[Δωρεάν από 60$] ON1 Effects 10.5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά



https://www.on1.com/promo/0517-effects/



ON1_Effects_10.5.jpg


User Guides
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Για να δούμε τι λέει μια και η Google έκανε το Nik δωρεάν αλλά σταμάτησε την εξέλιξή του... Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :2thumb22sup:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: [Δωρεάν από 60$] ON1 Effects 10.5

Το κατέβασα και το φόρεσα στο lightroom ως plugin θα κανω καποιες δικιμές αλλά θα δοκιμαστεί πολύ η υπομονή μου γιατί βλέπω αργή μετάβαση μεταξύ τους ειδικά σε αρχείο hires που είναι αρκετά μεγάλο.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Το δούλεψα λίγο μέσα από το PS, έχει πολλά (πάρα πολλά) έτοιμα φίλτρα χωρισμένα σε κατηγορίες όπως τα περισσότερα του είδους. Έχει δυνατότητα να δουλεψεις σε layers ή κατευθείαν σε αντίγραφο ώστε να μείνει απείραχτο το αρχικό. Είναι εξίσου αργό με το Nik, και θέλει προσοχή τι φίλτρο περνάς ανάλογα με την φωτογραφία για να μην ρίξεις την ποιότητα - και δεν εννοώ αυτά που το κάνουν επίτηδες. Όχι κάτι το εξαιρετικό αλλά ενδιαφέρον, θα ασχοληθώ περισσότερο και τα ξαναλέμε...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Κι εγώ το κατέβασα πριν από λίγο και έπαιξα με τα έτοιμα φίλτρα φιλμ.

Δεν μου αρέσει πως αλλιώς φαίνεται η φωτογραφία ανοιγμένη από το ON και αλλιώς όταν την σώσεις και την ανοίξεις στο ACR. Κλασικά όπως συμβαίνει και με άλλα λογισμικά....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να το χρησιμοποιείς στο "τελειωμένο" jpeg για να του δώσεις την τελική μορφή του. Θέλει βέβαια προσοχή γιατί κάποια φίλτρα προσθέτουν θόρυβο - επαναλαμβάνω, θόρυβο - και όχι grain που σε μερικές επιλογές αποτελούν μέρος της αισθητικής προσέγγισης.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Δεν το είχα σκεφθεί.

Συνήθως δουλεύω το RAW αρχείο και σώνω σε TIFF πάντοτε. Ότι επιπλέον αλλαγές κάνω τις κάνω στο τελικό TIFF και μετατρέπω σε jpeg μόνο όταν έχω τελειώσει και θέλω να ανεβάσω την εικόνα.