LG και απαράδεκτο after sales support

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Αγόρασα πριν από 3 μήνες μια LG τηλεόραση, συγκεκριμένα την LG 60UH770V.
Από την αρχή δεν ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Πάλεψα λίγες μέρες με τη διάχυση φωτός, μέχρι που βρήκα την επιλογή για Local Dimming και διορθώθηκε αρκετά.
Συνέχιζα όμως να βλέπω έντονο clouding (έτσι νομίζω πως λέγεται), ενώ παρατήρησα και μια οριζόντια γραμμή με διαφορά σε χρωματισμό και φωτισμό.
Τελικά μίλησα με την LG και έκανα αίτημα για service. Μίλησα με την εταιρία που έχει αναλάβει το service, ήρθε τεχνικός, είδε την τηλεόραση και την επόμενη μέρα ήρθαν και την πήραν.
Η παραλαβή έγινε στις 3/5/2017.
Μετά από μια βδομάδα, πήρα στην εταιρία και μου είπαν πως έχουν κάνει αίτηση αντικατάστασης, από την πρώτη μέρα κιόλας, και αν θέλω να μιλήσω απευθείας με την LG.
Πήρα, λοιπόν, στην LG και (ο ευγενικός, στα όρια της ειρωνείας, υπάλληλος) με ενημέρωσε πως εντός 15 εργάσιμων ημερών (!!!) θα έχω απάντηση!!! Όχι θα γίνει αντικατάσταση κλπ, αλλά θα έχω απάντηση.
Έχω ήδη μείνει δηλαδή 2 βδομάδες χωρίς τηλεόραση και θα πρέπει να περιμένω κι άλλη μια για να μου απαντήσουν. Το πότε θα γίνει η αντικατάσταση, τρέχα γύρευε. Και βέβαια δεν περιμένω η καινούργια τηλεόραση να είναι εντυπωσιακά καλύτερη.

Μακράν η χειρότερη αγορά που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Αγόρασα πριν από 3 μήνες μια LG τηλεόραση, συγκεκριμένα την LG 60UH770V.
Από την αρχή δεν ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Πάλεψα λίγες μέρες με τη διάχυση φωτός, μέχρι που βρήκα την επιλογή για Local Dimming και διορθώθηκε αρκετά.
Συνέχιζα όμως να βλέπω έντονο clouding (έτσι νομίζω πως λέγεται), ενώ παρατήρησα και μια οριζόντια γραμμή με διαφορά σε χρωματισμό και φωτισμό.
Τελικά μίλησα με την LG και έκανα αίτημα για service. Μίλησα με την εταιρία που έχει αναλάβει το service, ήρθε τεχνικός, είδε την τηλεόραση και την επόμενη μέρα ήρθαν και την πήραν.
Η παραλαβή έγινε στις 3/5/2017.
Μετά από μια βδομάδα, πήρα στην εταιρία και μου είπαν πως έχουν κάνει αίτηση αντικατάστασης, από την πρώτη μέρα κιόλας, και αν θέλω να μιλήσω απευθείας με την LG.
Πήρα, λοιπόν, στην LG και (ο ευγενικός, στα όρια της ειρωνείας, υπάλληλος) με ενημέρωσε πως εντός 15 εργάσιμων ημερών (!!!) θα έχω απάντηση!!! Όχι θα γίνει αντικατάσταση κλπ, αλλά θα έχω απάντηση.
Έχω ήδη μείνει δηλαδή 2 βδομάδες χωρίς τηλεόραση και θα πρέπει να περιμένω κι άλλη μια για να μου απαντήσουν. Το πότε θα γίνει η αντικατάσταση, τρέχα γύρευε. Και βέβαια δεν περιμένω η καινούργια τηλεόραση να είναι εντυπωσιακά καλύτερη.

Μακράν η χειρότερη αγορά που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα.

χωρις να θελω να υπηστηριξω καποια εταιρια ,ετσι ειναι ολες οι εταιριες..το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η προληψη..δηλαδη εγω πριν αγορασω τηλεοραση την δοκιμαζω την ιδια πριν μου την φερουν σε clouding/banding
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
χωρις να θελω να υπηστηριξω καποια εταιρια ,ετσι ειναι ολες οι εταιριες..το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η προληψη..δηλαδη εγω πριν αγορασω τηλεοραση την δοκιμαζω την ιδια πριν μου την φερουν σε clouding/banding

Ναι, το φαντάζομαι πως όλες οι εταιρίας περίπου την ίδια πολιτική έχουν και παραδέχομαι πως έκανα πολύ κακή έρευνα πριν αγοράσω.
Αλήθεια, πως δοκιμάζεις μια τηλεόραση πριν την πάρεις; Στο κατάστημα δε μπορείς να δεις και πολλά.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Ναι, το φαντάζομαι πως όλες οι εταιρίας περίπου την ίδια πολιτική έχουν και παραδέχομαι πως έκανα πολύ κακή έρευνα πριν αγοράσω.
Αλήθεια, πως δοκιμάζεις μια τηλεόραση πριν την πάρεις; Στο κατάστημα δε μπορείς να δεις και πολλά.

κατοπιν συννενοησης μου παραγγελνουν το μοντελο..παω με ενα στικακι με εικονες τεστ για clouding banding.. και κανω ελεγχο...σε περιπτωση που δεν μπορω στο μαγαζι(θελει σκοτεινο περιβαλλον για να δεις clouding) οταν το φερουν κα την στηνουν πριν φυγουν το κανω το τεστ...εαν δεν περασει την παιρνουν μαζι τους πισω...πρωτα ομως τους καν εξηγηση για αυτο που θα κανω εαν δεν μου παει κατι καλα...
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Πλέον έχουν περάσει οι 15 εργάσιμες ημέρες και φυσικά δεν επικοινώνησε άνθρωπος μαζί μου.
Πήρα τηλέφωνο και απλά μου είπαν να περιμένω. Πλέον δε λένε καν σε πόσες μέρες θα έχω απάντηση. Όχι ότι θα το έδενα και κόμπο άλλωστε.
Δεν ξέρω πως είναι το support άλλων εταιριών, αλλά της LG είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Μετά από σχεδόν 1 μήνα, αρκετά τηλέφωνα, αρκετά email και μια καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή, με πήραν τηλέφωνο από την LG και μου είπαν πως τις επόμενες μέρες θα μου στείλουν την τηλεόραση και μάλιστα το αντίστοιχο φετινό μοντέλο.
Για να δούμε...
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
... με πήραν τηλέφωνο από την LG και μου είπαν πως τις επόμενες μέρες θα μου στείλουν την τηλεόραση και μάλιστα το αντίστοιχο φετινό μοντέλο.

σημ:Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά πραγματικά ,το αντίστοιχο φετινό μοντέλο με την UH770V με true UHD panel (RGB) και 100/120Hz με MCFI είναι η SJ850V.
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
σημ:Σαν τεχνικά χαρακτηρηστικά πραγματικά ,το αντίστοιχο φετινό μοντέλο με την UH770V με true UHD panel (RGB) και 100/120Hz με MCFI είναι η SJ850V.

Το SJ810V είπαν ότι θα στείλουν.
 

melkiades

New member
3 November 2010
7
Φίλε ελπίζω να λυθεί θετικά το θέμα σου γιατί όλοι τα έχουμε περάσει. Εγώ έχω πολύ θετική εμπειρία από την LG όπου μου έχουν αλλάξει ψυγείο εκτός εγγύησης (στον 7ο χρόνο) με καινουριο.
 

bsp.

New member
20 July 2017
6
Εγω παλι εχω απιστευτα κακη εμπειρια απο την Samsung εξι μηνες με ταλαιπωρησαν με ψευτικα mail και παρααα πολλαααα τηλεφωνα απο μερους μου και με mail στην Αγγλια, γερμανια και κορεα, καθως και με καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη. Τελικα αναγκαστηκαν να μου κανουν επιστροφη χρηματων.
Τι να το κανω που μου εβγαλαν τα λαδι....
Παιδια τελικα καταλαβα οτι μονο αν κανεις καταγγελιες, φοβουντε και κανουν οπως πρεπει την δουλεια τους.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Κι εμένα με πήραν μόλις τηλέφωνο και μάλλον θα μου αλλάξουν την lg oled 55910v τηλεόραση, με φετινό μοντέλο!
Την επόμενη εβδομάδα θα ξέρω σίγουρα...

Ήταν η δεύτερη φορά μέσα σε 6 μήνες που είχε την ίδια ακριβώς βλάβη, και ήταν υποδειγματικοι στο service.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Απλή εγγυση διετίας...λιγο πριν τελειώσει η εγγύηση.
Και μάλιστα η νέα θα έχει 2 χρονια από τώρα.

Λεπτομέρειες όταν ξέρω σίγουρα.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
τελικα μου φερανε την νεα LG 55B7V ... !
4K kai HDR και μαλιστα υποστηριζει ολα τα προτυπα.

Τη δοκιμασα χτες και ειναι σαφως καλυτερη απο το παλιοτερο μοντελο .

Μπραβο στην LG .