Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ο ενισχυτής της πολωνικής εταιρείας Feliks Audio (yay no customs!!) για τον οποίο υπάρχουν 2-3 τεράστια νήματα στο head-fi αφιερωμένα σε tube rolling.
Λέγονται πολύ καλά πράγματα. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μαζέψουμε εδώ εμπειρίες και να τον ακούσουμε κάποια στιγμή.

Πανέμορφος ο άτιμος (ή η άτιμη?)

Title-1000x520.jpg


https://www.youtube.com/watch?v=CkGsIdOOZiw&t=884s
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ τον Μάνο για το άνοιγμα του thread. Ως κάτοχος του ενισχυτή μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι κορίτσι!

Όπως υποσχέθηκα και αλλού θα γράψω εντυπώσεις το συντομότερο δυνατόν. Προς το παρόν απευθύνω κι εδώ την πρόσκλησή μου για συγκρίσεις με ομοειδείς ή ανάλογου κόστους ενισχυτές ώστε να διαμορφώσουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη πέρα από την δική μου.

Ο ενισχυτής παίζει με HD600 μέσω ενός Meridian Explorer 2. Η αντιπαραβολή θα ήταν εξίσου ενδιαφέρουσα αν συπληρωνόταν με ομοειδή DACs ή/και ακουστικά π.χ. HD650, AKG, AT, κ.α., ή αναβαθμίσεις όπως HD800 και Beyer T1.

IMG_4377.jpgIMG_4389.jpg
 
Last edited:

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Και ο άλλος μεγάλος άξονας ήταν το tube rolling. Γενικά είναι μια εναλλακτική στον πολύ δημοφιλή Bottlehead Crack.
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Τώρα που ξαναδιαβάζω εκείνο το πρώτο thread διαπιστώνω ότι έχει σχεδιαστεί και για low impedance ακουστικά, αν και οι περισσότεροι που τον έχουν ακούνε με τα ακουστικά που προανέφερα. Δείτε σχετικά εδώ: https://www.head-fi.org/f/threads/feliks-audio-elise-previously-6sn7-6as7g-6080-prototype.732875/page-2#post-10855721
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η αλήθεια είναι ότι μπροστά στα 60Vp-p (800mW max/per channel/300Ohm) του Valhalla 2 φαντάζουν απελπιστικά λίγα.
Επίσης δεν λέει στα πόσα Ohm τα δίνει έχω την εντύπωση όμως ότι στα 300Ohm δίνει 32mW χμμμμ...
Επίσης δεν διευκρινίζει αντίσταση εξόδου να δούμε τι γίνεται και εκεί.
Βέβαια σημασία έχει να αρέσει στον κάτοχο του.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Όπως υποσχέθηκα και αλλού θα γράψω εντυπώσεις το συντομότερο δυνατόν. Προς το παρόν απευθύνω κι εδώ την πρόσκλησή μου για συγκρίσεις με ομοειδείς ή ανάλογου κόστους ενισχυτές ώστε να διαμορφώσουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη πέρα από την δική μου.

Δυστυχώς δεν προλάβαμε την τελευταία συνάντηση αλλά με χαρά να το κανονίσουμε είτε για την επόμενη είτε για καμιά μικρή ενδιάμεση συνάντηση πιο σύντομα. Και συγκρίσεις με άλλους ενισχυτές και δοκιμές με διάφορα ακουστικά και ότι θες.

Τα νούμερα που δίνει η εταιρεία όντως μοιάζουν μικρά και αόριστα. 200mW μόνο ? Ανά κανάλι ή συνολικά? Και στα πόσα ohm τα δίνει?
Anyway ένας λόγος παραπάνω να τον ακούσουμε.
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Επίσης δεν διευκρινίζει αντίσταση εξόδου να δούμε τι γίνεται και εκεί.

Αν θυμάμαι καλά στο βίντεο(γύρω στο 7ο λεπτό) αναφέρει ότι είναι γύρω στα 50ohm και γενικά μιλάει για τα specs αλλά δεν αναφέρεται καθόλου στα 200 mW.
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Η αλήθεια είναι ότι μπροστά στα 60Vp-p (800mW max/per channel/300Ohm) του Valhalla 2 φαντάζουν απελπιστικά λίγα.
Επίσης δεν λέει στα πόσα Ohm τα δίνει έχω την εντύπωση όμως ότι στα 300Ohm δίνει 32mW χμμμμ...
Επίσης δεν διευκρινίζει αντίσταση εξόδου να δούμε τι γίνεται και εκεί.
Βέβαια σημασία έχει να αρέσει στον κάτοχο του.

Δυστυχώς δεν προλάβαμε την τελευταία συνάντηση αλλά με χαρά να το κανονίσουμε είτε για την επόμενη είτε για καμιά μικρή ενδιάμεση συνάντηση πιο σύντομα. Και συγκρίσεις με άλλους ενισχυτές και δοκιμές με διάφορα ακουστικά και ότι θες.

Τα νούμερα που δίνει η εταιρεία όντως μοιάζουν μικρά και αόριστα. 200mW μόνο ? Ανά κανάλι ή συνολικά? Και στα πόσα ohm τα δίνει?
Anyway ένας λόγος παραπάνω να τον ακούσουμε.
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!

Καλησπέρα σε όλους, χαίρομαι για την ενδιαφέρουσα και καλοπροαίρετη συζήτηση που φαίνεται να ξεκινάει σιγά σιγά.
Προτού ξεκινήσω θέλω να διευκρινήσω ότι ο συνδυασμός Elise - HD600 - Meridian Explorer 2 είναι κυριολεκτικά η πρώτη μου επαφή με head-fi, εξαιρώντας ένα ζευγάρι Etymotic Hf2 που έχω εδώ και κάποια χρόνια να παίζουν από το εκάστοτε κινητό μου. Επομένως κυριολεκτικά δεν έχω κανένα μέτρο σύγκρισης, παρά μόνο μια εξαντλητική έρευνα ανάμεσα σε απόψεις που είναι διατυπωμένες σε κριτικές και διάφορα forum μαζί με ένα φοβαρά θαρραλέο για τα οικονομικά μου δεδομένα τούτη τη στιγμή leap of faith.

Ακριβώς γι αυτό το λόγο ζήτησα και να βρεθούμε να ακούσουμε και να συγκρίνουμε, ώστε τουλάχιστον να μάθουμε έστω εμπειρικά τι μπορεί να κάνει αυτός ο ενισχυτής έναντι των άλλων! Προσωπικά θέλω να το δω να γίνεται το συντομότερο· έχω ήδη ξοδέψει αρκετό χρόνο στο σετ, όπως και έχω παίξει αρκετά με διαφορετικές λυχνίες ώστε να έχω κατασταλάξει σε μια εικόνα του τι μου δίνει καθαυτός ο ενισχυτής, ωστόσο δεν μπορώ να πω τι σημαίνει αυτό σε σύγκριση με άλλο, ενδεχομένως καλύτερο, head-gear. Αν ψήνεστε, εγώ είμαι συνήθως διαθέσιμος τα Σάββατα το πρωί αν και ενδεχομένως να δουλέψει και η Κυριακή.

Ως προς τις εντυπώσεις μου τώρα: ένα βασικό χαρακτηριστικό που βρήκα είναι ότι ανταποκρίνεται πολύ καλά στο tube rolling - δηλαδή ότι μπορεί να γίνει fine tuning του ήχου ανάλογα με τις λυχνίες που έχει κανείς διαθέσιμες. Αυτά είναι πολύ καλά νέα για τους συλλέκτες των συμβατών τριόδων λυχνιών, αλλά ακόμα και για πολλές πεντάοδες που με ειδικά σχεδιασμένο αντάπτορα μπορούν να προσαρμοστούν στον Elise ως τρίοδες (μην με παρεξηγήσετε για γνώστη των λυχνιών, απλά μεταφέρω την εμπειρία των σχετικών thread στο Head-Fi (εδώ, εδώ, αλλά και εδώ) αλλά και τον δικό μου πειραματισμό με τις EL11 και τις EL12). Ωστόσο ο stock ήχος του ενισχυτή με τις "αναβαθμισμένες" driver λυχνίες της Psvane UK-6sn7 και τις Svetlana 6N13S (6as7g) είναι αξιοσημείωτα αέρινος, λίγο ευφωνικός αλλά καθόλου 'βαρύς' ή 'πηχτός', ιδίως στην μεσαία περιοχή. Συνολικά νομίζω ότι έχει έναν αναλυτικό χαρακτήρα, που ωστόσο σου επιτρέπει να χαλαρώσεις την προσοχή σου αντί να σε εξαναγκάζει να ασχολείσαι συνέχεια με αυτό που σου δίνει.

Τούτο είναι δυνατόν να αλλάξει ακόμα και δραματικά εφόσον αλλάξει κανείς τις λυχνίες: για παράδειγμα όταν ακολούθησα τους υπόλοιπους χρήστες στην περιπέτεια των EL11/12 με αντάπτορες ο ήχος γέμισε και τα χτυπήματα στις χαμηλές απέκτησαν μια τρομερή ενέργεια και δύναμη, ενόσω το σύνολο παρέμεινε φοβερά αναλυτικό. Αντιθέτως σήμερα που παίζω με ένα ζευγάρι Mullard 6080 ως λυχνίες ισχύος έχω πετύχει έναν ιδιαίτερα απολαυστικό ήχο, αν και σε μερικές περιπτώσεις ίσως να έχει ατονίσει ο αναλυτικός χαρακτήρας των υψηλών· π.χ. στο Paul's Boutique των Beastie Boys έχω ακούσει τις ίδιες λεπτομέρειες με μεγαλύτερη έμφαση από τα Etys, ενώ εδώ οι λεπτομέρειες υπάρχουν αλλά βρίσκονται λίγο πιο πίσω στο φόντο και αρκετά πιο χαμηλά στην ένταση (ωστόσο αυτό μπορεί να οφείλεται και στα HD600, δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να συγκρίνω τα ίδια tracks και με τις άλλες λυχνίες - είναι κάτι που παρατήρησα τυχαία χτές). Συνολικά θα έλεγα ότι ο ήχος του συνόλου είναι προς το ουδέτερο και ισορροπημένο, με μια κάποια αντι–SS ευφωνικότητα που βρίσκω ευπρόσδεκτη στις ακροάσεις μου με ακουστικά, παρότι ωστόσο αυτό είναι κάτι που τυπικά δεν προτιμώ στις ακροάσεις μου από ηχεία!:hmmmm2:

Εδώ θα πρέπει και πάλι να θέσω τις εντυπώσεις μου για τον ενισχυτή υπό την αίρεση ότι τον έχω ακούσει μόνο με τα HD600 και τον Meridian Explorer 2 (παραβλέπω ένα μικρό πείραμα με τον μικρό αλλά διασκεδαστικό HiFimeDIY Sabre 9018 USB DAC που πήρα για ξεκίνημα). Ωστοσο αξίζει να σημειωθεί ότι οι περισσότεροι χρήστες στο Head-Fi τον ακούν με HD600/650, HD800/800s, και Beyerdynamic T1, ενώ ως αγαπημένα τους DAC εμφανίζονται κατά κανόνα τα Schiit Modi / Bifrost / Gungnir Multibit (Mimby/Bimby/Gumbi). Επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι οι περισσότεροι από αυτούς τους χρήστες συνήθως έψαχναν μέσα από το tube rolling να ενισχύσουν το slam του συστήματος - ωστόσο εγώ αποτελούσα την μειοψηφία που έβρισκε τον ήχο πολύ πιο ενδιαφέροντα γύρω από την stock ηχητική υπογραφή. Τέλος να πω ότι ένα Σαββατοκύριακο πέρασα τα HD600 στο Benchmark DAC1 για να δω τις διαφορές. Με την επιφύλαξη της αναξιοπιστίας της ακουστικής μνήμης (σπίτι/γραφείο), η πρώτη εντύπωση από τον Benchmark ήταν ότι έστηνε την μουσική με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και δυναμισμό, ωστόσο με το περάσμα του Σαββατοκύριακου μου έλειψε πολύ περισσότερο η εκλεπτυσμένη σχέση που δημιουργούσε ο Elise με τα ακουστικά μου. Όταν πια ξαναγύρισα το σετ στο γραφείο, ο Benchmark μου φαινόταν ως και ξηρός σε σχέση με τις λάμπες μου...

Ελπίζω να κατάφερα να περάσω μια καλή και ευρεία πρώτη εικόνα των εντυπώσεών μου. Είμαι σίγουρος ότι μετά από ένα γεμάτο συγκριτικό άκουσμα με διάφορα DAC και ακουστικά αυτά τα συμπεράσματα θα μπορέσουν να αποκτήσουν μεγαλύτερη βάση ή να αναθεωρηθούν παντελώς! Περιμένω λοιπον με ανυπομονησία να κανονίσουμε κάτι με όλους τους ενδιαφερόμενους. Μέχρι τότε σας αφήνω με μερικές σημερινές φωτογραφίες [της] Elise με τις Mullard 6080 και τις Psvane UK-6sn7.

Υ.Γ. Από την μικρή μου μέχρι τώρα εμπειρία, το tube rolling μπορεί να αποδειχτεί οικονομική καταστροφή... Δεν θα αναπτύξω το θέμα εδώ, αν τεθεί σαν ζήτημα μπορώ να διευκρινίσω αργότερα. Πάντως αν κάποιος διαθέτει ήδη απόθεμα/συλλογή από αυτές τις λυχνίες μπορεί να κάνει πάρτυ!
Υ.Γ.2 Α, ναι, και σχετικά με την ισχύ του περιμένω να με διαφωτίσετε ως προς το αν είναι αναιμικός (ειλικρινά, δεν είμαι τεχνικά καταρτισμένος), ωστόσο ο δείκτης του ήχου δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω από το παρά τέταρτο - άντε και παρά δέκα όταν έψαχνα να δω αν κλιπάρει.

IMG_5525.jpgIMG_5526.jpgIMG_5527.jpgIMG_5528.jpg
SaveSave
SaveSave
SaveSave
SaveSave
 
Last edited:

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Σύγκριση μεταξύ Elise και Valhalla 2 από χρήστη που έχει και τους δύο πριν από λίγα λεπτά σε σχετική συζήτηση στο τρέχον Elise Head-Fi thread:

I have both the Valhalla 2 and Elise. I did an in depth comparison about a year ago, but now with inability to search threads, I can't find it [σ.σ. το βρήκα εδώ]. The Elise is in an entirely different league than the Valhalla 2. Don't know about the technical side, but I would take the Elise over V2 any day - just no comparison.

I would caution giving too much importance to someone who has only briefly tried Elise. With the right tubes (and there are many good combos) it is highly musical.

I first became interested in high end audio in the early 70s. By the time I sold my speaker-based system and in a different life (if not a different universe) I had over $80,000 invested in my system. I hold 2 strong beliefs which I consider fact. First, the law of diminishing returns is very real. Second, financial stress will always far outweigh any benefit one might gain from chasing the "best".

I believe that any Schiit MB DAC, Elise and a good headphone like T1 or HD800 can provide years of listening enjoyment. Don't have experience with HD600 or HD650.
Pride of ownership ή κάτι περισσότερο;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Super Best Audio Friends
Best amps for Sennheiser HD800 (http://superbestaudiofriends.org/in...s-for-the-sennheiser-hd800-2017-edition.3408/)

Feliks Elise
Mostly neutral, fast, resolving, and has good staging and layering abilities. Has a bit of softness and a good amount of bloom to the sound that can be addressed with the right tubes – to a limited extent. The Elise is the most “wet” sounding amp in this list. The main issue is a noticeable roll-off in the lowest octave with some headphones, and thus it can suffer from a lack of slam, dynamics, and sense of foundation. The bass is more rounded, murkier, and bloomier than the NBM or Valhalla 2. This is not unexpected of an OTL with 45 ohm output impedance. Responds well to tube rolling, but don’t think turning it into a Christmas tree of glowing filaments is going to make this amp competitive with TOTL tube amps.

Όπως λέει και ο Dirty Harry Opinios are like......
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Super Best Audio Friends
Best amps for Sennheiser HD800 (http://superbestaudiofriends.org/in...s-for-the-sennheiser-hd800-2017-edition.3408/)

Feliks Elise
Mostly neutral, fast, resolving, and has good staging and layering abilities. Has a bit of softness and a good amount of bloom to the sound that can be addressed with the right tubes – to a limited extent. The Elise is the most β€œwet” sounding amp in this list. The main issue is a noticeable roll-off in the lowest octave with some headphones, and thus it can suffer from a lack of slam, dynamics, and sense of foundation. The bass is more rounded, murkier, and bloomier than the NBM or Valhalla 2. This is not unexpected of an OTL with 45 ohm output impedance. Responds well to tube rolling, but don’t think turning it into a Christmas tree of glowing filaments is going to make this amp competitive with TOTL tube amps.

Όπως λέει και ο Dirty Harry Opinions are like......
...everyone's got one! :2thumb22sup: Πάντως αυτή τη στιγμή ακούω την Diana Krall στο τελευταίο της "Turn up the quiet", Tidal MQA over Audirvana με τον ήχο λίγο τσιμπημένο, και ο ενισχυτής βρίσκεται ακριβώς στο στοιχείο του!

Σχετικά με το σχόλιο, η αλήθεια είναι ότι οι κάτοχοί του έχουν μια φρικτή προϊστορία μετατρέποντας τους LittleDot που είχαν σε ανοσιουργήματα - κάτι που ξεχείλωσε για λίγο καιρό και στην Elise. Ωστόσο σήμερα τέτοιες προσεγγίσεις θεωρούνται εκτός συζήτησης από τους fan. Επίσης, οι παλαιότεροι από αυτούς έχουν αφήσει την Elise για την upgraded Euforia των $1400. Ως Feliks είμαστε πλέον σε περιοχή Quad!
SaveSave
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Follow up στο προηγούμενο: πάντως και στην λίστα του SBAF μια χαρά κάθονται τα $600-800 του Elise απέναντι στα τριχίλιαρο και τα πεντοχίλιαρα των Eddie Current, DNA και Cavalli Audio. Όπως και να το κάνουμε είναι ένας mid-tier ενισχυτής.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Αngpsi (θύμησε μου και το όνομα σου) ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου αλλά και για τις όμορφες φωτογραφίες. Σίγουρα ο ενισχυτής έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Θα κοιτάξω τι δυνατότητες έχουμε να κάνουμε μία νέα mini συνάντηση κάποιο από τα επόμενα Σάββατα και θα ενημερώσω (λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα). Keep it going μέχρι τότε :2thumb22sup:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η αλήθεια είναι ότι δεν δίνω και πολύ βάση στα reviews γιατί συνήθως δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Προτιμώ να έχω δική μου άποψη , φυσικά θα ήθελα να ακούσω τον ενισχυτή.
Αυτό που με προβληματίζει σε θεωρητική βάση είναι πως έχει χαμηλή ισχύ και πολύ υψηλή αντίσταση εξόδου.
Πράγματα που αλληλοσυγκρούονται αφού με βάση την αντίσταση είναι κατάλληλος για ακουστικά από 360 ohm και πάνω
αλλά δεν έχει ισχύ για να τα οδηγήσει.
Αντίθετα έχει ισχύ για ακουστικά χαμηλής αντίστασης αλλά δεν έχει ρεύματα και καλό damping factor.
Απορώ λοιπόν πως κάποιος χρήστης τον βρίσκει καλό με τα T1 και HD800 ενώ άλλος τον βρίσκει καλό με τα HD598.
Κάτι δεν πάει καλά , ίσως δίνουν λάθος specs ?
Επίσης είμαι από καθαρά προσωπική άποψη αντίθετος με ενισχυτές X αξίας που για να παίξουν καλά θέλουν NOS Tubes XXX αξίας
και βάλε.
Καλές ακροάσεις σε περιμένω να έρθεις εκδρομή Θεσσαλονίκη να ακούσουμε και να συγκρίνουμε!