Επιλογή low budget ηχεία για pc, help please

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hara75gr

New member
12 December 2012
20
Καλημέρα, θέλω καινούργια ηχεία για παλιό ΗΥ, κατά προτίμηση 2.0 ή 2.1, λόγω έλλειψης χώρου κυρίως(έχω 5.1, αλλά στο συγκεκριμένο χώρο δεν θα αποδώσει σωστά). Maximum budget τα 50 , το ξέρω ότι είναι λίγα, αλλά η χρήση που θα γίνει, είναι περιστασιακή για ταινίες και μουσική, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Το ξέρω ότι σε αυτά τα χρήματα ζητάω πολλά(άτιμη κρίση), αλλά θέλω να μπορώ να ακούσω με αξιοπρέπεια τη μουσική μου(να έχει και το μπάσο του) και να μπορώ να δω και καμιά ταινία
Είμαι μεταξύ των παρακάτω για την ώρα:
2.0
http://www.e-shop.gr/genius-sp-hf1250b-two-way-hi-fi-wood-speakers-p-PER.570071 genius hf1250b 42.9 (προσφορά)
http://www.e-shop.gr/genius-sp-hf500a-wooden-pc-speakers-p-PER.505223 genius hf500a 34.9 (προσφορά)
https://pairno.gr/speaker-edifier-r980t 53 edifier r980t(είμαι Θεσσαλονίκη, οπότε αυτή είναι η φθηνότερη τιμή )
2.1
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=34487&cat=32 39 creative 53300

http://www.e-shop.gr/genius-sw-g21-1250-4-piece-gaming-speakers-p-PER.505622 52.9 GENIUS SW-G2(προσφορά)

Θα παρακαλούσα οι προτάσεις σας(αν υπάρξουν), να είναι στα οικονομικά όρια που έβαλα, να είναι(όσο γίνεται) ανθεκτικά στο χρόνο και δεν με πειράζει αν είναι και αγορά από εξωτερικό(Ευρώπη), αρκεί να υπολογιστούν όλα τα έξοδα στο κόστος(π.χ. το Amazon έχει 18-20 μεταφορικά για ηχεία)
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια σας



Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

hara75gr

New member
12 December 2012
20
Αυτά που σκεφτόμουν δλδ(genius, edifier, creative), είναι χειρότερα από τα Logitech και γιατί?

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Η Logitech έχει παραδοσιακά τον καλύτερο ήχο στα πολύ φτηνά ηχεία υπολογιστών. Έπεται η Creative. Σε κάθε περίπτωση τέτοια ηχεία να ξέρεις ότι είναι φτιαγμένα να έχουν εμφατικές κάποιες ζώνες συχνοτήτων στα μπάσα και τα πρίμα με αποτέλεσμα κάθε μουσικό κομμάτι να έχει το ίδιο για παράδειγμα δυνατό μεν μπάσο αλλά ψεύτικο σε μια ακριβώς μικρή ζώνη (αφού το συντονίζουν εκεί).
 

hara75gr

New member
12 December 2012
20
Thanks, οπότε κοιτάω για Logitech ή creative, απλά σε αυτές τις τιμές μόνο 2.1 βγάζουν αυτοί, σε σχετικά αξιοπρεπή ηχεία και ψηνόμουν για 2.0. Θα συμβιβαστώ μάλλον...

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εγώ θα προτιμούσα το Edifier , είναι το μόνο από
την παραπάνω λίστα που έχει ελπίδες να ακούγεται σαν ηχείο
και όχι σαν πλαστικός κουβάς.
 

hara75gr

New member
12 December 2012
20
Κι εγώ για εκεί έλεγα ή κάποιο από τα genius 2.0, αλλά οι προλαλήσαντες αλλά λένε... Το εξίσου βασικό για μένα, είναι να έχει και αντοχή στο χρόνο(έχω π.χ. creative 5.1 καμιά δεκαετία). Τα genius ή τα edifier, είναι τόσο ανθεκτικά ή creative, Logitech? Μπερδεύτηκα περισσότερο

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Να μη σε πάρω στο λαιμό μου, δεν έχω ακούσει τα edifier, από εμφάνιση δείχνουν ότι είναι ξύλινα κάποιου είδους, εγώ μιλούσα για πλαστικά που έχω ακούσει αρκετών εταιριών.

Ίσως έχουν καλό ήχο edifier έχω ακούσει studio monitors είναι πολύ ουδέτερα και καλά.
 

hara75gr

New member
12 December 2012
20
Ωραία, πάλι απ' τη αρχή λοιπόν...απλά διάβασα καλές κριτικές για edifier & genius(για τα συγκεκριμένα μοντέλα) Και ναι, λένε ότι είναι ξύλινα. Για τα genius που είναι σε προσφορά τι λέτε? Είναι vfm και δοκιμασμένα στο χρόνο?

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν νομίζω!
Τα τελευταία χρόνια η edifier έχει κάνει καλό όνομα και κατασκευαστικά δείχνουν καλύτερα.
Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος ας μας πει!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Με 50 ευρώ θα πάρεις συσκευή των 50 ευρώ.
Αυτό σημαίνει ότι δεν μπαίνες στην διαδικασία των πολλών απαιτήσεων.
Μπορεί να σου αντέξουν εξι μήνες αλλά και έξι χρόνια.
Παρε ότι σου ακούγεται καλύτερα λοιπόν......όλα διεκπεραιωτικο ήχο έχουν.
Εγώ πάντως θα αγόραζα Edifier.......αξιοπρεπεστατα.
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Δεν νομίζω!
Τα τελευταία χρόνια η edifier έχει κάνει καλό όνομα και κατασκευαστικά δείχνουν καλύτερα.
Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος ας μας πει!

Με 50 ευρώ θα πάρεις συσκευή των 50 ευρώ.
Αυτό σημαίνει ότι δεν μπαίνες στην διαδικασία των πολλών απαιτήσεων.
Μπορεί να σου αντέξουν εξι μήνες αλλά και έξι χρόνια.
Παρε ότι σου ακούγεται καλύτερα λοιπόν......όλα διεκπεραιωτικο ήχο έχουν.
Εγώ πάντως θα αγόραζα Edifier.......αξιοπρεπεστατα.

+1 Για τα Edifier
 

hara75gr

New member
12 December 2012
20
Σας ευχαριστώ όλους. Πάω για τα edifier λοιπόν, εκτός αν κάποιος κάτοχος τους έχει να πει κάτι αρνητικό δλδ...

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα,

Και εγώ με την σειρά μου τα Edifier θα πρότεινα σε αυτή την τιμή. Τα logitech δεν κάνουν με τίποτα για μουσική κατά τη γνώμη μου. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έδωσαν τα Z-5500 τα οποία ήταν μια χαρά για ταινίες με εφέ μπαμ μπουμ κτλπ αλλά όταν άκουγες σε αυτά μουσική δεν.......
 

hara75gr

New member
12 December 2012
20
Δες κι αυτό το μοντέλο Edifier, φαίνεται καλύτερο από αυτό που προτείνεις, έχει πολλούς ευχαριστημένους κατόχους στο skroutz και είναι και πολύ κοντά στην τιμή που θέλεις: https://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T.html
Τα έχω δει, αλλά επειδή μένω Θεσσαλονίκη, τιμή είναι στα 69 , δλδ αρκετά πάνω από το budget, thanks πάντως.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Επιλογή low budget ηχεία για pc, help please

Σας ευχαριστώ όλους. Πάω για τα edifier λοιπόν, εκτός αν κάποιος κάτοχος τους έχει να πει κάτι αρνητικό δλδ...

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Ναι,εκεί να πας!