Αντικατάσταση Ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Μιάς και φαίνεται ότι παραδίδει πνεύμα ο ενισχυτής είμαι προς αναζήτηση καινούργιου.
Να αναφέρω αυτή τη στιγμή με τι βρίσκομαι.
Ενισχυτής Sony str-db840
Ηχεία Sony pascal sa-ve705
Sub Svs pb 1000
Γλυκοκοιτάζω τον Yamaha rx-v481 http://www.skroutz.gr/s/8918143/Yamaha-RX-V481.html?from=autocomplete&keyphrase=yamaha+rx-v481
αλλά μιλώντας με κάποιον γνώστη του σπορ μου είπε ότι είναι πολύ μικρός και δεν μπορεί να οδηγήσει σωστά τα ηχεία. Στην ουσία με καλύπτει ένας ενισχυτής 5.1 και ας μην έχει τα τεχνολογικά καλούδια του σήμερα !!
Απλά ψάχνω μια οικονομική λύση όπως τον συγκεκριμμένο Yamaha,απλά το θέμα είναι μην πάω για μαλλί και βγω στο τέλος κουρεμένος :bawling:και μπω σε περιπέτειες. Πρόταση ο γνώστης του θέματος μου έκανε για τον Marantz sr-5011 που σίγουρα είναι αξιόλογος, αλλά όλα αυτά που διαθέτει δεν μου χρειάζονται συν εκείνο που δεν χρειάζομαι είναι η τιμή του
Με λίγα λόγια ψάχνω κάτι αντίστοιχο με αυτόν που έχω σήμερα, τουλάχιστον ακουστικά !! για χώρο 20τμ.
Βοήθεια στο forum γιατί με βλέπω κυνήγι με παντόφλα απο την σύζυγο αν τολμήσω να πω την τιμή του Marantz :smash:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σε καταλαβαίνω απόλυτα...αλλά δυστυχώς είτε δώσεις 400 είτε 700 σε receiver πάνω κάτω την ίδια ηχητική απόδοση θα πάρεις.....είχα όμως την εντύπωση ότι τα πασκαλ ήταν εύκολα ηχεία.....τα είχα παλιά με ενα sony lissa που εβγαζε 50 ταπεινά watt και έπαιζαν μια χαρά...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σιγά που δεν θα παίζει και ο πιο εισαγωγικός ενισχυτής με τα 705 ή τα 835, τα οποία τα έχω στην κατοχή μου παρεμπιπτόντως. Ό,τι χάσεις σε ρεύμα σε σχέση με τον 840QS, που δεν σε ενδιαφέρει με τα συγκεκριμένα ηχεία, θα το κερδίσεις σε καλύτερο DSP chip και DAC που είναι πιο σύγχρονα.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Ενισχυτή

Σιγά που δεν θα παίζει και ο πιο εισαγωγικός ενισχυτής με τα 705 ή τα 835, τα οποία τα έχω στην κατοχή μου παρεμπιπτόντως. Ό,τι χάσεις σε ρεύμα σε σχέση με τον 840QS, που δεν σε ενδιαφέρει με τα συγκεκριμένα ηχεία, θα το κερδίσεις σε καλύτερο DSP chip και DAC που είναι πιο σύγχρονα.

Λες εεεεε ???? Οταν λες εισαγωγικός ενισχυτής τι εννοείς ????
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Ενισχυτή

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...αλλά δυστυχώς είτε δώσεις 400 είτε 700 σε receiver πάνω κάτω την ίδια ηχητική απόδοση θα πάρεις.....είχα όμως την εντύπωση ότι τα πασκαλ ήταν εύκολα ηχεία.....τα είχα παλιά με ενα sony lissa που εβγαζε 50 ταπεινά watt και έπαιζαν μια χαρά...

Και γω αυτή την εντύπωση ειχα και εξακολουθώ να έχω,με τον sony 840 μέχρι το 4 στην ένταση όλα οκ απο κει και πάνω κάτιι με χαλάει, χάνει την γλυκύτητα ο ηχος και εχω την εντύπωση ότι παραμορφώνει, αν όντως είναι έτσι τότε ο 840 είναι ήδη μεγάλος για τα κυβικά των pascal και μάλλον το ότι τα ηχεία είναι 140 watt στα 8 Ω μάλλον χλωμό μου φαίνεται. Οκ άντε και καταλήξαμε σε λιγότερα watt ποιόν όμως yamaha rx-v481 ή κάποιον άλλον, ρίχτε ιδέες προ συζήτηση :worshippy:
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Ενισχυτή

....είμαι fanboy της yamaha εδώ και χρόνια οπότε είμαι προκατειλημμένος...:flipout:

Αν καταλήξω σε αυτόν θα πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του ενισχυτή για τα Ωμ, γιατί στο αγγλικό manual διάβασα ότι 8 Ωμ μόνο στα αμερικάνικα και καναδέζικα μοντέλα, κάπου με μπερδεύει
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Και στο manual βλέπω dsp αλλά δεν βλέπω το auto format decode έτσι ώστε όταν βάζει μουσική σε 2.1 κανάλια να αναγνωρίζει αυτόματα και να παίζουν μόνο τα front & sub. Βλέπεις ποτέ δεν είχα yamaha και το manual μου φαίνεται βουνό :drool:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Όταν βλέπεις ταινίες θα το χεις straight και θα παίζει ότι του δίνεις. Στην μουσική straight ή και direct εκτός αν είσαι φαν του 5ch/7ch stereo (στο οποίο παίζει και το sub) 2.1 δεν έχω παίξει ποτέ και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν γίνεται ή πως.....αν δεν εχεις surround ηχεία όμως όταν θα το εχεις στο 5ch/7ch stereo θα παίζει αναγκαστικά 2.1 γιατί δεν θα υπάρχουν δηλωμένα άλλα ηχεία.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
teddy ξεχνας οτι ο 481 είναι 5.1 καναλια και ναι εννοειτε οτι εχω surround ηχεια, αλήθεια τον yamaha τον έχεις ως ενισχυτή για γλυκό ήχο ή όχι, είναι σκυλί απο ότι έχω ακούσει σε θέμα αντοχής, αληθεύει ????
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Ενισχυτή

...με κάτι...concert hall, jazz club και άλλες χαζομάρες μην ασχοληθείς καν, ακούγονται ψεύτικα εντελώς.

το ίδιο και με αυτόν που έχω ήδη, δεν ασχολήθηκα ποτέ πέραν τις πρώτες ημέρες που τον έψαχνα
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το ότι είναι σκυλί δεν το συζητάω, αυτό είναι σίγουρο. Αν θες πιο γλυκόηχο μάλλον για marantz σε βλεπω. Κάτσε να σου πει ο Panoramix για marantz εγώ δεν είχα ποτέ μου.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Ενισχυτή

Το ότι είναι σκυλί δεν το συζητάω, αυτό είναι σίγουρο. Αν θες πιο γλυκόηχο μάλλον για marantz σε βλεπω. Κάτσε να σου πει ο Panoramix για marantz εγώ δεν είχα ποτέ μου.

Ούτε για τον sony που ηδη έχω ξέρω αν είναι γλυκός του ο ήχος απλός μου αρέσει, πολύ παλιά με σύγκριση 2 μοντέλα ενα sony και ένα yamaha πάντως πιο πολύ γλυκός μου είχε φανει ο yamaha.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Κοίτα, σκληρά δεν μου ακούστηκε ποτέ ο yamaha και έχω αλλάξει τρια μοντέλα και πάω για τέταρτο στα κοντά. Έχει ζωντανό ήχο...τώρα σε σχέση με τι....δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν είχα ποτέ άλλη φίρμα.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
ψάχνομαι για αντικατάσταση αλλά το γιατί δεν το έχω αναφέρει, δεν χάνω κάτι μπας και υπάρχει άποψη. Το λοιπόν ο 840 μου παρουσιάζει εδω και καμμιά βδομάδα το εξής. Στα καλά καθούμενα πέφτει η στάθμη στις μεσσαίες περιοχές και οι διάλογοι ακούγονται ελάχιστα, όταν το έκανε έβαλα off το κεντρικό αλλά και πάλι παρόλο που ο ήχος μεταφέρθηκε στα μπροστινά πάλι οι διάλογοι σχεδόν καπούτ. Εκανα και test tone με όλα τα κανάλια και το κεντρικό πέφτει η στάθμη κατά πολύ. Υπόψιν δεν το κάνει συνεχόμενα στο ξεκάρφωτο γίνεται και κρατάει για όσο του καπνίσει. Κάποιος μου ανέφερε για τραντζίστορ ότι πνέουν τα λοίσθια. Αν όντως είναι έτσι ξέρει κανείς αν σώζεται ????????
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Λογικά σώζεται αν είναι αυτό.
Με τα ψηφιακά είναι το πρόβλημα που πας για αλλαγές πλακέτας και τελικά δεν αξίζει.

Οι marantz ξεκινάνε απο πιο πανω τιμες νομιζω.
Δες και κάτι σε denon.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Ενισχυτή

Λογικά σώζεται αν είναι αυτό.
Με τα ψηφιακά είναι το πρόβλημα που πας για αλλαγές πλακέτας και τελικά δεν αξίζει.

Οι marantz ξεκινάνε απο πιο πανω τιμες νομιζω.
Δες και κάτι σε denon.

Πολύ φοβάμαι ότι όπως και να έχει δεν αξίζει να ασχοληθώ να τρέξω και να ψυχοφθαρώ. Ετσι μάλλον είναι μονόδρομος να του κάνω την κηδεία και πάμε για άλλα !!!
Δεν ξέρω αλλα κάτι μου λέει για yamaha μεριά, τι λες ?????
Μόλις είδα και αυτόν και δεν ξεφεύγει και πολύ σε τιμή Denon AVR-X1100W