ΜΡ3 τέλος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Προσπαθώ να κατανοήσω τη λογική του συντάκτη του άρθρου, αλλά δεν τα καταφέρνω...

Επειδή λήγει η πατέντα και θα είναι δωρεάν πλέον ο αλγόριθμος του Frauenhofer, πεθαίνει το φορμά; :laugh:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Εγώ πάλι προσπαθώ να καταλάβω τα σχόλια στο άρθρο. Γράφει ένας:

In FLAC we trust!

και παίρνει την απάντηση:

Μόνο αν τα έχεις σπίτι στον δικό σου "server" διότι τέτοια μεγέθη δεν τα κουβαλάς μαζί σου...

Καλά, που ζουν αυτοί, στο 1990; Δεν έχουν ακούστει για τις κάρτες μνήμης των 64GB; εγώ έχω στο κινητό μου μια 128GB την έχω φορτωμένη με flac και δεν έχω καταφέρει να εξαντλήσω ούτε το 1/4.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Εγώ πάλι προσπαθώ να καταλάβω τα σχόλια στο άρθρο. Γράφει ένας:



και παίρνει την απάντηση:



Καλά, που ζουν αυτοί, στο 1990; Δεν έχουν ακούστει για τις κάρτες μνήμης των 64GB; εγώ έχω στο κινητό μου μια 128GB την έχω φορτωμένη με flac και δεν έχω καταφέρει να εξαντλήσω ούτε το 1/4.

Υπάρχουν ακόμα φθηνά κινητά με μικρό αποθηκευτικό χώρο.
Λ.χ. σε δεκαήμερο ταξίδι στο εξωτερικό – διακοπές που έκανα, είχα μαζί μου μπόλικα mp3 στο κινητό για να ακούω από το bluetooth του νοικιασμένου αμαξιού. Το ίδιο κινητό χρησιμοποιούσα και για φωτογραφίες, και δεν είναι από τα κινητά που έχουν θυρα SD. Αρα εννοείται με τα mp3 εξοικονόμισα πολύτιμο χώρο και είχα πολλές περισσότερες ώρες μουσικής.
Και τα ανίψια μου που είναι λύκειο – πανεπιστήμιο δεν έχουν κινητά ‛ναυαρχίδες’, οπότε mp3 ακούν στο μετρό και τις εκδρομές τους.
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Συμφωνω με τον Τασο.

Εξαιρουμενων ημων, ο υπολοιπος κοσμος δεν δινει τοσα χρηματα για αποθηκευτικο χωρο στο κινητο και αν τα δωσει, θα ειναι για να μπορει να βγαλει περισσοτερες φωτο οχι για να του "φαει" το χωρο η μουσικη. Το ειδος του μουσικου αρχειου περναει σε δευτερη και σε τριτη μοιρα.

Στη δουλια ακομα με κοιτανε παραξενα οταν λεω οτι κατεβαζω flac και οχι mp3 (οπως και οταν λεω οτι τις φωτογραφιες τις τραβαω raw κλπ κλπ κλπ)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μάλλον είναι προβλέψεις του τύπου ότι το βινύλιο θα πεθάνει , το cd δεν έχει μέλλον κλπ κλπ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στη δουλια ακομα με κοιτανε παραξενα οταν λεω οτι κατεβαζω flac και οχι mp3 (οπως και οταν λεω οτι τις φωτογραφιες τις τραβαω raw κλπ κλπ κλπ)

χαχα έχεις δίκιο
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: ΜΡ3 τέλος

Συμφωνω με τον Τασο.

Εξαιρουμενων ημων, ο υπολοιπος κοσμος δεν δινει τοσα χρηματα για αποθηκευτικο χωρο στο κινητο και αν τα δωσει, θα ειναι για να μπορει να βγαλει περισσοτερες φωτο οχι για να του "φαει" το χωρο η μουσικη. Το ειδος του μουσικου αρχειου περναει σε δευτερη και σε τριτη μοιρα.

Στη δουλια ακομα με κοιτανε παραξενα οταν λεω οτι κατεβαζω flac και οχι mp3 (οπως και οταν λεω οτι τις φωτογραφιες τις τραβαω raw κλπ κλπ κλπ)

+1
Έχω μάθει πια να λέω σαν ποίημα τα υπέρ,κλπ
Λίγο ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο όμως.
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,086
Homeless
Δεν χρειάζεται καν να έχεις μουσική μαζί σου. Ανεβάζεις όλη σου την μουσική στο Google Music που είναι τζαμπέ και στριμάρεις από κει. Τόσο απλό είναι. Και έχεις και backup.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Προσπαθώ να κατανοήσω τη λογική του συντάκτη του άρθρου, αλλά δεν τα καταφέρνω...

Επειδή λήγει η πατέντα και θα είναι δωρεάν πλέον ο αλγόριθμος του Frauenhofer, πεθαίνει το φορμά; :laugh:

Αυτή η πατέντα είχε δημιουργήσει ένα σωρό θέματα. Kάθε διανομή Linux για να παίξει mp3 χρειαζόταν αποδοχή της πατέντας, με παραγωγή μουσικής που έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά όλα τα προγράμματα θέλανε extra κλικς να αποδεχτείς το αυτονόητο να αναπαράγεις και να σώζεις σε mp3, αν ήταν κάθε codec να ήθελε και κλικ θα έπρεπε να πατάμε 30 κλικ όταν βάζουμε λειτουργικό κλπ....
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πώς; Εγώ δεν είδα ποτέ κάτι τέτοιο, πέρα από την προειδοποίηση ότι είναι απωλεστικό φορμά!
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Οι επίσημες διανομές Linux, Ubuntu, Suse, Fedora πάντα κατά την εγκατάσταση σου ζητάνε να αποδεχτείς ξεχωριστά ή μαζικά με άλλες αποδοχέςτην χρήση του codec του mp3.

To FL Studio, το Ableton, ακόμα και το ταπεινό Audacity, για να σώσεις σε mp3 έπρεπε μέχρι τώρα να κάνεις αποδοχή με κλικ ότι συμφωνείς για την χρήση του codec.

Φυσικά υπήρχαν και υπάρχουν πολλές εφαρμογές που εγκαθιστούσαν τον codec χωρίς αναφορά προφανώς έγραφαν την πατέντα της Fraunhofer στα παλιά τους τα παπούτσια αφου δεν μπορούσε να τους κυνηγήσει νομικά τι νόημα είχε είναι ένα από τα πιο δημοφιλή codec ότι και να έκανε αυτό δεν σταματά.

Παράδειγμα να η αναφορά και η μαζική αποδοχή στο Ubuntu:
3bbb0e35-download-desktop-install-ubuntu-desktop_2.jpg
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Προσπαθώ να κατανοήσω τη λογική του συντάκτη του άρθρου, αλλά δεν τα καταφέρνω...

Επειδή λήγει η πατέντα και θα είναι δωρεάν πλέον ο αλγόριθμος του Frauenhofer, πεθαίνει το φορμά; :laugh:

Απλή είναι η λογική: Αφού δεν θα εισπράτουμε πλέον, ας το βγάλουμε παρωχημένο - αποσυρμένο για να πλασάρουμε σιγά σιγά το καινούργιο φορμά.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Περα απο τα υπερ και κατα του φορμα, καθε ληξη πατεντας θα επρεπε να "γιρταζεται" σαν "απελευθερωτικο" γεγονος... Αντ' αυτου, ορισμενοι ταυτιζουν τη ληξη της πατεντας με θανατο της εφευρεσης. Αν εννοουν θανατο του μονοπωλιου, οκ. Για ολους τους αλλους ομως, μαλλον ειναι... "ανασταση"!

Στάλθηκε από το SM-G389F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022