Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Χαίρετε,

Επιτέλους μετά από τόσο καιρό εδέησε και ήρθε το VDSL και στην περιοχή μου (Καλλιθέα) και σκοπεύω να αναβαθμίσω τη γραμμή μου. Θέλω όμως τη βοήθειά σας πριν προχωρήσω τη διαδικασία.

Έχω παρατηρήσει ότι από την πρώτη σχεδόν στιγμή που έβαλαν οι τηλεφωνικές εταιρείες στα προγράμματά τους το VDSL, το "καπέλο" για την αναβάθμιση από ADSL είναι περίπου 10 ευρώ. Από το συμβόλαιο που μου προτάθηκε μαζί με κινητό, που είναι ήδη στη Vodafone, σε συνδυαστικό πακέτο πράγματι το "καπέλο" είναι 10 ευρώ περίπου και σε μένα (από 21 και μισό στα 32 ευρώ). Θεωρείτε ότι είναι καλή τιμή; διότι παρατηρώ ότι κάποιες εταιρείες κάνουν σπασμωδικά κάποιες καλές προσφορές. Για παράδειγμα η Cosmote λέει συν 5,50 ευρώ αυτήν την περίοδο και η Forthnet (που δεν την έχω πάντως σε εκτίμηση) λέει για 27,90 για 50αρα ταχύτητα. Δηλαδή, θεωρείτε όσοι έχετε Vodafone ότι είναι καλό πακέτο για τα δεδομένα της; Το ξέρω ότι σε εταιρείες τύπου Forthnet και Wind μπορείς να βρεις πιο οικονομικά πακέτα...

Τα άλλα δύο θέματα που θέλω να ρωτήσω είναι τεχνικής φύσεως...

Πρώτον, όσοι έχετε 50αρα που συγχρονίζετε συνήθως; Περίπου στα 40 πάνω-κάτω;

Επιπλέον, ποιο modem δίνει η vodafone για 50αρα και αν ειναι κάποιο της προκοπής. Και εννοώ αν προσφέρει σταθερή γραμμή και αν έχει καλό σήμα, επειδή με τα τελευταία modem ταλαιπωρήθηκα με το σήμα. Θα μου προτείνατε, από την εμπειρία σας, να το κρατήσω ή να πάρω άλλο από κάποιο κατάστημα; Από την εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone μού είπαν ότι δεν ξέρουν ποιο θα μου στείλουν και οτι πρέπει να μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη, που ειχε μεγάλη αναμονή εκείνη την ώρα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Καταρχάς, εφόσον υπάρχει FTTC δίκτυο στην περιοχή (αλλάχθηκαν τα ΚΑΦΑΟ) τότε θα συγχρονίσεις 50, εκτός και εάν υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση του σπιτιού σου. Όσον αφορά τα ''εμπορικά'' θέματα, δεν θα σου πρότεινα σε καμία περίπτωση cyta και wind, αν και θα σου δώσουν χαμηλότερες τιμές, η υπηρεσία που θα λαμβάνεις θα είναι στην καλύτερη μέτρια. Οι περισσότεροι εναλλακτικοί πάροχοι κατά καιρούς είχαν προβλήματα διασύνδεσης που στις VDSL είναι εμφανή, μπορεί να συγχρονίζεις 49999 και να μην μπορείς να κατεβάσεις με πάνω από 2MB/s επί παραδείγματι, η Vodafone είχε σοβαρά προβλήματα μέχρι πριν λίγους μήνες που από όσο φαίνεται τα έλυσε, η Forthnet είχε στο παρελθόν αντίστοιχα θέματα, οι cyta και wind έχουν συστηματικά προβλήματα διασύνδεσης.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Άκουη τον anderm, ξερει τι λεει. Αν παιρνεις απο καμπινα (καφαο) θα συγχρονιζεις 49999. Αν παιρνεις (οπως εγω, απο αστικο κεντρο) θα συγχρονιζεις χαμηλοτερα. Προσωπικα, το ΑΚ ειναι στα 500μ και συγχρονιζω στα 40000 (εχω wind). Το μοντεμ/ρουτερ που εδωσε η wind ηταν για τα πανηγυρια, αλλα με στα 100ευρω βρισκεις εξαιρετικες επιλογες επωνυμων μοντεμ/ρουτερ vdsl.

Θεωρω παντως οτι ο οτε δινει καλες προσφορες αυτο το διαστημα, καμμια σχεση με τα 50αρια που ζηταγε για vdsl παλια και προσωπικα, το καλοκαιρακι που θα τελειωσει το συμβολαιο θα μετακινηθω προς τα εκει. Το συμβολαιο μου στη wind ειναι 30 euro με 120' αστικα, απλα για να εχεις εικονα (το εχω 3-4 χρονια αν θυμαμαι καλα)
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

φιλος που εχει wind με 50αρα πιανει το πολυ 11-12.
εγω με απλη vodafone εχω σταθερα πανω απο 12-13
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem

φιλος που εχει wind με 50αρα πιανει το πολυ 11-12.
εγω με απλη vodafone εχω σταθερα πανω απο 12-13
Αναφερόμαστε στις τιμές συγχρονισμού. Η ταχύτητα που βλέπουμε στο speed test ή σε άλλες μετρήσεις από site έχει να κάνει με παρα πολλούς άλλους παράγοντες.
Στη wind πάντως βλέπω speed test από 10-25 ανάλογα με μέρα-ώρα
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Εγώ έχω wind με VDSL. Η ποιότητα είναι άριστη. Και σε φωνή και στο dsl.
Το vdsl από καφάο στα 50mbps όπου συγχρονίζει εκεί και τα δίνει και στο download, κατεβάζει σταθερά στα 5.5MB.
Ποτέ δεν είχα θέμα αποσυγχρονισμού, ποτέ διασύνδεσης.

Το vdsl modem ήταν ένα της huawei αν θυμάμαι καλά που άλλαξε κατευθείαν με ένα FRITZ!Box.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Να το δούμε λίγο πιο τεχνικά. 4 μέρη του δικτύου μας απασχολούν, το access δίκτυο, δηλαδή το FTTC κομμάτι και το κομμάτι χαλκού, το οποίο έχει στηθεί από τον ΟΤΕ δεν έχει bottlenecks, το edge δίκτυο είναι το εκάστοτε παρόχου και συνδέει κάποιους κεντρικούς του κόμβους με τα DSLAM. Υπάρχουν πάροχοι που συνδέουν core και edge network με nx1Gbps ή για μεγάλους κόμβους nx10Gbps , όπως κάλλιστα μπορεί να είναι η περίπτωση του avpap με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα. Τα προβλήματα σε αυτή τη περίπτωση είναι τοπικά σε επίπεδο DSLAM και δεν αφορούν όλους τους χρήστες εάν το capacity σε όλο το υπόλοιπο δίκτυο επαρκεί. Υπάρχει και η περίπτωση -όπως έγινε πριν λίγους μήνες στη Vodafone- να έχει πρόβλημα το core network ή και η διασύνδεση με tier1 provider- που δημιουργούνται προβλήματα σε όλους τους χρήστες του δικτύου.

Δοκιμάστε να κατεβάσετε από website με ένα connection και όχι με bittorrent πρωτόκολλα κλπ. Εκεί θα καταλάβετε εάν η σύνδεση συμπεριφέρεται όπως πρέπει, και φυσικά σε ώρες αιχμής.
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Ωραία, εγώ πάντως επειδή έχω κάτσει αρκετά χρόνια στη Vodafone (και παλαιότερα HOL), δεν είχα κανένα θέμα στην περιοχή μου. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει σε όλες με τη Vodafone, αλλά, αφού, δεν είχα θέμα έως τώρα, φαντάζομαι ότι δεν θα προκύψει με το VDSL. Υπάρχει δηλαδή κανείς σας που να είχε κάτω από 40 σε πακέτο έως 50; Επίσης, μήπως τελικά γνωρίζει κανείς σας τι modem δίνει η Vodafone για VDSL;

Ευχαριστώ!
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

H Vodafone δινει συνήθως το Huawei H168N.
Εγώ ειμαι σε Vodafone VDSL εδώ και 2 χρονια. Λαμβάνω την υπηρεσία απο καμπίνα ΟΤΕ (30 μέτρα από το σπιτι μου)

Οι ταχύτητες συγχρονισμού ειναι άριστες όπως αναμενόταν αλλά η εμπειρία μου κατά τις ώρες αιχμής είναι άθλια πραγματικα. Επειδή γνωρίζω πολύ κόσμο "εντός" ξερω οτι η αναβάθμιση που έκαναν δεν αρκεί για να καλύψει την αύξηση της συνδρομητικής βάσης και του traffic volume.

Σε ενα μήνα που λήγει το συμβόλαιο μου φεύγω ακόμα και τζάμπα να μου το δώσουν. Η δυσαρέσκειά μου αφορά και την ποιότητα της υπηρεσίας και την υποστήριξη (όσες φορές άνοιγα ticket στο Siebel για να δουν το πρόβλημα μου λέγανε βλακείες )
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Οι ταχύτητες συγχρονισμού ειναι άριστες όπως αναμενόταν αλλά η εμπειρία μου κατά τις ώρες αιχμής είναι άθλια πραγματικα. Επειδή γνωρίζω πολύ κόσμο "εντός" ξερω οτι η αναβάθμιση που έκαναν δεν αρκεί για να καλύψει την αύξηση της συνδρομητικής βάσης και του traffic volume.

και εγω απο wind εχω σκοπο να φυγω και να μεταπηδησω σε οτε. Το μονο που με ανησυχει λιγο ειναι οτι ο οτε κανει μεγαλο ανοιγμα για να προσελκυσει νεους συνδρομητες και να δουμε αν θα "αντεξουν" τον φορτο οι συνδεσεις του προς εξωτερικο. Τελος του χρονου, οταν (θεωρητικα) θα αρχισουν να μπαινουν online και οι καμπινες που υποστηριζουν vectoring, ο φορτος θα αυξηθει. Απο την αλλη, οι πληροφοριες που κατα καιρους μας εχουν δωσει ανθρωποι "εκ των εσω" με κανουν να πιστευω οτι το backbone του ειναι αρκετο για να υποστηριξει το περισσοτερο traffic.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

O 'πειρασμός" για μένα ειναι οτι στην πολυκατοικια που ειμαστε ο ένοικος που μένει ακριβώς από κάτω μας εχει Wind και ειναι απόλυτα ευχαριστημένος. Θεωρητικά αν έβαζα Wind θα έπρεπε να ειχα κατά 95% την ίδια "εμπειρία".
Η δε τιμή που πληρώνει για VDSL + τηλεφωνια ειναι αστεία πραγματικά.

Αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω..
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Δεν το γνώριζα ότι συνεχίζει να έχει πρόβλημα η Vodafone, φαντάζομαι σε μεμονομένες περιοχές, πρίν λίγους μήνες υπήρχε γενικευμένο πρόβλημα ωστόσο. Επί της ουσίας, υπάρχουν πολλά tiers που μπορεί να μπουκώσει η κατάσταση. Με τα NGA βλέπουμε τι ψάρια πιάνει ο κάθε πάροχος μιας και οι συγκρίσεις θα γίνονται αποκλειστικά μεταξύ δικτύων.
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

H Vodafone δινει συνήθως το Huawei H168N.
Εγώ ειμαι σε Vodafone VDSL εδώ και 2 χρονια. Λαμβάνω την υπηρεσία απο καμπίνα ΟΤΕ (30 μέτρα από το σπιτι μου)

Οι ταχύτητες συγχρονισμού ειναι άριστες όπως αναμενόταν αλλά η εμπειρία μου κατά τις ώρες αιχμής είναι άθλια πραγματικα. Επειδή γνωρίζω πολύ κόσμο "εντός" ξερω οτι η αναβάθμιση που έκαναν δεν αρκεί για να καλύψει την αύξηση της συνδρομητικής βάσης και του traffic volume.

Σε ενα μήνα που λήγει το συμβόλαιο μου φεύγω ακόμα και τζάμπα να μου το δώσουν. Η δυσαρέσκειά μου αφορά και την ποιότητα της υπηρεσίας και την υποστήριξη (όσες φορές άνοιγα ticket στο Siebel για να δουν το πρόβλημα μου λέγανε βλακείες )

Ποια η εμπειρία σου απο το μοντεμ αυτό; έχεις ήσυχο το κεφάλι; Ένα σημαντικό θέμα είναι και το σήμα...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Ειναι σταθερο αλλά δεν σηκώνει πολλές (ασύρματες) συσκευές συνδεδεμένες και το σήμα του ήταν ανεπαρκές για το χώρο μου (~120τμ)
Εγώ το κράτησα 2-3 μήνες και μετά το άλλαξα με ένα TP-Link 9980 από το οποίο ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Ειναι σταθερο αλλά δεν σηκώνει πολλές (ασύρματες) συσκευές συνδεδεμένες και το σήμα του ήταν ανεπαρκές για το χώρο μου (~120τμ)
Εγώ το κράτησα 2-3 μήνες και μετά το άλλαξα με ένα TP-Link 9980 από το οποίο ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Εμένα είναι αρκετά μικρότερος ο χώρος (περίπου 75 τμ), αλλά χρησιμοποιούμε αρκετές ασύρματες συσκευές. Laptop, δύο smartphone και ανά περίσταση και παραπάνω smartphone. Αν δω ότι δεν την παλεύει, θα πάρω κάποιο σαν το δικό σου. Εκτός αν έχει θέμα μόνο στο σήμα και καμία συσκευή tp-link από αυτές που βελτιώνουν το σημα του wifi
 

dpapav

Senior Member
19 June 2006
583
Αθηνα
Απάντηση: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Ηρθε πραγματι το vdsl στην Καλλιθεα; Τελευταια φορα που ειχα ελεγξει δεν υποστηριζε την περιοχη μου κοντα στον σταθμο Ησαπ Καλλιθεας. Σε ποια περιοχη της Καλλιθεας αναφερεσαι ;
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Τα "φώτα" σας για αυτό το πακέτο VDSL της Vodafone-Τι "παίζει" με modem...

Λοιπόν, παιδιά. Τελικά... μάπα το καρπούζι!

Αρχικά, μπήκα στο site της Vodafone λίγες ημέρες μετά την τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με την εταιρεία, ώστε να δω ποια ακριβώς πακέτα έχουν, αν και καμιά φορά αλλά δίνουν τηλεφωνικά και άλλα στα φυσικά καταστήματα και στο site τους. Επειδή, μπήκα είπα να κάνω και έναν έλεγχο διαθεσιμότητας επειδή όλον αυτόν τον καιρό δεν έχω βρει γνωστό μου που να έχει δυνατότητα για VDSL στην Καλλιθέα. Συν του ότι και εδώ δεν βρήκα κάποιον από Καλλιθέα να έχει. Μου έβγαλε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα και για να σιγουρευτώ, επειδή δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι αυτή η εφαρμογή, ξαναεπικοινώνησα μαζί τους. Και μέσω chat που μου είπαν ότι δεν γίνεται απ' ότι βλέπουν, αλλά και τηλεφωνικά που ξέρουν τι ακριβώς γίνεται.

Η κοπέλα μου είπε ότι δεν γίνεται ακόμα και με ρώτησε αν έχω κάποιο θέμα με την ταχύτητα και ρωτάω. Στη συνέχεια μου είπε και κάποια άλλα πράγματα (με στόχο προφανώς να με ευχαριστεί ως πελάτη) και μου εξήγησε πώς έχει η κατάσταση. Μου είπε ότι η Καλλιθέα είναι από τις λίγες περιοχές στην Αττική που δεν έχουν ακόμα VDSL και ότι γίνονται προσπάθειες ώστε να βάλουν το συντομότερο δυνατό και πως μπορεί σε λίγους μήνες να γίνει εφικτό. Μου είπε πως από τον Απρίλιο γίνονται έργα σε τέσσερις πολυπληθείς περιοχές. Καλλιθέα, Πειραιά, Νέα Ιωνία, Πανόρμου. Λέει ότι θα τοποθετηθούν και δικά τους ΚΑΦΑΟ (δεν κατάλαβα αν εννοούσε σε κάποια σημεία ή παντού) και από αυτά πιθανόν να έχουν 50άρα, μπορεί, όμως και 30άρα στην αρχή.Με έβαλε στη λίστα ενδιαφερομένων και μου είπε ότι αν καταστεί εφικτό να βάλω VDSL θα με ειδοποιήσουν το συντομότερο δυνατό και να έχω στο μυαλό μου να πάρω τηλ εγώ σε 1-2 μήνες, μήπως και τους προλάβω.

Τώρα, μπορεί να μου τα παρουσίασε και λίγο πιο ωραία τα πράγματα, για να μην γκρινιάξω παραπάνω επειδή το έκανα στην αρχή, λόγω του ότι η άλλη η κοπέλα είχε πει ότι μπορώ να βάλω VDSL. Πάντως, είναι σίγουρο ότι αυτή το "είχε" πιο πολύ πάνω στη δουλειά. Ήξερε να μου εξηγήσει καλύτερα, ενώ η άλλη όταν της είπα ότι τόσο καιρό δεν είχε και μήπως δεν έχω και τώρα, απάνταγε μονολεκτικά και δεν μου φαινόταν σίγουρη.

Αυτά! Ελπίζω να αλλάξει κάτι σύντομα.

Υ.Γ.: Με συγχωρείτε όσοι από Καλλιθέα πήρατε τη χαρά και μετά... προσγειωθήκατε απότομα. Το ίδιο έπαθα και εγώ.