Αγορά subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Γεια χαρά, ψάχνω subwoofer με ταβάνι τα 200 ευρώ για 30 τετραγωνικά χώρο.

Κάνω μια λίστα ανάλογα και τι θα βρω διαθέσιμο, δεν θα με πείραζε και από εξωτερικό αν χρειαστεί.

Koda GW-212
YAMAHA NS-SW100
Jamo SUB 210
Klipsch R-10SW αν με prime βγει 0 μεταφορικά θα πάει 230 ευρώ βέβαια λίγο πιο δύσκολο το κόβω
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
απο αυτα που βλεπω σαν χαρακτηριστικα θα πηγαινα στο Klipsch(εαν βγαινει τοσο).
τα υπολοιπα δεν μου γεμιζουν το ματι,ειτε γιατι ειναι αδυναμα σαν watt ειτε σαν Brand.
επειδη ημουν και εγω πριν λιγο καιρο στην ιδια θεση θα σου προτεινα να ανεβασεις μπατζετ και να πας στην κατηγορια των 400 ευρω.
κοιτουσα και εγω την χαμηλη κατηγορια αλλα με την βοηθεια των συμφορουμιτων,καταλαβα οτι το sub δεν ειναι απλη υποθεση και θελει προσοχη οπως π.χ η αγορα ηχειων ή ενισχυτων.
ο χωρος μου ειναι 25 τ.μ και κατεληξα στο sunfire sds 10.http://www.sunfire.com/productdetail.asp?id=35
οχι απλα γεμιζει τον χωρο αλλα παιζει καταπληκτικα και σε μουσικη αλλα και σε ταινιες.
ριχνεις ολα τα χαμηλα επανω του και ξεκουραζεις τον ενισχυτη και τα ηχεια σου.
κατι τετοιο λιγο δυσκολο να το πετυχεις με χαμηλοτερης κατηγοριας sub.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Το Klipsch τελικά μου βγαίνει πολύ με μεταφορικά δεν συμφέρει.

Για 200 ευρώ δηλαδή δεν θα καταφέρω να βρω κάτι σχετικά καλό πάντα, σαν επιλογή δηλαδή έβλεπα το YAMAHA NS-SW100.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Το Klipsch τελικά μου βγαίνει πολύ με μεταφορικά δεν συμφέρει.

Για 200 ευρώ δηλαδή δεν θα καταφέρω να βρω κάτι σχετικά καλό πάντα, σαν επιλογή δηλαδή έβλεπα το YAMAHA NS-SW100.

αναλογα τι αποτελεσμα θες να παρεις.ολα θα παιξουν και σιγουρα θα παρεις και τα χαμηλα σου.
το θεμα ειναι σε τι εκταση,δυναμη και ποιοτητα.
σε μενα π.χ και το πρηγουμενο sub που ειχα(b&W asw500)μια χαρα επαιζε αλλα οταν εβαλα το sunfire ακουσα αλλα πραματα.

υπολοιπο συστημα δεν μας ειπες
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα συμφωνήσω κι εγώ με το Δημήτρη στην επιλογή του Klipsch αλλά και πάλι το υπογούφερ είναι το πιο σημαντικό ηχείο στην αλυσίδα κατ εμέ και χρήζει ιδιαίτερης προσοχής στην αγορά του, για τα τετραγωνικά του χώρου σου θα πήγαινα οπωσδήποτε σε 12ιντζο, αν δεν σε παίρνει οικονομικά τότε ένα 10ιντζο με δυνατό ενισχυτή για καλύτερο έλεγχο, με 200 ευρώ δυστυχώς δεν πιστεύω ότι μπορείς να καλύψεις ποιοτικά τέτοιο εμβαδόν εκτός αν είσαι του συμβιβασμού, κοίτα πάντως και για κανένα μεταχειρισμένο 12ιντζο, θα το πάρεις στην τιμή του καινούριου 10ιντζου.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Σας ευχαριστώ το ψάχνω ακόμα. Να ρωτήσω επειδή υπάρχει και θέμα με το μέγεθος στον χώρο όσο αυξάνονται οι ίντσες μπορώ να το τοποθετήσω λίγο μακριά από τα υπόλοιπα ηχεία; Περίπου 1,5 μέτρο από το δεξι μπροστινό ηχείο.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το sub συνηθως κοντα στον χωρο που καθεσαι(ειδικα για ταινιες).
εαν δεν σε παιρνει οπου αλλου θες(λογικα παντα-οχι στην ταρατσα...:drummer:)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ηταν στα υποψηφια(και λογω του οτι εχω ολα τα υπολοιπα dali).
πηγα στο sunfire λογω ονοματος στον χωρο των sub αλλα και για τα περισσοτερα watt του.
 

ela002

Established Member
28 May 2010
116
Όσα περισσότερα watt τόσο καλύτερο είναι ένα sub ; Υπάρχουν και πολύ μικρά σε διαστάσεις που είναι αρκετά watt θα αποδίδουν το ίδιο; π.χ. Cambridge Audio Minx X201 6.5''