεσαι περισσότερο, τρως περισσότερο αέρα κλπ... Δε σε έχω για τέτοιο.

Το sym θα ηταν απο τις πρωτες μου επιλογές. Ή κάποιο xmax μεταχειρισμένο. Αν και καινούργιο το xmax είναι ονείρωξη.
Και το sh της honda τέρας αξιοπιστίας αλλα υστερεί σε χώρους και φυσικά τσιμπάει σε τιμή.
Δες και κανένα burgman 400 μτχ να μαζεψεις σαγόνια απο το πάτωμα...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ παιδιά, με βοηθήσατε πολύ. Μάλλον για κανένα sym από 150-250cc με βλέπω. Να πάρω το δίπλωμα με το καλό και μετά test drive....
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Αφου θελεις να παρεις κατι να κανεις δουλεια σου, εγω θα ελεγα να κοιταξεις να εχει και μιζα και μανιβελα.Και θα ελεγα μεταχειρισμενο,δηλαδη ενταξει, σημερα, με οσα κανει ενα καινουργιο σκουτερ βρισκεις ..αυτοκινητο.H θα επαιρνα ενα ενα gn 250 , που εχει ενα απλο μονοκυλινδρο χωρις πολλα πολλα και θα του εβαζα ανεμοθωρακα, βαλιτσα και πλατη.Εγω ομως ε ...:))
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Τα ιδανικα κυβικα για να ξεκινησεις ειναι τα 250.

Ουτε λιγα για τις αναγκες σου ουτε πολλα για να μην ....γλυκαθεις και εχεις απροοπτα λογω ελλειψης εμπειριας.

Δεν θα επαιρνα σκουτεροειδες παντως. Και σιγουρα οχι τσοπεροειδες....παντελως αχρηστα μηχανακια.

Μαλλον κανα ελαφρυ εντουρακι θα προτιμουσα.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα....
Πριν παρεις οτιδηπωτε..προσπαθησε αν γινεται βεβαια να οδηγησεις διαφορες μοτο..(μην βαρατε ειπα αν γινεται)ετσι θα εχεις τιν δικη σου αποψη καθαρα.
Παντως οτι και αν αποφασισεις εχε στο μυαλο σου οτι εξω ειναι ζουγκλα...για της μηχανες παντα.Να προσεχεις πολυ αδελφε.
Δοκιμασε και κανα Vstrom....να δεις...
Σου ευχομαι τα καλθτερα και οτι και να διαλεξεις ανεβασε μια φωτο!
Νασαι καλαααααα
Α και μην ξεχασω...Παντα κρανος και παντα εξοπλισμος χειμωνα καλοκαιρι!!
Νασαι καλα!!!
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Crf 450 ρε για να καβαλάς πεζοδρόμια και να κάνεις καμιά σούζα με στυλ :afro: Μη σου πω και για κανα παλιότερο cr 250 δίχρονο. Σοβαρά τώρα μείνε μακρυά από τσοπεροειδή καθώς ούτε στρίβουν ούτε φρενάρουν. Για μες την πόλη που είσαι αν ήμουνα στη θέση σου θα ξεκίναγα με κανα εντουράκι γύρω στα τετρακόσια κυβικά έτσι ώστε να εξοικειωθείς με το αντικείμενο και να κινείσαι και σβέλτα σχετικά
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Εντουρακι ? Αφου ο ανθρωπος δεν εχει ουτε διπλωμα ακομα,θελει καναπε με ροδες, να πηγαινει αργα :)

Kαι γιατι περικαλω τετοια γνωμη για τα τσοπερ ? :) Eπειδη ειναι πανεμορφα και προκαλουν ολα τα βλεμματα ? :)

Λεει οτι θελει μηχανακι για πρακτικους λογους , δηλαδη πηγαινελα για την δουλεια .Οποτε το λογικο ειναι μαλλον κανα παπι που ειναι γρηγορα, ευκινητα,ελαφρια,μικρη καταναλωση, ευκολα φθηνα ανταλλακτικα.Αλλα λογω σωματοτυπου και κανα καθιστικο σκουτερ , σαν αυτο που προταθηκε, μαλλον ειναι καλυτερη ιδεα .Αρκει να εχουν φθηνα ανταλλακτικα, οχι να βγαινει για το παραμικρο ο κουκος αηδονι.Και επιμενω στην μανιβελα
Βεβαια δεν λεει για τι καθημερινες αποστασεις μιλαμε.Αλλο ενα χιλιομετρο καθε μερα αλλα 15