Front High. Αξίζει η προσθήκη τους;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Καλησπέρα στους συμφορουμίτες!!!

Σκέφτομαι να προσθέσω στο σύστημά μου ένα ζευγάρι front high, το οποίο αυτή τη στιγμή αποτελείται από:
Ενισχυτής Denon avr-3313
Ηχεία Klipsch
Front rb-61
Center rc-52
Rear rb-51

Υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθούν στο επάνω-κρεμαστό κομμάτι της σύνθεσης, και μιας και θα ακολουθήσει τους επόμενους μήνες βάψιμο του σπιτιού, θα μπορέσω να ανεβάσω και κρυφά καλώδια δημιουργώντας ένα χάντρωμα.
Το ερώτημα ή μάλλον τα ερωτήματα είναι τα εξής:
Αξίζει η προσθήκη τους στο σύνολο; Θα ακούσω πληροφορία από ψηλά ή τσάμπα θα μπούν;
Ο ενισχυτής ποια πληροφορία θα στέλνει στα συγκεκριμένα ηχεία από τη στιγμή που δεν υπάρχει προκαθορισμένος ήχος από την ταινία;
Να πω πως και τα surround είναι ψηλά, σχεδόν ταβάνι.

Και αν στο τέλος η απάντηση είναι θετική, τότε για τι ηχεία ψάχνω για αυτή τη χρήση;
2 φθηνούς δορυφόρους οποιασδήποτε μάρκας, ή κάτι ποιο συγκεκριμένο;; Δηλαδή η πληροφορία που θα μεταφέρετε εκεί θα είναι τέτοια η οποία χρειάζεται κατι παραπάνω από 2 απλούς δορυφόρους ή αυτοί αρκούν;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Δεν έχω παίξει με τέτοια ηχεία αλλα το σίγουρο είναι οτι ενεργοποιούνται μέσω επεξεργασίας του avr και δεν υπαρχει ατοφια πληροφορία μιξαρισμενη για αυτά.
Επίσης θα πήγαιναν σίγουρα σε κλιπς. Το ταίριασμα ειδικα εκεί δεν το χαλας. Πιστεύω οτι αξίζει πάντως. Αν οι δουλειές που θα κανεις όμως το επιτρέπουν δες και το σενάριο για atmos speakers.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Σε όλους τους σύγχρονους ενισχυτές υπάρχει αυτή η δυνατότητα και εκεί κατευθύνουν την πληροφορία atmos επίσης οι ενισχυτές. Ιδανικά βέβαια η τοποθέτηση στην οροφή είναι ό,τι καλύτερο, αλλά θεωρώ και πάλι ότι είναι προτιμότερο να έχεις height speakers από ακτινοβολητές.
Επιπλέον υπάρχουν και οι πιο "χαλαρές" προδιαγραφές του DTS:X που επιτρέπουν τοποθέτηση ηχείων σε αυτές τις θέσεις.

Και ένα ηχείο για τέτοιες δουλειές είναι αυτό:

https://www.svsound.com/pages/prime-elevation
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Καλημερα
Προσωπικα επειδη και εγω ειχα την ιδια απορια πιστευω πως ολα εχουν να κανουν με τον χωρο που διαθετουμε.
Εαν ο χωρος ειναι μικρος τοτε σαν επικρατεστερη λυση ειναι front height ενω σε μεγαλυτερους χωρους ισως τα front wide να εχουν καλυτερο αποτελεσμα.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Είναι μικρός ο χώρος.
Πρέπει να βάλω κάτι σε klipsch λέτε;;;
Και θα πρέπει να έχουν κλίση προς τα κάτω, να κοιτάνε απέναντι ευθεία ή να έχουν κλίση προς τα επάνω ώστε να υπάρχει αντανάκλαση στο ταβάνι;;;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αν ο ενισχυτής σου δεν υποστηρίζει Atmos, μη περιμένεις ουσιαστική διαφορά (είχα δοκιμάσει παλιά FH)

Αν υποστηρίζει ή σκέφτεσαι να τον αλλάξεις, προσπάθησε να το κανείς σωστά τοποθετώντας τα ηχεια στο ταβάνι

Το ταίριασμα με τα υπόλοιπα ηχεία δεν το θεωρώ τόσο κρίσιμο
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Οχι δεν υποστηρίζει. Ψαχνω μηπως βρω κανενα ζευγαρι δορυφόρους της crystal audio τα bps2.0. Τα εχει ξαδερφος και για το μεγεθος τους παιζουν μια χαρα.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Για βοηθήστε ρε παιδιά...!!!
Πηρα απόφαση να την κάνω την προσθήκη.
Αντί να βρώ όμως κάποιο τύπου δορυφόρου, μήπως να κοίταγα κάποιο ηχειάκι πιο ολοκληρωμένο;;
Αλλά με έχουν πιάσει και οι τσιγκουνιές μου γμτ!!!!
Μέχρι 100 ααααντε 120 γιούρια ποιό ζευγάρι ηχείων μπορεί να θεωρηθεί "κελεπούρι" για τη δουλειά που το θέλω;;;;
Όσο το δυνατόν πιο μαζεμένο σε διαστάσεις και όσο το δυνατόν ηχείο μπορεί να είναι κάποιο σε αυτή την κατηγορία...
Σας ευχαριστώ!!!
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Klipsch ή τιποτα. Η φτηνια τρωει τον παρα.
Μαζί σου απόλυτα. Ο μόνος λόγος που με έχει πιάσει η τσιγκουνιά μου είναι για τη θέση την οποία προορίζονται.
Φοβάμαι πως οποιοδήποτε klipsch θα <<θαφτεί>> σαν front high.
Ποιά η γνώμη σου για αυτό;;;;
Σ'ευχαριστώ!
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Θα αρχίσω αύριο τις δοκιμές. Θα φέρω από έναν φίλο και τον αδερφό μου, δύο klipsch και δύο φτηνά ηχεία από τον κάθε έναν αντίστοιχα και θα συγκρίνω.
Θα βάλω ταινία με atmos ώστε να υπάρξει πιο "εύκολη" πληροφορία για επάνω και θα ακούσω και γα ενημερώσω.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Μετά από δοκιμές λοιπόν...... Klipsch
Μπήκαν ήδη!!!!!
Βοηθήστε με σε κάτι ακόμη πριν δωσω λεπτομερειες και φωτό.
Στην επιλογή του denon βαζω prologic IIz ή audyssey DSX???
Μόνο σε αυτές τις επιλογές παίζουν και τα front high.
Εννοείται ότι το dts hd ή dolby hd περιλαμβάνεται.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Το κανάλι Front High δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από μια διαφορετική κινηματογραφική διάσταση με την ανάλογη λειτουργία, συνήθως PLIIz (PLIIz Height)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Ε τι παραπανω να θέλεις απο αυτό;
Αν δεν υπάρχει μιξαρισμενη πληροφορία εξαρχής για ένα κανάλι κάτι τέτοιο περιμενεις.
Και στα surround back ή στο atmos (ειδικα τώρα που πάνε με το ζόρι να το δέσουν με το 4κ...) ποσο συχνα συναντά κανεις ατόφια πληροφορία;
Αλλά και παλι αξίζει νομιζω.
Ως προς τις επιλογές είναι καθαρά θέμα γούστου. Μη σε αγχωνει. Δεν έχει σωστο ή λάθος. Ακούς και διαλέγεις. Και παίζεις :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
'Εκανες μια επιλογή που θα σου χρειαστεί και στο μέλλον όταν αναπόφευκτα θα αλλάξεις και ενισχυτή, μπαίνοντας στα χωράφια του Atmos και του DTS:X. Οπότε μην αγχώνεσαι. Και καλώς έκανες και πήρες ομόσταυλα ηχεία.

Μεταξύ DSX και PLIIz, αυτό που σου δίνει τις περισσότερες επιλογές, δηλαδή το PLIIz που επιτρέπει και μια ρύθμιση κέρδους στα FH όπως προκύπτει από τις δυνατότητες του ενισχυτή σου.

Κατά τα λοιπά enjoy, εγώ στα 7 κανάλια προτιμώ περισσότερο τα FH από τα SB, το θεωρώ καλύτερη αναβάθμιση ακόμα κι αν οι ταινίες σε 7.1 έχουν πληροφορία SB. Γενικά μου αρκούν 2 πίσω αντί τέσσερα τουλάχιστον για το μέσο οικιακό σαλόνι.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Έβαλα λοιπόν τα RS-42 για front high. Προς το παρών τα αποτελέσματα ακούγονται θεαματικά. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτό κάποια στιγμή, ίσως στο αντίστοιχο νήμα παρουσιάσεων με όλο το σύστημα ολοκληρωμένο μιας και κάνω κιάλλες προσθήκες.