ΜΗ ΑΓΟΡΑ τηλεόρασης Samsung 49KS7000

γιάννης Δ

New member
5 May 2017
58
Οπως σας είχα αναφέρει σε άλλο νήμα, είχα αποφασίσει πριν 2 μήνες, να αγοράσω την 49ks7000 (2016) και περίμενα να πέσει η τιμή ... έπεσε 800-900-ευρώ αλλά δεν πρόλαβα ..... σε μια βδομάδα χάθηκε .. ..ψάχνοντας βρήκα και την KS7002 ... (εισαγωγής από τρίτες χώρες? ;). κυκλοφόρησε και η μU 7002 στα 1300 ευρώ όμως πριν 4-5 ημέρες έστειλα μήνυμα στην Εταιρεία, ζητώντας τεχνικά χαρακτηριστικά κάνοντας και σχόλιο, κατά την άποψή μου, ότι το νέα τηλεόραση είναι υποδεέστερη της πρώτης (οχι 10 ή 8 πάνελ bit, ΕΙΝΑΙ 60 Hz και όχι 120, όχι Quantum dot και 1900 PQI ΑΝΤΙ 2300) Απάντησαν, ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας ... αναμείνατε την ολοκλήρωση εισαγωγής των νέων μοντέλων και θα τα ανεβάσουμε στο μας χώρο .... όταν πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και τους ρώτησα που να αγοράσω το παλιό μοντέλο , διότι δεν υπάρχει διαθέσιμο ... απάντησαν εμείς το διαθέτουμε στα καταστήματα μέχρι το τέλος του 2017 ... τα καταστήματα ... δεν μας το διαθέτει η Εταιρεία .... τα σχόλια δικά σας ... αισθάνομαι ένας φτωχός .... Έλληνας βλάκας καταναλωτής ...... να θέλω να τους δώσω χρήματα ... να με κοροϊδεύουν .... και λέω ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, και πήγα σήμερα για φτιάξιμο την παλιά μου 15ετίας τηλεόραση .
Υ.Γ.σήμερα ανέβασαν το site sto και να νέα μοντέλα υπάρχουν όμως και τα παλιά .... τα οποία είναι φαντάσματα ...
Ε υ χ α ρ ι σ τ ώ .
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,589
Κοροϊδία μεγάλη, απάτη, θα έλεγα.

Να μη τους δώσεις τπτ!

Να φύγουν, να πάνε άλλου!
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Πιο εύστοχο τίτλο δεν μπορούσες να δώσεις. Όλη αυτή η κωλυσιεργία συνέβη γιατί οι νέες τηλεοράσεις δεν έχουν ΤΙΣ βελτιώσεις ή σε κάποιες περιπτώσεις είναι υποδεέστερες των αντίστοιχων περσινών. Από όλους αναφέρονται ελλείψεις μοντέλων του 16 για να προωθηθούν τηλεοράσεις του 17 με διπλάσια πολλές φορές αρχική τιμή.
Μην αγοράσεις κι εσύ τίποτα, φτιάξε την παλιά σου ή στην μεγάλη ανάγκη προσπάθησε να βρεις διαθέσιμη από εξωτερικό.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Οπως σας είχα αναφέρει σε άλλο νήμα, είχα αποφασίσει πριν 2 μήνες, να αγοράσω την 49ks7000 (2016) και περίμενα να πέσει η τιμή ... έπεσε 800-900-ευρώ αλλά δεν πρόλαβα ..... σε μια βδομάδα χάθηκε .. ..ψάχνοντας βρήκα και την KS7002 ... (εισαγωγής από τρίτες χώρες? ;). κυκλοφόρησε και η μU 7002 στα 1300 ευρώ όμως πριν 4-5 ημέρες έστειλα μήνυμα στην Εταιρεία, ζητώντας τεχνικά χαρακτηριστικά κάνοντας και σχόλιο, κατά την άποψή μου, ότι το νέα τηλεόραση είναι υποδεέστερη της πρώτης (οχι 10 ή 8 πάνελ bit, ΕΙΝΑΙ 60 Hz και όχι 120, όχι Quantum dot και 1900 PQI ΑΝΤΙ 2300) Απάντησαν, ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας ... αναμείνατε την ολοκλήρωση εισαγωγής των νέων μοντέλων και θα τα ανεβάσουμε στο μας χώρο .... όταν πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και τους ρώτησα που να αγοράσω το παλιό μοντέλο , διότι δεν υπάρχει διαθέσιμο ... απάντησαν εμείς το διαθέτουμε στα καταστήματα μέχρι το τέλος του 2017 ... τα καταστήματα ... δεν μας το διαθέτει η Εταιρεία .... τα σχόλια δικά σας ... αισθάνομαι ένας φτωχός .... Έλληνας βλάκας καταναλωτής ...... να θέλω να τους δώσω χρήματα ... να με κοροϊδεύουν .... και λέω ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, και πήγα σήμερα για φτιάξιμο την παλιά μου 15ετίας τηλεόραση .
Υ.Γ.σήμερα ανέβασαν το site sto και να νέα μοντέλα υπάρχουν όμως και τα παλιά .... τα οποία είναι φαντάσματα ...
Ε υ χ α ρ ι σ τ ώ .

Δεν έχουν σχέση οι 2 τηλεοράσεις που αναφέρεις. Η περσινή είναι σειράς S και η φετινή είναι σειράς U - αντίστοιχη των περσινών KU. Δεν μιλάμε λοιπόν για κατωτερότητα του αντικαταστάτη, είναι σαν να γκρινιάζουμε ότι η καινούργια BMW σειράς 3 έχει μικρότερους χώρους απο την περσινή σειρά 5.

Επιπλέον, η κάθε εταιρία μπορεί να διαθέτει ότι θέλει σε όποια τιμή αυτή κρίνει. Υπάρχουν πολλές εταιρίες και προιόντα και η δύναμη του καταναλωτή είναι να επιβραβεύει τις "καλές" με τα χρήματα του και να τα στερεί απο τις "κακές"
Αν ο καταναλωτής πορεύεται με την αντίληψη " ή ΧΧΧΧΧ ή τίποτα" τότε καλώς πράττει αυτή η εταιρία, αφού έχει καταφέρει να αποκτήσει οπαδούς.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Αν κάνω λάθος διορθώστε με

KU6000 = MU6102
KS7000 = MU7002
KS8000 = MU8002
KS9000 = MU9002

Είναι και η σειρά Q φέτος που μπερδεύει την ακριβή αντιστοιχία με τις περσινές. Από τεχνικής άποψης θα μπορούσε να πει κάποιος πως η ΚS7000 φέρνει πιο πολύ στην Q7F. Μπέρδεμα...
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
The new model ranges will be called MU9000, MU8000 and MU7000. These are LCD TVs with 4K resolution and HDR (High Dynamic Range) built on the same foundation of technologies that has defined previous years’ JSx and KSx models.


http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1487744775


Υπάρχουν περισσότερες σειρές φέτος που κάνουν ανακριβή νομίζω κάθε είδους αντιστοιχία. Από τιμολογιακής άποψης πάντως η KS7000 αντικαθίσταται κυρίως από την MU7000, αλλά είναι και η σειρά Q που δεν φέρνει κάτι καινούριο (quantum dot ηταν και η περσινή KS). Τρέχα γύρευε δηλαδή.
 
Last edited:

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
3 μήνες πριν, οι τηλεοράσεις δεν είχαν κυκλοφορήσει και οι προδιαγραφές τους δεν είχαν γίνει γνωστές.

http://www.displayspecifications.com/en/comparison/04cc1b506

Επομένως θα μπορούμε να λέμε για να υπάρχει μια πιο σαφής εικόνα ότι η Q7F είναι αντικαταστάτης της KS7000;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Η Q7F έχει μια πολύ καλή εικόνα, αλλά έχει ένα μειον για μένα σε σχέση με την KS7000. Έχει χαμηλότερη φωτεινότητα.
ενα αλλο μειονέκτημα (γενικα της samsung, και περσι και φετος) είναι οτι συστηματικα στο rtings παιρνει πολυ κατω απο την βαση στο local dimming, οταν η sony χτυπαει βαθμο 7 φετος στην XE900. Περιμενα η samsung να εκανε κατι αλλα μαλλον δεν ξερει πως να φτιαξει καλο local dimming.

οπως παντα τωρα ειναι ακριβες και θα αξιζουν σε κανα 9μηνο απο τωρα
 

panos7

New member
25 October 2010
80
Επομένως θα μπορούμε να λέμε για να υπάρχει μια πιο σαφής εικόνα ότι η Q7F είναι αντικαταστάτης της KS7000;

ακριβως. quantum dot ειναι απο σειρα Q7f και πανω οπως περυσι ηταν απο 7000 και πανω
 

γιάννης Δ

New member
5 May 2017
58
Καλά το κατάλαβα λοιπόν εγώ..αν και άσχετος..ένα μήνα τώρα μελετάω τις τηλεοράσεις...έβγαλαν το Quantom dot από την 7000,8000 , 9000 και το έβαλαν στις QLED.....τωρα σε αυτες το λένε Dunamic crustal colour,στην 49KS7000 που ήθελα να αγοράσω όμως έβγαλαν και το πάνελ των 120hz,το έκαναν 60, η κάνω λάθος.Γι αυτό όταν τους ρώτησα με email την 8 Mαίου ποιος ειναι ο αντιακαταστάτης της KS καθώς και τα χαρακτηριστικά της MU διότι διάβασα οτι ειναι υποδεέστερη....το έκαναν γαργάρα και δεν απάντησαν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΆ ΤΊΠΟΤΕ .....μόνο τα γωστά...ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον......και άκουσον ..Μαιο μήνα ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....και αναμείνατε ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΜΟΝΤΕΛΩΝ......και θα ενημερωθείτε απο το site μας...Θα σας το 'εβαζα να το δείτε αλλά δεν ξέρω πώς. Λοιπόν παιδιά έχω ετοιμάσει μια ωραία επιστολή προς την διεύθυνση.Δεν μπορούν να μας θεωρούν κάφρους και ηλίθιους.... καταναλωτές.....γιατί θα πρέπει να παρακαλάμε την κάθε SA....και τον κάθε ΚΩ...... για τα αυτονόητα και να μας κοροϊδεύουν .....ο ένας δεν τις διαθέτει η Εταιρεία και ο άλλος εμείς τις διαθέτουμε μέχρι τέλος 2017.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
νομιζω εισαι πολυ σκληρος με την samsung. αυτη ειναι η γενικη πολιτικη και των 3 μεγαλων κατασκευαστων.
9 μηνες μετα την κυκλοφορία αρχιζουν να τις αποσύρουν για να κανουν χωρο για τα νεα μοντελα και οποιος προλαβε τα παλια προλαβε.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Καλά το κατάλαβα λοιπόν εγώ..αν και άσχετος..ένα μήνα τώρα μελετάω τις τηλεοράσεις...έβγαλαν το Quantom dot από την 7000,8000 , 9000 και το έβαλαν στις QLED.....τωρα σε αυτες το λένε Dunamic crustal colour,στην 49KS7000 που ήθελα να αγοράσω όμως έβγαλαν και το πάνελ των 120hz,το έκαναν 60, η κάνω λάθος.Γι αυτό όταν τους ρώτησα με email την 8 Mαίου ποιος ειναι ο αντιακαταστάτης της KS καθώς και τα χαρακτηριστικά της MU διότι διάβασα οτι ειναι υποδεέστερη....το έκαναν γαργάρα και δεν απάντησαν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΆ ΤΊΠΟΤΕ .....μόνο τα γωστά...ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον......και άκουσον ..Μαιο μήνα ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....και αναμείνατε ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΜΟΝΤΕΛΩΝ......και θα ενημερωθείτε απο το site μας...Θα σας το 'εβαζα να το δείτε αλλά δεν ξέρω πώς. Λοιπόν παιδιά έχω ετοιμάσει μια ωραία επιστολή προς την διεύθυνση.Δεν μπορούν να μας θεωρούν κάφρους και ηλίθιους.... καταναλωτές.....γιατί θα πρέπει να παρακαλάμε την κάθε SA....και τον κάθε ΚΩ...... για τα αυτονόητα και να μας κοροϊδεύουν .....ο ένας δεν τις διαθέτει η Εταιρεία και ο άλλος εμείς τις διαθέτουμε μέχρι τέλος 2017.

Γιατί έχεις "κολλήσει" στην 49KS7000;