Studio monitors η ηχεια υπολογιστη?

Screamer-hg

New member
14 May 2017
13
Καλησπερα ψαχνομαι για ηχεια και θα ηθελα να εχουν καλη ποιοτητα ειναι το πιο σημαντικο για μενα και ειμαι αναμεσα σε studio monitors που ειναι τα
JBL LSR305 και τα KRK Rokit 5 G3και σε ηχεια υπολογιστη που η επιλογη ειναι αυτα
Edifier S730Δεν ξερω ποιες ειναι οι διαφορες σε studio monitors και σε κανονικα ηχεια αν ξερει καποιος ας μου πει...(διαβασα οτι τα πρωτα ειναι καλα για μεσαιες συχνοτητες και οτι στις πολυ ψηλες και χαμηλες ισως ειναι καλυτερα τα κλασσικα ηχεια υπολογιστη που δινουν περισσοτερο (χρωμα) στον ηχο)
Η χρηση θα ειναι μουσικη κυριως δεν ασχολουμαι επαγγελματικα απλα θελω να ακουω ποιοτικα την μουσικη μου (youtube)
Θα μπει και μια καρτα ηχου και θα ηθελα και εκει μια βοηθεια να παρω καρτα ηχου για pc η καποιες επαγγελματικες οπως οι scarlett ??
 
Last edited by a moderator:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
JBL και scarlett θα αγόραζα στη θέση σου, ωραίες επιλογές!...μόνο με το youtube θα μαλώσουμε λίγο:smile:

Καλώς Όρισες στο φόρουμ και καλά να περάσεις!!!

Πες μας όμως και διαστάσεις δωματίου καθώς και αποστάσεις από τους τοίχους (από τα ηχεία) για να σε βοηθήσουμε με την επιλογή των ιντσών των μονάδων και την γενική τοποθέτηση. Επίσης αν μας πεις και budget ίσως μπορέσουμε να σου προτείνουμε και κάτι ακόμα καλύτερο.

Για τις διαφορές των Monitors VS Speakers σου βάζω ένα λινκ για διάβασμα, αλλά σε γενικές γραμμές: Ιδανικά ένα monitor πρέπει να είναι οσο πιο flat γινεται και ότι του δώσεις να παίξει να το παίξει έτσι ακριβώς όπως ηχογραφήθηκε και αυτό πολύ απλά γιατί τα μονιτορ υποτίθεται ότι ειναι εργαλεία για μουσικούς παραγωγούς κλπ άλλο αν εμείς τα χρησιμοποιουμε και για να ακούμε μουσική....τα ηχεία από την άλλη συνηθως η κάθε εταιρία έχει ένα στυλ ήχου δηλαδή χρωματίζει τον ήχο όπως πιστεύει ότι θα αρέσει στο καταναλωτή. Φυσικά υπάρχουν και διαφορές στις συνδέσεις κτλ
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Αυτος το εξηγεί απλοϊκά και εχει και χαβαλέ. https://www.youtube.com/watch?v=qHfkym9E6nI

Αλλα να θυμάσαι οτι τα μονιτορ επειδή δεν ωραιοποιούν το συνολικό ακουστικό αποτέλεσμα αυτό θα πει οτι αν του δώσεις μαπα ήχο θα σου βγάλει μάπα ήχο και αν η μουσική που ακούς είναι π.χ μόνο παλιές ηχογραφήσεις ή συμπιεσμένα αρχεία (mp3, youtube) κτλ τότε το μονιτορ ίσως να μην είναι και η καλύτερη επιλογή για σένα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Νομιζω πως κάπου στη μέση είναι τα μοντέλα της audio engine. Πιο σοβαρά απο τα ηχεία υπολογιστη, πιο συγχωρητικά απο τα καθαρά studio monitor.
Αν και νομιζω πως τα krk δεν είναι παραδοσιακός μόνιτορ ήχος.
Και το jbl ενδιαφέρον φαίνεται ενω και προς fostex μεριά θεωρώ οτι μια ακρόαση αξίζει.
 

Screamer-hg

New member
14 May 2017
13
Καλως σας βρηκα!
Οι διαστασεις ειναι 2,80x4,00 και τα ηχεια απεχουν απο τον πισω τοιχο 15 εκατοστα.
Με τα λεγομενα σας αλλα και με το βιντεακι που ειδα νομιζω οτι ισως θα πρεπει να κινηθω σε ηχεια υπολογιστη εναντι των monitors γιατι δεν ασχολουμαι με επεξεργασια ηχου και για μουσικη που θα ακουω θα το θελω το μπασακι μου.
Τωρα φανταστειτε εχω αυτο το συστημα hi-fi (panasonic sa-ak270) χωρις καρτα ηχου και ειναι λιγο χαλια ο ηχος τους.
Επισης μηπως να επερνα μια καρτα ηχου για pc οπως αυτη (Asus Xonar DX) εναντι μια επαγγελματικης?? για τον λογο του οτι μου φαινεται πιο απλη και ειναι εσωτερικη.
Περιμενω τις γνωμες σας :)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Οι εσωτερικές κάρτες ήχου είναι λίγο λότο,εξαρτάται βέβαια κι από το υπόλοιπο hardware του υπολογιστή,αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις μαζί με την μουσική μεταφέρουν και θορύβους που τσιμπάνε από φουρφούρια,δίσκους,κλπ.
Το ίδιο βέβαια μπορεί να συμβεί και με εξωτερικές αλλά εκεί είναι μικρότερες οι πιθανότητες.
 

Screamer-hg

New member
14 May 2017
13
Re: Απάντηση: Studio monitors η ηχεια υπολογιστη?

Οι εσωτερικές κάρτες ήχου είναι λίγο λότο,εξαρτάται βέβαια κι από το υπόλοιπο hardware του υπολογιστή,αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις μαζί με την μουσική μεταφέρουν και θορύβους που τσιμπάνε από φουρφούρια,δίσκους,κλπ.
Το ίδιο βέβαια μπορεί να συμβεί και με εξωτερικές αλλά εκεί είναι μικρότερες οι πιθανότητες.

Το υπολοιπον hardware ειναι πολυ δυνατο γιατι ο υπολογιστης ειναι 4 μηνων και στοιχησε 2,300
αν επερνα μια εξωτερικη σαν και αυτην (Asus Xonar U7) θα ηταν καλη επιλογη?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Προσωπικά θα προσανατολιζόμουν σε εταιρίες που παραδοσιακά είναι δοκιμασμένες από επαγγελματίες αλλά κι από ερασιτέχνες που ψάχνουν σωστό ήχο.
Μια χαρά και οι Asus,Creative,κλπ αλλά (προσωπικά τονίζω) θεωρώ πως με τα ίδια χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο αν πας σε Tascam,Focusrite,κλπ.

Εξαρτάται βέβαια κι από τις απαιτήσεις,αν πχ θέλεις να παίζεις ότι format υπάρχει θα πρέπει να πας σε κάτι με μεγαλύτερες δυνατότητες (μιλάω για DSD,DXD,κλπ. )
 

Screamer-hg

New member
14 May 2017
13
Re: Απάντηση: Studio monitors η ηχεια υπολογιστη?

Προσωπικά θα προσανατολιζόμουν σε εταιρίες που παραδοσιακά είναι δοκιμασμένες από επαγγελματίες αλλά κι από ερασιτέχνες που ψάχνουν σωστό ήχο.
Μια χαρά και οι Asus,Creative,κλπ αλλά (προσωπικά τονίζω) θεωρώ πως με τα ίδια χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο αν πας σε Tascam,Focusrite,κλπ.

Εξαρτάται βέβαια κι από τις απαιτήσεις,αν πχ θέλεις να παίζεις ότι format υπάρχει θα πρέπει να πας σε κάτι με μεγαλύτερες δυνατότητες (μιλάω για DSD,DXD,κλπ. )

dsd,dxd δεν ξερω τι ειναι σορρυ αλλα δεν εχω ξανα ασχοληθει με ηχο και οτι ξερω ειναι απο αυτες τις 2 μερες που ψαχνομαι :smile:
αφοσον ειναι στα ιδια χρηματα καλυτερες θα ηταν καλυτερα τοτε να κινηθω προς τα εκει...εχεις να μου προτεινεις καποια με οριο τα 100 αντε 120 αν τα αξιζει
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Studio monitors η ηχεια υπολογιστη?

...εχεις να μου προτεινεις καποια με οριο τα 100 αντε 120 αν τα αξιζει

Συγκεκριμένα όχι,πολλοί φίλοι εδώ όμως παίζουν με αντίστοιχες,ίσως σε κατευθύνουν κατάλληλα.
(DSD και λοιπά είναι format ήχου πολύ υψηλής ανάλυσης,αρκετά δημοφιλή στον κύκλο μας,απαιτούν όμως εξοπλισμό που να μπορεί να τα αναπαράγει από την αρχή ως το τέλος της αλυσίδας.Θεωρώ πως σε αυτή την φάση σου δεν σου χρειάζονται,οπότε αγνόησε τα. )
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία της audioengine είναι ιδανικά για αυτό που ψάχνεις. Επίσης εναλλακτικά μπορείς να δεις και την m audio που δεν έχει αυστηρά μόνιτορ ήχο. Σε USB κάρτα ήχου η Fiio e10 k είναι πολύ καλή και μπορεί να σταθεί επάξια με τέτοια ηχεία. Επίσης αν κινηθείς τελικά σε audioengine κάποια μοντέλα έχουν ενσωματωμένη usb κάρτα ήχου.
 

Screamer-hg

New member
14 May 2017
13
Απο audioengine εχω δει τα Audioengine A5+.Την fiio e10 k δεν την βρισκω ισως ειναι παλιο μοντελο.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
H ASUS βγαζει καλές κάρτες ήχου όπως η ESSENSE STX αλλά οι εξωτερικές της όπως η U7 ΔΕΝ αξίζουν. Είναι πιο πολύ για gaming χρήση. Με μια απλή scarlet θα δεις διαφορά τόσο στην "εικόνα" όσο και στα δυναμικά. Η fiio συγκριτικά που φάνηκε ότι έχει λίγο πιο γλυκό ήχο. Όχι άσχημο, απλως διαφορετικό (εχουν περάσει από το pc μου ολες οι προανεφερμενές καρτες/dac απο και έχω κρατήσει την scarlet με τα jbl 305). Επίσης προσοχή στα καλώδια. Δεν έιναι απαραίτητο να πάρεις ακριβά, αλλά τα απλά απο 2 εως 15-20 ευρώ που πουλάνε συνήθως στις αλυσίδες καταστημάτων χαλάνε πολύ τον ήχο και τραβάνε πολύ σκουπίδι που ως συνήθως τα μονιτορ στο βγαζουν στην φόρα. Δηλαδή ειναι κρίμα να συνδέσεις τα μηχανήματα σου με ένα απλό μαυροκόκκινο RCA.

YΓ. Να προτιμήσεις XLR σύνδεση.
 

Screamer-hg

New member
14 May 2017
13
H ASUS βγαζει καλές κάρτες ήχου όπως η ESSENSE STX αλλά οι εξωτερικές της όπως η U7 ΔΕΝ αξίζουν. Είναι πιο πολύ για gaming χρήση. Με μια απλή scarlet θα δεις διαφορά τόσο στην "εικόνα" όσο και στα δυναμικά. Η fiio συγκριτικά που φάνηκε ότι έχει λίγο πιο γλυκό ήχο. Όχι άσχημο, απλως διαφορετικό (εχουν περάσει από το pc μου ολες οι προανεφερμενές καρτες/dac απο και έχω κρατήσει την scarlet με τα jbl 305). Επίσης προσοχή στα καλώδια. Δεν έιναι απαραίτητο να πάρεις ακριβά, αλλά τα απλά απο 2 εως 15-20 ευρώ που πουλάνε συνήθως στις αλυσίδες καταστημάτων χαλάνε πολύ τον ήχο και τραβάνε πολύ σκουπίδι που ως συνήθως τα μονιτορ στο βγαζουν στην φόρα. Δηλαδή ειναι κρίμα να συνδέσεις τα μηχανήματα σου με ένα απλό μαυροκόκκινο RCA.

YΓ. Να προτιμήσεις XLR σύνδεση.
Τα jbl 305 η τα audioengine 5+??
Και πρότεινε μου μια κάρτα αν μπορείς είμαι ανίδεος 😆
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
εαν σε ενδιαφερει μονο stereo ακροασεις και οχι πολυκαναλα κτλ, δε κοιτας καλυτερα κανα απλο dac τυπου Cambridge Audio DacMagic XS ... παιζει μια αγγελια με ενα καπου στα 100ε ... υπαρχουν πολυ αξιολογα usb dac, στο 100αρικακι..