Shiit Valhalla 2 OTL Τube amp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Mιας και πολλοί προχωρούν στην επιλογή του συγκεκριμένου ενισχυτή και αφού δείχνει καλή επιλογή για την αγία τριάς της Sennheiser που πολλοί έχουν (HD650/HD600/HD800) ανοίγουμε ξεχωριστό νήμα για τον Schiit Valhalla II για σχολιασμό απόδοσης/ματσαρίσματα/tube rolling του ενισχυτή.

https://www.youtube.com/watch?v=5X4vN4zSkNA
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αμάν ρε Μάνο επίτηδες το έκανες ε? :rifle:
Ξέρω χρωστάω παρουσίαση εδώ και καιρό - χρόνο ψάχνω να βρω...
τώρα όμως πρέπει να βρω...
Λοιπόν θα ξεκινήσω με την απάντηση της Schiit σε ερώτηση που έκανα τις προάλλες.
Σκεφτόμουν λοιπόν να κάνω αναβάθμιση ενισχυτή για τα HD800 όχι επειδή μου λείπει κάτι από τον
Valhalla 2 (τουναντίον) αλλά γιατί μου μπήκε το μικρόβιο της balanced σύνδεσης (κακώς).

ΕΡ. - Ποιος είναι καλύτερος ενισχυτής για τα HD800 ανεξαρτήτως κόστους , ο mjolnir 2 ή ο Ragnarok?
ΑΠ. - ...honestly the Valhalla 2 is the best amp for HD800 period.
:music-smiley-005:
έπεται συνέχεια...
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, αν έχετε στην διάθεσή σας HD800 και Schiit Valhala 2 τότε πεθαίνω να κάνουμε αντιπαραβολή με τον Feliks Audio Elise μου. Δυστυχώς βλέπω ότι ο @Sonorous βρίσκεται στην [αγαπημένη μου] Θεσσαλονίκη και εγώ είμαι Αθήνα στο κέντρο. Αν υπάρχει άλλος ενδιαφερόμενος θα χαρώ να το ακούσω!

Edit: ο ενισχυτής παίζει με HD600 μέσω ενός Meridian Explorer 2. Η αντιπαραβολή θα ήταν εξίσου ενδιαφέρουσα αν συπληρωνόταν με ομοειδή DACs ή/και ακουστικά π.χ. HD650, ή αναβαθμίσεις λ.χ. Beyer T1.
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Sennheiser HD800(s) μπορούμε να βρούμε.
ΗD650 έχουμε.
Αλλα dac έχουμε.
Valhalla εκ πρώτης όψεως στην Αθήνα δεν έχουμε.

Υ.Γ Σου ανοίγω νήμα για τον Feliks να γράψεις ότι θέλεις (εντυπώσεις κτλπ) μιας και ενδιαφέρει πολύ
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Ευχαριστώ για το νέο thread Μάνο, με πρώτη ευκαιρία θα δοιμάσω να ενημερώσω όσο καλύτερα μπορώ (ίσως αύριο κιόλας)!

Όσον αφορά στην σύγκριση, είμαι διαθέσιμος να κανονίσουμε αν βρεις τα καλούδια. Σχετικά με τον ενισχυτή δεν χρειάζεται να είναι ο Valhalla, γενικά ψάχνω να βρω σε ποια γκάμα παίζει ο Elise επομένως οποιαδήποτε σύγκριση με ομοειδείς του ενισχυτές θα ήταν γόνιμη!