Monitor ηχεία

Re4cTiV3

New member
18 December 2012
28
Καλησπέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω κάποια monitor ηχεία. Τα ηχεία προορίζονται και 50% για μουσική αλλά και 50% για ταινίες(!).
Διαβάζω (εδώ π.χ.) οτι είναι οκ τα monitor και για ταινίες. Τι λέτε;

Έχω ακούσει τα Yamaha HS7 αλλά μου φάνηκαν πως δεν είχαν τα μπάσα που εγώ θα ήθελα. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
το Monitor ειναι ενα αχρωματιστο φλατ ηχειο που παιζει οτι του δινεις.οποτε δεν προκειται ενα τετοιο ηχειο να σου δωσει το μπασο που θα χρειαστεις ειδικα σε ταινιες.
αρα ζητας 2 διαφορετικα ειδη ηχειων.δυσκολη περιπτωση..
 

Re4cTiV3

New member
18 December 2012
28
Re: Απάντηση: Monitor ηχεία

το Monitor ειναι ενα αχρωματιστο φλατ ηχειο που παιζει οτι του δινεις.οποτε δεν προκειται ενα τετοιο ηχειο να σου δωσει το μπασο που θα χρειαστεις ειδικα σε ταινιες.
αρα ζητας 2 διαφορετικα ειδη ηχειων.δυσκολη περιπτωση..

ισχύει αυτό που λες αλλά με ένα sub δεν γίνεται δουλειά;

Είναι πολύ ακριβά :smash:
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Monitor ηχεία

ισχύει αυτό που λες αλλά με ένα sub δεν γίνεται δουλειά;


Είναι πολύ ακριβά :smash:

Όχι ακριβά, ακριβό.

Τόσο κάνει το ένα...

Δεν μας είπες όμως πόσα μπορείς να δώσεις...:antlers:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,695
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Monitor ηχεία

ισχύει αυτό που λες αλλά με ένα sub δεν γίνεται δουλειά;


Είναι πολύ ακριβά :smash:

α τοτε αλλαζει το θεμα.
σε αφηνω στους ειδικους.
υπαρχουν πολλες λυσεις και τα παιδια θα σε βοηθησουν.
οντως ομως δεν μας ειπες μπατζετ.
 

Re4cTiV3

New member
18 December 2012
28
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Monitor ηχεία

Όχι ακριβά, ακριβό.

Τόσο κάνει το ένα...

Δεν μας είπες όμως πόσα μπορείς να δώσεις...:antlers:

ναι σωστά. το σκέφτηκα * 2 :p

Γύρω στα 500 συνόλο νομίζω είμαι οκ!
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Πως δεν συνδυάζεται με sub, αν θες ταινίες με τα μονιτορ το sub επιβάλλεται. Τα HS7 έχουν και το δικό τους sub αν θες.

Άσχετα με αυτό όμως έχω παρατηρήσει κάτι που συμβαίνει όταν βλέπω ταινία με τα μόνιτορ, επειδή ο ήχος περνάει μέσα από το dac όποτε πατάω pause και μετά συνεχίζω την ταινία ακούγεται ο ήχος χάλια με παράσιτα και πρέπει να σταματήσω την ταινία και να την ξαναπαίξω από την αρχή....το παθαίνει σε τρεις διαφορετικούς υπολογιστές και με ότι player και να έχω δοκιμάσει, επίσης το κάνει και με δανεικό dac πέρα από το δικό μου.....δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει άλλα έχε το στο νου σου.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Tα active studio monitors διαφέρουν αισθητά σε αρκετούς τομείς από τα συμβατικά παθητικά ηχεία.
H απόφαση επιλογής εξαρτάται από πολλά πράγματα, πέραν του πρωταρχικού ´που ήδη μας έδωσες, δλδ των χρημάτων που διαθέτεις.

Για αρχή ο χώρος. Τοποθέτηση, απόσταση και θέση ακρόασης.
Στη πορεία η αναζήτηση εμπλέκει το μάτι (αισθητική και ποιότητα υλικών), τις επιθυμητές εντάσεις και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά (συνοδά μηχανήματα, ένταση στο σημείο ακρόασης, συχνότητες αναπαραγωγής, όρια παραμόρφωσης και προσωπικές απαιτήσεις γενικότερα κτλ).
Για το τέλος μένουν τα γούστα του αυτιού... τα οποία εκπληρώνονται πλήρως μόνο με τη δοκιμή σπίτι σου και μερικώς με ακρόαση στο σημείο πώλησης...

Όπως καταλαβαίνεις για να έχεις απαντήσεις στα μέτρα σου, και όχι το κοντό και το μακρύ του καθενός μας, πρέπει να μας δώσεις πολύ περισσότερες πληροφορίες :)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Τα 8ρια θα αγόραζα στη θέση σου (όχι ότι τα 6ρια δεν θα κάνουν δουλειά με το sub.....αλλά λόγο χώρου πιστεύω ότι σε παίρνει και για 8ρια άνετα)....εκτός αν εχεις εντελώς περίεργη διαρρύθμιση.....αλλά με π.χ ένα χώρο 5m x 7m ή 5m x 8m με τα 8ρια θα είσαι τέλεια!

Αλλά να σου πω και κάτι....υπάρχουν πολύ πιο accurate monitors από τα rokit. To ότι είναι πιο μπασατα δεν θα πει ότι έχουν και συνολικά καλύτερο ήχο....ρώτα λίγο παραπάνω και τα παιδιά εδώ ίσως για κάτι πιο ποιοτικό...εκτός αν είσαι εντελώς bass head και δεν σε πολύ νοιάζει.
 
Last edited:

soco

Established Member
18 March 2015
193
Mε 500 συνολο για ηχεια θες να φτιαξεις πολυκαναλο ?αυτα δε φτανουν καν για σαμπ για το χωρο σου... εχεις ενισχυτη για να οδηγησει ενεργα ? συνηθως αυτοι εχουν και την ικανοτητα να οδηγησουν και ευκολοδηγητα ευαισθητα παθητικα ...
 

Re4cTiV3

New member
18 December 2012
28
Mε 500 συνολο για ηχεια θες να φτιαξεις πολυκαναλο ?αυτα δε φτανουν καν για σαμπ για το χωρο σου... εχεις ενισχυτη για να οδηγησει ενεργα ? συνηθως αυτοι εχουν και την ικανοτητα να οδηγησουν και ευκολοδηγητα ευαισθητα παθητικα ...

Σε πρώτη φάση λεω να μην πάρω sub
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Mε 500 συνολο για ηχεια θες να φτιάξεις πολυκαναλο ?αυτά δε φτάνουν καν για σαμπ για το χωρο σου... εχεις ενισχυτη για να οδηγησει ενεργα ? συνηθως αυτοι εχουν και την ικανοτητα να οδηγησουν και ευκολοδηγητα ευαισθητα παθητικα ...
soco ενεργά θα πει ότι δεν χρειάζονται ενισχυτή. Τα ενεργά τον ενισχυτή τον έχουν μέσα στο ηχείο. Ενισχυτή (εξωτερικό) χρειάζονται μόνο τα παθητικά ηχεία. ΑΥτο που θα χρειαστεί ο φίλος είναι ένα dac/pre (ή κάποια αντίστοιχη κάρτα ήχου επαγγελματικού τύπου ή ακόμα και τύπου pc) για λειτουργία dac όταν ακούει μουσική αλλά και για volume control αν τα μόνιτορ που επιλέξει δεν έχουν δικό τους volume knob (όχι gain knob αλλά volume control). Τώρα το να στήσει ο φίλος 5.1 σύστημα με ΕΝΕΡΓΑ monitor είναι πολύ αντισυμβατικό και καταρχάς θα πρέπει κάπως να αποκωδικοποιήσει τα αντίστοιχα σύγχρονα πολυκαναλα formats (dts ma, dolby thrue hd κτλ).....αλλά αν θέλει αυτό, γίνεται μόνο αγοράζοντας έναν A/V pre processor (χωρίς δηλαδή τελικά στάδια εφόσον θέλει να το κάνει με ενεργά ντε και καλά) αλλα αυτό θα του στοιχίσει πολύ ακριβά. Ένας οικονομικός pre processor κάνει πάνω απο 2000ε + 200ε περίπου ένα μόνιτορ της προκοπής x5 δηλαδή άλλο ένα 1000ρικο +1 sub από 400ε και πάνω, πάμε κάπου κοντά στα 3400ε. Δεν νομίζω να είχε αυτό στο μυαλό του ο άνθρωπος.