Dali Zensor 3 + Denon 1300 Βοήθεια στις ρυθμίσεις των ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Παιδιά καλησπέρα,

αγόρασα πρόσφατα τα Dali Zensor 3 ως μπροστινά για τον Denon 1300.

Στη σύθεση έχω επίσης ένα subwoofer της Yamaha.

Τα υπόλοιπα 3 ηχεία (κεντρικό και πίσω surround) είναι από ένα παλιό all-in-one σύστημα.

Όταν τρέχω το Odyssey

Τα Dali τα βάζει αυτόματα ως Large και στα crossovers Full Band
Το κεντρικό το έχει στα crossovers 200hz
Και τα surround 150hz.

Επειδή δε γνωρίζω είναι normal αυτές οι τιμές;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Τα dali δηλωσε τα small και ξανατρεξε το odyseey. Παντως αυτομαστιγωνεσαι λιγο μη εχοντας το vokal για κεντρικο. Χανεις παρα πολυ απο το ηχοσυστημα σου. Φροντισε να το αγορασεις το συντομετερο δυνατο. Τα πισω ειναι σιγουρα λιγοτερο σημαντικα, αλλα και παλι χαλουν την αισθηση. Θυμαμαι που για καποιο καιρο ειχε φιλος 3αδα dali μπροστα και κατι υπολειμματα απο home cinema για surround και ακουγαμε κατι χρατς-χρουτς ηχους απο πισω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απο πόσα σημεία δέχεται ισοστάθμισης ο 1300;
Τα εχεις κανει όλα;

Τα zenzor large με εκπλησσουν.
Και οτι το κεντρικό το δίνει μέχρι 200 ελπίζω να ειναι λάθος γιατί θα ακούς τις ανδρικές φωνές με βοήθεια απο το sw. Αν δε βγαλεις άκρη δοκίμασε τα μπροστινά όλα στα 80hz. Αν αρχίσει παραμόρφωση το κεντρικό ανεβάζεις συχνότητες μέχρι να μη παραμορφώνει και αλλάζεις κεντρικό σιγά σιγά.
 

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Ξέχασα να αναφέρω ότι το κεντρικό και τα surround πέφτουν μέχρι τα 120Hz. Επομένως μπορώ να τα βάλω 80Hz;

Θα το πάρω το vokal αλλά κάπου στα Χριστούγεννα (ή αν το πετύχω σε κάποια προσφορά). Πάντως όλως περιέργως τα παλιά ηχεία δεν δημιουργούν κάποιο θέμα και μου ακούγονται πολύ καλά.

Αυτό με την ισοστάθμιση δεν το κατάλαβα...

Θα δοκιμάσω να τα δηλώσω small και να ξανατρέξω το Odyssey.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα 120 hz βάσει κατασκευαστή; Γιατί βάσει μετρήσεων άλλα βλέπω.
Και τα 120 για κεντρικό είναι οριακά. Θέλει 80 κανονικά.
Βέβαια υπάρχουν συμβιβασμοί στα παντα πλεον. Ποσο μάλλον στα έξοδα στην ψυχαγωγία.
Καλυτερα το χαμήλωμα των hz αστο. Μη γίνει και καμια ζημιά. Μονο τα zenzor πήγαινε τα στα 80hz καλυτερα.
Και βλέπεις την αλλαγή εν καιρώ ελθετω.
 

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Τα 120 hz βάσει κατασκευαστή;

Ναι αυτό γράφει στις προδιαγραφές των παλιών ηχείων:
8 Ohm και εύρος συχνοτήτων 120-20000 Hz για τα surround
4 Ohm και εύρος συχνοτήτων 120-20000 Hz για τo κεντρικό
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Κανε πρωτα ενα reset τον ενισχυτη και μετα ξανατρεξε το odyssey οπως σου λενε τα παιδια παραπανω.
(..και με την πρωτη ευκαιρια παρε και το vokal..)
 

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Re: Απάντηση: Dali Zensor 3 + Denon 1300 Βοήθεια στις ρυθμίσεις των ηχείων

Λοιπόν από ότι είδα για να αλλάξεις τα ηχεία από Large σε Small πρέπει να πας στο manual setup.

Το έκανα. Αλλά όταν ξαναέτρεξα το Odyssey τα άλλαξε πάλι από μονο του και τα έκανε large.

Αυτή τη φορά έβαλε συχνότητες αποκοπής στα παλιά ηχεία 150hz και στα Dali Full Band.

Αν πούμε ότι αφήνω τα 150Hz σε αυτά και βάλω τα Dali small (στο manual setup) τι συχνότητα αποκοπής
να του βάλω; (με την αλλαγή από large σε small μπαίνει 40hz)
 

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Για τι χώρο μιλάμε;

Ο δικός μου χώρος είναι μια ορθογώνια σαλοκουζίνα 9m x 4m αλλά το home cinema βρίσκεται στο ένα μισό του χώρου δηλαδή σε ένα τετράγωνο 20τμ περίπου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο δικός μου χώρος είναι μια ορθογώνια σαλοκουζίνα 9m x 4m αλλά το home cinema βρίσκεται στο ένα μισό του χώρου δηλαδή σε ένα τετράγωνο 20τμ περίπου.

Οκ μιλάμε για ένα μέσο χώρο όσον αφορά τις απαιτήσεις, σε τι ένταση είχες το master volume του υπογούφερ; Δοκίμασε άλλη μια φορά ανεβάζοντας μία ή και δύο μονάδες το master volume απ το υπογούφερ να μας πεις αν συνεχίζει να στα βγάζει large και το ξανά βλέπουμε.
 

wrongstuff

New member
23 May 2017
1
Σεταρέ τα ''small'' μετα το audyssey, και crossaρε τα Z3 80Ηz για αρχή. Παρόμοιο σεταπ με τον 1300+ζενσορ έχω και εγώ, και μου βγάζει ακόμα και το κεντρικό large (χώρος/στασιμοκύματα κτλ) και τα pico ανάλογα τον χώρο. Το audyssey μετράει τα -3dB και το κάνει ''ρεπορτ'' στον denon και ο denon ''αποφασίζει'' τι θα τα σετάρει. Υποθέτω θα έχεις κανά στασιμοκύμα χαμηλά όπως εγω. Αν έχεις sub αγνόησέ το ''large'' και manual > small και παίξε με cross Hz. To να τα σετάρεις πρώτα small και να τρέξεις audyssey δεν έχει έννοια, όταν τρέχεις audyssey τα κάνει reset όλα αυτά και το volume και παίζει fix signal. To gain του sub setare το με μερικές δοκιμές έτσι ώστε να είναι στο +/-3.5dB το τελικό level που βγάζει το audyssey (θα πρέπει να τρέξεις 3 θέσεις τα πιου πιου του audyssey μερικές φορές). To gain του sub μετα δεν το πειράζεις (by the book παντα :) ).
Δεν έχεις λόγο να ζορίζεις τον AVR έχοντας ηχεία ''large'', δεδομένου του subwoofer (για τυπικά συστήματα).

Επιπλέον, το audyssey προτείνει να μην κατεβαίνει το cross από αυτό που βγάζει, γιατί πιο κάτω δεν έχει data για correction του ηχείου. Ανέβασμα το cross ok, κατέβασμα οχι.

(από τα manual των denon και το ask audyssey τα παραπάνω)

Αυτό για το κεντρικό με τα 200Hz όπως λενε απο πάνω είναι πρόβλημα. Εγώ θα σου έλεγα βγάλτο τελείως, πιθανότατα θα ακούγεται διαφορετικά από τα Ζ3 και θα χαλάει την σκηνή μπροστά.... Αν ρίξεις το cross, το audyssey δεν διορθώνει στις συχνότητες του ηχείου κάτω από το cross που είχε (δεν ξέρω πόσο πρόβλημα θα είναι..).