Επιλογή pos

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Δες αν υπάρχει κλαδική συμφωνία για το είδος της επιχείρησης σου. Έχω την εντύπωση πάντως ότι η eurobank έχει πρόσφερει την πιο χαμηλή, χωρίς όμως οι άλλες να πάνε πίσω. Πρόσεχε μόνο τη alpha γιατί τα POS της κάνουν δέκτες κάρτες AmEx που έχουν πολλαπλάσια προμήθεια από maestro visa mastercard.
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Η προμήθεια της AMEX είναι στο 3.1% καθώς είναι μονοπώλιο της Alpha. Για Visa και MC τώρα, η χαμηλότερη που γνωρίζω να έχει κάποιος είναι 0.9% και για τις 2.

Στο δικό μου κατάστημα έχω πάρει 1% για VISA/MC τόσο από Εθνική όσο και από την Alpha.

Γενικά πάντως σηκώνει "παζάρι" η κατάσταση, τόσο στην αγορά του ΡΟS, όσο και στην προμήθεια. Γύρνα όλες τις τράπεζες και διαπραγματεύσου. Φυσικά όσο μεγαλύτερος ο τζίρος της επιχείρησης, τόσο καλύτερα για σένα
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Έχω δει και 0,7% αλλά εξαρτάται από το είδος της επιχείρησης
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
0,8 ο αδερφός μου.

Εχει σημασία το είδος της επιχείρησης, ο τζίρος, ακόμα και οι γνωριμίες !

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
0,7% πήρα εγώ από alpha. Θέλει προσοχή σε AMEX όμως γιατί εκεί η προμήθεια είναι 2,2%.
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Γενικά το ποσοστό της προμήθειας κατεβαίνει όσο ανεβαίνουν οι τζίροι της επιχείρησης, αλλά και όταν η επιχείρηση δουλεύει με μικρό ποσοστό κέρδους, πχ βενζινάδικα, πρακτορεία εισητηρίων κλπ.

Πάντως, επειδή στο κατάστημα μας δεχόμαστε κάρτες από τότε που πήγαινα δημοτικό και οι κάρτες χρεώνονταν χειρόγραφα με τηλεφώνημα στο τμήμα εγκρίσεων όταν το ποσό ξεπερνούσε τις 30.000δρχ (φυσικά με κατειλειμμένες γραμμές για πάνω από 15-20 λεπτά σε ώρες αιχμής τον Αύγουστο και με ακόμα και χαμένους πελάτες!), μου έχει λείψει αυτό το "παιχνίδι" που γινόταν με τις προμήθειες και τα τηλέφωνα κάθε τόσο, περίπου όπως γίνεται με τις προσφορές για τηλεφωνία αυτή τη στιγμή! Τώρα όλοι μπήκαν υποχρεωτικά στο χορό και δεν θα αργήσει η μέρα που το ποσοστό θα είναι συμφωνημένο από τις τράπεζες για τους "μικρούς" και σιγά σιγά να αρχήσει να ανεβαίνει

Και ένα tip για όσους δουλεύουν με Alpha και τουρισμό. Ενεργοποιείται από την τράπεζα με ξεχωριστή σύμβαση, χωρίς χρέωση και δίνεται η δυνατότητα όταν η κάρτα του πελάτη είναι σε άλλο νόμισμα εκτός από ευρώ, να χρεωθεί απευθείας στο νόμισμα του με τρέχουσα ισοτιμία η οποία αναγράφεται στην οθόνη του τερματικού, η οποία περιλαμβάνει και "καπελάκι" την μισή προμήθεια της επιχείρησης...

Όπως ακριβώς γίνεται στο checkout στο αγγλικό amazon, όταν επιλέγουμε χρέωση σε ευρώ δηλαδή