Σωστή Τοποθέτηση Ηχείων

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Γεια χαρά,

Απορία πως να τοποθετήσω τα πίσω ηχεία. Ο χώρος είναι όπως στη φώτο. Ο καναπές είναι ακριβώς κολλητά με τον τοίχο. Τα πίσω ηχεία πρέπει να μπουν σε ευθεία να κοιτάνε απέναντι όπως τα μπροστινά ή να έχουν κάποια κλίση προς τον κέντρο; Ευχαριστώ



image.png
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Θα κοιτάνε τη θέση ακρόασης. Και αν σε παιρνει βάλε τα με το tweeter καμια 20αρια ποντους πιο ψηλά απο τη θέση ακροασης.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Ok ευχαριστώ, οπότε δεν θα κοιτάνε ευθεία απέναντι αλλά σχεδόν θα κοιτάνε στο πλάι το καθιστικό; Αυτά θα τα τοποθετήσω ως Surround ή Surround Back ;
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Μια τυπική τοποθέτηση 7.1 είναι αυτή και επειδή έχεις τοίχο πίσω από τον καναπέ τα surround back πάνε στον τοίχο και ψηλότερα από τη θέση ακρόασης.
Αν γράψεις στο google "7.1 speakers positioning" - εικόνες - θα δεις κάθε πιθανή εκδοχή, ως προς την τοποθέτηση.
Pict%20SP%20Layout%207.1%20SB_OBAOILajxxsdjy.png
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Όπως το βλέπω στην φώτο επειδή το καθιστικό είναι κολλητά στον τοίχο στον οποίο θα στηριχτούν με βάσεις και στραμμένα προς το καθιστικό μοιαζει κάτι σαν ενδιάμεσο Surround & Surround back. Για Surround back φαντάζομαι θα πρέπει να υπήρχε κάποια απόσταση από το καθιστικο, οπότε θα μπουν ως σκέτο surround;

2013-02-13_115530.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Έχει να κανει με το πως είναι γραμμένη η πληροφορία στο δισκάκι. Αν θυμάμαι καλά στο 5.1 χρησιμοποιουνται τα c,fl,fr,sl,sr και τα back μπαίνουν στο 7.1 στήσιμο.
 
Αν έχεις ηχεία 5.1, τα πίσω πρέπει να μπουν surround, δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Τα surround back έχουν νόημα μόνο αν υπάρχουν και surround ηχεία.

Η θέση τους στην προκειμένη περίπτωση είναι στην ευθεία με τον καναπέ, κοιτώντας τους ακροατές.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,053
Γεια χαρά,

Απορία πως να τοποθετήσω τα πίσω ηχεία. Ο χώρος είναι όπως στη φώτο. Ο καναπές είναι ακριβώς κολλητά με τον τοίχο. Τα πίσω ηχεία πρέπει να μπουν σε ευθεία να κοιτάνε απέναντι όπως τα μπροστινά ή να έχουν κάποια κλίση προς τον κέντρο; Ευχαριστώ



image.png

2 πόδια πιο ψηλά από το κεφάλι του ακροατή να βλέπουν προς τον ακροατή ευθεία μπροστά άλλα όχι να σημαδεύουν τον ακροατή. Αυτό σε περίπτωση που ο καναπές απέχει και μια λογική απόσταση τα ηχεία αλλιώς τα πράγματα γίνονται περίπλοκα.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Οπότε καλύτερα να ειναι τα ηχεία λίγο πιο μακριά αριστερά και δέξια απο το καθιστικό ;

2 πόδια είναι τουλάχιστον μισό μέτρο πάνω από το κεφάλι τόσο ψηλα;
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Σαν ύψος κάτι παρόμοιο (τυχαία photo google); Αν υποθέσουμε αυτό ειναι το καθιστικό μου έχω τοίχο δεξια και αριστερα 1+ μετρο για να μην ειναι ακριβώς στα όρια που κάθεσαι.

12fd2a0e_vbattach228959.jpeg
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,053
Το ύψος στη πρώτη photo είναι σωστό άλλα η εγκατάσταση πάσχει. 1 τα ηχεία σημαδεύουν την θέση ακρόασης και 2 είναι πολύ κοντά στα αυτιά του ακροατή. Οι επιλογές που έχεις είναι να πειραματιστείς με την διασπορά του ηχείου αλλάζοντας του την κατεύθυνση προς το κέντρο του δωματίου.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Η πρώτη φώτο ειναι μια άσχετη τυχαία. Ακριβώς 2 posts πριν εβαλα τον δικό μου χώρο πως ειναι στο σημείο του καθιστικού. Για το ύψος κατάλαβα μένει μόνο το ποσο δεξια-αριστερα. Οι βάσεις που θα τα τοποθετήσω έχουν δυνατότητα να περιστρέφονται οπότε να πειραματιστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Μακρυά. Ιδανικά θα είχαν ίδια απόσταση με τα μπροστινά. Απλα άσε 40 πόντους απο τυχον τοίχο και συμμετρικά βάλε και το άλλο. Για ποια ηχεία μιλάμε;
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Dali Zensor 1. Το ύψος ειναι σωστό αρκετά πιο πάνω από το ύψος ακρόασης;
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Τα μάζεψα όλα μαζί για να δω πως θα μπουν όλα μαζί μιας και προχωράει το θέμα και σε ηχεία.

Για την ώρα θα μπουν

Μπροστα προσωρινα δανεικά dali zensor 1 ( θα βάλω μεγαλύτερα zensor 3 το επόμενο διάστημα)
Πίσω surround dali zensor 1
Subwoofer Sunfire sds10
Atmos ηχεία ONKYO SKH-410 ή PSB Imagine XA με πιο πιθανή επιλογή τα δεύτερα.


Το πρόβλημα πριν αρχίσω να καρφώνω στηριγματα και να αγοράσω ότι βάσεις μπορούν να χρειαστούν θέλω να δω που θα μπουν γιατί δεν είναι όλα σε μια ευθεία και δεν έχω πλαινο τοίχο (τζαμια και κενό).



room.jpg


- Κάθε τετράγωνο - πλάκα είναι 60 εκατοστά.
- Στο καθιστικο αριστερα και δεξια υπάρχουν έξοδοι για τα ηχεία που βγαίνουν στον ενισχυτή.
- Αριστέρα υπάρχει μόνο τζαμαρία.
- Υπάρχει άλλη μια έξοδο καλωδίων που συνδέουν τον ενισχυτή εκεί που φαίνεται η τραπεζαρία στην γωνία.
- To τζάκι δεν προεξέχει αν μπεί ένα ηχείο δεξιά του απλά μου βγήκε κάπως στο σχέδιο.

1 . Τα μπροστινά πρέπει να μπουν ακριβώς δίπλα όσο γίνεται στην τηλεόραση ή θα μπορούσαν να μπουν το ένα λίγο αριστερότερα και το δεξί μετά το τζάκι ; Θα ανοίξει πολύ όμως ο ήχος;

2. Τα surround μπορώ να τα καρφώσω σε βάσεις στον τοίχο πίσω από τον καθιστικο και να κοιτάνε διαγώνια προς το καθιστικο και το κέντρο όσο γίνεται; H θα πρέπει να πάρω βάσεις να κοιτάνε εντελώς κάθετα προς το καθιστικο;

3. Το sub αν βρεθεί άκρη που θα πάνε τα παραπάνω κάπου θα βρεθεί χώρος για να μπει.

4. Τα ατμος είτε θα κάτσουν πάνω από τα μπροστινά ηχεία και αντανακλούν τον ήχο στο ταβάνι ή θα μπούν στο τοίχο ανάλογα το αποτέλεσμα που θα αντανακλούν τον ήχο σωστά.

Έχω πελαγώσει γιατί ειναι στραβό το πως ειναι καθιστικό και τηλεόραση και δεν μπορώ να κάνω άλλες παρεμβάσεις η θα πέσει παντόφλα με καρφί στην άκρη. :violent-smiley-030: Δεν μπορώ να μετακινήσω τον καναπέ αριστερότερα έχει ενα καλοριφερ και θα αφήσει κενό και καραδοκεί η παντόφλα ή τσόκαρο τώρα που ζέστανε ο καιρός. Ευχαριστώ για όποιον κοιτάξει το θέμα μου και βοηθήσει όπως μπορεί.

photo1.jpg


photo2.jpg


photo3.jpg