Αγορά UPS για TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

govozov

New member
30 September 2013
11
Γεια σας

Είμαι κάτοχος μιας καινούριας τηλεόρασης 70’ και θα ήθελα να την προστατεύω από τις διακυμάνσεις και τις διακοπές ρεύματος οι οποίες είναι συχνό φαινόμενο στην περιοχή μου.

Θα ήθελα λοιπόν να αγοράσω ένα ups στο όποιο θα μπει πάνω μόνο η τηλεόραση και τίποτα άλλο.

Η κατανάλωση της σύμφωνα με ταμπελάκι που έχει πίσω είναι:

Typical power: 177W
Max power: 295W

Θέλω την βοήθειά σας….

Τι ups πρέπει να πάρω ?
Μάρκα, μοντέλο, watt ?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τα παλμοτροφοδοτικά των τηλεοράσεων δεν έχουν πρόβλημα με τις τυπικές διακυμάνσεις της τάσης, δες από πίσω ότι το πιο πιθανό είναι να λέει 110-240V. Οπότε δεν θέλεις UPS. Χρειάζεσαι όμως προστασία από υπέρταση και διακοπές, αλλά αυτό μπορείς να το βρεις και σε ένα καλό φίλτρο ή πολύμπριζο. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις επιτηρητή τάσης στον πίνακα, αλλά αυτός θα επιδρά σε όλες τις άλλες συσκευές της γραμμής και αυτό μπορεί να μην είναι καλοδεχούμενο (πχ να σβήνουν τα φώτα). Αυτό που πρέπει να δεις είναι πόσο γρήγορα αντιδρά το φίλτρο στις αλλαγές τάσης.
 

govozov

New member
30 September 2013
11
ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Απο πίσω λέει AC 220-240V 50/60Hz

Πολύμπριζο με ασφάλεια έχω, απλά έλεγα να πάρω και ενα ups για σιγουριά.
 

etien4

Established Member
24 January 2015
184
για φαινόμενο υπέρτασης μόνο ups σε σώζει 99.9%,τα άλλα είναι αμφιβόλου προστασίας ή αλλιώς επιτηρητή τάσης που είναι πιο ακριβό και επιδρά σε όλες της συσκευές.Εάν έχεις θέμα στο σπίτι με συχνά φαινόμενα υπέρτασης,κεραυνών και γενικά ανωμαλίας του δικτύου επιβάλλεται επιτηρητής τάσης για προστασία όλου του σπιτιού! Ένας στρατιωτικός φίλος στην Θήβα που έπαθε 4000 ζημιά από κεραυνό κοντά στην περιοχή...Δεν συμβαίνει συχνά αλλά συμβαίνει...