Χρήση καινούργιου εξωτερικού δίσκου και αρχικοποίησή του

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες είχα ανοίξει ένα νήμα για ένα παλιό laptop, που αφορούσε την αναζωογόνησή του. Όπως ποστάρισα σήμερα σε αυτό, στο laptop τελικά αποφάσισα να εγκαταλείψω τη λύση "Windows" και εγκατέστησα Linux Xubuntu.

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, στον οποίο θέλω να περάσω όλα τα δεδομένα ενός άλλου δίσκου, στον οποίο αποθηκεύω σημαντικά αρχεία - ΟΧΙ λειτουργικό σύστημα ή άλλου είδους παρόμοια αρχεία - αρχεία, που αφορούν σε σημαντικές πληροφορίες που αφορούν εμένα και την οικογένειά μου (φορολογικά, συνταξιοδοτικά, ιατρικά, υποθέσεις νομικού ενδιαφέροντος και δικαστικού περιεχομένου, λογαριασμούς ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ-Νερού, τραπεζικές και άλλου είδους οικονομικές συναλλαγές, manuals, φωτογραφίες, βίντεο, μουσικά αρχεία καθημερινής χρήσης, αρχεία σχετιζόμενα με πολεοδομικές υποθέσεις κλπ. κλπ.), με λίγα λόγια πάρα πολύ σημαντικές αρχειοθετήσεις ποικίλου υλικού.

Ο εν λόγω δίσκος είναι ένας SATA Western Digital Blue PC Mobile WD10JPVX-75JC3T0, του 1TB, που δουλεύει πάνω σε μια εξωτερική θήκη Icy Box USB 3.0 της Raidsonic. Όταν τον πήρα πριν λίγες μέρες, χρειάστηκε να τον διαμορφώσω σε άλλο PC, και για κάποιον λόγο που δεν θυμάμαι, αυτός διαμορφώθηκε σε Dynamic Disk, με αποτέλεσμα τώρα όταν τον συνδέω, να τον βλέπω μεν στο Disk Management, αλλά μόνο ως Dynamic Disk και δεν μπορώ να του σβήσω το ήδη δημιουργηθέν partition, ώστε να μπορώ να τον ξαναφορμάρω. Μπορώ μόνο να τον μετατρέψω σε Βασικό Δίσκο (Basic Disk) μέσα από το Disk Management.

Εναλλακτικά, έχω τη λύση χρησιμοποιώντας το εργαλείο "Add New Disk" του Acronis True Image, να σβήσω όλα τα partitions και να τον αρχικοποιήσω (initialize) είτε ως MBR είτε ως GPT.

Με δεδομένο ότι θέλω να τον συνδέω παντού, ακόμα και στο παραπάνω αναφερόμενο laptop, ώστε να έχω πρόσβαση στους φακέλους του και στα αποθηκευμένα αρχεία, είτε είναι σε υπολογιστή με Windows είτε σε υπολογιστή με Linux, προσπαθώ να βρω ποια θα ήταν η καταλληλότερη αρχικοποίηση:

MBR ή GPT;
Ή δεν παίζει κανένα ρόλο;

Η συμβουλή σας θα βοηθούσε.
Ευχαριστώ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
για 1ΤΒ δεν έχεις λόγο να τον κάνεις GPT
Από 2.2TB και πάνω κάνεις GPT
οπότε κανε τον MBR
 
Απάντηση: Re: Χρήση καινούργιου εξωτερικού δίσκου και αρχικοποίησή του

για 1ΤΒ δεν έχεις λόγο να τον κάνεις GPT
Από 2.2TB και πάνω κάνεις GPT
οπότε κανε τον MBR

Ευχαριστώ πολύ, Τάσο.
Να είσαι καλά.