Ηχεία 6χ9

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα σας...Θα ήθελα να αλλάξω τα ηχεία που έχω βάλει (6χ9) στο αυτοκίνητο πίσω στην εταζέρα...Έχω μία Bmw X1 με εργοστασιακό ηχοσύστημα (όχι το ακριβό το harman kordon) και απλά έχω βάλει έναν ενισχυτή Alpine BBX-F1200 600W τετρακάναλο ο οποίος παίζει ένα ζευγάρι Vibe Slick 692 - 420 watt peak και 140 rms, και έχω και ένα sub , το Jvc Cs-Bw120 όπου το παρέλαβα σήμερα και παίζει πολύ ωραία!Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα ηχεία τα οποία τα έχω πληρώσει και 280 .Τα ηχεία μου τα είχαν περάσει πέρυσι.Ο ενισχυτής ο Alpine δεν είναι ούτε βδομάδας και πριν είχα έναν ενισχυτή Earthquake 18 χρονών που τα ηχεία τα 6χ9 παίζανε ακόμα χειρότερα! Τώρα με τον καινούργιο ενισχυτή τον Alpine παίζουν πιο ποιοτικά!Αλλά και πάλι δεν μου αρέσει ο ήχος που βγάζουν! Έχετε να μου προτείνετε ένα άλλο ζευγάρι 6χ9?Που να έχουν ποιοτικότερο ήχο και ας έχουν λιγότερα watt. Επίσης θέλω περισσότερη ένταση!Αυτό απ'ότι μου έχουν πει πρέπει να αλλάξω πηγή η οποία κάνει 850 minimum...Δεν μπορώ να διαθέσω τόσα λεφτά για μία πηγή...Η πηγή που έχω τώρα δεν λέει πχ VOLUME 70 απλά δυναμώνεις και πάει μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο όπου δεν είναι και πολύ δυνατά αλλά παίζει καλά , απλά σίγουρα μπορεί να παίξει και καλύτερα απλά θέλω να γλιτώσω την πηγή που έχει 850 .Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να δυναμώσει η ένταση;Τώρα έτσι όπως είναι το σύστημα , και μπει τέρμα η ένταση και κάθομαι στο κάθισμα του οδηγού ακούγονται πιο πολύ τα πίσω τα ηχεία και αν πειράξω το fader και δυναμώσω παραπάνω στα μπροστά ηχεία τότε χάνω το σαμπ καθώς ο ενισχυτής με τη πηγή έχουν συνδεθεί με πατέντα , ... δηλαδή με έναν αντάπτορα...,δηλαδή δεν είναι συνδεδεμένο το σαμπ σε ειδική έξοδο...γι'αυτό χαμηλώνει το σαμπ όταν δυναμώνω τα μπροστά εργοστασιακά ηχεία! Επίσης έχω αποσυνδέσει και τα δικά του τα εργοστασιακά ηχεία τα πίσω που δεν παίζανε μπάσο καθόλου ούτε παίζανε πολύ δυνατά και είχα την εντύπωση ότι παραμόρφωνε λίγο τον ήχο γι'αυτό και τα αποσύνδεσα αφο´δεν ακουγόντουσαν κιόλας επειδή τα κάλυπταν τα vibe που έχω...Επίσης να σημειωθεί ότι για να παίξει ο ενισχυτής πρέπει να βάλω μπρος το αυτοκίνητο αλλιώς δεν παίζει επειδή είναι συνδεδεμένα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου...έτσι μου έχει πει αυτός που τα πέρασα και ισχύει κιόλας.Περιμένω τις συμβουλές σας!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:
Συγκεκριμένα ηχεία 6χ9 δεν μπορώ να προτείνω, αλλά όσο αφορά τις εντάσεις των εμπρός σε σχέση με τα πίσω και το sub, το σωστό είναι να γίνει ρύθμιση στα ρυθμιστικά gain που έχει πάνω του ο Alpine σου.

Δηλαδή έχοντας το fader στη μέση, να ρυθμίσεις τα gain του ενισχυτή σου ώστε να παίζουν τα πίσω και το sub στην ένταση που θέλεις.

Σχετικά με την ένταση, αυτός που σου είπε ότι για να πάρεις μεγαλύτερη ένταση πρέπει να αλλάξεις πηγή πρέπει είτε να αλλάξει επάγγελμα είτε να τον μαζέψουν για απόπειρα εξαπάτησης.

Ο ενισχυτής σου στο ρυθμιστικό gain του λέει ότι μπορεί να δώσει την μέγιστη έντασή του ακόμα και με 200mV. Δηλαδή και το κινητό σου ακόμα μπορεί να τον οδηγήσει. Οπότε δεν φταίει η πηγή σου.

Τα παραπάνω τα γράφω θεωρώντας ότι τα μπροστινά σου ηχεία (εργοστασιακά;) οδηγούνται απ'ευθείας από την πηγή σου και ο τελικός σου οδηγεί τα 6x9 και το sub. Αν ισχύει κάτι διαφορετικό, μας το λες και βλέπουμε..
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ναι το έχω ρυθμίσει το gain αλλά και πάλι τα ηχεία τα 6χ9 που έχω αν και πολλά βαττ δεν έχουν καλή ποιότητα και τα έχω πληρώσει 280ε ενώ στο ebay έχουν 70...
Όταν εννοούσε μεγάλη ένταση εννοούσε όλο το σύστημα...δηλαδή θα έχει ειδική έξοδο για σαμπ και ενισχυτή (ενώ τώρα είναι συνδεδεμένα με πατέντα(αντάπτορα)) και ότι τα εργοστασιακά τα μπροστά θα παίζουν πιο δυνατά σίγουρα γιατί η πηγή αυτή δίνει περισσότερη ένταση...
Όταν ρυθμίζω το gain δυναμώνω/χαμηλώνω τα 6χ9 μόνο... και αν τα δυναμώσω πολύ δεν θα ακούω τα μπροστά(εργοστασιακά) ενώ άμα χαμηλώσω τα πίσω δεν έχει πολύ ένταση...και το έχω κάπου έτσι ώστε να μην ακούω πολύ πίσω αλλά να παίζει δυνατά...
Ναι σώστα τα λες...τα εργοστασιακά τα οδηγεί η πηγή...και τα πίσω ηχεία τα εργοστασιακά τα έχω αφαιρέσει όπως λέω στο αρχικό μήνυμα
Θέλω μια συμβουλή , πιο από τα 3 παρακάτω ηχεία θα έχει σιγουρα πιο καλή ποιότητα από τα vibe 6x9 που έχω τώρα
http://www.kris-karras.gr/kit-690-ca1-sg.html
http://www.e-shop.gr/alpine-spg-69c2-300w-75w-rms-2-way-speakers-p-PER.704650
http://www.emimikos.gr/P1692C/
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Επίσης ο ενισχυτής ο alpine είναι 4χ50rms στα 4 ohm , και παίζει 2 ηχεία 2χ140rms και 1 σαμπ 150rms και ζεσταίνεται πάρα πολύ όταν παίζει τέρμα μέσα σε ένα τέταρτο.
Γιαυτό τα ηχεία που πρότεινα είναι και τα 3 75rms , και σίγουρα δε θα ζεσταίνεται με ένα από αυτά , απλά θέλω ποιοτικότερο ήχο
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Μία σημείωση: Τα ηχεία vibe που έχω κάνουν 180 και όχι 280 που ανέφερα...αλλά και πάλι στο ebay έχουν 70ε...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Τον μεγαλύτερο ρόλο στην ποιότητα ήχου τον παίζει η πηγή σου. Αν αυτή ειναι η εργοστασιακή, αυτό κατάλαβα, τότε εκεί θες αλλαγή. Κ απο αυτά που περιγράφεις η συνδεσμολογία ηχείων κ υπογουφερ εχει γίνει "περίεργα" κ αλλάζουν οι εντάσεις αυτών ανάλογα την ένταση. Προσωπικά θα μάζευα ποσό κ θα άλλαζα όταν μπορούσα την πηγή.
Ποιας χρονιάς BMW X1 εχεις ;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Την πήρα τον Δεκέμβριο του 2014 καινούργια
Ναι αλλά άλλο να έχεις ένα ηχείο 6χ9 μάπα και άλλο ένα Focal
Το focal εννοείται θα έχει καλύτερη ποιότητα άσχετα αν η πηγή είναι εργοστασιακή
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Σαφώς ένα καλύτερο ηχείο θα σε ανεβάσει ποιότητα, αλλά την μέγιστη απόδοση του θα την λάβεις όταν εχεις καλή πηγή.
Αν η πηγή δεν μπορεί να οδηγήσει ενισχυτή κ το κάνεις με ανταπτορες, τότε η ποιότητα παει περίπατο...
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ναι με ανταπτορα εχω συνδεσει τον ενισχυτη...δηλαδη και ενα απο τα ηχεια 6χ9 που εβαλα διαφορα στη ποιοτητα δε θα δω ε;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ξέρετε τι όμως; αν βάλω την άλλη πηγή με 850ε συν την οθόνη 9 ίντσες συν κάμερα για πίσω στο παρκάρισμα , συν τα κοντρολάκια , συν θύρα usb τότε καλύτερα να τα έβαζα από το εργοστάσιο με 1000ε τότε συν ότι κάτω από τα μπροστινά καθίσματα είχε 2 σαμπ , συν ότι είχε καλύτερα ηχεία , όλα τα ηχεία ήταν διαφορετικά , τα τουίτερ , τα μπροστά και τα πίσω , συν ενισχυτή...οπότε χάνω τα ηχεία τα 2 μικρά σαμπ κάτω από τα καθίσματα και τον ενισχυτή κάπου στα 1000 βαττ θυμάμαι έλεγε...ίσως όταν αυτή η πηγή πάει 650ε να σκεφτώ να τη βάλω
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Διαφορά με άλλα ηχεία θα δεις, αλλά δεν θα φτάσεις το μέγιστο που μπορούν.
Κ δεν αναφέρομαι τόσο σε εντάσεις αλλά σε ποιότητα.
Την ποιότητα την καθορίζει καταρχήν η πηγή, μετά ο ενισχυτής κ τέλος έρχονται οι καλωδιώσεις.
Τα χρήματα που αναφέρεις για νέα πηγή είναι από την bmw ;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ναι ειναι απο τη bmw η νεα πηγη επειδη δε μπορει να μπει αλλη πηγη πανω...μονο αυτη που ειναι καλυτερη απο την εργοστασιακη την απλη