Soundproofing Acoustic Foam Wall Panels σε υπογειο

8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Καλημερα και καλη Κυριακη σε ολους.

Μπαινω γρηγορα στο θεμα....

Υπογειο και εχουν ξεκινησει οι εργασίες για κατασκευη Home Theater 9.2 ,8θεσιο και με 99.9% προσωπική εργασια.

Ο χωρος ειναι 58,73 τ.μ ,με υψος 2.4 μετρα

Εκει που θα ειναι το πανι (120') και L-R-C θα τοποθετηθη κουρτινα μαυρη χονδρη να καλυπτη και την πορτα ,
ισωμερος αριστερα και δεξια.

Απο εκει και πισω (πορτα και πισω) και για θεμα αισθητικης αλλα και για θεμα ηχου σε ολο τον τοιχο γυρο γυρο το παρακατω πανελ
οπου θα χρειαστουν περιπου στα 100 κομματια με κοστος 130-140 ευρω για τους πλαινους τοιχους

Κατι αναλογο λεω και για το ταβανι..το ιδιο πανελ (με γραμμες) ή σε σχημα πυραμιδας...

Στους δυσκολους καιρους που περναμε δεν υπαρχουν δυνατοτητες για extreme καταστασες...γνωριζω πολυ καλα πως η καλυτερη λυση ειναι η κλασικη με γυψοσανιδα - πετροβαμβακα κτλ....δεν εχω την δυνατοτητα αυτη και ετσι κοιταω σε κατι οικονομικο και τιμιο.

Παρακαλω την αποψη σας οσον αφορα την ακουστικη του χωρου...

Παραθέτω και καποιες φωτο...

s-l1600.jpgs-2.jpg22.jpgunnamed6.jpg



Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και την οποια βοηθεια σας..!!!unnamed.jpg
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Για να βοηθησω λιγο οσον αφορα με την απορια που εχω στην ακουστικη του χώρου μου....

Αυτο που ρωταω ποιο απλα ειναι, οτι ο χώρος μου βαζωντας αυτα τα πανελ στους τοιχους και μάλλων και σε ταβανι θα μετατραπη περίπου σε ηχητικά «νεκρός» έτσι..???

Το θελουμε αυτο σε χωρους Home Theater ή θελουμε και αντανακλασεις..??
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Θα ηθελα να σου επισημάνω οτι αλλο ακουστική φροντίδα και αλλο ηχομόνωση .
Εσυ τι θέλεις απο τα δυο να κανεις ?
Διότι το ενα δεν αναιρεί το αλλο .
Το πιο πιθανο ειναι οτι εκτος απο τα χρήματα που θα χαλασεις ειναι να κανεις και μια τρύπα στο νερό .
Θα πνίξεις τις υψηλές συχνότητες και δεν θα έχεις κανει απολύτως τίποτα για τις χαμηλές .
Λύσεις υπαρχουν .
Ένας άνθρωπος θα σε καθοδηγήσει σωστά και σου κανει απόσβεση στα χρήματα που θα ζητήσει για να σου πει πως θα βαδίσεις σωστά με σχέδιο πάνω απο όλα .
Μόνο έτσι δεν θα κανεις μια τρύπα στο νερό ...
Ειναι και η απάντηση γιατι δεν σου απαντάει κανένας ...
Ελπιζω να σε βοήθησα .
Η απόσταση απο Αθήνα δεν ειναι μεγάλη για να έρθει κάποιος
Υπαρχουν άνθρωποι που αγαπούν αυτό που κάνουν και δεν παίρνουν μίζα για να ψωνίσεις απο κάπου συγκεκριμένα ....
Ειναι λογικοί σε αυτό που προσφέρουν και δεν σε γδέρνουν ...
Ελπιζω να βρεις την σωστή καθοδήγηση αρκει να μην ντραπείς να ρωτήσεις και να βαλεις το μυαλό σου να δουλέψει ...
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Θα ηθελα να σου επισημάνω οτι αλλο ακουστική φροντίδα και αλλο ηχομόνωση .
Εσυ τι θέλεις απο τα δυο να κανεις ?
Διότι το ενα δεν αναιρεί το αλλο .
Το πιο πιθανο ειναι οτι εκτος απο τα χρήματα που θα χαλασεις ειναι να κανεις και μια τρύπα στο νερό .
Θα πνίξεις τις υψηλές συχνότητες και δεν θα έχεις κανει απολύτως τίποτα για τις χαμηλές .
Λύσεις υπαρχουν .
Ένας άνθρωπος θα σε καθοδηγήσει σωστά και σου κανει απόσβεση στα χρήματα που θα ζητήσει για να σου πει πως θα βαδίσεις σωστά με σχέδιο πάνω απο όλα .
Μόνο έτσι δεν θα κανεις μια τρύπα στο νερό ...
Ειναι και η απάντηση γιατι δεν σου απαντάει κανένας ...
Ελπιζω να σε βοήθησα .
Η απόσταση απο Αθήνα δεν ειναι μεγάλη για να έρθει κάποιος
Υπαρχουν άνθρωποι που αγαπούν αυτό που κάνουν και δεν παίρνουν μίζα για να ψωνίσεις απο κάπου συγκεκριμένα ....
Ειναι λογικοί σε αυτό που προσφέρουν και δεν σε γδέρνουν ...
Ελπιζω να βρεις την σωστή καθοδήγηση αρκει να μην ντραπείς να ρωτήσεις και να βαλεις το μυαλό σου να δουλέψει ...
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Επισης για να έχεις σωστο αποτέλεσμα μην νομίζει οτι θα την βγάλεις κάτω απο 3000 ευρω για υλικά και δεν εννοω τις Κουρτινες ....
Φιλικα πάντα ...
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Mακη καταρχας σε ευχαριστω παρα πολυ...

Το γνωριζω και το εχω ψαξει για θεμα ηχομονωσης ,αλλα δεν θα μπωρεσω ακομα να παω σε αυτο το επιπεδο ,ειναι αρκετα τα χρηματα οπως εγραψες και εσυ ,στο μελλον ναι θα τα κανω.

Στην παρουσα φαση θελω να κανω κατι σε ακουστική φροντίδα ,να ''φτειαξω'' τον χωρο που ειναι άδειος ,για να μην εχω αντίλαλους κτλ.

Σε μονοκατοικια ειμαι ,δεν εχω θεμα να ενοχλησω κανενα και ουτε υπαρχη προβλημα στο σπιτι κτλ.

Μου εγραψες οτι ''Θα πνίξεις τις υψηλές συχνότητες'' δλδ στον χωρο τον δικο μου ή επανω στο σπιτι?

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι ο ηχος ,ΜΟΝΟ στο χωρο που θα στηθουν ολα τα μηχανηματα.

Αυτη την στιγμη τα εχω στο σαλονι για να καταλαβεις.
 
Last edited:

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Στο χωρο τον δικό σου εννοω.
Το θεμα του χτηπογενη θορύβου ειναι αλλο προβλημα δυστηχως .
Αλλο το rt60 στις χαμηλές συχνότητες και αλλο στις χαμηλές ...
Και η κολώνα που έχεις εκει δυστηχως ειναι μεγαλο προβλημα που θέλει πολυ δουλεια για τα στάσιμα ...
Δεν έγραψες τα ηχεία που έχεις ...
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Soundproofing Acoustic Foam Wall Panels σε υπογειο

Ηχεία 9.2

http://www.crystalaudio.gr/el/crystal-acoustics-t3-7-2-ul-7-2-reference-home-theatre-system.html

Speakers L/R : TX-T3 Special Edition (THX ULTRA 2)
Speakers Presence:ΤΧ-Β1
Speakers center : THX-CT Special Edition (THX SELECT)
Surround.:THX-D Special Edition (THX SELECT)
Surround Back:THX-D Special Edition (THX SELECT)
Subwoofer : 2x THX-12SUB

Ενισχυτής:
Pionner LX57

Τελικοι:
ROTEL RMB-1075
ROTEL RB-1090
ROTEL RMB-1095

το ειχα σκεφτεί καπως ετσι...

http://autocraftva.com/diy-home-des...ry-ideas-about-home-theater-design-on-classic

ολο με κουρτινα μαυρη γυρο γυρο ,αλλα βρηκα τα παραπανω πανελ με τιμη +20 ευρο παραπανω σε κοστος απο την κουρτινα και γι'αυτο ρωτησα πως θα ειναι ηχητικα περιπου.

Εκει με την κολώνα θα κλεισει ο χωρος και θα ειναι 3,20 και εκει που θα ειναι τα καθισματα.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Πρέπει να φτοιξεις εναχωρο ο οποίος να ειναι χωρις κολωνες μέσα
Οπως ειναι η φωτογραφία με την κουρτίνα πχ

Μεγαλύτερη δουλεια θα εκανες με αριθερμ πχ η κοκοραμπερ .
Ψάχνεις τα υλικά που σου λέω στον Λαζαράκη πχ .
Οριοθέτησε τον χωρο πρώτα με τοιχο.
καλύτερα να τον μικρήνεις παρα να εχει κολώνα μέσα ...
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Μια λυση εινσι να βαλεις την οθονη στο 3.22 και να χτίσεις τοίχο
Γλυτωνεις πολλα προβλήματα
Τα μηχανήματα εννοειται έξω απο τον χωρο ...
Πίσω απο τον τοιχο που θα χτίσεις ...
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Soundproofing Acoustic Foam Wall Panels σε υπογειο

Άλλη ερώτηση ...
Γιατι 8θεσιο ?

Εχω 2 3αδες απο τα village και με αυτα θα κανω αρχη και μετα ελεγα να εβαζα και δυο πολυθρονες relax...

Τα παταρια που εχω στα σκαρια να φτειαξω ,τα εχω το πισω στα 40cm υψος και 1.20 φαρδος και το εμπρος στα 20cm υψος και 1.20.